Nutram mini bite-grain free


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Σήμερα ξεκίνησα την αναζήτηση της ξηράς για μια ακόμα φορά.:cool:

Όταν πήρα την Ράνυ ξεκινήσαμε Pro Plan adult small breed chicken and rice η οποία της έκατσε καλά και της άρεσε πολύ αλλά στην πόλη μου δεν έχει πολύ καλό δίκτυο πωλήσεων και δεν έβρισκα.
Έτσι αλλάξαμε σε nutram που είναι και πιο οικονομική.Δίναμε την nutram adult dog chicken and rice και ήμουν ευχαριστημένη,
αλλά ήταν λίγο μεγάλες σε μέγεθος για την Ράνυ και ήθελα να αλλάξω.

Ξεκίνησα το ψάξιμο πάλι.
Ήθελα να πάρω κάτι πιο καλό ποιοτικά αλλά οι επιλογές εδώ είναι περιορισμένες σε
Royal Canin, Nutram, eukanuba, cibau(κουτάβια), Hill's, advance.

Απέκλεισα cibau, γιατί είχε μόνο puppy, όπως και eukanuba γιατί το δίκτυο πωλήσεων είναι επίσης περίεργο.
Την advance δεν την γνώριζα, και γι αυτό δεν το σκέφτηκα.

Royal Canin αυτή που βρήκα είχε πρώτο συστατικό το ρύζι, και hills δεν ήθελα.

Τελικά κατέληξα πάλι σε nutram,αλλά mini bite αυτή τη φορά.
Είναι από την σειρά Nutram grain free,
δεν είναι η ίδια με την Nutram mini bite(σκέτο),
και δεν είναι τόσο οικονομική (12 ευρώ το 1,5 kg).
Στο dog food analysis δεν την βρήκα.

Tην γνωρίζει κανείς ή έχει εμπειρία με την τροφή;

Τα σκυλιά φάγανε με πολύ όρεξη, και εγώ έχω και το κεφάλι μου ύσηχο μιας και την εμπιστεύομαι σαν εταιρία.
Περιμένω βέβαια να δω και αποτελέσματα.

Η τροφή είναι αυτή (εκεί που λέει mini bite adult).
:)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το dog food analysis κατα τη γνωμη μου ειναι μια μ.......α και μιση και δεν πρεπει να το κανουμε βιβλο. Εχω μιλησει και με εκπαιδευτες και δεν το εχουν σε καμια υποληψη. Αν βλεπεις οτι μια τροφη ταιριαζει στο σκυλο τι να μας πει το dog food analysis.......Αληθεια γιατι καποιοι καταδικαζουν το καλαμποκι; Ειδικα αυτο ειναι βιολογικο και σε σωστη αναλογια, ποιο ειναι το προβλημα;
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
vasgial,
δεν έχω το dogfoodanalysis σαν βίβλο, διότι δεν ξέρω ποιος το γράφει, και αν και τι συμφέροντα μπορεί να έχει.
Σίγουρα όμως αναγράφει τα συστατικά πολλών τροφών όπως και αναλύει κάποια πράγματα.

(Οι εκπαιδευτές αλήθεια με τι γνώση κρίνουν τις τροφές; Μήπως ήθελες να γράψεις κτηνίατροι; )
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Αααα μπερδεύτηκα ;)
Άλλο κατάλαβα!

Anyway,
περιμένω αν κάποιος την έχει δοκιμάσει ή την γνωρίζει να ακούσω γνώμες.
Πάντως εμένα μου γεμίζει το μάτι, στα σκυλιά μου γεμίζει το στομάχι,
περιμένω να δω και αν θα τους κάτσει καλά :)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Κι εγω ειμαι στο ψαξιμο για νεα τροφη. Δεν ξερω τι εχεις αλλα οι δικες μου ειναι η μια 7 και η αλλη 10 και εχω βρει την defu bio senior η οποια βγαινει και σε adult ειναι βιολογικη, ειναι super premium και αν κρινω απο τα συστατικα φαινεται καλη. Οταν μου τελιωσει αυτη που εχω θα την δοκιμασω.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.947
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel