Leisguard, πρόληψη και θεραπεία λεϊσμανίασης


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Vasgial καλα ολα αυτα που λες αλλα ο δικος μου σκυλος εχει καλαζαρ ηδη. Αν μπορω να βαλω ενα + στην προστασια του θα το βαλω κι η αληθεια ειναι οτι εχω αρκετη εμπιστοσυνη στον κτηνιατρο που πηγαινουμε.
Δεν ήξερα....Το χρησιμοποιείς σαν θεραπεία δηλαδή; ή ο σκύλος είχε νοσήσει, έριξες τις τιμές και τώρα το δίνεις για προστασία;
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δεν ήξερα....Το χρησιμοποιείς σαν θεραπεία δηλαδή; ή ο σκύλος είχε νοσήσει, έριξες τις τιμές και τώρα το δίνεις για προστασία;
Ακριβως ετσι.;-) Αυτο μας ειπε να κανουμε ο γιατρος.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Όπως είχα γράψει (ποστ 92) αφού ξεκινήσαμε τη λήψη cilroton ο σκύλος παρουσίασε μειωμένη όρεξη. Δυο μέρες αφού το σταματήσαμε η όρεξη της επανήλθε κανονικά οπότε πιστεύω ότι οφείλεται στο φάρμακο.

Nizinny ευχαριστώ για την πληροφορία με τη δοσολογία!
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Μήπως έχει τύχει κάποιος να βρει το leisguard φτηνότερο από τα 32 ευρώ που κοστίζει; Ενδιαφέρομαι για την περιοχή της Θεσσαλονίκης. Δυστυχώς δεν έχω πιστωτική για να παραγγείλω από εξωτερικό.
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Μήπως έχει τύχει κάποιος να βρει το leisguard φτηνότερο από τα 32 ευρώ που κοστίζει; Ενδιαφέρομαι για την περιοχή της Θεσσαλονίκης. Δυστυχώς δεν έχω πιστωτική για να παραγγείλω από εξωτερικό.
Εγώ παίρνω από τον δικό μου κτηνίατρο με 27 ευρώ. Είναι στην Ασπροβάλτα. Αν σε ενδιαφέρει, θα σου στείλω το όνομά του με πμ
 




giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά..βγάλε μια χρεωστική και παρήγγειλε το απο ebay
 


animalover

New Member
2 Σεπτεμβρίου 2019
3
0
66
Καλημερα σας. Εχοντας στο παρελθον μεχρι και 7 σκυλακια (ολα αδεσποτακια) ετυχε αρκετες φορες η Leismania να μου χτυπησει την πορτα μου. Θεραπεια τοτε με zylapour και Glucantim ενεσεις. Εκτοτε αρκετα χρονια δεν με θυμηθηκε, εχοντας βεβαια λιγοτερα σκυλακια. Τωρα, με δυο ων, μου ξαναχτυπησε την πορτα μου. Το Ματινακι μας προσβληθηκε και ο δεικτης εδειξε 1/1600. Η διαθεση της ειναι σχετικα καλη, τρωει και εχει μονο δερματικα προβληματα, δηλαδη χανει τριχωμα γυρω απο τα ματια και τις αρθρωσεις. Ο κτηνιατρος χωρις δευτερη σκεψη μας συστησε Milteforan, ομως σημερα δεν υπαρχουν τοσα χρηματα. Διαβαζοντας διαφορα forum κατεληξα εδω και τρεις μερες να αρχισω χορηγηση Zylapour και Cilroton. Ηδη, ισως να ειναι και η ιδεα μου, την βλεπω πιο χαρουμενη και εκδηλωτικη. Θα κανει θεραπεια για ενα μηνα και μετα επανεξεταση. Ιδομεν..
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Καλημερα σας. Εχοντας στο παρελθον μεχρι και 7 σκυλακια (ολα αδεσποτακια) ετυχε αρκετες φορες η Leismania να μου χτυπησει την πορτα μου. Θεραπεια τοτε με zylapour και Glucantim ενεσεις. Εκτοτε αρκετα χρονια δεν με θυμηθηκε, εχοντας βεβαια λιγοτερα σκυλακια. Τωρα, με δυο ων, μου ξαναχτυπησε την πορτα μου. Το Ματινακι μας προσβληθηκε και ο δεικτης εδειξε 1/1600. Η διαθεση της ειναι σχετικα καλη, τρωει και εχει μονο δερματικα προβληματα, δηλαδη χανει τριχωμα γυρω απο τα ματια και τις αρθρωσεις. Ο κτηνιατρος χωρις δευτερη σκεψη μας συστησε Milteforan, ομως σημερα δεν υπαρχουν τοσα χρηματα. Διαβαζοντας διαφορα forum κατεληξα εδω και τρεις μερες να αρχισω χορηγηση Zylapour και Cilroton. Ηδη, ισως να ειναι και η ιδεα μου, την βλεπω πιο χαρουμενη και εκδηλωτικη. Θα κανει θεραπεια για ενα μηνα και μετα επανεξεταση. Ιδομεν..
Περαστικά και αγύριστα

Κατέληξες στo cilroton και zylapour έχοντας και υπόδειξη κτηνιάτρου ή βασιζόμενος σε αυτά που διάβασε στα φορουμ?
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ότι ετοιμαζόμουν να γράψω...
οτιδήποτε αποφασίσεις πληζ να γίνεται υπό παρακολούθηση και σύμφωνη γνώμη κτηνιάτρου... για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις...
 


animalover

New Member
2 Σεπτεμβρίου 2019
3
0
66
Ευχαριστω και..μακρυα απο εσας..!
Κατεληξα βασιζομενος στο παρον forum αλλα και αλλα, τις εσωκλειστες οδηγιες του Leisguard οπως και το παρακατω pdf που κυκλοφορει στο διαδικτυο με εκτενη αναλυση. https://kentayros.files.wordpress.com/2013/03/leisguard-20-2-2013-1.pdf
Ο κτηνιατρος δεν ανεφερε καν ουτε το Leisguard.
Δυστυχως η τιμη του Milteforan ειναι απαγορευτικη, οπότε η λυση αυτη, ισως και με ρισκο, ειναι μονοδρομος.
 
Last edited:


animalover

New Member
2 Σεπτεμβρίου 2019
3
0
66
Καλημερα σας. Εχοντας στο παρελθον μεχρι και 7 σκυλακια (ολα αδεσποτακια) ετυχε αρκετες φορες η Leismania να μου χτυπησει την πορτα μου. Θεραπεια τοτε με zylapour και Glucantim ενεσεις. Εκτοτε αρκετα χρονια δεν με θυμηθηκε, εχοντας βεβαια λιγοτερα σκυλακια. Τωρα, με δυο ων, μου ξαναχτυπησε την πορτα μου. Το Ματινακι μας προσβληθηκε και ο δεικτης εδειξε 1/1600. Η διαθεση της ειναι σχετικα καλη, τρωει και εχει μονο δερματικα προβληματα, δηλαδη χανει τριχωμα γυρω απο τα ματια και τις αρθρωσεις. Ο κτηνιατρος χωρις δευτερη σκεψη μας συστησε Milteforan, ομως σημερα δεν υπαρχουν τοσα χρηματα. Διαβαζοντας διαφορα forum κατεληξα εδω και τρεις μερες να αρχισω χορηγηση Zylapour και Cilroton. Ηδη, ισως να ειναι και η ιδεα μου, την βλεπω πιο χαρουμενη και εκδηλωτικη. Θα κανει θεραπεια για ενα μηνα και μετα επανεξεταση. Ιδομεν..
Μετα απο ενα μηνα με την παραπανω φαρμακευτικη αγωγη η Ματινα δειχνει καλυτερα. Εχει φυτρωσει τριχα σε ολα τα σημεια που ειχε χασει, η πυτιριδα της εχει εξαφανιστει και απο διαθεση και ορεξη δειχνει καλα. Παρ ολ' αυτα η εξεταση του δεικτη εδειξε αυξηση, απο το 1/1600 πηγε στα 1/3200. Ξερει κανεις να πει πως γινεται ενω υπαρχει βελτιωση στην κλινικη εικονα να υπαρχει αυξηση στον δεικτη? Με τον κτηνιατρο θα μιλησω στο τελος της ερχομενης εβδομαδας επειδη λειπει στο εξωτερικο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π