Nα δώσω βασιλικό πολτό;


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλημερα!Σκεφτομουν να ξεκινησω να δινω βασιλικο πολτο στο σκυλο.Με τοσο ευαισθητο οργανισμο,ελεγα να τον βοηθησω λίγο να αποκτησει αμυνες.Γνωριζουμε κατι γι αυτο;Επιτρεπεται ο σκυλος να τρωει βασιλικο πολτο;
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλημέρα :)
Δεν ξέρω αν κάνει ο σκύλος να φάει βασιλικό πολτό, αν και δεν νομίζω να κάνει, πάντως στους ανθρώπους τουλάχιστον πρέπει να είναι σε πολύ μικρή ποσότητα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν έχει πολλή ζάχαρη ο βασιλικός πολτός? Νομίζω δεν πρέπει να τον τρώει. Επίσης κοίταξε για βιταμίνες που ενισχύουν το ανοσοποιητικό του σύστημα, κυρίως αυτές που μπορείς να του δώσεις με το φαΐ του, όχι απαραίτητα χάπια. Ρώτα τον κτηνίατρο.
 


μπουλης

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2010
752
306
n.smirni
Καλημέρα :)
Δεν ξέρω αν κάνει ο σκύλος να φάει βασιλικό πολτό, αν και δεν νομίζω να κάνει, πάντως στους ανθρώπους τουλάχιστον πρέπει να είναι σε πολύ μικρή ποσότητα.
Σωστό.
Επίσης στον άνθρωπο τοποθετείται κάτω από την γλώσσα και απορροφάται από το δέρμα με αργό ρυθμό.
Αν υποθέσουμε ότι λειτουργεί στον οργανισμό του σκύλο (δεν ξέρω) πως θα το κάνεις αυτό?
Θα το καταπιεί αμέσως.
 






skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
για σπιρουλινα το ειχα δει νωριτερα και εχει καποια συστατικα που αν δωθουν σε υπερβολη,δημιουργουν προβλημα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ο βασιλικος ειναι και για γαστρεντερικο.Δεν ξερω,πιο πολυ κλινω στο βασιλικο.Θα παω σε κανενα φαρμακειο το απογευμα και θα δω...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πρόσεχε όμως διότι πολλά από αυτά τα μελοειδή δεν είναι καλά για κανένα γαστρεντερικό σύστημα. Κυρίως άμα έχει έφεση στη γαστρίτιδα. :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αληθεια... απο την στιγμη που δινεις ακανα ... μια απο τις καλυτερες τροφες... δεν ειναι υπερβολικο να καταφυγεις και σε συμπληρωματα?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ο βασιλικος ειναι και για γαστρεντερικο.Δεν ξερω,πιο πολυ κλινω στο βασιλικο.Θα παω σε κανενα φαρμακειο το απογευμα και θα δω...
Εγώ όποτε μου περισσεύει βάζω διάφορα μέσα στην τροφή. Η κανέλα κάνει καλό στην πέψη και βοηθάει το έντερο, επίσης θεωρείται και αντιβακτηριδιακό. Το δεντρολίβανο είναι πολύ τονωτικό και βοηθάει το έντερο. Επίσης και το βασιλικό και το μαύρο τσάι.
Αν ποτέ πιω κανα ζεστό πέρνω ότι μένει τα ψιλοκόβω όσο μπορώ και τα κρατάω για το σκύλο.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ο βασιλικος πολτος δεν εχει καμια σχεση με την ποιοτητα τροφης.δεν ειναι ενα συμπληρωμα με την εννοια που το ξερουμε.οσο καλη τροφη κ αν τρωει το ζωο ,ο βασιλικος ειναι σουπερ!δινεις κανονηκα λοιπον 3 φορες την εμδοβαδα ,στην ιδια δοση με την δικη μας.στην μυτη της οδοντογλυφηδας.οχι παραπανω!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
ο βασιλικος πολτος δεν εχει καμια σχεση με την ποιοτητα τροφης.δεν ειναι ενα συμπληρωμα με την εννοια που το ξερουμε.
Ετσι το βλεπω κι εγω.Ακομα και ο ανθρωπος δεν το παιρνει μονο οταν κατι λειπει απο τη διατροφη του,αλλα για να ενισχυσει ακομα περισσοτερο τον οργανισμο του.

Πετρο, η acana,δεν παυει να ειναι μια ξηρα τροφη.Καμια ξηρα τροφη δε θεωρω αρκετα καλη.Απλα παιρνω απο τις καλυτερες ξηρες.Οχι απο τις καλυτερες τροφες.Δεν ξερω αν το εξηγησα σωστα.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν έχει πολλή ζάχαρη ο βασιλικός πολτός?
Εχω την εντυπωση οτι δεν εχει τη γνωστη ζαχαρη,αλλα σα ζαχαρη.Δεν μεταβολιζει το ιδιο την κανονικη ζαχαρη και αυτη του βασιλικου πολτου.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
den... ξερω αν ειναι καλό για τον σκύλο....
οτι ειναι καλό για τον ανθρωπο δεν πρεπει απαραιτητα να ειναι΄καλο για τον σκυλο...
με προβληματισατε.....
γνωριζει κανεις σιγουρα χωρις να πιθανολογει..?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Μα...γι αυτο ειμαστε εδω,για να προβληματιζουμε!
Εγω να δεις πως εχω μπερδευτει...

Δε ρωτησα ακομα την κτηνιατρο μου...
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Εγώ πάλι έχω άλλο προβληματισμό....
Ο βασιλικός πολτός, εξ όσων γνωρίζω, είναι μια πάρα πολύ μικρή ποσότητα σε κάθε κυψέλη. Το θεωρώ λίγο απίθανο να πουλιέται κατά κόρον σε συσκευασίες στα φαρμακεία.
Πόσο σίγουροι είμαστε ότι είναι γνήσιος???
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Λοιπον,μολις μιλησα με την κτηνιατρο και μου ειπε να μην με αγχωνει καθολου,μπορω να δωσω ελευθερα,δεν εχει σχεση με τη ζαχαρη...Την ακουσα και συγκαταβατικη για το δικο μου σκυλο.Μονο αν εχει ,πως μου το ειπε,σακχαρωδη...κατι,δεν πρεπει.
Δε ρωτατε κι εσεις τον γιατρο σας να διασταυρωσουμε;

Lostris,ο βασιλικος πολτος ειναι γενικα ακριβος και στα φαρμακεια και απο μελισσοκομο.Δεν ξερω τιμες,αλλα ετσι μου εχουν πει.Νομιζω 25€ ενα μικρο,μικρο βαζακι.Ισως στα φαρμακεια να ειναι επεξεργασμενος,αλλα για να ειναι στα φαρμακειο,δεν μπορει να ειναι μουφα...
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Ξέρω πόσο ακριβός είναι αλλά και πόσο δυσεύρετος, γι' αυτό αμφιβάλλω για την γνησιότητα του.
Ο πατέρας μου είχε χόμπυ την μελισσοκομική. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λίγος είναι ο βασιλικός πολτός... πόσα εκατομμύρια μελίσσια πρέπει να τρυγήσει κανείς για να βγάλει όλα αυτά τα κουτιά που πουλάνε???
Βασικά διατηρώ σοβαρές αμφιβολίες κατά πόσον είναι φυσικός ή τεχνητός...

Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι (ο φυσικός τουλάχιστον...) δεν περιέχει ζάχαρη.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Την ιδια εμπειρια εχουμε με πατεραδες,αλλα υποθετω οτι αυτοι που τα παραγουν δεν εχουν τις μελισσες των πατεραδων μας.Εχουν πολλεεεεες παραπανω.
Συγκεκριμενα,σημερα ρωτησα το δικο μου,αν εχει και μου ειπε οτι δεν κρατησε επειδη δε θελαμε οταν εβγαινε.Κραταει,μονο οταν θελει η οικογενεια,τοσο δυσκολο ειναι να συλλεχτει...