Orijen vs Acana


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Παιδιά καλησπέρα, μόλις γύρισα από το pet shop που πήγα να πάρω καινούρια τροφή στον μικρό. Αν και δεν είναι ούτε 5 μηνών ακόμα, πήρα την acana grasslands που είναι για ενήλικα γιατί έχω γαλλικό μπουλντόγκ και εδώ με ενημέρωσαν ότι είναι καλύτερα να σταματήσω από τώρα την puppy. Η συγκεκριμένη τροφή έχει πρωτείνη 33%, θεωρείτε πολύ? Ο μικρός δεν είναι πολύ δραστήριος και σύμφωνα με όσα μου είπαν, δεν πρέπει να αναπτυχθεί απότομα... Βλακεία έκανα?
 




isohos

Active Member
22 Ιουνίου 2011
34
0
Athens
www.bostonterriers.gr
Να ρωτήσω τώρα κάτι εγώ η άσχετη με τις τροφές... όταν μία τροφή έχει υψηλά επίπεδα πρωτεϊνης δεν ενδείκνυται για σκυλιά με μεγάλα επίπεδα ενέργειας ή σκυλιά που αθλούνται ή κάτι ανάλογο?
Εάν έχεις ένα σιχ τσου ή πεκινουά που δεν βγαίνει τις τρελες βόλτες ή δενέχει τα φοβερά επίπεδα ενέγειας στυλ Τζακ Ράσελ... προσφέρει κάτι η τόση πρωτεϊνη της κροκέτας ή μήπως κάνει και κακό...???

Γενικά η άποψη αυτή κυκλοφορεί και θέλω να το διευκρινήσω.
Καμία σχέση. Οι τροφές με υψηλά επίπεδα πρωτεινών είναι καλύτερες για όλα τα σκυλιά. Δεν τα παχαίνουν χωρίς λόγο και τα συστατικά τους δεν είναι σκουπίδια. Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα την Acana ή την Orijen. Η διαφορά είναι τεράστια με τις υπόλοιπες.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
Και για κουτάβια γαλλικά είναι οκ θεωρητικά η grasslands? Παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος με σιγουριά! :)
 




mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
33
Zografou, Greece
μη φοβασαι δε θα παθει τιποτα ο σκυλος με ενα τσουβαλι τροφη
Ναι σίγουρα, αλλά να τη συνεχίσω ή δεν κάνει γι'αυτόν οπότε όταν τελειώσει να το γυρίσω σε κάτι με λιγότερη πρωτείνη?
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
να τη συνεχισεις αμα του κατσει.
για οποιο προβλημα οι βιοχημικες θα το δειξουν ειδικα αμα κανεις ανα 6μηνο δεν προλαβαινεις να κανεις ζημια στο σκυλι.αλλα και παλι η ποσοτητα δεν ειναι μεγαλη
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Καμία σχέση. Οι τροφές με υψηλά επίπεδα πρωτεινών είναι καλύτερες για όλα τα σκυλιά. Δεν τα παχαίνουν χωρίς λόγο και τα συστατικά τους δεν είναι σκουπίδια. Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα την Acana ή την Orijen. Η διαφορά είναι τεράστια με τις υπόλοιπες.
Κοίτα εγώ ακόμα δίνω κουταβίσια της Royal αλλά η μικρή δε τη γουστάρει καθόλου... (28 % πρωτεινη) και σήμερα αγόρασα την Εarthborn για κουτάβια ( επίσης 28 %) και μετά όταν θα περάσει στην τροφή για ενήλικες την grain free της ίδιας εταιρείας (3φεύγα %). Για αυτό το λόγο ρωτάω για να δω αμα της κάτσει καλά να μην έχω θέμα με την πρωτεινη...
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Και για κουτάβια γαλλικά είναι οκ θεωρητικά η grasslands? Παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος με σιγουριά! :)

Κοιτα εγω δεν του πηρα grasslands οχι για καποιο συγκεκριμενο λογο!! Αλλα τωρα θελω να του παρω αυτη με το αρνι γιατι ξυνετε κ μπορει να τον πειραζει το κοτοπουλο κ μου ειπαν οτι ειναι κ καλη σαν τροφη και την έλεγξα κ εγω !

Αλλα νομιζω οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα με την τροφη εκτος και ΑΝ δεν ταιριαζει στο δικο σου σκυλο ΑΛΛΑ θα σου ελεγα οτι αν δεν ταιριαζει να προσπαθησεις καποιο αλλο κωδικο της "Acana" γιατι ειναι καλη τροφη !!
 




Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Σ'ευχαριστώ πολύ Cisse άμα δεν μας ταιριάξει αυτή θα δοκιμάσουμε την pacifica μάλλον!
Εγω παλι δεν θα του εδινα την Pacifica αλλα ας περιμένουμε και τις γαλλο-μαμαδες να πούνε τις γνωμες τους!!
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Οι acana wild prairie-grasslands-pacifica-Ranchlands εκτός του ότι είναι grain free, είναι και all breeds and lifestages, δλδ θεωρητικά μπορούμε να τις δώσουμε σε όλες τις ράτσες και σε οποιαδήποτε ηλικία,αρκεί να κάτσει καλά στον σκύλο. Χρησιμοποιώ εδώ και 20 μέρες την wild prairie και μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν έχω κανένα πρόβλημα. Να ρωτήσω και κάτι, εάν γνωρίζει κάποιος. Γιατί στις σκυλοτροφές δεν χρησιμοποιούν ένα είδος ζωικής πρωτείνης, π.χ. μόνο κοτόπουλο ή μόνο ψάρι ή μόνο αρνί και έχουν 3-4 διαφορετικές πηγές; πιθανή μείωση του κόστους επιδιώκουν ή κάτι άλλο;
 


isohos

Active Member
22 Ιουνίου 2011
34
0
Athens
www.bostonterriers.gr
Γιατί όλες οι πρωτείνες δεν είναι ίδιες. Αλλη ποιότητα η φυτική πρωτείνη για παράδειγμα, άλλη του αυγού, άλλη των πουλερικών, άλλη του μοσχαριού κλπ. Προσπαθούν να συνδυάσουν τις ιδιότητες από όλες, δίνοντας έμφαση σε μία την οποία έχουν και σε μεγαλύτερη περιεκτικότητα.
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Σωστή παρατήρηση isohos, δεν το είχα σκεφτεί, προσπαθούν δλδ να κάνουν "σωστότερο" προφίλ αμινοξέων κατά κάποιον τρόπο. Σε ευχαριστώ.
 










kyriakos21

Active Member
14 Αυγούστου 2011
37
0
Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Εμένα παιδιά , η ακάνα δεν της έκανε καλά , εκτός ότι πριν που είχα προ πλαν , ήταν αδύνατο και με την ακάνα εκτός από το φοβερό τρίχωμα και τα κιλά που έπρεπε να πάει , άρχισε τα αέρια σε βαθμό τεράστιας βρώμας .

Επίσης σε μεγάλο βαθμό και η διάρροια που πιστεύω ότι είναι από την αλλαγή , αλλά πάει μια εβδομάδα . Να ξανά αλλάξω τροφή ή να συνεχίσω ακάνα ; Τι λέτε ;

Όσο για την όριτζεν , θα συμφωνήσω με τα παιδιά στην αρχή , έχει πολλές πρωτείνες κάτι που φοβάμαι . Πάν μέτρων άριστον , λέγανε .
 


smike

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
81
0
Αθηνα
χρησιμοποιω για 2 μηνες οριτζεν adult και acana agility.
Απ οτι εχω παρατηρησει εχει τεραστια σημασια η ποσοτητα της τροφης .
Την ακανα την χρημοποιησα σε κατασταση περπατηματος 7-8 ωρες την ημερα και δουλεψε αψογα για 10 μερες. Μια μερα που δεν περπατησαμε εκανε διαρροια.

Την οριτζεν την δινω σε σκυλο 30 κιλων με περπατημα 1 ωρα και τρεξιμο αλλη 1 ωρα 260γρμ τη μερα. Αν δωσω παραπανω πχ 300 παλι εχω μαλακα κοπρανα.
Οποτε προσοχη με τις δοσολογιες απο τη δικη μου ελαχιστη εμπειρια
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc