Mastino Napoletano, όπως θα έπρεπε;


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
Μου αρέσει που ήθελες σκυλοπεριοδικό, επιπέδου πυρηνικής φυσικής...:rolleyes:
Θα ήθελα ειλικρινά, σε ένα δικό σου βέβαια θέμα, όχι εδώ, να μας πεις τελικά, ποιές είναι οι τόσο πολλές γνώσεις που έχεις πάνω στα σκυλιά. Οι εμπειρίες σου δηλαδή και πως τις έχεις αποκτήσει. Με τι σκυλιά, πόσα σκυλιά κλπ κλπ
Οχι τίποτα άλλο, αλλά να ξέρω πως να εκλαμβάνω τα γραφόμενά σου και με τι ύφος να σου απαντάω, σε κάθε σου ποστ.
α) Δεν νομιζεις πως ειναι πολυ ακυρο να αναφερεσε σε αυτο το θεμα για τα γραφομενα μου σε ενα αλλο ? Δηλαδη θελεις να σου απαντησω και να ξεφυγουμε εκτος θεματος ή απλα ήθελες να πεις την εξυπναδα και να βαλουμε τελεια ? Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι το κανεις αυτο...
β) Δεν βλεπω τον λογο να πω σε εσενα προωπικα ποιες ειναι οι γνωσεις μου για τα σκυλια ούτε βεβαια δεν βλέπω τον λογο να το κανει ο οποιοσδήποτε... Μιλαμε σε συγκεκριμένα θέματα προσπαθωντας να υποστηριξουμε την γνωμη μας με τα οποια επιχειρηματα διαθετουμε και κρινομαστε απο αυτο. Αν εσυ θελεις να με κρινεις γιατι ισως να μην συμπαθησες τα λεγομενα μου εγω δεν θα μπω σε αυτη την διαδικασια.
γ)Το οτι εισαι modarator δεν παει να πει πως εχεις και το προνομιο να λες οτι θελεις χωρις να εχεις επιπτωσεις . Σεβασου τον ρολο σου και μην κανεις καταχρηση
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
α) Εχω συνδιαστική ικανότητα. Δεν απαγορεύεται.
Το κάνω αυτό...ακριβώς για τον λόγο που σε ρωτάω. Οχι γι'αυτούς που λες εσύ. Σχολιάζω τα γραφόμενά σου. Οπως κι εσύ, σχολιάζεις τα πάντα. Αν δεν είχες υπαινιχθεί επανειλλημένα ότι είσαι γνώστης, δεν θα είχα απορίες. Ρωτάω λοιπόν για να μάθω, πως είναι δυνατόν τα σχόλιά σου, για μια φυλή τόσο σημαντική για κάποιους, να είναι: "...πως είναι έτσι τα μούτρα τους και γιατί δεν τα αλλάζουν!!!" Απλώς μου κάνει εντύπωση.

β) Δεν το λες σε μένα προσωπικά. Το λες στο φόρουμ. Ολοι λίγο-πολύ έχουμε ανοίξει πρωτομπαίνοντας στο φόρουμ ένα θέμα, λέγοντας κάποια πράγματα για εμάς και τα σκυλιά μας. Είναι άτυπος κανόνας. Οχι υποχρεωτικό. Απλώς ένας γνώμονας για να ξέρουμε πόσο πραγματικά έχεις τις γνώσεις που λες ότι έχεις. Μέχρι στιγμής, εγώ τουλάχιστον δεν εισπράττω κάτι τέτοιο. Αντιθέτως μη σου πω... Κατά τα λοιπά, σου ξαναλέω, ότι έχω το δικαίωμα να κρίνω όσα λες, όπως έχεις κι εσύ το δικαίωμα να κρίνεις όσα λέω. Απλά πράγματα, είτε μας αρέσει, είτε όχι.

γ) Αυτό δεν το σχολιάζω καν. Είναι εντελώς άστοχο.
 


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
α) Εχω συνδιαστική ικανότητα. Δεν απαγορεύεται.
Το κάνω αυτό...ακριβώς για τον λόγο που σε ρωτάω. Οχι γι'αυτούς που λες εσύ. Σχολιάζω τα γραφόμενά σου. Οπως κι εσύ, σχολιάζεις τα πάντα. Αν δεν είχες υπαινιχθεί επανειλλημένα ότι είσαι γνώστης, δεν θα είχα απορίες. Ρωτάω λοιπόν για να μάθω, πως είναι δυνατόν τα σχόλιά σου, για μια φυλή τόσο σημαντική για κάποιους, να είναι: "...πως είναι έτσι τα μούτρα τους και γιατί δεν τα αλλάζουν!!!" Απλώς μου κάνει εντύπωση.

β) Δεν το λες σε μένα προσωπικά. Το λες στο φόρουμ. Ολοι λίγο-πολύ έχουμε ανοίξει πρωτομπαίνοντας στο φόρουμ ένα θέμα, λέγοντας κάποια πράγματα για εμάς και τα σκυλιά μας. Είναι άτυπος κανόνας. Οχι υποχρεωτικό. Απλώς ένας γνώμονας για να ξέρουμε πόσο πραγματικά έχεις τις γνώσεις που λες ότι έχεις. Μέχρι στιγμής, εγώ τουλάχιστον δεν εισπράττω κάτι τέτοιο. Αντιθέτως μη σου πω... Κατά τα λοιπά, σου ξαναλέω, ότι έχω το δικαίωμα να κρίνω όσα λες, όπως έχεις κι εσύ το δικαίωμα να κρίνεις όσα λέω. Απλά πράγματα, είτε μας αρέσει, είτε όχι.

γ) Αυτό δεν το σχολιάζω καν. Είναι εντελώς άστοχο.
Σέβομαι την άποψη σου αλλα δεν θα την σχολιάσω γιατι διαφωνω απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο γραμμα σου. Οπότε ας το αφήσουμε εδω για να μην κουράζουμε και τους άλλους. Οσον αφορά τις γνώσεις μου αν σε ενδαφερουν τοσο πολύ παρακολούθα τα σχόλια μου γενικώς και βγάλε απο εκει τα συμπεράσματα σου . Να σου υπενθυμίσω πως εγω δεν εχω μπει στην διαδικασία να κριτικάρω τις γνώσεις των άλλων που διαφένονται απο τα γραφόμενα τους . Αυτά απο εμένα και επέτρεψε μου να συνεχίζουμε πανω στο θέμα.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Η σωστή μορφολογία μιας φυλής που πάσχει από υπερτυπισμό,όπως είναι αυτή του Mastino Napoletano,θα πρέπει να είναι αυτή που του δίνει την δυνατότητα να εκτελέσει άψογα την εργασία για την οποία προορίζεται,ακόμα και όταν αυτή φαντάζει υπερβολή ή και παράξενη στα μάτια του ''απλού κόσμου'' , αλλά και ταυτόχρονα να λαμβάνεται πάντα υπόψιν η υγεία του σκύλου.

Δεν είναι αναγκαίο όλες οι φυλές να κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος,άλλες πρέπει να είναι fit και άλλες μέσα στα πλαίσια της σωστής λειτουργικότητας περισσότερο βαριές.Γιαυτό άλλωστε οι σκύλοι μπορούν να κάνουν διάφορες εργασίες ανάλογα την φυλή.

Το'τι με το σύχρονο σύγχρονο Mastino Napoletano κάτι δεν πάει καλά το μαρτυράει και το μικρό προσδόκιμο ζωής.
 


lospsi1980

Banned
Banned
12 Οκτωβρίου 2011
74
0
Η σωστή μορφολογία μιας φυλής που πάσχει από υπερτυπισμό,όπως είναι αυτή του Mastino Napoletano,θα πρέπει να είναι αυτή που του δίνει την δυνατότητα να εκτελέσει άψογα την εργασία για την οποία προορίζεται,ακόμα και όταν αυτή φαντάζει υπερβολή ή και παράξενη στα μάτια του ''απλού κόσμου'' , αλλά και ταυτόχρονα να λαμβάνεται πάντα υπόψιν η υγεία του σκύλου.

Δεν είναι αναγκαίο όλες οι φυλές να κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος,άλλες πρέπει να είναι fit και άλλες μέσα στα πλαίσια της σωστής λειτουργικότητας περισσότερο βαριές.Γιαυτό άλλωστε οι σκύλοι μπορούν να κάνουν διάφορες εργασίες ανάλογα την φυλή.

Το'τι με το σύχρονο σύγχρονο Mastino Napoletano κάτι δεν πάει καλά το μαρτυράει και το μικρό προσδόκιμο ζωής.
Πες τα Doctor !!!! Αφου το σκυλι ειναι παχυσαρκο !!!!!! Είναι σαν τους σουμο .... Αυτο που λες ειναι σωστο , με τοσο παχος πως γινεται να ειναι υγιες ενα σκυλι ?
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν ειναι παχια τα σκυλια στις φωτογραφιες που βλεπουμε, ειναι ογκώδη. Τα προβληματα της φυλης, εχουν να κανουν με ολα αυτα που αναφερθηκαν περι υπερτυπισμου και με εναν γενικοτερο εκφυλισμο στον οποιο ειναι πολυ ευάλωτες οι περισσοτερες μεγαλοσωμες φυλες.
Ειδικα καποιες που με την εκτροφη και την παροδο των ετων, εγιναν και επιπλεον μεγαλοσωμες....
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Πες τα Doctor !!!! Αφου το σκυλι ειναι παχυσαρκο !!!!!! Είναι σαν τους σουμο .... Αυτο που λες ειναι σωστο , με τοσο παχος πως γινεται να ειναι υγιες ενα σκυλι ?
Κανένα από τα σκυλιά που παρουσίασε ο DjSoukis στα μάτια μου δεν είναι παχύσαρκο.
Αντιθέτως για τον τύπο του σκύλου που είναι τα Mastino Napoletano τα βρίσκω αρκετά Fit.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το μικρο προσδοκιμο ζωης μαλλον ειναι ανεξαρτητο απο το πως ειναι σημερα το μαστινο. Δηλαδη το μπουλμαστιφ που ειναι πιο φιτ εχει πολυ μαγαλυτερο προσδοκιμο ζωης; Οχι γυρω στα δεκα χρονια παιζουν και τα δυο. Μαλλον ειναι χαρακτηριστικο αρκετων μολοσοειδων που ειναι χαραγμενο στο dna.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Αν καποιος πρεπει να μιλησει για μαστινο ειναι ο Ανδρεας απο την Αιγινα.
Η μικρη μου εμπειρια για 2 και κατι χρονια , σιγουρα δεν θα καλυψει ουτε τα βασικα.

Απο την μικρη μου πειρα , εχω να πω πως αυτη η φυλη κατ εμε ειναι ξεχωριστη.Θα ελεγα πρωτογονη σε σχεση με αλλες φυλες που εχω γνωρισει.

Δενονται παρα πολυ , ειναι ανθρωποκεντρικα σκυλια.Δεν επιτρεπεται ο τραχυς χειρισμος και ειναι σκυλια που πρεπει να σεβεσαι.
Η οποια αντιδραση τους επερχεται μετα απο σκεψη και ζυγισμα στο μυαλο τους.Μαλιστα οταν ειχα ρωτησει τον Αντρεα τι γινεται με τις αντιδρασεις τους μου ειχε πει.''Θα σκεφτουν πρωτα και μετα θα αντιδρασουν.Εχουν μεγαλη υπομονη , αλλα απο την στιγμη που υπαρξει ξεσπασμα , δεν θες να εισαι το εμποδιο''.

Υπαρχει , τουλαχιστον στην δικια μας ετσι ηταν , μια φυσικη λιπαροτητα του δερματος κανοντας το σκυλο να μυριζει καπως πιο πολυ απο αλλες φυλες.Οι πτυχες του δερματος θελουν καθαρισμα και να μην εχουν υγρασια για αποφυγη δερματικων.Οπως και τα ματια θελουν πολυ συχνο καθαρισμα απο τσιμπλες.Chery eye καναμε μια επεμβαση με μεθη , ειναι δυσκολη και θελει γνωσεις της φυλης για να γινει ολικη πραγμα που πρεπει να αποφευγουμε.

Παντως φιλε lospsi1980 η ομορφια ειναι υποκειμενικη.Για μενα ηταν παρα πολυ ομορφη και σιγουρα για πολλους εντυπωσιακη.
Παρολα τα 80 κιλα της δεν ηταν παχια η υπερβαρη.Θα πρεπει να δεις τα κοκκαλα τους για να καταλαβεις τα μεγεθη τους.
Ευλιγιστη , ταχυτατη ακομα και σε αλλαγες κατευθυνσης , μεχρι και αλματα εκανε.Ολη ηταν μυες και κοκαλλα.


Θεματα υγειας υπαρχουν σε τοσο μεγαλοσωμες φυλες οπως και ειναι δυσκολη και η αναπαραγωγη.Θελουν εμπειρια και σεβασμο.

Με τα παιδια μας ηταν παρα πολυ καλη και ανεκτικη , αλλα μερικες φορες ο ογκος της τα ''εκτιναζε'' κατα λαθος.

Σαν φυλακας ευτυχως δεν χρειαστηκε η ισως δεν καταλαβαμε ποτε αν εκανε κατι και τι.Ετυχα ομως να δω ενα ξεσπασμα της στην περιφραξη βραδυ απο εναν τυπο που περασε απο εξω και γελαγαμε με την σφοδροτητα και την ταχυτητα της.Τα 5-10 μετρα εβλεπες ενα σφιγμενο κορμι ισα ισα να παταει στα δαχτυλα και να νιωθεις οτι -δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιος τοσο βλακας να προκαλεσει αυτο το σκυλι''.

οσον αφορα δαγκωμα και δυνατα σαγωνια , παρολο που δεν μου αρεσουν αυτες οι ''συγκρισεις'' εχω να πω πως οταν εδωσα πρωτη φορα πλαταρια , τα πηρε και τα εφαγε σαν πατατακια , αδιαφορωντας αν υπηρχαν κοκκαλα.Κρατς κρατς σαν πατατακια.

Διελκυστινδα δοκιμασα να ''παιξουμε'' αλλα το αφησα το αθλημα γιατι με πηρε μαζι της.

Το αν δεν σου αρεσει σαν παρουσια ειναι σεβαστο , αλλα ισως να εβλεπες πιο σφαιρικα τα πραματα αν ειχες απο πρωτο χερι εμπειρια.

Ο χαρακτηρας της θα μου μεινει αξεχαστος.Μια καρδια παιδιου σε ενα σωμα ρωμαλαιου μαχητη.

Εφυγε στα 2.5 χρονια απο πυομητρα , αδικα , και αξαφνα.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Και εγω με την σειρα μου θα πως πως δεν ειναι παχυσαρκα απλα ογκωδη.Ο υπερτυπισμος τους φαινεται μονο στις υπερβολικες ζαρες στο κεφαλι τους , σε σημειο μερικα σκυλια να μην μπορουν να δουν.και βεβαια στο υπερβολικα μεγαλυτερο δερμα τους για το σωμα του.
Βεβαια υπαρχουν και καποια δειγματα που ξεφευγουν απο τις προσταγες της μοδας:rolleyes: και εκει αναθεωρεις για το τι ειναι ποιοτικο ναπολιτανικο.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Aυτο ειναι ενα Μαστινο προ Δεκαετιας ενος αδερφικου φιλου...Κατεμε ενα απο τα καλυτερα δειγματα των τελευταιων 15 ετων...
Η συγκεκριμενη φωτο ειναι 2001 στην Κορινθο στην εκθεση..
Δεν υπαρχει η φωτο σε καλυτερη ποιοτητα απο αυτη..
Ο σκυλος λεγοταν "Raul"...
Raul..jpg
 
  • Like
Reactions: takaros1981




Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Ενα σπανιο βιντεο απο τον Θρυλικο Caligola Di Ponzano.Ισως το πιο διασημο Μαστινο ολων των εποχων μαζι με τον Θρυλο Guaglione
[video=youtube;ItnX6d3dcRw]http://www.youtube.com/watch?v=ItnX6d3dcRw[/video]


 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
[video=youtube;7HBSxrUTEvk]http://www.youtube.com/watch?v=7HBSxrUTEvk[/video]
When threaten it should become like a lion, never backing down.
The most fierce have silver eyes.

Ακούγοντας αυτά τα στάνταρντ (των κάποτε Μαστινάροι) καταλαβαίνεις πως κάποτε η εκτροφή αυτού του σκύλου γινόνταν με πάθος απο ανθρώπους που ήταν πραγματικά ερωτευμένοι με το τι αντιπροσωπεύει αυτός ο σκύλος.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Tα Μαστινο ειναι μια φυλη Θρυλος χωρις αμφιβολια αλλα ειναι αληθεια οτι εχουν αλλαξει πολυ τα σημερινα σκυλια απο αυτα προ 50-60 ετων.Θα πει καποιος οτι σε αρκετες φυλες συμβαινει αυτο και θα εχει δικιο αλλα στο Μαστινο ειναι μεγαλη διαφορα!Πολλες ζαρες και αρκετα βαρια σκυλια κυριως τα εκθεσιακα.
Πιστευω οτι ο Καλιγκολα Ντι Μπονζανο ηταν οτι καλυτερο για modern type Μαστινο οπως και η φωτο του Μαστινο που εβαλα πιο πανω προ δεκαετιας...
Ετσι δεν θα ειχε ξεφυγει τοσο πολυ ο απογονος σκυλος του Γκουλιονε οσο σημερα....
Βεβαια εδω υπαρχουν και γουστα.Σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που προτιμουν τα σημερινα σκυλια...