Labrador vs Golden Retriever


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Eίναι και τα δύο Retriever αλλά υπάρχουν αρκετές διαφορές τα Golden Retriever είναι γενικά πιο βαριά και έχουν μακρύ τρίχωμα.
Ενώ τα χρώματα του Golden Retriever είναι μόνο χρυσό, τα χρώματα του Λάμπραντορ είναι μαύρο, κίτρινο και σοκολατί, με κοντό τρίχωμα και ουρά βίδρας που τα κάνει εξαιρετικούς κολυμβητές.


Ενώ τα Λάμπραντορ κατάγονται απο τον Καναδά τα Γκόλντεν κατάγονται απο την Ευρώπη, τα Golden Retriever αναπτύχθηκαν στην Βρετανία με διασταυρώσεις απο ένα κίτρινο Flat-Coated Retriever, ανοικτόχρωμα Tweed Water Spaniels, Setters, Newfoundland και πιθανόν Bloodhound.
Επειδή τα Λάμπραντορ έχουν περισότερη μυική μάζα τα κάνουν πιο αθλητικά σκυλιά, το διπλό τρίχωμα του Λάμπραντορ λειτουργεί σαν μονωτικό στο νερό αντίθετα απο το μακρύ τρίχωμα του Golden Retriever που το τρίχωμα του χρειάζεται προσεκτικό grooming, το τρίχωμα του Λάμπραντορ απαιτεί μόνο τακτικό βούρτσισμα.
Σαν Retriever και τα δύο είναι επιρεπή σε ξηροδερμία γι αυτό και χρειάζονται μεγαλύτερες ποσότητες απο λίπος για να κρατούν υγιή τρίχωμα.
Τα Λάμπραντορ είναι εδώ και χρόνια απο τις πιό δημοφιλείς ράτσες στον κόσμο, διάσημα για τον φιλικό χαρακτήρα, και πολυτάλαντη προσωπικότητα ικανή να εκτελέσει πολλές διαφορετικές εργασίες. Τα Golden Retriever είναι φιλικά σκυλιά που τα πάνε καλά με όλους, δεν είναι απο τα σκυλιά που δένονται με έναν μόνο άνθρωπο.
Τα Labrador και τα Golden Retriever είναι απο τα πιο διάσημα οικογενειακά σκυλιά, απο την φύση τους δεν θα έβλαπταν ποτέ ζωντανό πλάσμα.
Απο την άλλη είναι εξαιρετικοί φύλακες το δυνατό και βαρύ γαύγισμα τους μπορεί να αποτρέψει επίδοξους κλέφτες που δεν γνωρίζουν εαν βρίσκεται ένα φιλικό Γκόλντεν πίσω απο την πόρτα, και θα υπερασπιστούν την αγέλη τους.


Μερικοί πιστεύουν ότι τα Golden Retriever είναι πιο φιλικά σκυλιά που ωριμάζουν αργά, ενώ τα Λάμπραντορ είναι πιο στιβαρά και ωριμάζουν πιο γρήγορα.
Υπάρχουν υπερκινητικά σκυλιά και στις δύο φυλές, αλλά προέρχονται απο ανεύθυνα ζευγαρώματα που δεν ακολουθούν τα στάνταρντ της φυλής.
Τυπικά δείγματα της φυλής με καλούς τρόπους δίνουν και τυπικούς απογόνους.
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Βάζω τη φωτογραφία...και θα επανέλθω για να συνεχίσουμε "επιτέλους" μία ενδιαφερουσα συζήτηση...:):)
(μόλις τελειώσουν τα Μυστικα...):D:D
 

Attachments



pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Βάζω τη φωτογραφία...και θα επανέλθω για να συνεχίσουμε "επιτέλους" μία ενδιαφερουσα συζήτηση...:D:D
αντε μπραβο ρε κατερινα γιατι μας τα πρηξανε με τον ΚΟΕ 3 μερες τωρα.πειτε τα ''ωραια'' σας για αυτου του ειδους τα γαβ-γαβ να γουσταρουμε. μακαρι καθε οικογενεια να ειχε τετοιο σκυλι κι ας ηταν και απο τον αρη:)
 


apnea5909

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2009
145
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
apnea5909.webs.com
αυτο ειναι γκολντεν γιατι συγνωμη αλλα το παραπανω δεν εμοιαζε με γκολντεν
Ο δικος μου παντως σε ηλικια 8 μηνων ειναι καπως ετσι..... καμια σχεση με γκολντεν. Οπως με εχει ενημερωσει ομωσ η Κατερινα ως εμπειρια στη φυλη .... σε αυτην την ηλικια τα γκολντεν ειναι στα χειροτερα τους...εμφανισιακα παντα.
Οποτε λεω μηπως ειναι σε καμια τετοια ηλικια... (ασχετος speakin) οι εμπειροτεροι θα μας διαφωτισουν...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τα Λάμπραντορ είναι εδώ και χρόνια απο τις πιό δημοφιλείς ράτσες στον κόσμο, διάσημα για τον φιλικό χαρακτήρα, και πολυτάλαντη προσωπικότητα ικανή να εκτελέσει πολλές διαφορετικές εργασίες. Τα Golden Retriever είναι φιλικά σκυλιά που τα πάνε καλά με όλους, δεν είναι απο τα σκυλιά που δένονται με έναν μόνο άνθρωπο.
Τα Labrador και τα Golden Retriever είναι απο τα πιο διάσημα οικογενειακά σκυλιά, απο την φύση τους δεν θα έβλαπταν ποτέ ζωντανό πλάσμα.
Απο την άλλη είναι εξαιρετικοί φύλακες
το δυνατό και βαρύ γαύγισμα τους μπορεί να αποτρέψει επίδοξους κλέφτες που δεν γνωρίζουν εαν βρίσκεται ένα φιλικό Γκόλντεν πίσω απο την πόρτα, και θα υπερασπιστούν την αγέλη τους.

Επιτρεψτε μου τωρα να ρωτησω, ως ασχετος.
Ποιες ειναι αυτες οι πολλες εργασιες?
Μία ειναι σιγουρα η ιχνηλασια.

Το οτι τα πανε καλα με ολους εμενα δεν μου πολυαρεσει, αλλά αυτο ειναι καθαρα δικο μου προβλημα :D
Εμενα μου αρεσουν τα μονο-ανθρωποκεντρικα σκυλια.

Πώς ειναι δυνατον να χαρακτηριζονται σαν φυλακες και μαλιστα εξαίρετοι, μετά απο οσα αναφερθηκαν στα bold?
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Η αλήθεια είναι ότι τα Golden σε σχέση με τα Lab, αλλά και με άλλες φυλές...αργούν να ωριμάσουν μορφολογικά. Ένα Golden 8,9 μηνων, συνήθως είναι σαν τους "έφηβους κρεμανταλάδες'..όλο πόδια και χέρια.
Τα Lab ως έφηβοι είναι πιό κατασταλαγμένοι μορφολογικά...αλλά γενικά και οι δύο φυλές, κατα την άποψή μου, φτάνουν στο peak τους περίπου 3 με 4 χρονών.
 


apnea5909

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2009
145
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
apnea5909.webs.com
Επιτρεψτε μου τωρα να ρωτησω, ως ασχετος.
Ποιες ειναι αυτες οι πολλες εργασιες?
Μία ειναι σιγουρα η ιχνηλασια.

Το οτι τα πανε καλα με ολους εμενα δεν μου πολυαρεσει, αλλά αυτο ειναι καθαρα δικο μου προβλημα :D
Εμενα μου αρεσουν τα μονο-ανθρωποκεντρικα σκυλια.

Π¨ως ειναιδυβατον να χαρακτηριζονται σαν φυλακες και μαλιστα εξαίρετοι, μετά απο οσα αναφερθηκαν στα bold?
Απο οσο γνωριζω ,οχι προσωπικα τον ιδιοκτητη βεβαια, υπαρχει καποιος που κατεβηκε για IPO 1 με LAB. Πηρε μια καλη βαθμολογια φυσικα δεν τεθηκε θεμα συγκρισης με σκυλια που παιρνουν μερος σε τετοιες εξετασεις.
Απο θεμα εργασιας μπορει ανετα να ξεχωρισει σε αγωνες/εξετασεις επαναφορας και οπως ειπες σε ιχνηλασιας.
Αν θεωρεις και το ΒΗ ως εργασια/εξεταση τοτε και εκει μπορει να ξεχωρισει μιας και ειναι πανεξυπνα θελουν να ευχαριστησουν τον ιδιοκτητη τους και πολυ λαιμαργα που τα κανει ευκολα εκπαιδευσιμα.

Τωρα οσο το φυλακας που ειπε η amalthea το ανεφερε οτι μπορει να αποτρεψει καποιον λογω του γαυγισματος του που ειναι βαθυ και δυνατο. (φυσικα ο κλεφτης να μην βλεπει ενα γκολντεν η λαμπ). Πιστευω η αγνοια του τι υπαρχει πισω απο την πορτα σε συνδιασμο με ενα τετοιο γαυγισμα ισων να ειναι ενα ικανοποιητικο επιπεδο αποτροπης /φυλαξης.
Αυτα με την λιγη εμπειρια που εχω σε γκολντεν.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Απο την άλλη είναι εξαιρετικοί φύλακες το δυνατό και βαρύ γαύγισμα τους μπορεί να αποτρέψει επίδοξους κλέφτες που δεν γνωρίζουν εαν βρίσκεται ένα φιλικό Γκόλντεν πίσω απο την πόρτα, και θα υπερασπιστούν την αγέλη τους.
Ναι....αυτά γράφε κι όταν θα έρθουν να σου ζητάνε μαντρόσκυλα να δω τι θα τους λες...:p:p
Έτσι όπως τα έχω παραθέσει, έτσι θα το διαβάσει αυτός που θα έρθει να στο ζητήσει!:p
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα Golden & Lab χρησιμοποιούνται εκτός από το κυνήγι, (κυρίως πάπιας)...σε
1. οδηγοι τυφλών η άλλων ανθρώπων με ειδικές ανάγκες.
2. Ανίχνευση ναρκωτικών, εκρηκτικών και διασώστες
3. Για την ψυχολογική βοήθεια αρρώστων σε νοσοκομεία.
Αυτα μου έρχονται στο μυαλό...μάνι μάνι!!!
Το θέμα της φύλαξης...για το οποίο μιλαει η Amalthea είναι μάλλον πιό πολύ συναγερμού..θα έλεγα.
Αυτή τη στιγμή, όποιος περάσει από μπροστά από τη πόρτα μου, θα ακούσει και θα δει 2 μεγαλόσωμα σκυλιά να γαυγίζουν μανιασμένα και καθόλου φιλικά.
Το ότι αν αποφασίσει να μπει κάποιος μέσα ..και οι δύο τους τον "πεθανουν" στα φιλια΄...αυτό είναι άλλο θέμα.
Αν και μπορω να σου πω , ότι κάποια χρόνια πριν, είχαμε πάει σε έκθεση στη Κατερίνη, με τον Τσούφι τότε 4 χρονών. Το βράδυ βγήκαμε με 4,5 golden, βόλτα σε σχετικά έρημους δρόμους, και μας πλησίασε από μακιά μία παρέα 5, 6 νεαρών...είδα για πρωτη φορά στη ζωή μου τον Τσούφι, ο οποίος γρύλισε και κάθησε μπροστά μου. Δεν έγινε τίποτα γιατι τα παιδιά δεν έιχαν κάποια κακή διάθεση...απλώς ήταν μία αντίδραση που δεν την περίμενα από ένα Golden.
Πάντως δεν είναι σκυλιά - φύλακες με την κλασσική έννοια του φύλακα...και αν ήταν θα ήταν λάθος δείγμα Golden η Lab..
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σχετικα με την ανίχνευση Κατερινα, θυμηθηκα τα δυο υπεροχα μαυρα επικυρηγμενα λαμπ στην Βολιβία.

Μπορεις αν αναλυσεις λιγο αυτό με την ψυχολογική βοήθεια αρρώστων σε νοσοκομεία?
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Πριν από τρείς περίπου μήνες, βράδυ η κόρη μου πήγαινε βόλτα τον όσκαρ. Κάποιος κατέβηκε από ένα αυτοκίνητο, τρέχοντας προς την μεριά τους. Ο όσκαρ στάθηκε μπροστά στην κόρη μου γαυγίζοντας πολύ δυνατά, σταμάτησε μόνο όταν αυτός έκανε μεταβολή και έφυγε. Φοβήθηκε? Δεν ξέρω. Το θέμα είναι πως αυτό που έκανε είχε αποτέλεσμα.

Επίσης να πω ότι το γαύγισμά του είναι ευπρόσδεκτο ακόμη και από την πεθερά μου η οποία δεν συμπαθεί καθόλου τα σκυλιά.

Οσο για ψυχολογική βοήθεια, τι να πώ, πραγματικά τεράστια (σοβαρολογώ).
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Απο την άλλη είναι εξαιρετικοί φύλακες
Ποιος; :confused: Εχω ακούσει πως δεν κάνουν για φύλακες. Ο δικός μου σίγουρα δεν κάνει :D

το δυνατό και βαρύ γαύγισμα τους μπορεί να αποτρέψει επίδοξους κλέφτες
Τι εστί γάβγισμα; ;)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Στην Αμερική, επιτρέπονται στα Νοσοκομεία σκυλιά εκπαιδευμενα τα οποία ανήκουν σε ειδικά προγράμματα, τα οποία επισκέπτονται αρρώστους ιδίως παιδιά με terminal diseases...και απλά κάθονται και τα χαιδευουν. Το ίδιο γίνεται και σε γηροκομέια.
Έχει παρατηρηθει άπειρες φορές οι ασθενείς να βρίσκουν τη διάθεση για ζωη (έστω για λίγο)...μόνο χαιδεύοντας τα σκυλιά και με την ελάχιστη ενασχόληση μαζί τους.
Επίσης, χρησιμοποιούνται και για παιδιά με αυτισμό.
Θα σου πω μόνο μία περίπτωση που ένα gOLDEN ανάπηρο το οποίο είχε καροτσάκι στα πίσω πόδια...επισκεπτόταν καθημερινα ένα κέντρο αποκατάστασης με παιδιά τα οποία είχαν μείνει ανάπηρα σε καροτσάκια είτε από ατύχημα η κα΄τι άλλο.
Το γεγονός ότι ο σκύλος μπορούσε να κυκλοφορει με το 'καροτσάκι" ενω είχε κομμένα τα πίσω του πόδια...έκανε τα παιδια να δεχτούν πιό έυκολα το δικό τους καροτσάκι.
 


angel.p

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2010
81
0
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Τώρα το θυμήθηκα, το είδα πρίν λίγο καιρό στο ΣΚΑΙ. Στην Αμερική υπάρχει ένα πρόγραμμα που τα σκυλιά εκπαιδεύονται από βαρυποινήτες και μετά δίνονται σαν συνοδοί σε άτομα που τα χρειάζονται. Αυτό πού θυμάμαι είναι ένα λαμπραντόρ τη Frankie, η οποία αφού είχε εκπαιδευτεί από έναν κατάδικο, είχε δωθεί σε ένα βετεράνο στρατιώτη ο οποίος έπασχε από μετατραυματικό σύνδρομο και εγκεφαλικες διαταραχές. Η Frankie είχε μάθει να αναγνωρίζει πότε είχε προβλημα και τον βοηθούσε να επανέλθει στην πραγματικότητα.

Ο στρατιώτης έλεγε ότι ο σκύλος ήταν κάποιες φορές ο μοναδικός του σύνδεσμος με την πραγματικότητα.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
για το θέμα φύλαξης αν και το διευκρίνησα με ποιά έννοια το είπα θα το ξαναπώ για να μην νομίζουν οι ιδιοκτήτες πραγματικών σκύλων φύλαξης ότι πάμε να τους κλέψουμε την ιδιότητα :) Τα λάμπραντορ και τα γκόλντεν είναι πολύ καλοί στην αποτροπή των επίδοξων κλεφτών γιατί είναι μεγάλα σκυλιά με βαρύ γαύγισμα, ένα επιπλέον προσόν τους είναι οτι δεν γνωρίζουν την λέξη φόβος, ένα σωστό λάμπραντορ και γκόλντεν δεν φοβάται τίποτα και κανέναν.
Άλλωστε αυτό είναι απαραίτητο για κάποιες απο τις εργασίες που κάνουν όπως οδηγοί τυφλών, ένα φοβικό σκυλί δεν θα μπορούσε ποτέ να κάνει αυτήν την εργασία.
Όσο για την φύλαξη έχω προσωπική εμπειρία, πολλές φορές Λάμπραντορ έχουν σώσει απο κλοπή τους ιδιοκτήτες τους, όχι δαγκώνοντας αλλά αποτρέποντας την "παράνομη είσοδο", με άγριο γαύγισμα, η ακοή και η όσφρηση τους είναι ιδιαίτερα αναπτυγμένη και είναι αδύνατον για κάποιον να μπεί μέσα στο σπίτι χωρίς να γίνει αντιληπτός πολύ πριν.

Όσο για τις εργασίες είναι πράγματι πολλές, και μπορούν να τις κάνουν και οι δύο φυλές, έχει εκδοθεί ένα βιβλίο που λέγεται "101 χρήσεις για ένα Λάμπραντορ" :D
 
Last edited:






labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
παιδια για την φυλαξη που λεγατε ουτε λογος να γινεται!αλλα την προιγουμενη εβδομαδα κατα τις 4 το πρωι η lacta πεταχτηκε απο το crate της ετρεξε στην πορτα του διαμερισματος και γαυγιζε σαν τρελη,δεν ηταν κατοικος της οικοδομης(το εξακριβωσα την επομενη μερα)!οποιος και αν ηταν εξαφανηστικε σε δευτερολεπτα.
την εχω δει να αντιδραει ετσι και στη βολτα καποιες φορες αλλα μονο οταν δει κατι παραξενο,οπως οταν καποιος μυστηριος(δλδ σκωτινος,σκιθρωπος) τυπος μας πλησιαζει και δεν τον χαιρεταω απο μακρια,αυτη αρχιζει να γρυλιζει και σταματαει μονο οταν της πω εγω.τι να σας πω,ισως να ειναι ιδεα μου αλλα εχει συμβει πανω απο μια φορα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ όταν μιλάω για φύλαξη και σωματοφυλακή εννοώ την εκπαίδευση σε αυτά, όχι όταν ο σκύλος γαβγίζει για κάποιο λόγο. Αν την άφηνες να τον πλησιάσει θα τον δάγκωνε τον περαστικό; Δε νομίζω...
Δεν είναι τυχαίο που σπάνια θα δεις λαμπραντορ στα σπορ αυτά (αν και υπήρχε μια περίπτωση ενός λαμπραντορ σε αυτό το φόρουμ, αν θυμάμαι καλά που ήταν εκπαιδευμένος σε schutzhund).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf