Librela zoetis για οστεοαρθριτιδα


Deb

Member
25 Απριλίου 2021
13
5
49
Καλησπέρα, είναι το πρώτο μου ποστ και καίγομαι....
Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει το librela της zoetis για αντιμετώπιση του πόνου της οστεοαρθριτιδας?
Πείτε μου εμπειρίες σας παρακαλώ..
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Καλησπέρα
Το Librela ειναι οτι πιο νεο στην αντιμετώπιση του πόνου της οστεοαρθρίτιδας. Το μόνο που έχω ακούσει είναι περιπτώσεις με πεπτικές διαταραχές τις πρώτες μέρες οι οποίες υποχωρούν μόνες τους ή με γαστροπροστασια . Σαφώς η χορήγηση σε νεαρά ζώα κάτω του έτους αντενδείκνυται .
 


Deb

Member
25 Απριλίου 2021
13
5
49
Καλησπέρα
Το Librela ειναι οτι πιο νεο στην αντιμετώπιση του πόνου της οστεοαρθρίτιδας. Το μόνο που έχω ακούσει είναι περιπτώσεις με πεπτικές διαταραχές τις πρώτες μέρες οι οποίες υποχωρούν μόνες τους ή με γαστροπροστασια . Σαφώς η χορήγηση σε νεαρά ζώα κάτω του έτους αντενδείκνυται .
Αααα οκ γιατί μου έκανε τρελή διάρροια την πρώτη μέρα.. Μετά ενταξει... Από αποτελεσματικότητα? Έχεις ακούσει κάτι? Στον δικό μου άργησε να πιάσει 5-6 μέρες. Τώρα είμαστε στις 15 μέρες και είναι σαφώς καλύτερα, αλλά όχι αυτό που περίμενα...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Όπου πεπτικές βάλε κ το έντερο ναι.

Θαύματα δεν θα κάνει αλλά σαφώς θα βοηθήσει. Πρέπει όλη αυτή η προσέγγιση να συνδιαζεται με ειδική διατροφή και συμπληρώματα ώστε να μεγιστοποιούνται τα διαστήματα της χορήγησης.
 
  • Like
Reactions: Deb


Deb

Member
25 Απριλίου 2021
13
5
49
Όπου πεπτικές βάλε κ το έντερο ναι.

Θαύματα δεν θα κάνει αλλά σαφώς θα βοηθήσει. Πρέπει όλη αυτή η προσέγγιση να συνδιαζεται με ειδική διατροφή και συμπληρώματα ώστε να μεγιστοποιούνται τα διαστήματα της χορήγησης.
Ευχαριστώ. Απλά είχα πιστέψει ότι θα έχει παρόμοια αποτελεσματα με τα αντιφλεγμονώδη και χωρίς παρενέργειες. Προς το παρόν τουλάχιστον δεν έχει την ίδια αποτελεσματικότητα. Όλα τα υπόλοιπα συμπληρώματα κλπ τα παίρνει ήδη.
 


LashaLab

New Member
17 Μαϊου 2021
1
0
41
Καλησπέρα, είναι το πρώτο μου ποστ και καίγομαι....
Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει το librela της zoetis για αντιμετώπιση του πόνου της οστεοαρθριτιδας?
Πείτε μου εμπειρίες σας παρακαλώ..
Καλησπέρα,
Έχω προσωπική εμπειρία χορήγησης σε δυο ζώα, που ενώ βρίσκονται στη φάση της πρώτης ένεσης έχουν ήδη πολύ καλά αποτελέσματα
Το 1ο (10χρονο) εδειξε σημάδια βελτίωσης από τις 3 πρωτες μερες χωρίς γαστρεντελογικες παρενέργειες
Το 2ο(13χρονο) με πιο επιβεβαρυμενο ιστορικό οστεοαρθρίτιδας και σαφής δυσκολία στη βάδιση δείχνει παρόμοια ανακούφιση στο πόνο με αυτά των ΜΣΑΦ.
Υπάρχει περίπτωση να μην βοηθηθεί καθόλου το ζώο (να μην υπάρχει απόκριση)αν και ιδανικά πρέπει να γίνει και η δεύτερη δόση του φαρμάκου προκειμένου να εκτιμηθεί η κατασταση