Labrador vs Golden Retriever


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
εγω μιλουσα πανω σε αυτο που ειπε ο/η amalthea
δε λεω πως ειναι φυλακες,αλλα σαν σκυλια αντιλαμβανονται τον κινδυνο,δεν ειναι και τοσο αγαθιαρικα :)
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Προσωπικά πιστευω ότι η "φύλαξη" που επιθυμούμε περισσότερο από τα σκυλιά μας, ιδιως εμεις που μένουμε σε σχετικά κατοικημένες περιοχες, είναι να γαυγίσουν έντονα, αν κάποιος πλησιάσει το σπίτι. Αυτο 9 φορές στις 10, θα αποτρέψει τον κλέφτη, και θα προτιμήσει να πάει σε κάποιο άλλο σπιτι που δεν έχουν σκύλο. Εκτός, αν έχουν βάλει στόχο το δικό μας σπίτι, οπότε ότι σκύλο και να έχουμε...θα βρούνε την άκρη να μπούνε.
Ο κλέφτης δύσκολα θα αποφασίσει να μπει σε κάποιο σπίτι, όταν θα δει ένα μεγαλόσωμο σκύλο να χτυπιέται πίσω από μία καγκελόπορτα...και δύσκολα θα μπει μέσα σε ένα σπίτι όταν ακούει το ίδιο βαρυ γάυγισμα, χωρίς να ξέρει τι είδους σκύλος είναι αυτός που γαυγίζει.
Ακόμα και εγω που γνωρίζω τις δύο αυτές ράτσες, δεν θα έβαζα χέρι να χαιδέψω ένα Golden η ένα λαμπ...μέσα από κάγκελα..άμα γάυγιζαν..
Γιατι ποτέ δεν ξέρεις...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εκεινο που θελω να πω ειναι, πως οσο και να γαβγιζουν, οταν τα πλησιασεις θα σου κουνησουν την ουρα!
Αν καποιος κλεφτης το γνωριζει αυτο ισως να παρει μαζι του και το σκυλο που τον συμπαθησε :D

Ο δικος μου παντως δε γαβγιζει... Καθολου.
 


labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
μια που ανεφερε η κατερινα για καγκελοπορτα,οταν ειμαστε στο σπιτι στο χωριο το οποιο εχει καγκελα γυρω γυρω αν καποιος στεκεται απο την εξω μερια του καγκελου και δεν του μιλησουμε πηγαινει του γρυλλιζει και του γαυγιζει!ακομα και αν καποιος ξερει οτι ειναι λαμπραντορ δε νομιζω να τολμησει να μπει μεσα...
βασικα φαινεται πως το κανει λογω φοβου,γιατι δεν ορμαει πανω στα καγκελα καθεται απο μικρη αποσταση και γαυγιζει-αυτο το κανει καθε φορα που την φοβιζει κατι αλλα παρ'αυτα το σημα το περνει ο αλλος!
 


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
παιδια η δικια μου δεν καταλαβαινει τιποτα...σε ολους παει και κωλοτριβεται..για γαβγισμα ουτε λογος:p
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
εμάς ο Έκτορας την έχει δει μέγας φύλακας κάποιες φορές :cool::cool:...με το που βάζουμε το κλειδί στην πόρτα γαβγίζει με μανία κ ηρεμεί μόνο όταν μας δει...αν είμαστε όμως μέσα στο σπίτι κ κάποιος έρθει έξω από την πόρτα μας κουνάει με χαρά την ουρά του..:maria::D
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
και εννοείται οτι ζητιανεύει χάδια απο όποιον δούμε στον δρόμο...φοβάται μόνο ο χαζούλης όταν δούμε μουσουλμάνες με τις μαύρες ρόμπες..εκεί στυλώνει τα πόδια κάτω και ούτε χάδι δέχεται ούτε τίποτα...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
εμάς ο Έκτορας την έχει δει μέγας φύλακας κάποιες φορές :cool::cool:...με το που βάζουμε το κλειδί στην πόρτα γαβγίζει με μανία κ ηρεμεί μόνο όταν μας δει...αν είμαστε όμως μέσα στο σπίτι κ κάποιος έρθει έξω από την πόρτα μας κουνάει με χαρά την ουρά του..:maria::D
Δεν θ'ελω να σας απογοητεύσω...αλλά αυτό δεν είναι φύλαξη...
Μάλλον σας βρίζει που αργήσατε και σας φωνάζει να μπείτε γρηγορα σπίτι...για να σας δει...
 


AlexisCh

Well-Known Member
14 Νοεμβρίου 2007
190
1
Θεσσαλονίκη
εμάς ο Έκτορας την έχει δει μέγας φύλακας κάποιες φορές :cool::cool:...με το που βάζουμε το κλειδί στην πόρτα γαβγίζει με μανία κ ηρεμεί μόνο όταν μας δει...αν είμαστε όμως μέσα στο σπίτι κ κάποιος έρθει έξω από την πόρτα μας κουνάει με χαρά την ουρά του..:maria::D
Προφανως γαυγιζει εξαιτιας του αποχωρισμού.

(εκτος αν δεν καταλαβα καλά και εγραψες χιουμοριστικά τα περι φύλαξης:) )
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
χιουμοριστικά το έγραψα...τι φύλακας μπορεί να είναι ένα γκόλντεν που πάει για χάδια στον οποιοδήποτε???αν κ για να ειμαι ειλικρινής επειδή η πόρτα ανοίγει ανάποδα γαβγίζει μέχρι να την κλείσουμε κ να μας δει...να γαυγίζει λόγω αποχωρισμού δεν νομιζω...τα έχουμε κανονίσει έτσι ώστε να ειναι σχεδόν μαζί με κάποιον...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Breed All About It

Labrador Retriever

[video=youtube;OUKQgWP_qJA]http://www.youtube.com/watch?v=OUKQgWP_qJA[/video]

Golden Retriever

[video=youtube;6Agv_w0TOMg]http://www.youtube.com/watch?v=6Agv_w0TOMg[/video]
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
το να δεις στο δρομο ενα σκοτεινο τυπο σκυνθρωπο τυπο και να γρυλισει ο σκυλος δεν ειναι ζητημα φυλαξης αλλα ελλειξη κοινωνικοποιησης. αλλο πραγμα το να σου επιτεθει καποιος η να μπει στο σπιτι σου.
 


Tintail

Member
16 Νοεμβρίου 2010
24
0
Αθήνα
smilepleasephotography.blogspot.com
Απο την άλλη είναι εξαιρετικοί φύλακες το δυνατό και βαρύ γαύγισμα τους μπορεί να αποτρέψει επίδοξους κλέφτες που δεν γνωρίζουν εαν βρίσκεται ένα φιλικό Γκόλντεν πίσω απο την πόρτα, και θα υπερασπιστούν την αγέλη τους.

Ετσι οπως το γραφεις ειναι παραπλανητικο γιατι οι περισσοτεροι οταν ακουνε "σκυλος για φυλακας" εχουν αλλη εικονα (και σωστα) στο μυαλο τους.
Προειδοποιουν (ορθως το ειπατε οσοι το ειπατε) μονο με γαυγισμα και χαμηλου τονου γρυλισμα και αυτο μονο μεχρι να κανεις επαφη μαζι τους (ειτε λεκτικη ειτε σωματικη).
Βεβαια οταν το σκυλι ειναι πισω απο την πορτα του διαμερισματος, ο κλεφτης καταλαβαινει απο το βαρυ γαυγισμα οτι προκειται για μεγαλο σκυλο και ισως αποτραπει. Μεχρι εκει ειναι η "φυλαξη" που παρεχει..

Ενα ακομα που δεν αναφερθηκε ειναι οτι μπαινει "ασπιδα" μεταξυ του ανθρωπου του (ή της αγελης του απο ανθρωπους!) και του κινδυνου. Εχει προστατεψει τα παιδια μου απο αλλα σκυλια που θεωρησε επικινδυνα αρκετες φορες στο παρκο.

Επισης εχω ιδια πειρα στην θεραπευτικη δραση τετοιου σκυλου καθως εχω δυο παιδακια με ειδικες αναγκες που εχουν οφεληθει παρα πολυ απο την παρουσια της Πανδωρας στο σπιτι.

Ειμαι παρα πολυ υπερ του να παρεις ενα ισορροπημενο και σωστα μεγαλωμενο Λαμπ αλλιως λογου του ογκου, της δυναμης και της ζωηραδας του, η συμβιωση πιθανως να ειναι προβληματικη κατι το οποιο θα ειναι αδικο και για τον σκυλο και για την οικογενεια.. ακομα και για τους γειτονες!! :)
 


JOSS

Member
15 Φεβρουαρίου 2017
8
0
73
η Φρυνη οτι ανθρωπινη φιγουρα δει θα τρεξει να την αγκαλιασει
μου λενε οτι αυτο δεν ειναι καλο
αστους να λενε ...