Orijen η' royal canin????


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Φιλοι μου εχω ενα προβλημα.Ο μοργκαν μου ειναι λαμπραντορ τωρα ειναι 19 μηνων και τους τελευταιους 4 μηνες του δινω οριτζεν ανταλτ και κανει που και που διαρροιες ,αλλες φορες μαλακα κακακια και αλλες κανονικα ,τις περισσοτερες μαλακα.δοκιμασα λοιπον να μειωσω την τροφη και το σκυλι αδυνατισε αρκετα.Ενας φιλος μου προτεινε την royal canin και σκεφτομαι να την αλλαξω .Δινει κανεις royal σε λαμπραντορ και ποιες οι εντυπωσεις?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ έδινα Royal Labrador 30 επί 2 χρόνια, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πρόσφατα το γύρισα στην ProPlan για οικονομικούς λόγους και εμφανίστηκε το ίδιο πρόβλημα που έχεις εσύ με την Orijen (+ πάρα πολλά κόπρανα). Μάλλον το επόμενο σακί θα είναι πάλι της Royal.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Για ποιό λόγο να ταίζεις το σκύλο κάτι που του προκαλεί διάρροια για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα?
Άποψη μου να φύγεις απο αυτή την τροφή γιατί μάλλον δεν του ταιριάζει.
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Οταν ξερεις οτι η τροφη που δινεις κανει 75 ευρω και οτι εχει βγει η καλυτερη στον κοσμο κανεις υπομονη .
 




nightmare

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2010
213
0
60
Hrάκλειο
Γι αυτό αρχικά θα έπρεπε να πάρεις το 2,5κιλο που κάνει 22 ευρώ περίπου και έβλεπες αν του ταιριάζει ή όχι.
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Οταν του μειωσα την τροφη εχασε 3 κιλα αλλα εκανα σωστα κοπρανα τωρα του δινω περιπου 400 με 420 γραμμαρια λογικη ποσοτητα.εχω προβληματιστει γιατι εχω ακουσει πολλους με παρομοια προβληματα και πολυ θετικα σχολια γιατη royal.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γι αυτό αρχικά θα έπρεπε να πάρεις το 2,5κιλο που κάνει 22 ευρώ περίπου και έβλεπες αν του ταιριάζει ή όχι.
Εμάς το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από 3 εβδομάδες, δηλαδή μετά από 2 3κιλα σακιά και μετά πήρα μεγάλο των 14ων. Γίνεται αυτό; :(
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
οχι υπομονη δεν κανεις!τι ειπες τωρα κ εσυ?δεν την τρως εσυ για να κανεις υπομονη!μην τρελαθουμε!να σε ρωτησω κ κατι αλλο?μεχρι τωρα ποσο του εδινες?ποσα γραμμαρια?εχω την υπονοια οτι το παρακανες.επισης εχω την υπονοια οτι το σκυλι σου ειναι κανονικο σε κιλα κ τζαμπα τρομαζεις.δες πως θα παει με την κανονικη ποσοτητα που του δινεις.αν συνεχισει,αλλαζεις σε ρουαγιαλ.σε 3-4 μερες θα εχεις δει τα δειγματα.
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Εαν με παρακολουθουσες λιγο και σε αλλα θεματα θα καταλαβαινες οτι δεν ειμαι υπερβολικος και πιστεψε με το ψαχνω παρα πολυ.Το σκυλι ηταν 33 κιλα οταν αρχισε να χαλαει και του εδινα 400 γραμμαρια ,επειδη την ψιλιαστηκα οτι φταει η ποσοτητα ελαττωσα στα 350 και εχασε 3 κιλα οποτε την αυξησα παλι στα 400 παλι.Το σκυλι ειναι 19 μηνων δεν νομιζω να υπερβαλλω.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
τοτε αλλαξε την ρε συ,τι περιμενεις?ταλαιπωρειτε κ το ζωο ετσι!η καλυτερη τροφη στον κοσμο ,ειναι αυτη που θα ταιριαξει στον σκυλο μας,οχι αυτη που μας λεει το food analysis.στα κιλα που ειναι τωρα το σκυλι,πως ειναι?ο γιατρος σου το ειδε?πως του φανηκε?
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Τα κιλα του ειναι ας πουμε καλα αλλα με τη μια κανει μαλακα την αλλη κανονικα και τελειωνοντας το κατουρημα κανει σαν νερο.Ο κτηνιατρος μου δεν εχει μπεσα στις αμερικανικες και ενω δεν πουλαει royal μου την προτεινε.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Φιλε μου, ακριβως το ιδιο προβλημα εχω! Και σημερα το πρωι ειχαμε τα ιδια! Πηγα και πηρα το 3κιλο της Royal (γιατι ξερω πως στο σκυλο μου ταιριαζε). Τι ταΐζες πριν την Orijen?
 


georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
Πριν ταιζα ακανα (τρεισχειροτερα απο θεμα διαρροιας) και ειχα διαβασει καποια παιδια στο φορουμ και λεγανε για την οριτζεν καλυτερα λογια και την πιστευω σαν τροφη και σαν φιλοσοφια αλλα ειναι σπαστικο πανω που λες ολα καλα για 2 μερες να σου κανει μαλακα κοπρανα η' διαρροια .Εν το μεταξει εχουν βγαλει καινουρια οριτζεν η οποια δεν εχει ερθει ακομα στη ελλαδα και εχουν μειωσει την πρωτεινη στο 38% ,μαλλον εχουν γνωση για τα προβληματα που δημιουργει η παλια και θελουν να την βελτιωσουν.μεχρι 11 μηνων ταιζα φλαταζορ puppy η οποια ειναι μια μετρια τροφη και παντα τα κοπρανα ηταν σε αριστη μορφη αλλα την αλλαξα γιατι εκανε 63 ευρω χωρις να δινει κατι ιδιαιτερο στο σκυλι οπως το τριχωμα ας πουμε.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
georgep μη επιμένεις σε μια τροφή γιατί την έχουν χαρακτηρήσει "5αστέρων".
Η πρωτείνη δεν έχει σχέση με τα μαλακά κόπρανα. Αν αληθεύει τέτοιος ισχυρισμός τότε με την ACANA θα ήταν καλύτερα (λιγότερη πρωτείνη), αλλα έγραψες ότι ήταν χειρότερη η διάρροια. Κάτι υπάρχει μέσα στην τροφή που τον πειράζει. Ψάξε κάποια άλλη καλή τροφή να δεις αν θα του κάτσει καλά.
 




georgep

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2010
85
0
ΕΧΕις δικιο σε αυτο
georgep μη επιμένεις σε μια τροφή γιατί την έχουν χαρακτηρήσει "5αστέρων".
Η πρωτείνη δεν έχει σχέση με τα μαλακά κόπρανα. Αν αληθεύει τέτοιος ισχυρισμός τότε με την ACANA θα ήταν καλύτερα (λιγότερη πρωτείνη), αλλα έγραψες ότι ήταν χειρότερη η διάρροια. Κάτι υπάρχει μέσα στην τροφή που τον πειράζει. Ψάξε κάποια άλλη καλή τροφή να δεις αν θα του κάτσει καλά.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Εαν με παρακολουθουσες λιγο και σε αλλα θεματα θα καταλαβαινες οτι δεν ειμαι υπερβολικος και πιστεψε με το ψαχνω παρα πολυ.Το σκυλι ηταν 33 κιλα οταν αρχισε να χαλαει και του εδινα 400 γραμμαρια ,επειδη την ψιλιαστηκα οτι φταει η ποσοτητα ελαττωσα στα 350 και εχασε 3 κιλα οποτε την αυξησα παλι στα 400 παλι.Το σκυλι ειναι 19 μηνων δεν νομιζω να υπερβαλλω.
Ο δοσομετρητης που χρησιμοποιεις ειναι για την συγκεκριμενη τροφη που δινεις? γιατι οριτζεν και ακανα εχουν μεγαλη διαφορα στη ποσοτητα με τους απλους δοσομετρητες. πχ εγω χρησιμοποιω ακανα prairie harvest και ο δοσομετρητης ο απλος της acana που δεν περιλαμβανει την prairie δεν εχει καμια σχεση. Αν εχεις μια ζυγαρια ακριβειας θα το δεις καλυτερα. Απο την αλλη μπορει οντως να μην παει αυτη η τροφη στο σκυλι σου. Και οπως αναφερθηκε η καλυτερη ειναι αυτη που ταιριαζει στο σκυλι ανεξαρτητος αστερων απο το food analysis.