Npf σκυλοτροφη Νιτσιακος


Evep

New Member
9 Οκτωβρίου 2019
4
0
37
Γεια σας! Έψαχνα κάποιες κριτικές για την npf σκυλοτροφη του Νιτσιακου και δεν έβρισκα τίποτα. Την έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει γνωμη;
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Βλ. τα συστατικά εδώ.

Πρώτο συστατικό: chicken meal, ήτοι αλεσμένα υποπροιόντα κοτόπουλου αφού αφαιρεθεί η σάρκα (χόνδροι, κόκκαλα, δέρμα, εντόσθια). Μετά: ρύζι, σιτηρά, καλαμπόκι.
 


Evep

New Member
9 Οκτωβρίου 2019
4
0
37
Ναι λένε οτι ειναι απο κοτοπουλα δικα τους. Ειναι οκ θεωρεις;
 








ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ας το αντιγράψω άλλη μια φορά.

"Η Νιτσιάκος δραστηριοποιείται επίσης στον κλάδο των τροφών για κατοικίδια ζώα έχοντας δημιουργήσει μία σύγχρονη μονάδα παραγωγής ξηράς τροφής δυναμικότητας 5 τόνων ανά ώρα. Το εργοστάσιο λειτούργησε το 2006 και χρησιμοποιεί ως βασική πρώτη ύλη τα μη βρώσιμα είδη του πτηνοσφαγείου τα οποία συνιστούν εξαιρετικής ποιότητας συστατικά αφού αυξάνουν τη διατροφική αξία του τελικού προϊόντος και το καθιστούν ιδιαίτερα ελκυστικό για σκύλους και γάτες. "

Από την ιστοσελίδα της Νητσιάκος εδώ.

Τι δεν θα τρώγαμε αν σφάζαμε ένα κοτόπουλο ; Αυτά είναι τα εξαιρετικά συστατικά. Και τέτοια εξαιρετικά συστατικά υποψιάζομαι πως βάζουν αρκετοί σε BARF διατροφές.

Όσο για το αν είναι ευαγγέλιο τι τροφή δίνει ο εκτροφέας αυτό είναι άλλο κοράνι ...
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα.
Επειδή τυγχάνει να έχω προσωπική άποψη.
Τα κοτόπουλα του Νιτσιάκου, γίνονται με τις καλύτερες προδιαγραφές που υπάρχουν σήμερα στην Ελλάδα.
Οι τροφές που τους δίνει είναι άριστες
Οι συνθήκες μεγαλώματος και σφαγής ειναι με ISO
Προσωπικά για την οικογένεια μόνο αυτά τα κοτοπουλα αγοράζουμε

Πάμε στις σκυλοτροφές. Φυσικά δεν βάζει στήθος και μπούτι μέσα (που εκ των πραγμάτων πάνε για ανθρώπινη κατανάλωση)

Επειδή ο ίδιος είναι κυνηγός και έχει σκυλιά, τα οποία ξέρω ότι τα φροντίζει. Τα σκυλιά του τα ταΐζει με τις τροφές που παράγει. Ξέρω ότι έφτιαξε και μια συνταγή για περισσότερη ενέργεια για τα σκυλιά του, επειδή τρέχουν στα βουνά.

Βέβαια, δεν είναι της φιλοσοφίας (χωρίς δημητριακά)..

Αυτά από μένα. Και δεν τα γράφω για διαφήμιση. Εγώ στον Μαικ δίνω barf.
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Πάντως για να το δούμε στις σωστές του διαστάσεις τα συστατικά δεν είναι ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα από αυτά που χρησιμοποιούν συμβατικοί πλην ωραιοποιημένοι σκυλοτροφάδες όπως η Royal Canin (βλ. πχ εδώ).
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τι δεν θα τρώγαμε αν σφάζαμε ένα κοτόπουλο ; Αυτά είναι τα εξαιρετικά συστατικά. Και τέτοια εξαιρετικά συστατικά υποψιάζομαι πως βάζουν αρκετοί σε BARF διατροφές.
Πουπουλα ( ανεβαζουν την πρωτεΐνη, αλλα δεν χωνεύονται καθόλου) , πόδια, κεφάλια (νύχια και ράμφος μια από τα ίδια με τα πούπουλα!), έντερα-
Επίσης και τίποτα μελανιασμενα, με σπασμένα κοκκαλα κλπ ολόκληρα.
Άντε κάνα πλατάρι στην καλύτερη περίπτωση.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Πουπουλα ( ανεβαζουν την πρωτεΐνη, αλλα δεν χωνεύονται καθόλου) , πόδια, κεφάλια (νύχια και ράμφος μια από τα ίδια με τα πούπουλα!), έντερα-
Επίσης και τίποτα μελανιασμενα, με σπασμένα κοκκαλα κλπ ολόκληρα.
Άντε κάνα πλατάρι στην καλύτερη περίπτωση.
Tα πλατάρια πουλιούνται πλέον και στα χασάπικα, είναι προς ανθρώπινη κατανάλωση - σιγά μην έχει πλατάρια μέσα...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
δηλαδη,αποκλειετε απο μια τετοια "εταιρια" να περισσευουν κατι παραπανω εκτος απο ποδια,κεφαλια,εντερα,πετσες;;
και ποιος μου εγγυατε μενα πχ οτι και αλλες εταιριες σκυλοτροφων δεν παιρνουν τα ιδια υπολοιπα απο πτηνοτροφικες μοναδες
οι ετσιριες μπαρφ οχι μωρε,μονο ποιοτικο κρεας βαζουν,εκτος αν θελουν να ριξουν το κοστος παραγωγης
οχι;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
δηλαδη,αποκλειετε απο μια τετοια "εταιρια" να περισσευουν κατι παραπανω εκτος απο ποδια,κεφαλια,εντερα,πετσες;;
και ποιος μου εγγυατε μενα πχ οτι και αλλες εταιριες σκυλοτροφων δεν παιρνουν τα ιδια υπολοιπα απο πτηνοτροφικες μοναδες
οι ετσιριες μπαρφ οχι μωρε,μονο ποιοτικο κρεας βαζουν,εκτος αν θελουν να ριξουν το κοστος παραγωγης
οχι;
Όλες οι σκυλοτροφοβιομηχανίες εννοείται ότι παίρνουν τα ίδια υπόλοιπα που δεν είναι προς ανθρώπινη βρώση, όπως όλοι.
Οι εταιρείες μπαρφ βάζουν και κανονικό κρέας, εδώ μπορείς να αυξήσεις το κέρδος με περισσότερο κόκαλλο. Κάποια μενού δεν τα παίρνεις, πχ αρνί και μοσχάρι είναι σκέτο κόκαλλο συνήθως (σιγά μην σου πουλήσει μπαρφ αρνί με 3,2€ όταν το κιλό το αρνί κάνει 7€ - δεν βγαίνουντα νούμερα - αρνοκέφαλο βάζει).
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@tasos malinoua σε συζήτηση που είχα με κάποιον μου ανέφερε πως ο ξάδερφος του, ο οποίος ξάδερφος τυχαίνει να ζει εκεί κοντά στα μέρη σου, παίρνει από την ΠΙΝΔΟΣ κατεψυγμένα κοτόπουλα τα οποία βρίσκονται πολύ κοντά στην ημερομηνία λήξης και έχουν επιστραφεί σε εξευτελιστικές τιμές.

Με αφορμή αυτή την συζήτηση πήρα διερευνητικά τηλέφωνο στα γραφεία τους στην Αθήνα, το είχα γράψει στο νήμα της BARF, και ρώτησα τον υπεύθυνο αν μπορούσα να προμηθευτώ τέτοια κοτόπουλα. Δεν γνώριζε κάτι αλλά μου είπε πως αν ήθελα λαιμούς θα μπορούσε να μου φέρει όσα κιλά θέλω, πχ 100 ή 200. Δεν συζητούσε για 10 ή 20 όπως καταλαβαίνεις. Στο θέμα τιμής δεν είχε κάτι πρόχειρο να μου πει αλλά μείναμε να περάσω από εκεί να τα βρούμε. Δηλαδή θα ήταν πολύ χαμηλό το κόστος.

Λες τώρα να είμαι εγώ ο πονηρός που το σκέφτηκα και να μην το έχει ψάξει αυτός που παρασκευάζει BARF ;

Έχουμε αναφέρει και αλλού αυτό που ονομάζεται πάστα στην γλώσσα των σφαγείων το οποίο πουλάνε σε πολύ χαμηλή τιμή υπό μορφή κατεψυγμένου κιμά και είναι αλεσμένα τα πάντα όλα...

Αν εσύ και εγώ ανοίγαμε μια τέτοια μπίζνα τι θα βάζαμε; Ολόκληρο κοτόπουλο ; Εσύ και εγώ οι έμποροι όχι οι σκυλαδες.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω από τους υπεύθυνους μάρκετινγκ της Νιτσιακος είναι γιατί δεν παράγουν και μία τροφή με 70% κοτόπουλο, ας την πληρώσω ρε αδερφέ αλλά θα είναι από Ελληνική εταιρία.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Εδω σε προιοντα που προοριζονται για ανθρωπους και πχ πεφτει κανα αλογο μεσα μαζι με τα αλλα κρεατα..στις σκυλοτροφες περιμενουμε φιλετα?

Τουλάχιστον ο συγκεκριμενος δεν πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες..
Αυτό που θα ήθελα να μάθω από τους υπεύθυνους μάρκετινγκ της Νιτσιακος είναι γιατί δεν παράγουν και μία τροφή με 70% κοτόπουλο, ας την πληρώσω ρε αδερφέ αλλά θα είναι από Ελληνική εταιρία.
Αυτη ειναι μια πολυ καλη ερωτηση..
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
@vrmode ε αρα μετα γιατι να δωσω 50-60 ευρω το σακι σε μια επωνυμη εταιρια οταν το υλικο ειναι το ιδιο με μια πιο μικρη εταιρια που πουλαει 20-30..
φφυσικα θα βαλει κρεας ο μπαρφερ γιατι αλλιως φαινεται στο ματι αλλα εχεις δει ποτε το μηχανημα που ξεκοκαλιζεει το κοτοπουλο και μενει ολοκληρος ο σκελετος;;;

@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ παλια ειχα πει οτι η πινδος βγαζει κιμα που τα δινουν για τα σκυλια σε 10κιλα βεβαια αθηνα κλπ δεν ξερω αν θα στελναν..παλια επαιρνα αυτον τον κιμα,απο πρακτορειο της πινδου στα γιαννενα η κοπελα μου ειχε πι οτι πηγαιναν ανθρωποι και τον επαιρναν και τον τρωγαν...μην με ρωτησεις,ναι,δοκιμασα.
την αληθεια δεν θα σττην πει κανεις απο το τηλ και ειδικα εκει που δεν ξερουν,μιλαμε για καλυτερα και απο τα καλυτερα ονειρα του καθενα σε τιμες.
τωρα γιατι δεν φτιαχνει μια τετοια τροφη ο καθενας δεν ξερω,μπορει εγω που θελω και μπορω πχ να την φτιαξω να φφοβαμαι οτι θα μου πεσουν ολοι πανω αφφου θα παιζω με την πιθανοτητα για τεραστιες αλλαγες στον κοσμο της σκυλοτροφης η απλα να μην με ενδιαφερει γιατι απλα μπηκα σε αυτη την διαδικασια ισα ισα για να σκατζαρω την χασουρα που πεταγα και ειπα να την εκμεταλευτω
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το μόνο σίγουρο είναι οτι ΚΑΜΙΑ εταιρία που παράγει σκυλοτροφες, σε οποιοα μορφή και να είναι, έχει κατα νου σε πρώτη φάση την υγεία των σκύλων μας!
Πρώτη τους έννοια είναι το κέρδος!
Και έτσι βάζουν οτι πιο φθηνό βρουν και μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες!
Ο Νιτσιακος, αντι να πληρώσει για την αποκομιδή τον υπολειμμάτων ,φτιάχνει και μια σκυλοτροφη και τα βάζει όλα εκει μεσα! Και βγάζει διπλά!
Έτσι κάνουν οσοτοσο όλες οι μεγάλες εταιρίες τροφίμων! Όλες έχουν θυγατρικές εταιρίες σκυλοτροφών. Νεστλε πχ. την Purinaν και έτσι τα σκουπίδια τους γίνονται χρήμα!!
Για αυτό- όποιος θέλει να ξέρει ακριβός τι τρώει ο σκύλος του και σε τι ποσοστά εχει κρέατα, κοκκαλα και υποπροϊόντα κλπ. θα πρέπει να φτιάχνει μπαρφ μόνος του- η να μαγειρεύει!
Απλα πράγματα!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ και λοιποί. Περί 70% ποσοστού κρέατος στις σκυλοτροφές.
Δύσκολο να κάνεις κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, λόγω μικρής ανταπόκρισης.
Πόσοι νομίζετε ότι ασχολούνται με τα σκυλιά τους σε όλη την Ελλάδα, όπως κάτι κολλημένοι!! εδώ στο φόρουμ;
Πόσοι την ψάχνουν;
Πόσοι παίρνουν ξένες ετικέτες, πολύ χειρότερες από του Νιτσιάκου, μόνο και μόνο γιατί είναι "ξένες".
Ο μεγαλύτερος πελάτης του Νιτσιάκου στις σκυλοτροφές είναι οι Βαλκανικές χώρες. Βουλγαροι, Σκοπιανοί, Αλβανοί και Ρουμάνοι οι κυριοι αγοραστές.

Και αλήθεια, όταν το κιλό το κοτόπουλο (οπως είναι) κάνει 2,5ευρω στην καλύτερη, αν πάρεις δε σκέτο στήθος ή μπούτι το πληρώνεις πάνω απο 5-6 ευρώ, ποιος πιστεύει ότι ο σκύλος του τρώει ποιοτικό κρέας στις Μπαρφ των 2ευρω;;

Και αν το 70% είναι καθαρό κρέας στην ξηρά, πόσο πιστεύετε ότι θα φτάσει το κόστος στο 12kgr, για να πουληθεί στην ελληνική αγορά και γιατί θα πάει ο άλλος να πάρει Νιτσιάκο και όχι orijen πχ

Επίσης, τέλος, γνωρίζω ότι η παραγωγή κοτόπουλου και γενικά κρέατος στην Ελλάδα δεν καλύπτει τις ανάγκες της αγοράς για ανθρώπινη κατανάλωση και γίνονται και εισαγωγές.

(Τα παραπάνω είναι προσωπικές εκτιμήσεις και δεν αφορούν την πολιτική καμίας εταιρείας, για να μην παρεξηγηθώ)
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@FrenchieFan
Μια μικρή διόρθωση. Κανείς δεν δίνει για κατανάλωση ότι είναι να πετάξει ως υπολείμματα. Ακόμη και σε ζώα. Σε όλες τις σκυλοτροφές έχετε δει "meal".
Επίσης σας πληροφορώ ότι για τους Κινέζους τα ποδια κοτόπουλου, είναι εξαιρετική λιχουδιά. (για τους ανθρώπους, όχι για τα ζώα).

Τέλος περί Νιτσιάκου, (και ειλικρινά δεν έχω κάποιο προσωπικό όφελος που το λέω), Έχει από τις καλύτερες εγκαταστάσεις στην Ευρώπη (με ISO κλπ), για την αποκομιδή, αποτέφρωση και ανακύκλωση των υπολειμμάτων/απορριμάτων από τα σφαγεία του. Οι δε, εγκαταστάσεις του, εσωτερικά (τουλάχιστον όσα έχουν δει τα μάτια μου, από επίσκεψή μου στους χώρους, είναι "χειρουργείο Νοσοκομείου" σε επίπεδο καθαριότητας κλπ.

:) Δεν θα συνεχίσω περισσότερο, γιατί θα μου πείτε ότι παίρνω και ποσοστά!!
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
:) Δεν θα συνεχίσω περισσότερο, γιατί θα μου πείτε ότι παίρνω και ποσοστά!!
ποσοστα οχι αλλα κανα κοτοπουλακι;;;ε;ε;ε;
χαχαχα

μακανεις δεν κατηορει τον καθε νητσιακο,ολοι τα ιδια βαζουν μεσα
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf