Nutram


dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Εδώ μέσα που διαβάζω τοσους μήνες έχω ακουσει κακές κριτικές για όλες τις τροφές ακόμα και για acana k orijen. Moνο για ωμοφαγία έχω ακουσει από όσους την κάνουν καλά λογια αλλά προσωπικά δεν θα την εφάρμοζα ποτέ στον Εκτοράκο. Την άποψή μου την έχω πει για όσους θελουν να ακολουθήσουν την ξηρά όπως εγώ. Αν το σκυλάκι σας δεν έχει προβληματα να του παιρνετε μόνο souper premium και οχι μονο μία ξηρά , ειναι σαν να ταίζουν εσάς μονο ένα φαγητό. Να την αλλάζετε.Πρεπει να υπάρχει βιοποικιλία στο εντεράκι του σκύλου.Επίσης να του δινετε και κάτι μαγειρευτό οταν αυτό επιτρέπεται.Οταν πχ ετοιμάζετε μπιφτέκια φτιάξτε και 2-3 χωρις κρεμμυδι, ψωμί , μπαχαρικά για το σκυλάκι.Ή οταν φτιάξετε μπροκολο λιώστε λιγο με λιγο σπορελαιο και βάλτε το στην ξηρά.Το αν καποια στιγμή κάνει δυσκοιλιότητα ή ευκοίλια δεν πειράζει. Εσεις δεν έχετε φαγητά που σας προκαλουν ένα απο τα δύο αλλά δεν σταματάτε να τα τρώτε? Ποιός δεν τρώει κεράσια γιατί προκαλούν κάπως ευκοίλια? Ολοι τα τρώμε και ας έχουν παρενέργειες. Δεν ειναι κάτι κακό ισα ίσα που κάνουν και καλό. Αν λοιπόν συνηθίσετε σε ποικιλία τον σκυλο σας αν σε κάποια εκδρομή ξεχάσετε την τροφή του θα μπορειτε να παραγγείλετε ανάλατα καλαμάκια ή να δανειστήτε την ξηρά ένος φίλου χωρίς να τον γυρίσετε πίσω άρρωστο. Αυτή ειναι η άποψή μου και ξαναλέω για υγιή σκυλιά. Απο κει και πέρα ο κάθε ένας ξέρει τον σκύλο του και κάνει αυτό που νομιζει καλύτερο.
 
Last edited:


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Αν το σκυλάκι σας δεν έχει προβληματα να του παιρνετε μόνο souper premium και οχι μονο μία ξηρά , ειναι σαν να ταίζουν εσάς μονο ένα φαγητό.
Να ρωτήσω, γιατί αυτό;
Εγώ δεν πιστεύω πως ο σκύλος έχει ανάγκη την αλλαγή τροφής,
ίσα ίσα του κάνει κακό η συχνή αλλαγή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95