NORSK LUNDEHUND


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τίποτα ;-)

Αν δε γίνομαι αδιάκριτη, πώς καταλήξατε στα Lundehund; Επειδή έχει απαιτήσεις ως φυλή ρωτώ (π.χ., γιατί όχι ένα καβαλιέρ, ένα σέλτι (αν κ αυτό έχει μεγάλα επίπεδα ενέργειας) ή ένα κανισάκι που'ναι πιο ήπια κ ό,τι πρέπει για παιδιά; )
Επειδή ήμουν κάτοχος Σέτλαντ δεν το έχω μεν απορρίψει αλλά ξέροντας το χαρακτήρα του παιδιού δεν είμαι ιδιαίτερα σίγουρος πως μπορούν να τακιμιάσουν, είναι περισσότερο διαίσθηση παρά κάτι απτό.

Όσον αφορά το Lundehund πιστεύω πως ταιριάζει με το χαρακτήρα του παιδιού, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχω καμιά εικόνα για τις απαιτήσεις της φυλής επί πρακτέου, μόνο καθαρά θεωρητικά απ' ότι έχω διαβάσει.

Όσον αφορά άλλες φυλές, ένοχα αν θες μπορώ να παραδεχτώ ότι αρέσουν στο παιδί χαρακτηριστικά (όχι εμφανισιακά) που έχουν περισσότερο οι ποιμενικές και κάποιες απ' τις πρωτόγονες φυλές. Αλλά απ' την άλλη δεν πιστεύω πως πρέπει ο πρώτος σκύλος να είναι μεγάλων διαστάσεων. Μπορεί το όλο σκεπτικό να είναι λανθασμένο και γι' αυτό το ψάχνω.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Άρη,
να σε ρωτήσω, το παιδί πόση εκτόνωση μπορεί να παρέχει στο σκύλο καθημερινά?
Μήπως (εάν θέλεις) κάνουμε και επιπλέον προτάσεις σε φυλές..
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Το παιδί πέρα απ' το σχολείο και τρέξιμο-μπάσκετ που κάνει δεν έχει άλλες ασχολίες, πέρα από κάποιες που μοιραζόταν με τον πατέρα του και πλέον δεν γίνεται να αναπληρωθούν από κανέναν. Δεν το έχουμε συζητήσει μαζί ακόμα, αλλά όταν κατέβηκα για το άσκημο, είχα μαζί μου τη μεγάλη, τα χάσκι είναι περίεργα, μερικές φορές δείχνουν συναίσθημα και σε ξένους, το παιδί πέρασε πολλές ώρες με το σκύλο γι' αυτό και το συζήτησα με τους θείους μου με δική τους προτροπή. Απλά ξέρω πως ένα χάσκι δεν κάνει για ''πρωτόπειρο''.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Aν και ξέρω πως δεν έχει και πολύ νόημα να σου αραδιάσουμε φυλές αυτήν την στιγμή, διότι το κατέχεις το θέμα σκύλος και μπορείς να κρίνεις αν και τι ταιριάζει στο παιδί, θα τολμήσω να προτείνω να σκεφτείς και τα newfoundland.

Για τα lundehund παρ'ότι όπως είπα τα θαυμάζω πολύ,
φαντάζομαι είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί κάποιος κάτοχος και να δώσει πληροφορίες για την φυλή στην καθημερινοτητα τους.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Σ' ευχαριστώ Alexia και μάλλον θα σου πω όταν είναι διότι δεν ξέρω αν θα γίνουν ενδεχομένως κατανοητοί κάποιοι ιδιωματισμοί των αγγλικών σε άλλη γλώσσα και καλύτερα να είμαι σίγουρος ότι θα γίνουν αντιληπτά αυτά που θα ρωτήσω. Σ' ευχαριστώ πολύ.
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Εγω παλι ειμαι τοσο ασχετη απο σκυλια,που εκτος απο το οτι εχω δει Lundehund και δεν καταλαβα οτι προκειται για αυτη την ρατσα οταν ρωτησες,υπαρχει εκτροφειο περιπου 2 χιλιομετρα απο το σπιτι μου,το οποιο ειχε επισκεφθει ο αντρας παλιοτερα πριν καταληξει σε Beauceron

Συγκεκριμενα τo εκτροφειο αυτο ειναι το δευτερο λινκ στο δευτερο ποστ μου.
Οποτε αν θες ρωταω και εγω,αν εχεις συγκεκριμενες αποριες