Malamute + αρχάριος


malamoutios

Member
24 Φεβρουαρίου 2012
9
0
Καλησπερα σε ολους και μπραβο για την πολυ καλη δουλεια που κανετε στο φορουμ.​

Λοιπον...
Εδω και περιπου 1 μηνα εχω αρχισει και ψαχνω να βρω οσες πληροφοριες μπορω για να καταλαβω αν τελικα θα μπορεσω ποτε να γινω κατοχος ενος Malamute.
Μεχρι σημερα μπορω να πω οτι εχω διαβασει αρκετα αρθρα στο ιντερνετ για τη συγκεκριμενη φυλη και ενα πολυ καλο φορουμ επεισης ειναι το Wildpaw's Alaskan Malamutes Discussion Group για οσους θελουν να μαθουν στοιχεια για τα Malamutes.
Το θεμα ειναι οτι μετα απο ενα μηνα εχω καταλαβει οτι θα πρεπει να σκεφτω πολλες δεκαδες φορες ακομα για να δω αν ειμαι ικανος για ενα τετοιο σκυλο.
Στην Ελλαδα εχω δει οτι υπαρχουν 2 εκτροφεις Malamute στα Ιωαννινα και βλεπω κιολας οτι υπαρχουν πολυ καλες συστασεις αλλα στο site που υπαρχει στο νετ σχετικα με τα Μalamutes παγκοσμιος ειδα οτι κανενας απο τους 2 εκτροφεις δεν υπαρχει στην λιστα εκτροφεων τους.
Αυτο που θελω ειναι αν οσοι εχουν εμπειρια να μου πουν αν οντως ειναι αξιοπιστοι οι 2 εκτροφεις στην Ελλαδα αλλιως αν οχι που μπορω να απεθυνθω στο εξωτερικο.
Καποιες αλλες μου σκεψεις ειναι:
1)Ζω σε νησι των Κυκλαδων και ως γνωστο απο Μαιο μεχρι Αυγουστο οι θερμοκρασιες ξεπερνουν καθημερινα τους 25βαθμους.Ενα Malamute που ειναι τοσο ενεργιτικο πλασμα πως θα μπορεσω να το εχω τοσους μηνες αραχτο σε ενα σπιτι και να το βγαζω μονο μετα τις 6-7 το απογευμα για βολτα?Δε θα παθει καταθληψη?
2)Χειμωνας επεισης στο νησι οι θερμοκρασιες δεν πεφτουν κατω απο 2 βαθμους,η υγρασια τρυπαει κοκκαλα και βρεθει πολυ συχνα.Με αυτες τις συνθηκες ενα Malamute θα ειναι ευχαριστιμενο?Θα του αρεσει δηλαδη να πηγαινει βολτα με τη βροχη ας πουμε ή οταν εχει 10μποφορ?
3)Ο πρωτος καιρος ειναι δυσκολος και θελει αρκετη δουλεια στην εκπαιδευση αλλα επεισης εχω διαβασει καπου για τα μεγαλοσωμα σκυλια οτι επειδη εχουν συχνα προβληματα με τα ποδια τους πρεπει στο σπιτι ας πουμε να εχουμε χαλια,οταν τα βγαζουμε βολτα να αποφευγουμε τις γλιστερες επιφανειες και τα σκαλοπατια...Ισχυει κατι τετοιο και αν ναι τι μερος πρεπει να βρω για εκπαιδευση αλλα και για παιχνιδι?(απο οτι διαβασα τα Μalamutes πρωτα θελουν να παιξουν και αφου γινει αυτο να εκπεδευτουν)
4)Βολτες και πεζοποριες στο βουνο...χμμμ πολυ καλη ιδεα οταν εχεις ενα Malamute αλλα δεν ειμαι και κανενα τουμπανο για να εχω ενα σκυλι 40κιλων να με τραβαει για 20χιλιομετρα...αρα τι κανω?εχω διαβασει οτι γενικα δεν τα αφηνουν απο τα λουρια γιατι οταν δουν κατι φευγουν με τη μια και ειδικα αν ειναι πριν ενηλικιωθουν ειναι πολυ πιο παλαβα...
5)Μικρα παιδια και αλλα ζωα...Εχουμε πιτσιρικια στην οικογενεια και εχω διαβασει οτι γενικα τα Malamute δεν τρελενονται για πιτσιρικια...εδω τι γινετε?Επεισης με αλλα ζωα απο ποσα μικρα θα πρεπει να κοινωνικοποιουνται?Στο σπιτι μου επεισης υπαρχουν και γατες μηπως θα πρεπει αν θελω Malamute να τις αποχωριστω?
6)Ταξιδια με καραβι-αεροπλανο-αυτοκινητο,με ενα Malamute μαζι μπορεις να παρεις μονο αυτα τα 3 μεσα για ταξιδι απο οτι εχω καταλαβει.Ολα ωραια λοιπον τι θα πρεπει να ξερω για ενα Malamute και τις αντιδρασεις στα ταξιδια?
7)Malamute και νερο...ποια ειναι η σχεση τους?Εχω δει αλλους να τα πηγαινουν για κολυμπι αλλοι τα κανουν μπανιο μια φορα καθε μηνα αλλα ποια ειναι η αληθεια για αυτα?
8)Ποιες η διαφορες μεταξυ θηλυκων και αρσενικων Malamute ως προς την συμπεριφορα?
9)Περιοδος κρισης και εσυ θες Μalamute μου λενε κατι φιλοι μου...Το αγαπαω τους λεω τι να κανω....?Αληθεια τα εξοδα ενος τετοιου πλασματος ξεπερνουν τις 2000ευρω το χρονο?
10)Γενικα η δουλεια μου ειναι κυριως στο σπιτι το χειμωνα και απο μαιο-ιουνιο εχω και εξωτερικες εργασιες αρα ισως να χρειαζετε να ειναι καποιες ωρες μονο ή με τους γονεις μου το καλοκαιρι που μενουν πολυ κοντα σε εμενα,ασχολουμαι αρκετα με εξωτερικες δραστιριοτιτες και κανω και διαφορα ταξιδια ανα την Ελλαδα αλλα και το εξωτερικο μεσα στο χρονο...Μπορω να εχω Malamute???
11)Ποσα χρονια εκπαιδευση χρειαζετε ενα τετοιο σκυλι και εγω που δεν ειχα ποτε σκυλο μπορω να τον εκπαιδευσω μονος μου αν ακολουθω τις εντολες του εκτροφεα???

Θα μου ερθουν σιγουρα και αλλες ερωτησεις μιας που σιγουρα εχω ξεχασει καποιες...
Θελω πρωτα να εκπαιδευτω εγω και να καταλαβω αν ειμαι ετοιμος η οχι ακομα για ενα Malamute.Αλλιως καλυτερα να τα βλεπω σε φωτογραφιες απο το να εχω ενα και να ειναι δυστιχισμενο.
Ευχαριστω πολυ και συγγνωμη εαν σας κουρασα...
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
6)Ταξιδια με καραβι-αεροπλανο-αυτοκινητο,με ενα Malamute μαζι μπορεις να παρεις μονο αυτα τα 3 μεσα για ταξιδι απο οτι εχω καταλαβει.Ολα ωραια λοιπον τι θα πρεπει να ξερω για ενα Malamute και τις αντιδρασεις στα ταξιδια?
9)Περιοδος κρισης και εσυ θες Μalamute μου λενε κατι φιλοι μου...Το αγαπαω τους λεω τι να κανω....?Αληθεια τα εξοδα ενος τετοιου πλασματος ξεπερνουν τις 2000ευρω το χρονο?


Αν θες να ταξιδεύεις με αεροπλάνο ξανασκέψου το για μεγαλόσωμο σκύλο. Η Aegean που πέταξα πριν ένα μήνα τιμολογούσε το 1 κιλό=19 ευρώ (40*19= γάματα) για το εξωτερικό και αυτά μόνο για τι μία πτήση, στην επιστροφή άλλα τόσα, και νομίζω έχει περιορίσμο στο μέγιστο βάρος του σκύλου.

Τα περισσότερα έξοδα για ένα σκυλί είναι η τροφή του, αυτό είναι δικό σου θέμα τι μπορείς να του προσφέρεις και τι θα κάτσει στον σκύλο σου. Αν του δείνεις Orijen π.χ. είσαι κοντά στο 2000 μίας και ο σκύλος που θες είναι μεγαλώσομος οπότε θέλει περισσότερη τροφή (Orijen Adult για σκύλο 35-50 κιλά 375-500 γραμμάρια κάθε μέρα τα 13,5 κιλά έχουν περίπου 70 80 ευρώ) αν πάς Π.Χ. Acana το 13,5 κιλό βγαίνει κανένα 20-30 ποίο κάτω και υπάρχουν και άλλες τρόφές αξιόλογες και ποίο φνηνές, εγώ σου φέρνω σαν παράδειγμα αυτές που δείνω εγώ και ξέρω ότι είναι από τις ποίο ακριβές.

http://www.kompa.gr/photos/prosfora/timokatalogos.pdf

Τον πρώτο χρόνο τα έξοδα για τα εμβόλια θα είναι ποίο πολλά είναι αρκετά στην αρχή αλλά μετά μπαίνεις σε μία σειρά το πράμα.

Και να σου πω στην τελική η απολαυσή του να έχεις ένα σκυλάκι είναι ανεκτιμητη και σε γεμίζει περισσότερο απ΄ότι θα περίμενες.
 


malamoutios

Member
24 Φεβρουαρίου 2012
9
0
φιλε chrispapas ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις μπορω να πω οτι ακομα γελαω με την τιμη που ειπες για αεροπλανο...ξερεις δεν ειναι το γελιο οτι βρισκω αστειο κατι ειναι το γελιο του σοκ...
οσο για την τελευταια σου προταση εχεις απολυτο δικιο απλα το θεμα ειναι να ειναι και το σκυλακι χαρουμενο πανω απο ολα...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ευτηχώς ο δικός μου είναι μόνο 11-12 κιλά αλλίως......
Ψάξε και στην αναζήτηση υπάρχουν πολλά χρήσιμα αρθρα από άλλά παιδία του φόρουμ που θα σε βοηθήσουν
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Για ποιούς λόγους κατέληξες στην ομάδα 5 και τί σε προσέλκυσε ειδικά σ' αυτό το σκύλο; Πες μας κάποια πράγματα για 'σενα, τί σ' αρέσει να κάνεις στον ελεύθερο χρόνο σου, αν ζεις μόνος σου, αν ο σκύλος θα είναι οικογενειακός ή προσωπικός σου, ποιές άλλες φυλές σε προσελκύουν; αν έχεις ξεμπερδέψει με σπουδές, στρατιωτικό κλπ

Γράφεις σε κάποιο σημείο να ''σε τραβάει''... ο σκύλος εκπαιδεύεται για να μη σε τραβάει και δεν πρέπει να σε τραβάει. Σκοπός είναι να ευχαριστιέστε μαζί τη βόλτα σας, αν δεν εκπαιδευτεί σωστά και μεθοδικά απλά θα τρέχεις με τη γλώσσα έξω και θ' ανακαλύπτεις πάντα στο τέλος της διαδρομής ότι η βόλτα δεν ήταν αρκετή για το σκύλο.

Ρωτάς επίσης σε κάποιο σημείο πόσα χρόνια διαρκεί η εκπαίδευση του Μάλαμιουτ. Καλύτερα να τη φτιάξουμε λίγο την πρόταση ε; Η εκπαίδευση σας θα διαρκέσει για πάντα και πίστεψε με αν το αγαπάς και το θες πραγματικά δε θα είναι κάτι καταναγκαστικό αλλά θα περνάτε όμορφα μαζί.
 


malamoutios

Member
24 Φεβρουαρίου 2012
9
0
Καλημερα Grifos και ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες με την περιπτωση μου.

Λοιπον...
Οι λογοι που κατεληξα στην ομαδα 5 ειναι επειδη γενικα μου αρεσουν τα (δυσκολα).Ανεξαρτητα,περιφανα και ζητουν το σεβασμο πρωτα για να δειξουν και αυτα σεβασμο.Θελω ενα σκυλι που να μπορει να με βοηθησει καποια στιγμη σε εργασια,θελω να ειναι πολυ φιλικο με τους ανθρωπους μιας και στο σπιτι ερχονται συχνα γνωστοι μου αλλα και εγω ταξιδευω.
Ισως η γνωριμια μου με ενα Malamute τον Οκτωμβρη με επειρεασε λιγο παραπανω μιας και εγω ημουν μεχρι τοτε φαν του Λαμπραντορ.Το Malamute το ειχαν ενα ζευγαρι Σουηδων που ημουν μαζι τους καθε μερα τα πρωινα επι 7μερες.Μου ειπαν και αυτοι αρκετα στοιχεια για το χαρακτηρα τους και ετσι σιγα σιγα αρχησα να ψαχνομαι για τα συγκεκριμενα σκυλια μεχρι που τον τελευταιο μηνα ειναι το μονο πραγμα που σκεφτομαι.Το λαθος μου ηταν οτι δεν κρατησα στοιχεια επικοινωνιας των Σουηδων για να μου εληναν και αυτοι τις αποριες...
Εμενα μου αρεσουν τα ταξιδια,οι καθημερινες βολτες-τρεξιμο στο βουνο,τα βραδυνα τσιμπουσια σπιτι με φιλους, ζω και σε ενα χωριο που βρισκετε 3 χιλιομετρα απο τη θαλασσα και σε 10 λεπτα εισαι στο βουνο και μπορεις να λιωνεις στις πεζοποριες.Επεισης ασχολουμαστε και λιγο με γεωργικες εργασιες.
Ζω μονος μου και σε πολυ κοντινη αποσταση μενουν και οι δικοι μου που ειμαστε καθημερινα μαζι.
Εχω τελειωσει με σχολες και στρατο και το διαστημα απο Σεπτεμβρη μεχρι Μαιο εχω παρα πολυ ελευθερο χρονο και σιγουρα θα μπορω να ειμαι 24 ωρες μαζι με το σκυλι.
Εχεις δικιο για το τραβηγμα αλλα αυτα τα λεω γιατι εχω διαβασει απο αλλα ατομα οτι οσο και να τα εχουν εκπαιδευση οταν δουν καποιο αλλο ζωο στον οριζοντα πχ.ελαφι ή κατσικια και ειναι λυτα εχουν φυγει και εσυ μετα πρεπει να τα κινυγας...
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εμενα θα μου αρεσε πολυ στις καθημερινες μου βολτες να τον εχω λυτο και να τρεχουμε μαζι αλλα οχι μολις δει καποιο αλλο ζωο να εξαφανιζετε...
Στο θεμα εκπαιδευση εχεις απολυτο δικιο,εχω κανει λαθος στην προταση.Ποσα χρονια θα διαρκεσει η βασικη εκπαιδευση μεχρι να εχουμε προσαρμοστει ο ενας στον αλλο?
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Μα σου απάντησα, απλά δυσκολεύεσαι να το αντιληφθείς σαν ουσία. Η εκπαίδευση και οι επαναλήψεις δε σταματούν ποτέ, ουσιαστικά είναι μέρος της συμβίωσης. Πάντα θα μαθαίνετε και οι δύο.

Δεν υπάρχει εύκολη φυλή, θα σε αγαπάει για πάντα, αλλά εσύ πρέπει να του δώσεις τα πάντα, να είσαι ο μπαμπάς του για πάντα. Αυτό που υπάρχει είναι φυλές ευκολοπροσάρμοστες και άλλες λιγότερο. Επίσης υπάρχουν φυλές που μάς αρέσουν και ταιριάζουν στο χαρακτήρα μας ώστε να φαίνονται τα πάντα βατά και φυλές που αν και μάς αρέσουν εντούτοις έχουν στοιχεία που υπερβαίνουν τις συνήθεις καταστάσεις που διέπουν τη ζωή μας και γι' αυτό φαντάζουν πολύ δυσκολότερες.

Αρκεί βέβαια να θυμάσαι πως κάθε άνθρωπος είναι πολυδιάστατος και πολυσχιδής, θα μάθεις πως το ίδιο ισχύει στην περίπτωση κάθε όντος που αναπνέει.

Η προσωπική μου θεώρηση των πραγμάτων με κάνει να διαφωνώ με τις καθημερινές βόλτες λυτό για πολλούς λόγους και κυρίως για την ασφάλεια του σκύλου και των γύρω σας επίσης. Και δεύτερον διότι χάνεται ένα μέρος του σκοπού της βόλτας, που έχει να κάνει με το μαζί. Αυτό όμως απ' την άλλη δε σημαίνει πως όποτε πήγαινα με τα χάσκι μου σε βουνό (παλιότερα είχα δύο χάσκι και ένα μάλαμιουτ, τώρα έχω ένα χάσκι κι ένα γκρένενταλ) τα είχα δεμένα, ίσα ίσα αν βρεθείς με χάσκι σε αχαρτογράφητη περιοχή μπορεί να κάνετε ένα εκατομμύριο ζιγκ ζαγκ αλλά βρίσκει πάντα το σωστό προσανατολισμό ώστε να γυρίσετε πίσω.

Αυτές οι φυλές όμως ισοδυναμούν με το ν' αγαπάς δυο πράγματα, το περπάτημα, την απρογραμμάτιστη περιπλάνηση χωρίς πλάνο και να σ' αρέσει να παρατηρείς τους άλλους χωρίς να συμμετέχεις πραγματικά, ή κι αν το κάνεις να είναι ήσυχα, αυτό που λέμε ήρεμη δύναμη, όταν χρειαστεί, για όσο χρειαστεί και με τον αποκλειστικά δικό τους τρόπο.
 


malamoutios

Member
24 Φεβρουαρίου 2012
9
0
Φιλε Grifos οντως δυσκολευομαι γιατι οπως ανεφερα δεν ειχα ποτε σκυλο δικο μου...
Οταν ελεγα για βολτες λυτο δεν εννοω καθημερινα αλλα καποιες απο τις φορες.Επεισης στις βολτες-παιχνιδι πριν απο την εκπαιδευση αλλα και στην εκπαιδευση θα πρεπει να ειμαστε τα 2 μας?
Το περπατημα οντως το λατρευω και καθημερινα κανω τουλαχιστον 3-5χιλιομετρα...Αλλα να ρωτησω ποσα χιλιομετρα ας πουμε πρεπει να κανω με το μαλαμουτ καθημερινα?Ξερω ακουγετε χαζο αλλα ξερω οτι ειναι ακουραστα ενω εγω οχι :p Επεισης αν εγω ειμαι αρρωστος τοτε τι κανω?
Grifos μιας και βλεπω οτι εχεις εμπειρια με την φυλη μηπως μπορεις να με βοηθησεις και με τις υπολοιπες ερωτησεις?
Ευχαριστω
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Φιλε Grifos οντως δυσκολευομαι γιατι οπως ανεφερα δεν ειχα ποτε σκυλο δικο μου...
Οταν ελεγα για βολτες λυτο δεν εννοω καθημερινα αλλα καποιες απο τις φορες.Επεισης στις βολτες-παιχνιδι πριν απο την εκπαιδευση αλλα και στην εκπαιδευση θα πρεπει να ειμαστε τα 2 μας?
Το περπατημα οντως το λατρευω και καθημερινα κανω τουλαχιστον 3-5χιλιομετρα...Αλλα να ρωτησω ποσα χιλιομετρα ας πουμε πρεπει να κανω με το μαλαμουτ καθημερινα?Ξερω ακουγετε χαζο αλλα ξερω οτι ειναι ακουραστα ενω εγω οχι :p Επεισης αν εγω ειμαι αρρωστος τοτε τι κανω?
Grifos μιας και βλεπω οτι εχεις εμπειρια με την φυλη μηπως μπορεις να με βοηθησεις και με τις υπολοιπες ερωτησεις?
Ευχαριστω
Άμα πάρεις το σκύλο μπορούμε να συζητήσουμε για διάφορες δραστηριότητες τύπου τρέκινγκ και να σου στείλω χάρτες με διαδρομές που μπορείτε ν' ακολουθείτε, αλλά αγάλι αγάλι.

Θα σου απαντήσω έμμεσα, το χάσκι μου είναι 12 ετών με αρθριτικά και οι βόλτες μας καθημερινά αθροιστικά είναι μεταξύ 5,5-7,5 χλμ κι αν γυρίσεις λίγο το φόρουμ θα δεις ότι είμαι πολύ κρυουλιάρης αλλά ο σκύλος δεν παίζει να μη βγει τον κανονικό του περίπατο.

Με το Μάλα ήμουνα φοιτητής στην επαρχία αρκετά ευνοϊκό για πολλές διαδρομές. Κατά βάση όμως κάναμε τέσσερα χιλιόμετρα ημερησίως ανάβαση σε χαλίκι. Ο σκύλος ζει ακόμη απλά δεν τον έχω εγώ για λόγους που δε μπορώ να εξηγήσω κι εξακολουθεί να κάνει πέντε με εφτά χιλιόμετρα κι είναι 9 ετών.
 


malamoutios

Member
24 Φεβρουαρίου 2012
9
0
τι εγινε εδω που πηγαν τα υπολοιπα μηνυματα?
Grifos αν θυμασαι τι μου ειχες γραψει στο τελος αυτη ειναι η απαντηση :p
Κοιτα εγω εχω σκοπο τους μη καλοκαιρινους μηνες να βγαινουμε 2-4 βολτες την ημερα αλλα καλοκαιρι μονο πρωι και βραδυ θα μπορουμε να πηγαινουμε βολτες.Να τον εχω μονο του δεν παιζει...και να χρειαστει να γινει αυτο θα ειναι για πολυ μικρα διαστηματα μιας και ειναι και οι γονεις μου που θα μπορουν να τον εχουν για παραπανο ωρες αν χρειαστει.
Εσυ που ειχες και μαλαμουτ και χασκυ τι διαφορες εβλεπες σε αυτα τα δυο σκυλια?
Γενικα αν παρω μαλαμουτ ποια ειναι τα μερικα τιπς που θα πρεπει να εχω παντα στο μυαλο μου?
Παραδοπιστος νομιζα συμαινει αυτος που αγαπαει το χρημα :p Κοιτα αν ειναι να το κανει με το δικο του τροπο δε με χαλαει καθολου αλλα τι τροπους θα χρησιμοποιει ειναι το θεμα...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ας περιμένουμε να ξαναπροστεθούν κι οι υπόλοιπες απαντήσεις ξανά όταν αλλάξουμε πλατφόρμα πάλι και θα σου απαντήσω πιο αναλυτικά.

Ο παραδόπιστος δεν έχει σχέση με το χρήμα.
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
δε διαφωνώ, άλλωστε δεν είμαι του θεωρητικού, πάλι καλά που δεν κάνω ορθογραφικά λάθη να λες αλλιώς θα έγραφα μόνο σε latex γραφή, εγώ δεν το χρησιμοποιώ κατ' αυτή την έννοια εντούτοις.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
γριφος... δεν νομιζω να επιστρεψουν τα παλια μυνηματα..

θεωρω τουλαχιστον οτι οι ενδιαφερομενοι τα διαβασαν....
τι να κανουμε... συμβαινουν και στις... καλυτερες οικογενειες... λολ
 


malamoutios

Member
24 Φεβρουαρίου 2012
9
0
xaxa καλα και εγω δεν ειναι των θεωριτικων φαινεται και απο την ορθογραφια μου...οσο για το θεμα μας ενημερωνομαι οσο ποιο πολυ μπορω και εχω καταληξει στο οτι θα παρω ενα μαλαμουτ.Το θεμα ειναι οτι δεν θα γινει ακομα αλλα λογικα εντος 2012.Αυτο που ακομα δεν μπορω να διαλεξω ειναι το φυλο,δεν εχω προβλημα με το να ειναι αγορακι ή κοριτσακι αλλα ποιο πολυ το θεμα μου ειναι οτι φοβαμαι τη στειρωση και θα ηθελα να την αποφυγω.
Ανυπομονω για τις συμβουλες σου γριφος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@