Nα δώσω βασιλικό πολτό;


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Μην το ρισκάρεις πάρε από καλό μελισσοκόμο.
Φάνια μου δεν έχει ζάχαρη, αλλά εάν είναι χειμώνας ή μικρό το μελίσσι, επιφυλάσσομαι, επειδή τα ταίζουν με ζάχαρη για να αντέξουν το κρύο και να αναπτυχθούν. Θα ρωτήσω και θα σας πω σίγουρα!

Edit οκ οι πατεράδες μας έχουν κοινά χόμπυ. Πες στον πατέρα σου να σου βρει να χεις το κεφάλι σου ύσηχο!!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δεν παιζει να παρω απο φαρμακειο.Καποιος φιλος του μελισσοκομος θα εχει.

Παντως παιδια,ρωτηστε κι εσεις κτηνιατρους να λυσουμε τις αποριες μας...
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Μην το ρισκάρεις πάρε από καλό μελισσοκόμο.
Φάνια μου δεν έχει ζάχαρη, αλλά εάν είναι χειμώνας ή μικρό το μελίσσι, επιφυλάσσομαι, επειδή τα ταίζουν με ζάχαρη για να αντέξουν το κρύο και να αναπτυχθούν. Θα ρωτήσω και θα σας πω σίγουρα!

Edit οκ οι πατεράδες μας έχουν κοινά χόμπυ. Πες στον πατέρα σου να σου βρει να χεις το κεφάλι σου ύσηχο!!
Ένας σωστός μελισσοκόμος δεν δίνει ζάχαρη το χειμώνα. Δίνει τα παλιά μέλια που του έχουν περισσέψει. Ο πατέρας μου τουλάχιστον αυτό έκανε, αλλά δεν έβγαζε το μέλι για πώληση. Το έβγαζε μόνο για μας, γι' αυτό και το πρόσεχε ιδιαίτερα. Άλλωστε δεν ήταν επιχειρηματίας, το χόμπυ του έκανε σαν συνταξιούχος...

Τώρα βέβαια δεν μπορώ να του ζητήσω να μου βρει τίποτα, γιατί εδώ και οκτώ χρόνια κάνει παρέα στον ΄Αγιο Πέτρο....
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εχεις δικιο για τη διαδικασια,αλλα εχουν σακχαρα,οχι ζαχαρη.Τα σακχαρα που εχει και το μελι νομιζω.
Η κουβεντα περι πατεραδων κομμενη.
Συγγνωμη.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ένας σωστός μελισσοκόμος όπως λες, γι αυτό και είπα να προσέχει :)
Λυπάμαι για τον πατέρα σου φάνια μου :(
 




sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Δεν παιζει να παρω απο φαρμακειο.Καποιος φιλος του μελισσοκομος θα εχει.

Παντως παιδια,ρωτηστε κι εσεις κτηνιατρους να λυσουμε τις αποριες μας...
Οι κτηνίατροι δεν ξέρουν από βασιλικό πολτό. Δεν μπορούν να σε βοηθήσουν εκτός αν εκτρέφουν μελίσσια. Η δράση του βασιλικού πολτού για όσους γνωρίζουν έχει να κάνει με αυξημένη και ταχύτερη ανανέωση τον κυττάρων του οργανισμού.Επειδή έπαιρνα παλιότερα και κατά καιρούς παίρνω σε συμβουλεύω να μην ρισκάρεις .Ο σκύλος σου δεν μπορεί με κανένα τρόπο να κρατήσει τον πολτό κάτω από τη γλώσσα του για ένα εικοσάλεπτο που χρειάζεται μέχρι να απορροφηθεί .Άσε που η ποσότητα αν είναι μεγαλύτερη από όση πρέπει (δηλ. στην άκρη μιας οδοντογλυφίδας ) φέρνει ζάλη και υπνηλία, αλλά μπορεί να προκαλέσει και ταχυκαρδίες. Οσο για την τιμή κάνει 30 ευρω τα 10 γραμμάρια.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
στη δοση πρεπει να εισαι προσεκτικη...εννοειται....αλλα αφοβα μπορεις να δωσεις ειναι κ γ@@@ για το σκυλι,στο λεω ανεπιφυλακτα,δινω κ εγω κ οχι μονο εγω.δεν το εβγαλα απο το κεφαλι μου ....
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Οι κτηνίατροι δεν ξέρουν από βασιλικό πολτό. Δεν μπορούν να σε βοηθήσουν εκτός αν εκτρέφουν μελίσσια.

Ο σκύλος σου δεν μπορεί με κανένα τρόπο να κρατήσει τον πολτό κάτω από τη γλώσσα του για ένα εικοσάλεπτο που χρειάζεται μέχρι να απορροφηθεί .
Μα...δεν ειναι αναγκη να εκτρεφουν μελισσια για να γνωριζουν σχετικα.Δε γινεται να μην υπαρχουν κτηνιατροι που να ξερουν.Οχι ολοι,αλλα καποιοι σιγουρα.

Αν το καταπιει κατευθειαν ,δεν εχει επιδραση;Τα τοιχωματα του εντερου δεν απορροφουν;Εντυπωση μου κανει.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Αν το καταπιει κατευθειαν ,δεν εχει επιδραση;Τα τοιχωματα του εντερου δεν απορροφουν;Εντυπωση μου κανει.
Αυτό που λένε ότι βάζουν το βασιλικό πολτό κάτω από τη γλώσσα είναι σίγουρο? Εγώ δεν το έχω ξανακούσει...
Και εν πάση περιπτώσει τα σκυλιά δεν έχουν διαφορετικό έντερο από το δικό μας?

Τα τοιχώματα του εντέρου απορροφούν και μάλιστα πολύ πιο γρήγορα από το στομάχι. Στους ανθρώπους τουλάχιστον, αυτό είναι σίγουρο.
Για τα σκυλιά δεν ξέρω...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ειναι μια βλακεια αυτο καταρχην για το κατω απο την γλωσσα....με τοσο σαλιο που εκρινουν οι αδενες ,στο μπαμ το καταπινουμε κ ας ειναι κατω απο την γλωσσα..ποσο μαλλον ,οταν εχουμε κ αδενες εκει ακριβως...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
επειδή με " προβληματισατε..... γκουκλαρα και αυτό που λεει για την γλώσσα ....
δεν είναι θεμα απορροφησης του οργανισμού....
απλά απο το στομαχι και λογω γαστρικων υγρων καταστρεφει καθε ουσια λογω των οξεων..... οποτε είναι σαν να μην εδωσες.....
http://www.orfanoudaki.gr/royal_jelly.php

από την άλλη παλι επισημαινω ότι οταν δινουμε μια καλη ξηρα τροφή αποφευγουμε τα συμπληρωματα διατροφης.....
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Παιδια,μου απαντησε η κ.Γκιναλα(διασημη εκτροφεας μολοσσων και κριτης,κτλ για οσους δεν ξερουν...) και μου ειπε:"βεβαιως να του δινετε βασιλικο πολτο".
Η αποφαση παρθηκε.
 
Last edited:


vivian1985

New Member
7 Φεβρουαρίου 2011
1
0
εγω παντως στη δικο μου εχω δει αποτελεσμα με την σπιρουλινα,της εχει κανει πολυ καλο!κ η συγκεκριμενη που παιρνω εγω ( νομιζω οτι ειναι της superfoods,με επιφυλαξη) εχει καλυτερα αποτελεσματα απο τις προηγουμενες που ειχα δοκιμασει...καλο ειναι να κανεις καποια ερευνα αγορας πριν παντως οσον αφορα το προιον κ βλεπεις πως αντιδρα ο οργανισμος του!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
vivian1985 καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Κάνε ένα θέμα στα "Νέα μέλη", να μας πεις δυό πράγματα για σένα και τον σκύλο σου, αν έχεις.