Leisguard, πρόληψη και θεραπεία λεϊσμανίασης


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Ναι Κιμωνα, κι εγω αν το πουλουσα 30 ευρω και στο φαρμακειο ειχε 3 ευρω το ιδιο θα ελεγα, οτι οι αλλες ουσιες ειναι αυτες που κανουν τη δουλεια και κοστιζουν αλλα 27 ευρω. :rolleyes:
Σωστό σαν παράμετρος, αλλά για τον συγκεκριμένο που σου είπα είναι γνωστός 15+ χρόνια, και επίσης δεν αγοράζω φάρμακα από αυτόν. Αυτό που είπε είναι ότι τα υπόλοιπα συστατικά πέραν της δραστικής (που δεν είναι ίδια) το κάνουν διαφορετικό. Παρόλαυτά, αν βρεθούν μελέτες να το υποστηρίξουν φυσικά θα το προτείνει και εκείνος. :)
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μη παίζεται με τα φάρμακα και την υγεία των σκύλων σε βάθος χρόνου μπορεί να κάνει ζημιά.
Πως κατάλαβες ότι παίζουμε με τα φάρμακα; Συμβουλές των γιατρών μας συζητάμε...
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μετά από ολοήμερη αναζήτηση και συζήτηση με "αξιόπιστες πηγές που δεν κατονομάζονται", όπως θα έλεγε και ο Γιάννης, είμαι πλέον πεπεισμένος ότι το Leisguard μπορεί ασφαλώς να αντικατασταθεί με το Cilroton...
 










stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ έχω να πω το εξής .... εφόσον σε δύο φάρμακα η δραστική ουσία είναι η ίδια σε mg ...η δράση του φαρμάκου είναι ίδια. Αυτό που μπορεί να διαφέρει στα διάφορα φάρμακα της ίδιας δραστικής ουσίας είναι τα λεγόμενα έκδοχα (αυτό που αναφέρεται παραπάνω ως συστατικά). Τα έκδοχα είναι διαφόρων ειδών ανάλογα την μορφή του φαρμάκου...πχ στα χάπια τα έκδοχα είναι ουσίες που χρησιμοποιούνται είτε για να συμπληρώσουν το βάρος του φαρμάκου είτε για να βοηθήσουν στην διάσπαση κ.ο.κ. Ανάλογα έκδοχα υπάρχουν και στις κρέμες, αλοιφές, ενέσιμα κλπ. Δεν αλλάζουν την δράση του φαρμάκου τα συστατικά. Χρησιμοποιούνται για άλλους λόγους.
Αλίμονο αν τα έκδοχα άλλαζαν την δράση του φαρμάκου ...θα είχαμε χάσει τον μπούσουλα έτσι.
 


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πως κατάλαβες ότι παίζουμε με τα φάρμακα; Συμβουλές των γιατρών μας συζητάμε...
Και ο καθε γιατρος εχει κανει της αναλογες κλινικες ερευνες για να εχει αποψη και γνωμη . Ο καθε ενας στη δουλεια του και ο Λουμιδης στον καφε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Και ο καθε γιατρος εχει κανει της αναλογες κλινικες ερευνες για να εχει αποψη και γνωμη . Ο καθε ενας στη δουλεια του και ο Λουμιδης στον καφε.
Δεν κάνουμε τους γιατρούς.
Απλά ψάχνουμε και δεν καταπίνουμε αμάσητα - πάντα με στόχο το όφελος των σκύλων μας.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Και ο καθε γιατρος εχει κανει της αναλογες κλινικες ερευνες για να εχει αποψη και γνωμη . Ο καθε ενας στη δουλεια του και ο Λουμιδης στον καφε.
Σιγά μην έχει κάνει ο κάθε γιατρός τις ανάλογες κλινικές έρευνες. Ενημερώνονται όπως όλοι από τις εταιρείες, από τους φαρμακευτικούς αντιπροσώπους, από τα συνέδρια (αν πάνε), από τους συναδέλφους τους και φυσικά ρόλο παίζει και η εμπειρία τους. Και καλό είναι να συζητάνε τα μέλη μεταξύ τους και να ενημερώνει ο ένας τον άλλον.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τα είπαν όλα οι συντρόφισσες :)

Έτσι πρέπει να κάνουμε... να φιλτράρουμε το κάθε τι, να μοιραζόμαστε την πληροφορία, για το καλό των σκύλων μας...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα είπαν όλα οι συντρόφισσες :)

Έτσι πρέπει να κάνουμε... να φιλτράρουμε το κάθε τι, να μοιραζόμαστε την πληροφορία, για το καλό των σκύλων μας...
και της τσεπης μας!

Δεν θα ηταν και το πρωτο κτηνιατρικο φαρμακο που ειναι πολυ πιο ακριβο απο το αντιστοιχο ανθρωπινο.
Κοιταξτε πχ. Μελοξικαμη( δεν θυμαμαι ονομασια του σκευασματος για ανρωπους/ Metacam, Ronaxan/Vibramicine ( οκ, εκει υπαρχει μια μικρη διαφορα στην μορφη της Doxicylinis).

...και ας μην ξεχναμε και γενικος σε αυτην την περιπτοση του Leisguard την "αισχροκερδια" της ελληνικης εισογογηκης εταιριας. Εξω το πουλανε 13-15 ευρω και εδω 27-30.
 


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
...και ας μην ξεχναμε και γενικος σε αυτην την περιπτοση του Leisguard την "αισχροκερδια" της ελληνικης εισογογηκης εταιριας. Εξω το πουλανε 13-15 ευρω και εδω 27-30. Ο.Κ. και εγω μαζι σου αμα το θελεις το φερνεις απο Ισπανια με 12-15 ευρω συν τα μεταφορικα και το σωστο φαρμακο και δεν κανεις μαγκες τους εδω φαρμακεμπορους.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Όταν μόνο η θεραπεία του σκυλιού σου μπορεί να κοστίζει 300+ ευρώ το μήνα ....ναι θα κοιτάξεις να δεις πως θα μπορέσεις να καταφέρεις να μειώσεις το κόστος. Και για να είμαι ειλικρινής προτιμώ να πληρώσω τα ίδια λεφτά και να το φέρω απέξω παρά να πληρώνω νταβατζιλίδικα χρήματα στους εδώ.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Με 5,2 ευρώ καλύπτουμε την θεραπεία 1 μήνα με το Cilroton (μιλάω για σκυλί 25+ κιλά), αγορασμένο από Ελληνικό φαρμακείο
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Ρωτησα και εγω σημερα τον κτηνιατρο. Μου ειπε οτι δεν εχει αποδειχθει κλινικα οτι ο σκυλος δεν θα παθει τιποτα. Απλα ειναι ενα συν. Οπως και το εμβολιο. ΘΑ μπορουσα μου ειπε να κανω και το εμβολιο και το Leisguard. Ειπε επισης οτι δεν εχει τεραστια διαφορα στην τιμη με το εμβολιο και γενικα το ειδα οτι ειναι πιο πολυ υπερ του εμβολιου.
Για το ανθρωπινο φαρμακο με την ιδια δραστικη δεν τον ρωτησα καν.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ρωτησα και εγω σημερα τον κτηνιατρο. Μου ειπε οτι δεν εχει αποδειχθει κλινικα οτι ο σκυλος δεν θα παθει τιποτα. Απλα ειναι ενα συν. Οπως και το εμβολιο. ΘΑ μπορουσα μου ειπε να κανω και το εμβολιο και το Leisguard. Ειπε επισης οτι δεν εχει τεραστια διαφορα στην τιμη με το εμβολιο και γενικα το ειδα οτι ειναι πιο πολυ υπερ του εμβολιου.
Για το ανθρωπινο φαρμακο με την ιδια δραστικη δεν τον ρωτησα καν.
Ε, οχι και ιδια τιμη! Μονο εαν εχεις σκυλο πανω απο 40 κιλα.
Το εμβολιο εχει 120-150 ευρω - και ακομα και το υπερτιμημενο Leisguard στην ελλαδα να παρεις, θα δωσεις αντε 60 ευρω για ολο το χρονο και σκυλο 20 κιλων, εαν κανεις δυο κυκλους "θεραπειας" για να ειναι προστατευμενος ο σκυλος συνολικα 180 μερες.
Επισης- το εμβολιο εχει, ειδικα για μικροσωμα σκυλια, αρκετα συχνα εντονες παρενεργιες- ενω η δομπεριδονη δεν εχει σχεδον καμια. ( παραγωγη γαλακτος, επειδη ανεβαζει την προλακτονη- ισως).

Οστοσο για τον κτινιατρο το εμβολιο εχει μεγαλη διαφορα! Το αγοραζει 20 και το πουλαει 50. Στης 3 δοσεις μας κανει ενα κατοσταρικακι ζεστο ζεστο. Στο Leisguard σιγουρα το κερδος του ειναι πολυ μικροτερο.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εδω ενα χαπακι των 2μιση ευρω στα πετ-σοπ ο κτηνιατρος το δινει 3 ευρω,,, 25% παραπανω δηλαδη,,, και το πετ-σοπ κοβει και αποδειξη,, ο γιατρος κανει τη παπια,,, βαλε οτι θες 3α τετοια χαπακια για σκυλο 30 κιλων.... δεν φθανει το γδαρσιμο της επισκεψης η τα χρηματα που παιρνει για να κανει τα εμβολια στα χρεωνει και πολυ παραπανω απο οτι πρεπει να τα χρεωνει,,,
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf