Nα πάρω rott ??


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
μεταφραση....

αστα τα ζευγαρωματα....του tibetan spaniel ...μην σου σκασει κανα πεκινουα γιατι ακρη δε βγαζουμε....

thibetan spaniel pekignese


διαβασε και ενημερωσου οσο ποιο πολυ μπορεις για το θεμα σκυλος......χτισε το σπιτι ...με το καλο να κανεις και τον γιο....και εαν ακομα εχεις ορεξη για σκυλο....τοτε παιρνεις ενα ... που θα εχεις μεχρι τοτε αποφασισει.....επισης ξαναδιαβασε το 2ο post sto thread...ειναι κατατοπιστικοτατο...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Καλημέρα σε όλους!
Φίλοι μου, οι περισσότεροι από εμάς στο θέμα «υπεύθυνη κυνοφιλία» έχουμε φτάσει σε επίπεδο «μεταπτυχιακού». Είτε επειδή από λανθασμένη επιλογή βρεθήκαμε αντιμέτωποι με δύσκολες καταστάσεις, είτε επειδή απλώς αγαπάμε τα σκυλιά μας και προσπαθούμε να τους δώσουμε το καλύτερο μέσω μιας συνεχώς διαδικασίας ερευνάς και ενημέρωσης.
ΕΥΤΥΧΩΣ ανήκω στην δεύτερη κατηγορία μιας που μέχρι στιγμής το σκυλί μου δεν έχει παρουσιάσει σοβαρά προβλήματα υγείας (ελπίζω να είναι έτσι καλότυχο μέχρι το τέλος της ζωής του.)
Ένα καινούργιο μέλος, που θα μπει στο forum, μπαίνει για να ενημερωθεί και να μοιραστεί τους προβληματισμούς του. Μπορεί να μην βρίσκεται σε επίπεδο «μεταπτυχιακού» αλλά μόνο το γεγονός ότι έχει μπει εδώ και συμμετέχει με τον τρόπο του σημαίνει πως έχει την διάθεση για αναβάθμιση των γνώσεων του.
Επειδή λοιπόν η ημιμάθεια είναι χειρότερη απ’ την αμάθεια, και μόνο ότι κάποιο μέλος μπαίνει στην διαδικασία να «ψαχτεί» σχετικά με το θέμα κυνοφιλία, είναι σαφώς κάτι σε σχέση με το απόλυτο τίποτα!
Εξάλλου αυτοί που εκδηλώνουν ενδιαφέρον για συνεχή ενημέρωση είναι η εξαίρεση στο κανόνα, μιας που οι περισσότεροι ιδιοκτήτες κατοικίδιων βρίσκονται στα σκοτάδια της άγνοιας λόγω της ισχυρογνωμοσύνης, της ξεροκεφαλιάς και της πεποίθησης τους ότι είναι παντογνώστες!
Η τακτική του να «παίρνουμε από τα μούτρα», όποιον καινούργιο μπαίνει στο forum, θα μας φτάσει στο σημείο να γράφουμε 5 άτομα όλα και όλα.
Ακόμα και η αντιπαράθεση ή η επίπληξη μπορεί να γίνει με χιούμορ ή με τρόπο που να μην προσβάλει τον άλλο έτσι ώστε να παραχθεί ένας γόνιμος διάλογος.
Εγώ προσωπικά έχω πέσει στην παγίδα να γίνω «άκομψη» αρκετές φορές, μα πάντα φρόντιζα να επανορθώνω στέλνοντας pm σε όσους θεώρησα ότι απευθύνθηκα σε υψηλούς τόνους…
Ας καλωσορίζουμε λοιπόν τα νέα μέλη με ευγένεια και ας είμαστε λιγάκι ποιο ελαστικοί στις απόψεις μας διότι με τους συνεχείς αφορισμούς θα μείνουμε οι ίδιοι και οι ίδιοι να αναμασάμε τα ίδια πράγματα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@ROTTIE

Συμφωνώ απόλυτα με το ότι forum είναι και καθένας γράφει ότι θέλει. Δεν έχω πρόβλημα με το να γράφει κάποιος διαφορετικές από μένα απόψεις. Αυτό που με ενοχλεί - ή μάλλον με κουράζει - είναι να αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια και φτου ξανά μανά από την αρχή.

Για το θέμα της αναπαραγωγής υπάρχουν δεκάδες posts εδώ μέσα (δεν έχω το χρόνο τώρα να ψάξω τα links και να τα παραθέσω). Είμαι σίγουρη πως σε άλλα forums - και εφόσον το θέμα έχει ήδη θιγεί και εξαντληθεί μέχρις εσχάτου - θα παρέπεμπαν για το θέμα απλά σε προηγούμενα posts (με παράθεση των links απλώς και μόνο) και δεν θα έμπαιναν στον κόπο να ξαναγράψουν μια απ' τα ίδια. Κάτι τέτοιο δεν έγινε εδώ - ίσα-ίσα, οι άνθρωποι εδώ μέσα εξακολουθούσαν να επιμένουν και να ενημερώνουν για άλλη μια φορά για το ίδιο θέμα.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Οk vrmode,
Μαζί σου! :wink:
Από την άλλη, για κάποιους τα αυτονόητα δε είναι δεδομένα…
Τι να κάνουμε?
Να τους πυροβολήσουμε?
Να τους ειρωνευτούμε?
Να τους αφορίσουμε?
Θα πρότεινα, αν τα γραφώμενα κάποιου (και ειδικά καινούργιου μέλους που δεν έχει εξοικειωθεί με τον τρόπο λειτουργίας του forum), παραπέμπουν σε συζητήσεις που έχουν ήδη γίνει, να τον ενημερώνουμε σχετικά και να του το επισημαίνουμε ευγενικά και κόσμια.
Αλλιώς ας αδιαφορήσουμε!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Επί προσθέτως:
Προτείνω αν κάποιος άλλος έχει να προσθέσει κάτι επιπλέον, να συνεχίσουμε στο topic «σχόλια και προτάσεις», διότι στο συγκεκριμένο, από αλλού ξεκινήσαμε και αλλού η ζωή μας πήγε και το βλέπω για «κλείδωμα»!

Υ.Γ.
Που είναι ο Admin οεο?
Έχει να δώσει “σημεία ζωής” εδώ και μέρες και το forum δείχνει να έχει μείνει ακέφαλο. :cry:
Δεν πιστεύω να μας ξέχασε…
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
Η τακτική του να «παίρνουμε από τα μούτρα», όποιον καινούργιο μπαίνει στο forum, θα μας φτάσει στο σημείο να γράφουμε 5 άτομα όλα και όλα.
:D


Ακόμα και η αντιπαράθεση ή η επίπληξη μπορεί να γίνει με χιούμορ ή με τρόπο που να μην προσβάλει τον άλλο έτσι ώστε να παραχθεί ένας γόνιμος διάλογος.
σωστοοο και το κανεις και μπραβο σου...

δηλαδη ημουν πολυ αποτομος? :( (...sorryy file geοrgels αθελα μου εγινε...):oops:

μετα τα ποστ των rottie kai vrmode ας μην πουμε τιποτα αλλο ,και ας ξαναβοηθησουμε τον φιλο georgels να βρει τον σκυλο που του ταιριαζει...αν μη τι αλλο ειναι απο τους λιγους που προσπαθει να ακολουθησει σωστα τα βηματα του "διαλεγοντας σκυλο" ....αν και προσωπικα το πρωτο πραγμα που τους λεω οταν μου λενε θελω να παρω σκυλο ,ειναι......... "θες σκυλο?τι να τον κανεις?" :evil:
 


georgels

Member
7 Μαρτίου 2007
18
0
Heraclion
Σας ευχαριστώ παιδιά όλους για τις απαντήσεις σας...χώστε τα ελεύθερα ειμαι άτομο που δεν παρεξηγεί και τα ακούει και τα βαθμολογεί όλα. Best regards at vrmode, rottie, oscar, boxer, magi και ολους οσους μου απαντησαν. Που λετε το θέμα της αναπαραγωγής θεωρείται λήξαν. Να ξέρετε βέβαια οτι δεν θα κάνω τίποτα εαν πρώτα δεν σας ρωταω και αν γενικά δεν λαμβάνω τις κατάλληλες γνώσεις. Στο θέμα μας τώρα. Όπως ειπα και παραπάνω ειμαι μεταξύ boxer, rottweiler και pitbull....εχω ενημερωθει για την καθε ρατσα (απο σχετικα site) οσον αφορα τα στανταρ του χαρακτηρα και τροπου ζωης καθε ρατσας, τα σωματικα χαρακτηριστικα κτλ. Εχω δει και απο κοντα αυτα τα σκυλια (μαλιστα εχω ζήσει boxer και rottweiler...κατι γειτονες τα εχουν) αλλα δυστηχως δεν ετυχε να γνωρισω πιο κοντα ενα pitbull. Το σκυλί θα είναι μεσα στο σπιτι μαζι μου για συντροφια, θα πηγαίνει οπου παω θα εξασκήται στο κολυμπι, τρεξιμο κτλ κτλ. Τώρα θα ήθελα να εχει ενστικτο φύλακα και τι εννοω με αυτο...π.χ δεν θέλω να σκοτώσει απο μανια ενα κλεφτη που θα μπει μεσα (με το σκοτώσει δεν κολαω σε λεπτομερειες) αλλα τουλάχιστον να γαυβγίσει και να υπερασπίσει τον χώρο και την οικογενεια του. Σωματικά μου αρεσουν και τα τρια σκυλια με μια μικρη κλιση προς το pittbull. Και εδω ειναι τώρα που θελω καποιες λεπτομερειες που θα με οδηγησουν στην σωστη και μακροπρόθεσμη απόφαση...
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
καλα εσυ θα μας τρελανεις τελειως :shock: :shock: :shock: :shock:

τωρα θελεις πιτμπουλ? εχω παθει πλακα.
παντως γελασα πολυ :D :D :D :D :D

συνεχισε να το ψαχνεις παντως, πολυ καλα κανεις :wink: και χαιρομαι που τελικα το θεμα της αναπαραγωγης θεωρειται ληξαν.
αληθεια, αφου εχεις thibetan spaniel γιατι θελεις και αλλο σκυλο? :roll:

κατι μου λεει οτι συντομα θα πεις οτι ενδιαφερεσαι για ακιτα.... :p
 


bulldy

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2006
67
0
Και εγώ που ψώνισα από το νούμερο ένα τι έγινε;
Ξεκινήσαμε με red eye, συνεχίζουμε με demodex spp και έχουμε μέλλον, 8 μηνών είναι ακόμη………
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Α ρε georgels... δεν τα βλέπεις με τα καθαρόαιμα? Κόβεις επιταγή στον κτηνίατρο κάθε μήνα... Πάρε ένα αδέσποτο μπασταρδάκι να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο! Άσε που θα σου χρωστάει ευγνωμοσύνη κάθε μέρα που περνάει γιατί ξέρει να ξεχωρίζει την πείνα, το κρύο και την ταλαιπωρία! Μιας και σ' αρέσουν και τα pit bull, υπάρχουν και pit bull ημίαιαμα και διαθέσιμα ως αδέσποτα - θα γλιτώσεις και τη ...σκατομηχανή στο σπίτι για κανα εξάμηνο αν δεν τον πάρεις και κουτάβι!

Παιδιά όποιος έχει καθαρόαιμο χωρίς πρόβλημα ...να κάνει ένα βήμα μπροστά!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος Βασσο, ουτε τα ημιαιμα ειναι κατα κανονα πιο υγιες!

Στο ιατρειο μας δεν ερχονται και τοσα καθαροαιμα σκυλια. Τα περισσορερα ειναι ημιαιμα, και αρκετα απο αυτα εχουν και πολυ σοβαρα προβληματα υγειας!
Αλλα περισσοτερα- αλλα λιγοτερα!

Εγω παντος, αν εξαιρεσουμε το προβλημα με την πιασμενη ραχη που ειχε η δικια μου πριν απο χρονια και δεν ξαναεμφανιστηκε αφου αρχισα να την προσεχω περισσοτερα- μπορω να πω, οτι ειναι υγιες!

Οκ, ειχε μια κυστιτιδα περισι το καλοκαιρι- αλλα αυτο συμβαινει.. και δεν ηταν και κατι το τρομερο!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@FrenchieFan

Πάντως τα ημίαιμα έχουν στατιστικά λιγότερες πιθανότητες για τα "ειδικά" προβλήματα της ράτσας - δε λέω, υπάρχουν καθαρόαιμα "απροβλημάτιστα" αλλά έχει καταντήσει λίγο lotto να πέσεις σε τέτοιο. Επίσης, εδώ στην Ελλάδα είναι λιγότεροι οι εκτροφείς και λιγότερο αυστηροί οι κανόνες γενικότερα, όπως και διαφορετική η νοοτροπία σχετικά με τα ζώα, άρα οι πιθανότητες για "καλό" καθαρόαιμο είναι μάλλον λιγότερες...
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
Φιλε georgeles ,τα πιτμπουλ ,η πιο παρεξηγημενη φυλη στον κοσμο μπορουν να γινουν ο πιο καλος σκυλος συντροφος αρκει και εσυ να κανεις καποιες υποχωρησεις..και θα σου εξηγησω παρακατω τι εννοω..βασικα το θετικο που βλεπω εάν καταληξεις να παρεις ένα πιτ όπως και ο φιλος sirerlik ,είναι ότι θα γινεται ”καλοι ιδιοκτητες” και θα μπορεσετε να παρουσιασετε μια καλιτερη εικονα του σκυλου από αυτην που μας εχουν συνηθισει τα τελευταια χρονια δημοσιογραφικα εντυπα κλ.

Σιγουρα δεν είναι ο σκυλος που θα τον βγαζεις 2 φορες την ημερα βολτα στο παρκακι της γειτονιας(και ποιος δεν είναι θα μου πειτε…).ειναι μια εργασιακη φυλη με τρομερη ενεργεια και απαιτει περισσοτερο χρονο στην ενασχοληση σου μαζι του.Ειναι σκληρα δυνατα ζωα που καποτε εκτραφηκαν για να δοκιμασουν τις ικανοτητες τους αναμεσα σε αλλα μεγαλυτερα ζωα αλλα και μεταξυ τους.Πολυ φιλικα απεναντι στον ανθρωπο,αλλα μερικες φορες δεν θα είναι παραξενο να τα δεις να γινονται εριστικα απεναντι σε αλλους σκυλους.κατι το οποιο ισως σε δυσκολεψει αρκετα στην εκπαιδευση του ,εάν δεν δουλεψεις από την αρχη το σκυλο στο θεμα της κοινωνηκοποιησεις με αλλα ζωα.

Πολλοι λενε ….”όπως τα μαθεις θα γινουν" …δυστηχως η ευτηχως δεν είναι ετσι…σιγουρα όμως το περιβαλλον που μεγαλωνουν παιζει μεγαλο ρολο. Εχε όμως στο μυαλο σου ότι αρκετες εργασιακες φυλες παρουσιαζουν σημαδια αντιπαθειας απεναντι σε αλλα ζωα…

...και κατι τελευταιο μιας και ρωτησες και για το θεμα της φυλαξης…ενας σκυλος στο χωρο του σιγουρα θα γαβγισει ,μην περιμενεις από εκει και περα να σταματησει τον κακο ..και καλα από μονος του και να τον βγαλει εξω από την πυλωτη σου..το ιδιο ισχυει για όλα τα σκυλια.σιγουρα παιζει βασικο ρολο η εκπαιδευσιμοτητα του σκυλου αλλα και πολλοι αλλοι παραγοντες που μπρουμε να τους συζητησουμε σε άλλο θεμα.Το καλο όμως με το να εχεις πιτ ,όπως και ροττιε η ακομα και μποξερ είναι ,η αμαθεια του κοσμου,οποτε ο σκυλος παρουσιαζεται σε σενα,σαν ένα "alarm dog" δηλαδη γαυγιζει αλλα δεν κανει κατι άλλο…και σε αυτους σαν το τερας που νομιζουν ότι αν τον πλησιασουν θα τους φαει…...με σειρα προταιρεοτητας βαλε το πιτ τελευταιο….και βαλτο πρωτο στις συναναστροφες του μαζι σου όπως ειπες ...σιγουρα ειναι σκυλος αθλητης
συντροφια, θα πηγαίνει οπου παω θα εξασκήται στο κολυμπι, τρεξιμο κτλ κτλ..
ο φιλος geνkarinan ειναι κατοχος pitbull ..πιστευω ότι μπορει να βοηθησει και αυτος.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
vrmode said:
Α ρε georgels... δεν τα βλέπεις με τα καθαρόαιμα? Κόβεις επιταγή στον κτηνίατρο κάθε μήνα... Πάρε ένα αδέσποτο μπασταρδάκι να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο! Άσε που θα σου χρωστάει ευγνωμοσύνη κάθε μέρα που περνάει γιατί ξέρει να ξεχωρίζει την πείνα, το κρύο και την ταλαιπωρία! Μιας και σ' αρέσουν και τα pit bull, υπάρχουν και pit bull ημίαιαμα και διαθέσιμα ως αδέσποτα - θα γλιτώσεις και τη ...σκατομηχανή στο σπίτι για κανα εξάμηνο αν δεν τον πάρεις και κουτάβι!

Παιδιά όποιος έχει καθαρόαιμο χωρίς πρόβλημα ...να κάνει ένα βήμα μπροστά!
γιατι δεν υπαρχει emoticon με χειροκροτηματα??????????? γιατιιιιιι??? :p
δυστυχως ουτε οι εκτροφεις ειναι εγγυηση... κανουν και αυτοι τα δικα τους... :?

οσο για το πιτμπουλ, δεν πιστευω οτι ολα παιζουν πανω στον ιδιοκτητη και στην κοινωνικοποιηση. το πιτμπουλ μπορει να γινει τελειο με τους ανθρωπους αλλα οχι με τα ζωα. παντα υπαρχουν κ εξαιρεσεις. οσο για φυλαξη χωρου... δεν ειναι αυτο που λεμε φυλακας!
απλα ειναι αυτο που ειπε ο oscar για αμαθεια..
γενικα δε συμφωνω να περιμενει κανεις να τον φυλαξει ο σκυλος του...
παρε συναγερμο! μπορει ο αλλος να μην τολμησει να περασει μολις δει ενα πιτ(και οχι μονο πιτ σιγουρα!) αλλα με μια φολα.. καθαρισε :?
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
boxer said:
γενικα δε συμφωνω να περιμενει κανεις να τον φυλαξει ο σκυλος του...
παρε συναγερμο! μπορει ο αλλος να μην τολμησει να περασει μολις δει ενα πιτ(και οχι μονο πιτ σιγουρα!) αλλα με μια φολα.. καθαρισε :?
Απ' ότι έχω δει στις ειδήσεις τους ρίχνουν αναισθητικό σπρέυ και δεν ακούγεται ούτε γαύγισμα.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
δεν τα βλέπεις με τα καθαρόαιμα? Κόβεις επιταγή στον κτηνίατρο κάθε μήνα... Πάρε ένα αδέσποτο μπασταρδάκι να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο!
Μην βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι, εμείς τυχαίνει τώρα να πηγαίνουμε στο κτηνίατρο 1-2 φορές το χρόνο (εμβόλια, εξέταση αίματος). Αν εξαιρέσουμε κάτι μικρά προβληματάκια όταν το σκυλί μου ήτανε κουτάβι δεν τρέχω να σκάσω κάθε μήνα επιταγή στο κτηνίατρο.
Και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο το επόμενο σκυλί που να πάρω σίγουρα να είναι καθαρόαιμο – βέβαια από σίγουρη πηγή. Κάπου έχω γράψει – είναι να σου κάτσει το τάδε σκυλί. Μερική που προτείνουν στο φίλο Georgels μπασταρδάκι να παίρνανε τέτοιο μπασταρδάκι ??
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Παρότι είμαι "άρρωστη" με τα γαλλικά μπουλντόγκ, η επιλογή ενός ημίαιμου έχει πια σε μένα πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες απ' ότι ένα καθαρόαιμο γαλλικό. Ο δικός μου είναι 3 χρονών - με 2 επεμβάσεις στο αναπνευστικό - που διασφάλισαν απλά ότι "δεν θα μου μείνει" μέχρι τα 5 του χρόνια.

Μετά από τέτοιες εμπειρίες, το θέμα "καθαρόαιμο" είναι λίγο τραυματικό...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Aαα επίσης...

Συνήθως, όταν παίρνεις τον πρώτο σου σκύλο, κοιτάς αρκετά και αυτό που λέμε "design" (σωματότυπος, εμφάνιση ράτσας, χρώμα κλπ.).

Όταν πλέον αρχίζεις και ζεις με το σκύλο, βλέπεις πια με άλλο μάτι και όλους τους άλλους σκύλους του κόσμου. Εγώ π.χ. πριν πάρω σκύλο δεν "έπιανα την κουβέντα" στους αδέσποτους ή και άλλους σκύλους με ιδιοκτήτες.

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι μετά την απόκτηση του πρώτου σκύλου, αρχίζεις πιθανόν να βλέπεις και με άλλο μάτι τα πράγματα, ενώ έχεις και άλλα κριτήρια... Πως λέμε υγιές νά 'ναι κι ότι νά 'ναι! Πιστεύω επίσης ότι το θέμα "design" έρχεται σε πιο "2η" μοίρα από συμβαίνει στην αγορά του 1ου σκύλου.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος εγω και παλι γαλλικο θα παρω μετα την Εσμεραλντα μου!!

Παροτι γνωριζω πολυ καλα τα προβληματα της φυλης!
Αλλα γνωριζω και τον χαρακτηρα τους και νομιζω οτι ειναι τελεια για μενα, μου ταιριζουν απολυτα και οι φατσουλες τους ειναι ανεπαναλυπτες-
γιατι να παρω εναν σκυλο εκπληξη???
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3