Nexgard spectra


Effie Enjoy

Member
4 Νοεμβρίου 2020
7
0
28
Παιδιά καλησπέρα, έχω γερμανικό ποιμενικό 6 μηνών, το nexgard spectra εκτός απο ψύλλους και τσιμπούρια πιάνει και για σκουλήκι καρδιάς; γιατί ο κτηνίατρος μου είπε πως θα δίνω κάθε μηνα nexgard και κάθε 3 μήνες το zipyran(επειδή δεν το βρίσκω εύκολα παίρνω το drontal). Πρέπει να δίνω και milpro τελικά ή είμαι καλυμμένη;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
803
908
27
εξαρταται απο το που μενεις. εγω που μενω αθηνα μου εχουν πει πως το ρισκο για σκουληκι καρδιας ειναι πολυ μικρο εως ανυπαρκτο, οποτε δεν χρειαζεται να δινω προστασια καθε μηνα. εγω δεν εμπιστευομαι καθολου αυτου του ειδους τα χαπια. ειναι βαρια χημεια. το πλανο που ακολουθουσα παλια ηταν αμπουλα καθε μηνα και καθε 3 μηνες milbemax. τωρα εχουμε για 7-8 μηνες κολαρο seresto και καθε τριμηνο milbemax. πολυ σημαντικο επισης, τα χαπια ΔΕΝ αποθουν. γι'αυτο πολλοι πλεον δεν τα προτινουν. για αποθητικο θελεις η αμπουλα, η κολαρο, δεν υπαρχει αλλως τροπος, δυστυχως. το χαπι το δινουμε κυριως εαν και εφοσων το ζωο ηδη εχει μολυνθει απο τσιμπουρι η ψυλλο. σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση να μην δινεις ολα αυτα τα ενδοαποπαρασιτικα μαζι.... θα γινει χημικο εργαστηρι το σκυλακι! μονο ενα ενδοαποπαρασιτικο καθε τριμηνο η καθε μηνα, εξαρταται ομως οπως ειπα απο το αν εχεις κρουσματα δυροφιλαριας στην περιοχη σου. αν δεν εχεις, τοτε καθε 3 μηνες και πολυ ειναι. κρατα επισης στο μυαλο σου πως ΟΥΤΕ τα ενδοαποπαρασιτικα αποθουν! απλως τα δινουμε προληπτικα. πολλοι δεν τα δινουν καθολου, εκτος και αν δουνε σκουληκια στα κακα. τωρα οσον αφορα το σκουληκι της καρδιας, καλο ειναι μαζι με τις αιματολογικες που κανεις, να κανεις και ενα τεστ γι αυτο καθε χρονο η καθε 6 μηνες. αν το σκυλι εχει ηδη σκουληκι της καρδιας, δεν κανει να παρει φαρμακο που πιανει και το σκουληκι της καρδιας.
 
  • Like
Reactions: Effie Enjoy


Effie Enjoy

Member
4 Νοεμβρίου 2020
7
0
28
Ευχαριστώ για την απάντηση! Μένουμε Θεσσαλονίκη, κολάρο της έχω και εγω το seresto, το βάλαμε τώρα, αμπούλα θα βάλω όταν με το καλό πάμε διακοπές ή αν είμαστε σε μέρος με πολλά κουνούπια κτλ. Κάναμε και την ένεση για λεισμανίαση. Τελικά το nexgard τι παράσιτα πιάνει εκτός απο ψύλλους και τσιμπούρια; και το zipyran; πιάνει μονο τις ταινίες;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ευχαριστώ για την απάντηση! Μένουμε Θεσσαλονίκη, κολάρο της έχω και εγω το seresto, το βάλαμε τώρα, αμπούλα θα βάλω όταν με το καλό πάμε διακοπές ή αν είμαστε σε μέρος με πολλά κουνούπια κτλ. Κάναμε και την ένεση για λεισμανίαση. Τελικά το nexgard τι παράσιτα πιάνει εκτός απο ψύλλους και τσιμπούρια; και το zipyran; πιάνει μονο τις ταινίες;
Εφοσον έχεις αμφιβολιες, πάρε μια δευτερη γνωμη απο αλλο γιατρο.
Προσωπικα θεωρω υπερβολικό το σχημα που σου πρότεινε.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
803
908
27
Ευχαριστώ για την απάντηση! Μένουμε Θεσσαλονίκη, κολάρο της έχω και εγω το seresto, το βάλαμε τώρα, αμπούλα θα βάλω όταν με το καλό πάμε διακοπές ή αν είμαστε σε μέρος με πολλά κουνούπια κτλ. Κάναμε και την ένεση για λεισμανίαση. Τελικά το nexgard τι παράσιτα πιάνει εκτός απο ψύλλους και τσιμπούρια; και το zipyran; πιάνει μονο τις ταινίες;
Το zipyran στην ουσια ειναι το drontal, και πιανει μονο ενδοπαρασιτα. περιεχει ακριβως τα ιδια συστατικα, απλα σε ελαχιστα μικροτερες ποσοτητες νομιζω. εγω αυτο που εχω παρατηρησει με το drontal και διαφορετικα εκδωχα του, ειναι πως φερνει εμετο σε πολλα σκυλια, και δεν τους καθεται καλα. ετσι και στον δικο μου, του φερνει εμετους και το βγαζει πριν προλαβει να δρασει. οποτε πηγα στο milbemax και ειμαστε κομπλε. το milbemax εαν το δινεις καθε μηνα πιανει και σκουληκια καρδιας, εγω αυτο προτεινω, εαν και εφοσων ειναι απαραιτητο, γι'αυτο ρωτα τον κτηνιατρο σου, γιατι δεν εχω ιδεα τι παιζει με δυροφιλαρια στην θεσσαλονικη. το nexgard spectra που αναφερεις, πιανει ψυλλο, τσιμπουρι και καποια ενδοπαρασιτα. ομως νομιζω οχι οσα το drontal η το milbemax.
αφου εχει ηδη το κολαρο, θεωρω τεραστια υπερβολη να παιρνει τοσα χημικα. το κολαρο και ενα ενδοαποπαρασιτικο καθε μηνα η τριμηνο ειναι μια χαρουλα. και αντε και μια αμπουλα οπως ειπες, εαν παει σε περιοχη με μεγαλη δραστηριοτητα.
 
  • Like
Reactions: Effie Enjoy


Effie Enjoy

Member
4 Νοεμβρίου 2020
7
0
28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, πραγματι είναι επιβαρυντικό τόσα "εντομοκτόνα" στο σκυλί. Θα μιλήσω και με δεύτερο κτηνίατρο. Καλή σας συνέχεια.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Παιδιά καλησπέρα, έχω γερμανικό ποιμενικό 6 μηνών, το nexgard spectra εκτός απο ψύλλους και τσιμπούρια πιάνει και για σκουλήκι καρδιάς; γιατί ο κτηνίατρος μου είπε πως θα δίνω κάθε μηνα nexgard και κάθε 3 μήνες το zipyran(επειδή δεν το βρίσκω εύκολα παίρνω το drontal). Πρέπει να δίνω και milpro τελικά ή είμαι καλυμμένη;
Nexgard, Bravecto, Credilio, Simparica να τα αποφεύγεις.
Κάνε μια έρευνα και αποφάσισε. πχ εδώ
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.468
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma