O Tyson το boxer


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Καλησπέρα σας.

Μετά από αρκετό καιρό που σας παρακολουθώ, ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω τον υπέροχο σκύλο μου:LOL:

Ο Tyson είναι ένα (αρσενικό) Γερμανικό boxer που τον απέκτησα πέρυσι το καλοκαίρι. Η εμπειρία μου από σκυλιά είναι ένα δικό μου λυκόσκυλο (ημίαιμο) που πέθανε από γηρατειά σε ηλικία 16 ετών. Έτσι λοιπόν αφού τα παιδιά μεγάλωσαν λίγο (10 & 8 ετών), αποφασίσαμε να προχωρήσουμε στην απόκτηση ενός τετράποδου φίλου.

Εδώ θα πρέπει να τονίσω πως εάν δεν είχα πέσει πάνω στο forum πήγαινα καρφί για puppy mills (φυσικά δεν ήξερα ότι υπάρχουν και θεωρούσα καθαρόαιμο σκύλο = pet shop).

Έτσι λοιπόν ψάχνοντας λίγο καλύτερα βρήκα μέσα από εκτροφέα τη ράτσα που (μάλλον) μας ταίριαζε καλύτερα και κάλυπτε τα περισσότερα από τα ζητούμενα μας. Ευτυχώς στην συγκεκριμένη γέννα δεν είχα το άγχος της επιλογής κουταβιού, αφού είχε ένα αρσενικό και ένα θηλυκό:)

Τώρα ο Tyson έφτασε (σχεδόν) τους 14 μήνες και έχει γεμίσει τη ζωή μας με χαρά - θυμό -νεύρα ....όχι πλάκα κάνω (αν και μερικές φορές μου περνάνε κακές σκέψεις από το μυαλό μου:whistle::whistle:)

Και μερικές φωτογραφίες:

20160703_192726.jpg 20160722_191555.jpg
και κάποιες πιο πρόσφατες 11 μηνών

20170409_181740.jpg 20170409_181757.jpg

Ελπίζω να τα λέμε συχνά από δω και πέρα..

Υ.Σ.: Τα boxer δεν είναι τελικά τόσο στην τσίτα όσο παρουσιάζονται ;)
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
καλως ηρθες και καλα να περνατε :)!

γραψε αν θες απο που ειναι ο μποξερακος σου, δεν απαγορευεται απο τους κανονισμους.
 




george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Σας ευχαριστώ πολύ!!

Το εκτροφικό του όνομα είναι Saronic Bay Killer και προέρχεται από ζευγάρωμα του IAN CASA DELLA CAPARELLI με SARONIC BAY GRETA.

Ελπίζω αυτό να εννοούσες με το από πού είναι:oops:
 
  • Like
Reactions: Asmodeus and spyv


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σας ευχαριστώ πολύ!!

Το εκτροφικό του όνομα είναι Saronic Bay Killer και προέρχεται από ζευγάρωμα του IAN CASA DELLA CAPARELLI με SARONIC BAY GRETA.

Ελπίζω αυτό να εννοούσες με το από πού είναι:oops:
Να σου ζησει φιλε ο μικρος , πολυ ομορφος και απο καλο εκτροφειο (εχω μιλησει με τους ανθρωπους και μου φανηκαν πολυ καλοι)

Και εγω το ιδιο , αγαπη , χαδια , νευρα και θυμος αχ0χα0αχ0χαχ0αχα0χα0χα0
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Σε ευχαριστώ!!

Μέχρι στιγμής δεν έχω παράπονο και ο Tyson γίνετε όπως τον
Ονειρευόμουν, μεγαλόσωμος - δυνατός και με υπέροχο χαρακτήρα..
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Για πες για το χαρακτηρα του , μεγαλοσωμος τι εννοεις (υψος και βαρος)?
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Σου απαντάω για το δεύτερο πρώτα που πιο...μετρήσιμο.

Τελευταία μέτρηση 13 μηνών ήταν 34,5 κιλά και 64cm στο ακρωνύμιο. Για boxer νομίζω είναι αρκετά μεγάλος αν σκεφτείς ότι έως 18 - 22 μηνών θα παίρνει κι άλλο (πιο πολύ όγκο, ύψος δεν θέλω να πάρει άλλο)

Τώρα για τον χαρακτήρα είναι αυτό που θέλαμε παιχνιδιάρης - χαδιάρης , συγχωρεί την ατσουμπαλιά των παιδιών, θαρραλέος (πραγματικά στο διάστημα που τον έχω τον είδα να τρομάζει ελάχιστες φορές), ευγενικός με τα άλλα σκυλάκια (όλα τα βλέπει για παιχνίδι, παρ΄όλο που το άλλο σκυλί μπορεί να του δείχνει δόντια κτλ) γενικά δεν τον έχω δει να φοβάται κάτι.

Για να μην τα παρουσιάζω όλα τέλεια εντάξει από φύλαξη τώρα αρχίζει να ψευτο γαβγίζει (είπαμε όλα είναι παιχνίδι)...Θα δείξει, τώρα τελειώσαμε και την Β.Υ και θα δούμε αν θα κάνουμε κάτι παραπάνω ή όχι.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Νομιζω ειναι λιγο εκτος προτυπου (για το υψος λεω το βαρος οκ) τα μποξερ ειναι λιγο πιο μικροσωμα , υψος μη περιμενεις να παρει αλλο και βαρος μεχρι τους 18-20 μηνες

http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/144g02-en.pdf

Ωραια σκυλια , απο ενεργεια πως τα παει?
 


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Με το ύψος γι΄αυτό λέω και εγώ όχι άλλο.

Τώρα από ενέργεια να σου είμαι ειλικρινής, καμία σχέση με κάποια που διαβάζω εδώ. Ότι είναι συνέχεια στην τσίτα ότι δεν ησυχάζουν ότι είναι τρελά κτλ

Δεν μου έχει κάνει ούτε μία ζημιά στο σπίτι (εντάξει εκτός κάτι μικρά τύπου έσκισε με τα νύχια την κουρτίνα). Αλλά φυσικά τον εκτονώνω και εγώ όσο μπορώ.

Για παράδειγμα θα πάει standart 2 μεγάλες βόλτες 45 λεπτών, όπου τα 15 με 20 θα είναι τρέξιμο με μπαλάκι ή φρίσμπι. Και εκτός από αυτές θα πάει και άλλες 2 μικρές 15 λεπτών για τις ανάγκες του.
 




george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Σωστά!! Ποτέ δεν τις πρόσθεσα χαχαχαχαχα

Πάντως σε ενέργεια δεν νομίζω ότι είχε μεγάλη διαφορά από το λυκοσκυλάκι που είχα, άσε που τώρα με τις ζέστες τα φτύνει γρήγορα χεχεχε
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Για να μην τα παρουσιάζω όλα τέλεια εντάξει από φύλαξη τώρα αρχίζει να ψευτο γαβγίζει (είπαμε όλα είναι παιχνίδι)...Θα δείξει, τώρα τελειώσαμε και την Β.Υ και θα δούμε αν θα κάνουμε κάτι παραπάνω ή όχι.
Παντως οσο αφορα τη φυλαξη θα σου ελεγα αφου εισαι 100% ευχαριστημενος στα υπολοιπα μη κανεις κατι (εχεις και τα μικρα στη μεση) . Που ψευτογαυγιζει για δωσε αν θες κανα παραδειγμα.

Δεν σου κρυβω οτι ο φατσας σου μου αρεσει πολυ! (ο αδερφος μου το ψηνει για boxer η dob , εγω τον κατευθηνω προς boxer να γλυτωσει τα "κακα" (καποια ειναι καλα για εμενα βεβαια) που εχω εγω με τη τσαουσα μου)
 
  • Like
Reactions: DORIS


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σωστά!! Ποτέ δεν τις πρόσθεσα χαχαχαχαχα

Πάντως σε ενέργεια δεν νομίζω ότι είχε μεγάλη διαφορά από το λυκοσκυλάκι που είχα, άσε που τώρα με τις ζέστες τα φτύνει γρήγορα χεχεχε
Και η δικια μου τα φτυνει γρηγορα αλλα συνεχιζει σα τρελη το τρεξιμο και ας εχει κρεμασει γλωσσα και ανασενει σα τρενο , τωρα το καλοκαιρι 2 ωρες τον βγαζεις?
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Να τον χαιρεστε ειναι πανεμορφος!!! Μεγαλοσωμο οντως ε;α αλλα δεν ξερω, τα στανταρτς της ρατσας εχουν ταβανι για το ποσο θα παει; Σε καποιες ρατσες δεν εχει γιαυτο ρωταω.. μπραβο που ασχολειστε τοσο!! Αρα απο ενεργεια δεν ειναι αυτο που πιστευουμε ε;; Και υπηρχε θεμα της προαλλες απο ατομο που ρωτουσε..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλησπέρα σας.

Εδώ θα πρέπει να τονίσω πως εάν δεν είχα πέσει πάνω στο forum πήγαινα καρφί για puppy mills (φυσικά δεν ήξερα ότι υπάρχουν και θεωρούσα καθαρόαιμο σκύλο = pet shop).
Aμήν παναγία μου.

Καλωσήρθατε!
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Να τον χαιρεστε ειναι πανεμορφος!!! Μεγαλοσωμο οντως ε;α αλλα δεν ξερω, τα στανταρτς της ρατσας εχουν ταβανι για το ποσο θα παει; Σε καποιες ρατσες δεν εχει γιαυτο ρωταω.. μπραβο που ασχολειστε τοσο!! Αρα απο ενεργεια δεν ειναι αυτο που πιστευουμε ε;; Και υπηρχε θεμα της προαλλες απο ατομο που ρωτουσε..
εχει ταβανι το υψος στα 63cm για τα αρσενικα βαρος λεει 30+ αν ειναι πανω απο 60cm , πιο πριν παρεθεσα το fci προτυπο.

2 ωρες εξω ειναι το ατιμο... χα0αχ0αχ0χα0αχ0χαχα0
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Αλήθεια για τα pet shop είχα μεσάνυχτα!!!!

Τώρα για τις βόλτες τον πάω πολύ πρωί (6 - 6.30) και βραδάκι (8.30-9.00).

Για το ύψος δίνουν ταβάνι αλλά νομίζω έχεις ένα +-10%
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
SIZE AND WEIGHT:

Height at the withers :
Dogs : 57-63 cm.
Females : 53-59 cm.

Weight :
Dogs : over 30 kg when height at withers is ca 60 cm.

Bitches : about 25 kg when height at withers is ca 56 cm.


Από το προτυπο, σιγα 1cm παραπανω ειναι , δεν ειναι καλουπι να βγαινουν ολα ιδια
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf