maltese τριχοπτωση


goofy

New Member
12 Οκτωβρίου 2009
4
0
Γεια σας παιδια! Ειμαι νεα στο forum κ νεα ιδιοκτητρια ενος maltese. Μου ηρθε σχεδον 3 μηνων με λιγο τριχωμα που ομως σιγα σιγα αρχισε να φουντωνει. Σημερα ειναι 4 μηνων αλλα παρατηρησα τις τελευταιες μερες εντονη τριχοπτωση.
Το χτενιζω καθημερινα για να προλαβω τυχον κομπους. Κατα τη διαρκεια του χτενισματος μεναν καποιες τριχες στην βουρτσα του αλλα εδω κ μια βδομαδα μενουν αρκετες τουφιτσες κ η υφη του τριχωματος μου φαινεται λιγο διαφορετικη.
Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα γιατι σαν νεα ιδιοκτητρια αγχωθηκα αρκετα:-|
 






sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
μπορει να αλλαζει τριχωμα μπορει να εχει κατι ποιο σοβαρο! απο το ιντερνετ (ακομα και οι κτηνιατροι εδω μεσα) δεν μπορουν να σε βοηθησουν. μονο ο κτηνιατρος
 




goofy

New Member
12 Οκτωβρίου 2009
4
0
Τελικα πηγα σημερα πρωι πρωι στην κτηνιατρο sir-elric αλλα δεν ειχε πολυ χρονο στη διαθεση της. Μου ειπε απλα οτι 2 φορες το χρονο ολα τα σκυλακια αλλαζουν τριχωμα.
Εχω διαβασει ομως οτι γενικοτερα τα maltese δεν εχουν ιδιαιτερη τριχοπτωση κ εχω μπει σε σκεψεις:(.
kango1 thanks για το καλωσορισμα! Στο χτενισμα φευγουν ολοκληρες τουφες. Οσες φορες κ να τον χτενισω η βουρτσα του γεμιζει.
Ως τωρα τον εχω κανει μπανακι 2 φορες με ειδικο pet shampoo κ του εχω κανει ολα τα εμβολια που χρειαζονται.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δηλαδη πεφτουν τουφες και αφηνει μπαλοματα στο δερμα..??
Μυκητες..

Να πεφτουν τουφες ολοκληρες δεν ειναι φυσιολογικο..και ποσο μαλιστα για μαλτεζ που δεν μαδαει ιδιαιτερα..

Δες εξονυχιστικα ολο το σωμα και δες αν τρωγεται σε καποιο σημειο..

Απευθυνσου και σε αλλον κτηνιατρο..
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Συμφωνω με την kango1. Αλλαζουν μεν τριχωμα αλλα δεν φευγουν τουφες μονο τριχες. Για να μενουν τουφες στη βουρτσα πρεπει να εχω προσπαθησει να λυσω κομπους με το ειδικο ψαλιδι με τα δοντακια. Ποσο συχνα τον κανεις μπανιο? Διαλυεις το σαμπουαν και το κοντισιονερ με νερο? Ξεπλενεις πολυ καλα? Τι τρωει? Οπωσδηποτε να παρεις αλη μια γνωμη απο αλλο κτηνιατρο. η υφη που λες οτι αλλαξε τι εννοεις?
 


goofy

New Member
12 Οκτωβρίου 2009
4
0
:) hi παιδια! Δεν εγραψα τοσες μερες αλλα ευτυχως η τριχοπτωση εχει υποχωρησει αρκετα.
Νιωθω καλυτερα και σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.Σιγουρα θα χρειαστω στην πορεια παλι τη στηριξη κ τις συμβουλες σας.
Σας ποσταρω κ ενα βιντεακι με τον GOOFY μου για να τον γνωρισετε καλυτερα.
φιλια! [ame="http://www.youtube.com/watch?v=9rb9wQAP8bE"]YouTube- cute maltese puppy tricks karpathos island[/ame]
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
κι εγω αν ημουν ο goofy πανω ,κατω,ξαπλα,μεινε,σε 3 δευτερολεπτα και στο τελος για ανταμοιβη με πυροβολουσαν οχι τριχοπτωση θα ειχα ...θα ειχα γινει chinese crested:D
να σου ζησει παντως ειναι πολυ γλυκος !
 






galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
κι εγω αν ημουν ο goofy πανω ,κατω,ξαπλα,μεινε,σε 3 δευτερολεπτα και στο τελος για ανταμοιβη με πυροβολουσαν οχι τριχοπτωση θα ειχα ...θα ειχα γινει chinese crested:D
χαχαχααχχααχχαχα!!!!:D:D οχι μονο πυροβολισμα, αλλα ΚΑΙ μεινε πυροβολιμενος...χαχαχααχαχ!!!

πολυ γλυκας ειναι, να σου ζησει!:)