Labrador και λαιμαργία


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Δεν είναι μεγάλο μειονέκτημα της φυλης αυτής η τρομερή λαιμαργία τους; Τους 4 μήνες ζωής του σκύλου μου αισθάνομαι ότι δεν έχει περάσει 1 ημέρα που να έχει πέσει για ύπνο ευχαριστημένος για το φαί που έφαγε και να έχει σκεφτει "επιτέλους τώρα νοιώθω χορτασμένος".
Τρώει περισσότερο από ότι το πινακάκι μου λέει, είναι κανονικός στο βάρος του , καταπίνει τις κροκέτες σε 10 δεύτερα από την στιγμή που θα του πω οκευ και πλησιάζει το μπωλ του και μετά αρχίζει να γλύφει για 2 λεπτά περίπου πρώτα το μπωλ το δικό του και μετά της Λούσης.
Τον λυπάται η ψυχή μου ρε παιδιά, αδέσποτο που είχε να φάει μέρες και το βρήκα σε μια παραλία δεν έτρωγε έτσι.
Μπορεί να μας φαίνεται αστείο, και επειδή ο σκύλος μας δεν πεινάει πραγματικά να μην του δίνουμε και σημασία αλλά το βρίσκω μειονέκτημα της φυλής να μην χορταίνει ποτέ. :|
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Καλημέρα!
Θα διαφωνήσω μαζή σου I. Kyveli, έχω δεί σκυλιά άλλης ράτσας να είναι πολύ ποιο λαίμαργα, σε σημείο που πραγματικά θα σκάγανε απο το φαγητό αν δεν τους το πέρνανε!
Εντάξη είναι λαίμαργα, αλλά όχι σε σημείο που να θεωρηθεί μειονέκτημα!

Ο δικός μου, (Golden) ήταν λαίμαργος έως κάποια ηλικία, πλέον τρώει φυσιολογιοκά και αν του βάλω περισσότερο δεν θα το φάει!
Εντάξη αν του δώσω λιχουδιά, και χορτάτος να είναι θα την φάει, αλλά και ποιός σκύλος δεν θα τη φάει?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Κοίτα δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω πως αν του άφηνα το σακί την τροφή θα έσκαγε.
ίσως διορθωθεί με την ηλικία , είναι 4 μηνών ακόμη, οπότε έχω κάποιες ελπίδες. :p
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Το μόνο σίγουρο είναι ότι τρώνε πολύ γρήγορα και ατσούμπαλα.:D!

Ο δικός μου, μεταφέρει το πιάτο του σε όλη τη κουζίνα καθώς τρώει :D:D το σπρώχνει με τη μουσούδα σε κάθε μπουκιά:D:D!!!
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Κοίτα δεν το έχω δοκιμάσει αλλά νομίζω πως αν του άφηνα το σακί την τροφή θα έσκαγε.
ίσως διορθωθεί με την ηλικία , είναι 4 μηνών ακόμη, οπότε έχω κάποιες ελπίδες. :p
Εμένα πάλι οι ελπίδες μου έχουν εξανεμιστεί εδώ και πολύ καιρό! :) Εχει φτάσει 3 χρονών και πιστεύω ότι αν του αφήσω το σακί με την τροφή θα το φάει όλο!

Χθές το βράδυ βγήκαμε για βόλτα και συναντήσαμε ένα παιδάκι που μένει απέναντί μας και έχει μεγάλο έρωτα με τον Όσκαρ, το οποίο εκείνη την ώρα έτρωγε μπισκότα. Ο Όσκαρ έκατσε (χωρίς να του το ζητήσει κανείς) και περίμενε. Το παιδάκι του έδωσε ένα και μετά ο Όσκαρ τεντωνόταν για να του γλύψει την μουρίτσα του που είχε ψίχουλα από τα μπισκότα!:)
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Και ο δικός μου έτσι έκανε, "ζητιάνευε" :mad: αλλά του τα εχω κόψει!
Κάθεται σαν καλό παιδάκι απο μακριά:D! Του τρέχουν τα σάλια βέβαια! (Αυτό δεν μπόρεσα να το σταματήσω ποτέ!)
Αλλά ξέρει ότι μετά θα έχει λιχουδιά απο εμένα!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κοίτα, πιστεύω πως το σκυλί είναι όπως το μάθεις, αν το μάθεις πως η ώρα του φαγητού είναι τάδε ώρα, δεν θα ζητιανεύει γύρω γύρω όλη μέρα. Αν πάλι έχει μπισκοτάκια όλη μέρα διαθέσημα αν κάνει κατί καλό (επιβράβευση), όλη τη μέρα θα έχει αυτό στο κεφάλι του. Παράδειγμα, ο Κούκης έχει μάθει να τρώει μόνο από το πιάτο του συγκεκριμένη ώρα, βέβαια όταν πλησιάζει αυτή η άγια ώρα χαλάει τον κόσμο, αλλά πριν και μετά από αυτό δεν περιμένει φαγητό. Τώρα τελευταία ο πατέρας μου τον έχει μάθει όταν φτιάχνει βραδινό να του δίνει κομματάκι σαλαμάκι, που επίσης όταν δει κάποιον να ετοιμάζει βραδινό πάει και ζητιανεύει. Δεν πεινάει. Ετσι έμαθε!

Τα κουτάβια γενικότερα καταπίνουν την τροφή τους δεν νομίζω να έχει σχέση με τη φυλή.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εντάξη αν του δώσω λιχουδιά, και χορτάτος να είναι θα την φάει, αλλά και ποιός σκύλος δεν θα τη φάει?
Ο δικός μου (ο μεγάλος)! Αν έχει φάει την ξηρά του είναι πολύ πιθανόν να αγνοήσει τη λιχουδιά και να βαρεθεί να πλησιάσει, εκτός αν είναι πραγματικά πολύ καλή!!!

Kyveli είσαι τυχερή!
Άλλα σκυλιά δεν τρώνε την ξηρά, είναι γενικώς μίζερα στο φαγητό και θέλουν αυστηρότατο πρόγραμμα, πρέπει να προσέχεις με λιχουδιές και μαγειρευτό για να μην ξε-συνηθίζουν την ξηρά και μετά την αρνούνται πάλι κ.λπ. κ.λπ.
Άσε που έχεις ΔΥΟ μεγάλα ατού:
1. Η λιχουδιά (ακόμα και η ξηρά του) χρησιμοποιείται άριστα ως εκπαιδευτικό εργαλείο.
2. Τον απασχολεί ωραιότατα ένα γεμάτο kong (ακόμα και με ξηρά!), που το "μίζερο" με το φαγητό σκυλί θα αγνοούσε!

Πάρε το μπολάκι που λέει η Σκάρλετ και προσοχή στην άσκηση μετά το φαγητό. Μην του επιτρέπεις να ζητιανεύει, μην τον ταϊζετε ποτέ απ' το τραπέζι (και κανένας επισκέπτης, συγγενής κ.λπ.). Το βάρος του μπορείς να το ελέγχεις πανεύκολα.
 
Last edited:


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
αν παρεις φαγητο με μεγαλη κροκετα ωστε να μην την κατεβαζει αμασητη? αλλα χρειαζεταο χρονο να την μμασουλησει

εγω ετσι σωθηκα απο τις δυσπεψιες - οχι εγω, τα παιδια...
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Συμφωνω και εγω με τους υπολοιπους....ενταξει ειναι λαιμαργα αλλα δε το θεωρω και μειονεκτημα της φυλης!!!Και εμενα αν εχει φαει και δει καποιον να τρωει ξερογλυφετε για λιγο ομως γιατι δε την εχω ταισει ποτε μεχρι τωρα απο αυτο που τρωω!!!Τρωει καθε μερα με προγραμμα και απο το μπολακι της και ετσι προσεχω και το βαρος της!!!Λιχουδιες δινω αλλα οχι και καθε μερα και παντα εχω το νου μου να μην ξεφυγουμε!!!;)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Για να διευκρινήσω , δεν ζητιανεύει ποτέ οταν τρώμε γιατί δεν του έχουμε δώσει ποτέ μεζέ, ποτέ όμως τους 2 μηνες που τον έχουμε. Οπότε τέτοιο πρόβλημα δεν αντιμετωπίζουμε. Τα ξέρω τα πιατάκια τα ειδικά και τέτοιο θα του πάρω ώστε μεγαλώνοντας να μην έχουμε παρατράγουδα.
 


golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Νομιζω πως ειναι κατα πολυ θεμα ηλικιας.Ο δικος μας ( εχουμε τα μπωλακια του στο μπαλκονι),μεχρι και πριν απο λιγους μηνες,δεν προλαβαινες να μπεις στο σαλονι,ειχε τελειωσει το φαι του και ηταν ηδη διπλα σου.Νομιζαμε και μεις οτι δεν του εφτανε,αλλα το βαρος του εδειχνε μια χαρα.Τωρα τρωει πιο νορμαλ,προλαβαινεις να κατσεις και στον καναπε.. :)
Οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω,ειναι καλο να αγαπαει το φαι,ειναι πραγματι μεγαλο δελεαρ για τον σκυλο οσον αφορα την εκπαιδευση.Πιστευω πως θα μετριαστει με τον καιρο και η λαιμαργια του Ελβις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι και προσόν που τρώει όολο το φαγάκι του!!! Chloe ακριβως αυτό κάνουμε οι λιχουδιές του είναι οι κροκετούλες που τρώει, τον κοροιδεύουμε τον φουκαρά!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι και προσόν που τρώει όολο το φαγάκι του!!! Chloe ακριβως αυτό κάνουμε οι λιχουδιές του είναι οι κροκετούλες που τρώει, τον κοροιδεύουμε τον φουκαρά!!!
Βλέπεις? Εγώ μια ζωή βράζω κοτόπουλα, ψήνω συκωτάκια :mad:
Το παιδί αν του δείξεις την ξηρά τροφή για λιχουδιά σε κοιτάζει με ένα ύφος "ΠΑΣ ΚΑΛΑ? άι φύγε από δω πέρα" και ο μικρός βαδίζει στα ίδια βήματα.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
διαβαζω για τα λαμπ σας και ειναι σαν να μου περιγραφεται την Froggy
To θετικο με ενα λαιμαργο σκυλι ειναι οτι αν (χτυπα ξυλο) παθει κατι φαινεται αμεσως η κομμενη ορεξη. Σε ενα μιζερο με το φαγητο σκυλο (και απο αυτο εχουμε) αντε να καταλαβεις ποτε του κοπηκε η ορεξη.
Αρα Κυβελη δες το θετικα, συνεχισε να προσεχεις την διατροφη του και μια χαρα θα ειστε
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
αχ γροθιά στο στομάχι το θέμα αυτό...που να δεις τα καβαλιέ..ειδικά τα δικα μου που δεν εχω καλές αντιστάσεις κ τους δίνω από τα δικα μου. Άσε που εχω το κακό να τρώω στον καναπέ(δεν είχα τραπεζι για πολλούς μήνες κι έτσι μου έμεινε η συνήθεια). Κ βέβαια, κουβαλάω το άγχος που η μικρή μέχρι να γίνει ενός, δεν έτρωγε τίποτε. Ενώ πλέον τρώει τα πάντα. Και σκέψου ότι στα καβαλιέ ένα κιλο έξτρα είναι πολύ..αχ.. Το α κ το ω είναι να μην του δώσετε από δικό σας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki