O Γιώργος έφυγε...


















vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση.

Η ιστορία μας:

Χθες το βράδυ πονούσε το αυτί του. Φύγαμε λοιπόν κατά τις 21.30 για το εφημερεύον νοσοκομείο στην Παιανία, όπου - κοιτώντας το αυτί του δύο γιατροί - διαπιστώθηκε ότι είχε μέσα ένα άγανο. Για να τον ακινητοποιήσουν και να βγάλουν το άγανο του έκαναν "ηρεμιστικό" - υποθέτω ότι ήταν η λεγόμενη μέθη - δεν έχω κουράγιο να πάρω να ρωτήσω το όνομα του φαρμάκου. Επειδή το ηρεμιστικό δεν τον έπιασε όσο θα έπρεπε και το σκυλί δεν ακινητοποιήθηκε τελείως, του έκαναν και 3 ml Propofol (δεν ξέρω αν γράφεται έτσι). Το άγανο βγήκε, και με την ένεση επεναφοράς το σκυλί ξύπνησε. Βέβαια ήταν σαν μεθυσμένος.

Το βράδυ τον αφήσαμε να κοιμηθεί - ήταν σαν "χαζεμένος", μεθυσμένος. Κοιμηθήκαμε με τη σκέψη ότι το πρωί θα είναι μια χαρά.

Το πρωί, ενώ μόλις έχουμε ξυπνήσει αντιλαμβανόμαστε ταχύπνοια. Ξαφνικά τεντώθηκε και αυτό ήταν. Δοκιμάσαμε τεχνητή αναπνοή και μαλάξεις - δεν είχε κανένα νόημα πια. Και έβγαλε αίμα από τα ρουθούνια. Αυτό ήταν. Ακαριαίο, απότομο, από το πουθενά.

Ανακοπή καρδιάς? Εγκεφαλικό? Δεν θα μάθουμε ποτέ...
 










xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
τι να πω.. να το ψαξεις? εχει νοημα? Εγω δε θα το αντεχα.. να το αφησεις? αν εχουν κανει καποιο εγκληματικο λαθος?
Ισως ειναι πολυ νωρις να αναρωτηθεις κατι τετοιο κατι τετοιο..
Τι να πω.. Αν σε αυτη τη ζωη εχουμε σαμπφορουμ για ροτ στον αλλον κοσμο βαλθηκανε να φτιαξουνε σαμπφορουμ με γαλλικα? :(
Καλη δυναμη ειδικα για τη μετα το σοκ φαση.
Η ζωη ειναι πολυ σκληρη γμτο:(:(
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
καποια παρενεργεια του φαρμακου? τι να πω..λυπαμαι.
(εγω θα το εψαχνα, για να γνωριζω -οσο μπορω- για το επομενο σκυλι μου)
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Νομιζω εχουμε μεινει ολοι αφωνοι..το ενα κακο περιστατικο διαδεχεται το αλλο..
Κριμα ηταν τοσο μικρουλης..
Και δεν ξερω τετοιες στιγμες ποσο αξιζει να ψαχνεις το τι μπορει να το προκαλεσε..ο πονος ειναι δυσβασταχτος.
Λυπαμαι πολυ..
 




EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
ειναι το 2 περιστατικο που ακουω με propofol σε λιγο καιρο...
κουραγιο...
εγω πιστευω οτι κατι εχει να κανει με το φαρμακο της ναρκωσης..:(
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Σοβαρα?Ειπαμε ειναι νωρις.. αλλα μηπως να γινει αναφορα στον ΕΟΦ? Ισως αν αναφερθουν πολλα περιστατικα να γινει αποσυρση.. λεω τωρα αλλα συνηθως ετσι γινεται νομιζω..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ειναι το 2 περιστατικο που ακουω με propofol σε λιγο καιρο...
κουραγιο...
εγω πιστευω οτι κατι εχει να κανει με το φαρμακο της ναρκωσης..:(
EVI.T θα ήθελα να μάθω για το άλλο περιστατικό, αν ξέρεις λεπτομέρειες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95