oστεοχονδριτιδα στον ωμο


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Χαρη στον πολυτιμο πολυαγαπημενο παναξιο αξιοσεβαστο καθηγητη κτηνιατρικης που μας παρακολουθουσε, καθυστερησαμε 3-4 μηνες στη διαγνωση της οστεοχονδριτιδας…
Τελικα με την καθοδηγηση αλλου κτηνιατρου αρχισαμε θεραπεια με salospir που φυσικα απλως καλυπτε τον πονο. Αρχικα η προταση ηταν rimadyl στο οποιο ειχα πει «όχι» από την αρχη.
Εν πασει περιπτωσει, άλλες 20 μερες χαμενες με salospir.
Και γυρισαμε σε ομοιοπαθητικη, την οποια στηριζω ουτως ή αλλως. χρησιμοποιησα αρπαγοφυτο για κανα 10ημερο,αλλα τελικα κατεληξα σε Traumeel και zeel 3 χαπια από το καθενα τη μερα. σε αυτη τη θεραπεια συμφωνησε και ομοιοπαθητικος κτηνιατρος.Παντα ταυτοχρονα με γλυκοζαμινη/χονδροιτινη την οποια επαιρνε απο το Φλεβαρη.
1μιση μηνας επισης «χαμενος» ως τωρα και υποτιθεται είναι 2μηνη η θεραπεια.

Εχετε καμμια προταση? Καμμια εμπειρια? Καποιες γνωσεις πανω σε αυτό?
Οι πληροφοριες λενε επεμβαση, αλλα θελω και πρεπει να την αποφυγουμε. Παντως ο κτηνιατρος δε συνιστα επεμβαση, λεει ότι δεν είναι τοσο σοβαρη η περιπτωση, όπως δειχνει η ακτινογραφια.
Τα κλινικα σημαδια είναι κουτσεμα, τεντωμα εντονο και συχνο στο δεξι χερι(αυτό με την οστεοχονδριτιδα στον ωμο) και βαζει ελαχιστο βαρος στο χερι αυτό, καμμια φορα και καθολου(σε φασεις που ανεβαινει σε καναπε,κλπ)
 


S

SwkDoG

Guest
Οι περισσότεροι ορθοπεδικοί και μάλλον και οι περισσότεροι κτηνίατροι προτιμούν ως καλύτερη την χειρουργική λύση από την μη-χειρουργική και με βρίσκουν σύμφωνο.
Αν 6 εβδομάδες ξεκούρασης και περιορισμού σε συνδυασμό με αναλγητικά (αναλγητικό επιλογής το Rimadyl...γιατί διαφωνείς δεν καταλαβαίνω...) λύνουν το πρόβλημα της χωλότητας (κούτσεμα) τότε μπορεί η χειρουργική επέμβαση να μην είναι αναγκαία.Αν όχι,πρέπει να χειρουργηθεί.

Οι αλλοιώσεις που προκαλεί η οστεοχονδρίτιδα είναι δύσκολο να εντοπιστούν,ακόμα και από τον κτηνίατρο.Η κατεστραμένη περιοχή μπορεί να είναι πολύ μικρή ή να βρίσκετε σε σημείο δύσκολο να καταγραφεί με ακτινογραφία.
Αν όμως έχουμε ίχνη/αλλοιώσεις οστεοχονδρίτιδας που συνοδεύοντε από χωλότητα,μάλλον είναι αρκετά σημαντικά ώστε να χειρουργηθούν.

Με την ομοιοπαθητική ακόμα είμαι στο "ψάξιμο"...επιφυλάσομαι να σου απαντήσω αργότερα.

Τώρα τα αίτια,την πρόληψη,κτλπ. της ασθένειας αν θες τα συζητάμε.

*Και όλα αυτά χωρίς να έχω ο ίδιος άποψη για το αν είναι οστεοχονδρίτιδα (που είναι όμως το πιο πιθανό),καλύτερα γνωρίζει και θα σου πεί ο κτηνίατρος που τον παρακολουθεί.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Αν 6 εβδομάδες ξεκούρασης και περιορισμού σε συνδυασμό με αναλγητικά (αναλγητικό επιλογής το Rimadyl...γιατί διαφωνείς δεν καταλαβαίνω...) λύνουν το πρόβλημα της χωλότητας (κούτσεμα) τότε μπορεί η χειρουργική επέμβαση να μην είναι αναγκαία.
Το rimadyl είναι γνωστο ότι προκαλει προβληματα σε νεφρα, συκωτι. Μιλαμε για παρατεταμενη χρηση. 6 βδομαδες είναι μεγαλο διαστημα. 6 βδομαδες με παυσιπονο είναι δυνατον να σταματησουν τη χωλοτητα??? Για οσο διαστημα τα παιρνει, ναι λογικο είναι. Αλλα μετα τι γινεται???? Επισης, το σκυλι εφοσον του χορηγουνται παυσιπονα, δε νιωθει τον πονο και δεν ξερει ποτε πρεπει να ξεκουρασει την αρθρωση του, με αποτελεσμα να χειροτερευει την κατασταση χωρις να το αισθανεται.

Τώρα τα αίτια,την πρόληψη,κτλπ. της ασθένειας αν θες τα συζητάμε.
Αιτια μπορει να είναι ειτε λογω τραυματος ειτε κληρονομικα. Πιστευω πως ηταν τραυμα. Και στη συνεχεια, λογω ανευθυνοτητας και ξεροκεφαλιας γνωστου χειρουργου, χασαμε πολυτιμο χρονο.
Οσο για προληψη, εννοεις διατροφικα? Ή και οσων αφορα την ασκηση ανηλικων σκυλων.
(και εκτροφης βεβαια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

λοιπον, το rimadyl απορριπτεται ως ένα από τα πλεον «μαυρα προβατα» της συμβατικης κτηνιατρικης.
Οσο για τα μετρα προληψης, μπορουμε να συνεχισουμε τη συζητηση ισως και πιο αναλυτικα για να προστατευθουν ενδεχομενως και καποιοι αναγνωστες.
 


S

SwkDoG

Guest
Λάθος δικό μου που δεν το εξήγησα πιο αναλυτικά... :)

Το Rimadyl (αντιφλεγμονώδες και αναλγητικό σε μυοσκελετικές παθήσεις) δεν το χρησιμοποιούμε καθ'όλη την διάρκεια των 6 εβδομάδων αλλά για 7 μέρες και ενδεχομένως για άλλες 7 με μικρότερη δόση.
Για 6 εβδομάδες ο σκύλος είναι περιορισμένος και δεν κουράζει την άρθρωση.
Το Salospir (αναλγητικό,αντιπυρετικό και αντιφλεγμονώδες),που είναι στην ουσία η γνωστή μας ασπιρίνη,δεν έχει την ίδια δράση.

Αντενδείξεις έχουν όλα τα φάρμακα.Και τα 2 εάν διαβάσεις έχουν τις ίδιες με το Salospir να έχει περισσότερες αλληλεπιδράσεις.

Ναι η χωλότητα μπορεί να σταματήσει σε αυτό το διάστημα,ακόμα και να μην ξαναπαρουσιαστεί και τότε ο σκύλος δεν χρειάζετε χειρουργική επέμβαση.
Αν δεν έχει αποτελέσματα αυτή η θεραπεία όμως μάλλον η χειρουργική επέμβαση είναι απαραίτητη.

Τα αίτια τώρα...

Η κληρονομικότητα για κάποιους ερευνητές είναι σημαντική για άλλους όχι.

Η παχυσαρκία και η υπερβολική λήψη θερμίδων είναι όμως ένα αίτιο που σχεδόν πάντα συνδυάζετε και με την υπερβολική λήψη ασβεστίου που και αυτή αποτελεί πηγή προβλήματος .

Το παιχνίδι,το τρέξιμο,κλπ. σε "σκληρές" επιφάνειες (τσιμέντο,πλακάκια,κλπ.) είναι άλλη μια αιτία.

Πρόληψη λοιπόν είναι να προσέχουμε τα κουτάβια μας να μην είναι υπέρβαρα (πρέπει να φαίνονται τουλάχιστον οι 3 τελευταίες πλευρές στις μεγαλόσωμες φυλές).
Επίσης να περιορίζετε η καταπόνηση των αρθρώσεων (άλματα,σκαλιά,τρέξιμο) σε "σκληρές" επιφάνειες.

Να μη "φορτώνουμε" τα ζώα με συμπληρώματα διατροφής (κυρίως ασβέστιο) άσκοπα,μια ισσοροπημένη διατροφη αρκεί στο 97% των περιπτώσεων.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Για 6 εβδομάδες ο σκύλος είναι περιορισμένος και δεν κουράζει την άρθρωση.
Δεν ξερω αν τελικα ο περιορισμος κανει περισσοτερο καλο ή κακο. Εχω παρατηρησει ότι μετα από μερες που εχω προσπαθησει να τον κρατησω οσο πιο ηρεμο γινεται και χωρις μεγαλη βολτα, τρεξιμο,κλπ, ότι τις επομενες μερες τεντωνεται συνεχεια προσπαθωντας να ξεπιαστει και ακουγονται ένα σωρο «κρακ» από δω και από κει…
Και μην ξεχναμε επισης ότι για να περιοριστει ένα μποξερ τετοιας ηλικιας, μαλλον πρεπει να γινει θαυμα!!!!!!
Και να μην τον κουρασω εξω, τον πιανουν νευρα μεσα στο σπιτι αφου δεν εχει εκτονωθει αρκετα και καταληγει να τρεχει σαν τρελος και να ανεβοκατεβαινει σε κρεβατι-καναπε. Και δικιο εχει!!! Πώς να μη χρειαζεται εκτονωση ένα τετοιο σκυλι?????????

Αντενδείξεις έχουν όλα τα φάρμακα.Και τα 2 εάν διαβάσεις έχουν τις ίδιες με το Salospir να έχει περισσότερες αλληλεπιδράσεις.
Ηξερα για το rimadyl όταν εγινε η συζητηση με τον ορθοπεδικο αλλα δεν ηξερα τοτε για το salospir. Για αυτό αλλωστε δεν ολοκληρωσα τη θεραπεια με το salospir και γυρισα σε ομοιοπαθητικη που είναι ακινδυνη,

Πολύ σωστα αναφερεσαι στα αιτια, τα οποια ισχυουν και για άλλες παθησεις αρθρωσεων. Και φυσικα ισχυουν γενικως για μεγαλοσωμες φυλες. Όχι μονο για συγκεκριμενες! Το λεω αυτό γιατι σε site για πιτ μπουλ, επεμεναν πως αυτά δεν ισχυουν για τα πιτ μπουλ……

Αν θελεις κανε ένα τοπικ αναλυτικο για μετρα προληψης παθησεων σε ανηλικα σκυλια.
Διατροφη
Συμπληρωματα
Ασκηση με μετρο(αναγκαστικη ασκηση+αλματα)
Σκληρες επιφανειες
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
σαν κινηση απελπισιας τελικα λεω να ξεκινησω το rimadyl......

φυσικα μετα θα ακολουθησει καθαρισμος στο συκωτι και το αιμα με γαιδουραγκαθο και μετα αναλυτικες εξετασεις........

μπορεις να μου θυμισεις καποια πραγματα? η δοσολογια ειναι μισο το πρωι μισο βραδυ? ειναι 12ωρο? ή απλα 2 φορες τη μερα μιση ωρα μετα το γευμα?
τη δευτερη βδομαδα να το μειωσω σε μισο χαπι μια φορα τη μερα, ή ενα τεταρτο απο το χαπι 2 φορες τη μερα?

Υ.Γ. Κανα αλλο φαρμακο που να κανει την ιδια δουλεια δεν υπαρχει?
 


S

SwkDoG

Guest
Θα σου ζητήσω να με συγχωρέσεις γιατί δε θα σου απαντήσω,όχι γιατί μου είναι δύσκολο άλλα είμαι της άποψης ότι από το διαδύκτιο θεραπείες και διαγνώσης δεν γίνοντε.

Άλλο η πιο "ακαδημαϊκή" κουβέντα και οι προτάσεις και άλλο η "συνταγογράφηση".

Αφού πήρες την απόφαση συζήτησε το και με τον κτηνίατρο που τον βλέπει αυτό τον καιρό και είμαι σίγουρος ότι θα βρεί ένα πλάνο.

Αυτό το γράφω σαν "γενικό κανόνα" για όλους :

Μην ντρέπεστε τον κτηνίατρο σας και συζητήστε του τα θέματα όπως κάνουμε και εδώ.
Πρέπει να υπάρχει συνεργασία με τον κτηνίατρο γιατί εσείς είστε ο "αντιπρόσωπος" του ζώου σας σε αυτόν.
Πάντα με σεβασμό ο ένας προς τον άλλο...
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
δε βρισκω κανενα νοημα σε αυτο, στην προκειμενη περιπτωση. απο τη στιγμη που λες
Το Rimadyl (αντιφλεγμονώδες και αναλγητικό σε μυοσκελετικές παθήσεις) δεν το χρησιμοποιούμε καθ'όλη την διάρκεια των 6 εβδομάδων αλλά για 7 μέρες και ενδεχομένως για άλλες 7 με μικρότερη δόση.
Για 6 εβδομάδες ο σκύλος είναι περιορισμένος και δεν κουράζει την άρθρωση.
δεν καταλαβαινω γιατι δεν μπορεις να απαντησεις σε κατι τοσο συγκεκριμενο οσο η δοσολογια και η συχνοτητα, η οποια ειναι συμφωνα με τα κιλα.
ειχα κουτι με χαπια, μου ειχαν μεινει απο παλιοτερα που δυστυχως το ειχα χρησιμοποιησει, αλλα ειχα χασει το χαρτακι με τις οδηγιες. τελικα απο ο,τι ειδα(μετά το ποστ μου εδω), το κουτι εχει πανω αυτοκολλητο με δοσολογια οποτε δεν τρεχει τιποτα.

μου δινεις την εντυπωση οτι ξαφνικα ενιωσες να πνιγεσαι μολις ειπα οτι αποφασισα να ακολουθησω αυτο που ειπες εσυ.
παντως οποιοσδηποτε ορθοπεδικος(και οχι μονο ορθοπεδικος, γενικα κτηνιατρος) συμβατικης κτηνιατρικης, rimadyl ή επεμβαση θα ελεγε. οποτε... δεν αλλαζει κατι. ενδεχομενως να αλλαζε μονο το χρονικο διαστημα.εσυ ειπες 14 μερες, αλλος θα ελεγε 20.

δικια μου η ευθυνη.

και απλα να αναφερω οτι δεν ντρεπομαι καθολου τους κτηνιατρους πλεον... απλα εχω σιχαθει τα φαουλ τους!!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Idia douleia me to rimadyl, alla empeirika den "pianei" se ola ta skylia (stin dikia mou p.x) , kanei kai to Metacam!

Theoreitai, oti einai pio ablaves gia ton organismo apo to Rimadyl kai oti mporei na dothei kai makroprothesma!
Kata poso avto einai alitheia, fantazomai, oti eksartatai kai apo tin krasi tou kathe organismou!

Ego ksero kai skylous me entona kai pollapla myoskeletika problimata pou pairnoun edo kai chronia Rimadyl (i alla antiflegmonodes) kai einai mia chara oi times tous se sykoti/nefra ktl.
 


S

SwkDoG

Guest
Δεν θέλω να κάνω αυτά που δεν μου αρέσει να μου κάνουν.

Δηλαδή ιδιοκτήτες ζώων που με ρωτούν "Τι να κάνω?",τους απαντώ και καταλήγουμε σε μια θεραπεία και μετά πάνε σπίτι και κάνουν αυτό που τους είπε ο γείτονας ή που διάβασαν στο ίντερνετ (στην προκειμένη περίπτωση) χωρίς να με ενημερώσουν.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν σου απάντησα (ξέρω ότι το να βρείς την δοσολογία είναι κάτι εύκολο και για εσένα),αλλά ο ιατρός που έχει δεί τον σκύλο σου,γνωρίζει το πόσο κουτσαίνει,έχει δει τις ακτινογραφίες και ξέρει το ιστορικό του μπορεί να προσαρμόσει ανάλογα και την θεραπεία για καλύτερα αποτελέσματα.

Δεν είναι μέσα στα πλαίσια του "κάνω ότι καλύτερο για το σκύλο μου" να συμβουλευτείς τον κτηνίατρο σου από το να αρχίσεις κάτι από μόνη σου?...
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Idia douleia me to rimadyl, alla empeirika den "pianei" se ola ta skylia (stin dikia mou p.x) , kanei kai to Metacam!
για το metacam διαβασα στο boxerworld, αλλα ο ορθοπεδικος δε μου το ειχε αναφερει. σαν εναλλακτικο του rimadyl, ειχε πει το salospir.

SwkDog πιστευω το πηρες πολυ προσωπικα και δεν εχεις καταλαβει τι λεω.
ειπα
παντως οποιοσδηποτε ορθοπεδικος(και οχι μονο ορθοπεδικος, γενικα κτηνιατρος) συμβατικης κτηνιατρικης, rimadyl ή επεμβαση θα ελεγε. οποτε... δεν αλλαζει κατι. ενδεχομενως να αλλαζε μονο το χρονικο διαστημα.εσυ ειπες 14 μερες, αλλος θα ελεγε 20.
και πραγματι οι 2 συμβατικοι μου ειχαν πει rimadyl, ο ομοιοπαθητικος μου ειχε πει οχι rimadyl.
η ομοιοπαθητικη δε βοηθησε, οποτε γυρναμε στο rimadyl. που σημαινει οτι δεν εφαρμοζω αυτο που ειπε καποιος αγνωστος σε ενα φορουμ ο οποιος δηλωνει κτηνιατρος. εφαρμοζω αυτο που ηξερα ουτως ή αλλως και που μου ειχαν πει αλλοι 2 κτηνιατροι.

τελικα θα δινω ταυτοχρονα και το γαιδουραγκαθο, οχι μετα τη θεραπεια. συμφωνα με τη συμβουλη καποιου που δουλευει σε κλινικη ειναι καλυτερος ο ταυτοχρονος συνδιασμος παρα πρωτα το rimadyl μονο του. και συμφωνω.
αυτο ειναι κατι που ενας κλασικος, δεν θα το ελεγε. ή μηπως θα ελεγε ποτε ενας κλασικος κτηνιατρος οτι το rimadyl μπορει να χτυπησει το συκωτι και τα νεφρα, γιαυτο δινε ταυτοχρονα και γαιδουραγκαθο. θα το λεγε?????

αν βαλω ολους τους κτηνιατρους που μου εχουν συστησει rimadyl απο τοτε που ειχε εμφανιστει η δυσπλασια ισχιου, 5 κτηνιατροι ποτε δε μου ανεφεραν τις παρενεργειες του.
ευτυχως 14-20 μερες δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο διαστημα...