Mεγάλωμα νυχιών


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Yπαρχει κανενας "οδηγος" για να κοπουν σωστα τα νυχια;Εννοω εγω που δεν εχω ξανακοψει τα νυχια,εχω παρει εκεινο το ειδικο κοφτη,αλλά δεν αγγιζω γιατι δεν ξερω.Πώς κοβουμε τα νυχια;
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Στα ασπρα νυχια,φαινεται το νευρο απο κατω και βλεπεις το οριο.
Στα μαυρα νυχια,το πας αργα,μεχρι να βρεις μια ασπρη κουκιδα(το κοιτας οπως βλεπεις το μεδουλι στο κοκαλο).Κοβεις ελαχιστα ακομα και οταν δεις η κουκιδα λιγο να απλωνει,απο την κατω της μερια,σταματας.

Πρεπει να στο δειξουν,αλλιως ετσι δεν ξερω αν μπορεις να καταλαβεις.Κι εμενα μου το εδειξαν.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Yπαρχει κανενας "οδηγος" για να κοπουν σωστα τα νυχια;Εννοω εγω που δεν εχω ξανακοψει τα νυχια,εχω παρει εκεινο το ειδικο κοφτη,αλλά δεν αγγιζω γιατι δεν ξερω.Πώς κοβουμε τα νυχια;
Κοιτα τα δικα σου νυχια κ δες που φτανει το ασπρο απο κατω. Εκεινο το πειραζεις ποτε? Οχι. Ετσι κ του σκυλου.. Με το ματι. Απλα αν εχει μαυρα νυχια ειναι δυσκολο.. κοψε το πολυ πολυ ελαχιστα ισα για να μην ειναι γαμψα κ σ'αγκυλωνουν! Καντου γαλλικο δλδ!
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Υποτίθεται αν έχει λευκά νύχια το σκυλί είναι εύκολο. Βάζεις την τανάλια κ κόβεις κάπου 2 χιλιοστά κάτω από το ροζ νεύρο που φαίνεται από μέσα. Εγώ δν το έχω κάνει γιατί έχει κ μαύρα νυχάκια οπότε θα της έκοβα 14 από τα 18 :p Με τα άλλα τι θα έκανα?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τα νυχια του σκυλου... εξαρταται απο πολλους παραγοντες το μεγαλωμα τους... η φθορα τους , η αναγκη για κοψιμο κλπ..
εξαρταται απο την φυλή, αν ειναι μαυρα η ασπρα, ποσες ωρες την ημερα βολταρει και που...το σχημα του ποδιου ( αν εχει σφιχτη γροθια... η απλωμενα δαχτυλα..) κλπ..
μια φορα τον μηνα θεωρειται σωστο να τα κοβουμε.. συχνοτερα η σπανιώτερα κι εφοσον δεν επηρρεαζει τον βηματισμο του δεν τιθεται ζητημα...
αν τα κοβετε συχνα και παρατηρειτε οτι μεγαλωνουν γρηγορα, αναρωτηθειτε μηπως οντως τα κοβετε πολυ κοντα, τοσο ωστε να μην ακουμπανε στο εδαφος και να μην τριβονται..

@ κωστα την επομενη φορα φερε και τον νυχοκοπτη...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Yπαρχει κανενας "οδηγος" για να κοπουν σωστα τα νυχια;Εννοω εγω που δεν εχω ξανακοψει τα νυχια,εχω παρει εκεινο το ειδικο κοφτη,αλλά δεν αγγιζω γιατι δεν ξερω.Πώς κοβουμε τα νυχια;
Αν τα νυχια ειναι μαυρα τοτε ειναι καλυτερα να τα κοψει γιατρος για να σου δειξει ποσο περιπου να κοψεις. Αν ειναι ασπρα τοτε τα πραγματα ειναι πιο απλα. Κοβουμε σε χωρο με καλο φωτισμο. Θα δεις οτι μεσα στο νυχι φαινεται απο καποιο σημειο και μετα ροζ. Εκαι ξεκιναει το κρεας. Εσυ θα κοψεις μεχρι εκει. Λιγα χιλιοστα πριν το ροζ. Και να σου ξεφυγει λιγο το πολυ πολυ να ματωσει για λιγο, μην πανικοβληθεις, θα σταματησει σε λιγη ωρα.
 










katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Της Ζαιρας τα νυχια μεγαλωνουν πιο γρηγορα σχετικα με της αλλης . Τα κοβω περιπου μια φορα το διμηνο οταν τα ακουω να κανουν τσικι τσικι στο πατωμα . Της αλλης οποτε βλεπω κανενα νυχι να εξεχει το κοβω .Τα μαυρα νυχια τους δε με δυσκολευουν γιατι αν κατσεις στο φως (πχ μπαλκονι-μερα) φαινεται το νευρο αν το προσεξεις και σιγα σιγα με το καιρο ξερεις που περιπου να κοψεις το νυχι . Ευτυχως ποτε δεν ετρεξε αιμα . Στην αρχη ειχα εναν ηλιθιο νυχοκοπτη απο τα jumbo δε μπορουσα με τιποτα να κοψω νυχια ,μετα πηρα εναν απλο τετοιο και ειναι πολυ ευκολη διαδικασια .
 


axolotl

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2011
376
0
Ανδρος
Υπάρχει και ένας νυχοκόπτης που έχει stop οπότε σε πάει μόνο του μέχρι εκει που πρέπει, τώρα δεν ξέρω αν είναι κοντά ηδη και πας να του τα κόψεις αν θα του κάνεις ζημιά κ με αυτό.
Εμένα της τα έκοψε ο εκτροφέας όταν την πήραμε αλλά οταν θα ξαναχρειαστούν κόψιμο δεν ξέρω τι θα κάνω, είναι και μαυρα.
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
να σου πω, εγώ το χω ήδη συζητήσει με τον κτηνίατρο που θα τον πηγαίνω (με το καλό) και με καθησύχασε ο άνθρωπος
θα του τον πηγαίνω και θα μου μάθει κιολας
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
στην αουρα οχι ακομα
στο μπαμπη στα 7,5 χρονια μια φορα.τα νυχια του κανουν μονιμα τσικι τσικι αλλα απο οσο μου εχουν πει οι κτηνιατροι δεν εχει αναγκη
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
στην αουρα οχι ακομα
στο μπαμπη στα 7,5 χρονια μια φορα.τα νυχια του κανουν μονιμα τσικι τσικι αλλα απο οσο μου εχουν πει οι κτηνιατροι δεν εχει αναγκη
Α να γεια σου! Οτι μου είπαν εμένα για το Τσίλι.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Στον Κάρλος δεν τα έχω κόψει ποτέ, παρακαλούσα τον κτηνίατρο να του τα κόψει όταν ήταν κουτάβι και μου είχε κάνει τα χέρια χέρια κηπουρού που δεν φοράει γάντια όταν δουλεύει..."Όχι", μου είπε, "θα τον υποβάλουμε σε μεγάλο στρες για κουτάβι, υπομονή μέχρι να αρχίσει τις βόλτες". Με το που αρχίσαμε τις βόλτες δεν έχω θέμα με τα νύχια του, μόνο με τα πλα'ι'νά. Ούτε στον Κίλλερ θυμάμαι ποτέ να του τα είχα κόψει...

Επίσης, μου είχε δείξει ο κτηνίατρος πώς πρέπει να πατάει το πόδι του σκύλου...τα νύχια πρέπει να κοπούν όταν έχουν μεγαλώσει τόσο ώστε να ανασηκώνουν το πέλμα και δεν επιτρέπουν στον σκύλο να περπατήσει. Μόνο τότε είναι ανάγκη να κοπούν.
 
Last edited:


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Της Ζαιρας τα νυχια μεγαλωνουν πιο γρηγορα σχετικα με της αλλης . Τα κοβω περιπου μια φορα το διμηνο οταν τα ακουω να κανουν τσικι τσικι στο πατωμα . Της αλλης οποτε βλεπω κανενα νυχι να εξεχει το κοβω .Τα μαυρα νυχια τους δε με δυσκολευουν γιατι αν κατσεις στο φως (πχ μπαλκονι-μερα) φαινεται το νευρο αν το προσεξεις και σιγα σιγα με το καιρο ξερεις που περιπου να κοψεις το νυχι . Ευτυχως ποτε δεν ετρεξε αιμα . Στην αρχη ειχα εναν ηλιθιο νυχοκοπτη απο τα jumbo δε μπορουσα με τιποτα να κοψω νυχια ,μετα πηρα εναν απλο τετοιο και ειναι πολυ ευκολη διαδικασια .
Aυτο εχω κ γω στο μπλε του :) Ειναι πολυ ευχρηστο.. Η αληθεια ειναι πως εγω δεν της τα κοβω πολυ μεσα αν κ ξερω μεχρι που να φτασω.. Δεν το κανω ομως γιατι δεν ξερω μηπως την ενοχλει αν τα παρω πιο μεσα. Ουσιαστικα της τα φερνω σε μια ευθεια τετραγωνα δλδ επειδη γινινται πολυ γαμψα κ δεν καταλαβαινω το γιατι αφου παντα τα τετραγωνιζω..
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Aυτο εχω κ γω στο μπλε του :) Ειναι πολυ ευχρηστο.. Η αληθεια ειναι πως εγω δεν της τα κοβω πολυ μεσα αν κ ξερω μεχρι που να φτασω.. Δεν το κανω ομως γιατι δεν ξερω μηπως την ενοχλει αν τα παρω πιο μεσα. Ουσιαστικα της τα φερνω σε μια ευθεια τετραγωνα δλδ επειδη γινινται πολυ γαμψα κ δεν καταλαβαινω το γιατι αφου παντα τα τετραγωνιζω..
Μια χαρά. Μην ανησυχείς για το σχήμα. Το παίρνουν από τον τρόπο που τα τρίβει ο σκύλος ;)
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Εγω παλι χρησιμοποιω κοφτακι καλωδιων. Γιατι αυτο που ειχαμε παρει απο το pet shop τα εφτυσε με 2 φορες.
Λιμαρω και λιγο τις γωνιες για να μην με γρατσουνανε και μετα αφηνω την ασφαλτο να κανει την δουλεια της.