Pedigree Document για Γερμ.Ποιμενικό


zako

Member
15 Ιουλίου 2008
9
0
μηπως δεν με καταλαβες Μακη ?δεν ειπα να παρω τετοιο σκυλο, αλλα απο εκτροφεα .Ομως τοσα χρηματα μου φαινονται πολλα !

Λυπαμαι η κουβεντα δεν οδηγει πουθενα ...
ισως και η τιμες που κρατανε καποια εκτροφεια να κατευθηνουν καποιους στα
παππυ μιλλς.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
μηπως δεν με καταλαβες Μακη ?δεν ειπα να παρω τετοιο σκυλο, αλλα απο εκτροφεα .Ομως τοσα χρηματα μου φαινονται πολλα !

Λυπαμαι η κουβεντα δεν οδηγει πουθενα ...
ισως και η τιμες που κρατανε καποια εκτροφεια να κατευθηνουν καποιους στα
παππυ μιλλς.
δεν υπαρχει διλημμα εκτροφειο ή puppy mils. αν δεν εχεις λεφτα να παρεις σκυλι της ρατσας που θες (που αν το ψαξει καποιος δεν ειναι τοσα πολλα) ειτε μαζευεις λεφτα ειτε παιρνεις ενα αδεσποτο. το να παιρνεις σκυλια απο πετ σοπ ειναι ανηθικο και ηλιθιο. ΤΕΛΟΣ.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μα τον " τετοιο" σκυλο,(ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΕΛΕΙΣ) τον παιρνεις φθηνοτερα, επειδη ειναι ΤΕΤΟΙΟΣ.
οποτε δεν καταλαβαινω για ποιο λογο δεν κατανοεις την ακριβοτερη τιμη (που σιγα την ακριβοτερη.. και ψυγειο να επαιρνες, 300 ευρω θα τα εδινες παραπανω για να παρεις το καλυτερο. στον σκυλο γιατι δεν τα δινεις?)
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Zako, θα μπορουσες να ελθεις απευθειας σε επαφη με εκτροφεις στο εξωτερικο. Το ιντερνετ ειναι σπουδαιο εργαλειο γιαυτο το σκοπο.
Τα πετ σοπ σπανια φερνουν ικανοποιητικη ποιοτητα τα παρισσοτερα κουταβια τους αρρωσταινουν και τρεχεις -ακομα και αν δεν ενδιαφερεσαι για τις συνθηκες που εχει εκτραφει το κουταβι που θα παρεις, ακομα και αν η τιμη ειναι φτηνοτερη απο καποιο κουταβι απο καλο εκτροφειο (που πολλες φορες δεν ειναι...) τα προβληματα που σχεδον σιγουρα θα παρουσιασει μετα θα στα "φανε¨στα σιγουρα μαζι με την ψυχικη σου ηρεμια.
Borthel σε ανακυρησω σε 'ΑΞΙΟ ΘΥΜΑ' της χρονιας-και χωρις αλλοθι την "αθωοτητα"...Για να μην γραψω τιποτα χειροτερο-δεν αξιζεις ουτε γλαστρα με μαιντανο στο μπαλκονι να εχεις.
Kαι ας φαω ban...
 


borthel

Member
14 Αυγούστου 2008
16
0
Αττικη
@ gaia lykaia
ΟΛΑ τα σκυλια νοσουν απο παρβο σε 24-36 ωρες ΑΝ κατα τον εμβολιασμο ειναι φορεις!
@ Baskal
Μαλλον δε διαβασες ολο το Post γιαυτο δεν εχεις ιδεα τι πραγματικα συνεβη η για καποιο λογο κανεις οτι δεν καταλαβαινεις για να πεις τα δικα σου.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
:D...

Φίλε borthel , δεν ξέρω πως προφέρετε και τι ακριβώς σημαίνει το nickname σου αλλά επείδη η κουβέντα τείνει να του "μοιάσει" θα ήθελα να καταλάβω κάποια πράγματα...

Πρώτον...πήρες απάντηση που να σε κάλυψε στο αρχικό ερώτημα σου?

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς το εξής:
Είναι υποχρεωμένα ή όχι τα pet-shops να παραδίδουν τους σκύλους εισαγωγής [Ουγγαρίας] με pet passport [βιβλιάριο υγείας] ΚΑΙ pedigree.
Μήπως το pedigree δεν είναι υποχρεωτικό?
Δεύτερον...πιστεύεις ότι είναι σωστότερο,καλύτερο,ασφαλέστερο,κλπ. να αγοράζουμε σκύλο από εκτροφέα ή από pet shop?

Δικαιολόγησε την άποψη σου,όχι περιπτωσιολογικά (δηλ. "μια φορά μου έτυχε να..." ή "ένας φίλος μου είχε πάει...") και θα ήθελα και ο φίλος/η zako να κάνει το ίδιο θα ήταν χρήσιμο για την κουβέντα.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
@ gaia lykaia
ΟΛΑ τα σκυλια νοσουν απο παρβο σε 24-36 ωρες ΑΝ κατα τον εμβολιασμο ειναι φορεις!.......


Καταρχάς η πρότασή σου είναι λίγο ελλιπής......
΄
ΟΛΑ τα σκυλιά τι εννοείς; Όλα τα ενήλικα σκυλιά; Όλα τα κουτάβια; ΟΛΑ τα σκυλιά του κόσμου;;;;;;;;

Φορέας σε parvo δεν υπάρχει και μάλλον δεν κατανοείς την έννοια "φορέας". Αν με το "φορέας" εννοείς ότι το σκυλί έχει πάνω του (στην εξωτερική επιφάνεια, στη γούνα, στα επιθήλιά του) parvo-ιό, τότε σε πληροφορώ ότι εντός 5-8 ημερών θα νοσήσει (αν φυσικά μιλάμε για κουτάβι) και κατά 80% θα απεβιώσει μέσα σε μια λίμνη αίματος. Οπότε δεν είναι φορέας. Είναι προσβεβλημένος οργανισμός... (ή τουλάχιστον προς προσβολή οδεύοντας)

Αν μιλάμε για ενήλικο σκυλί που ακολουθεί κανονικό εμβολιαστικό σχήμα, σπανιότατα (πρέπει να είναι επιθετική μορφή του ιού και το σκυλί να έχει κατεσταλμένο ανοσοποιητικό ή αποδυναμωμένο) θα νοσήσει. Υπό κανονικές συνθήκες θα περάσει μια αδιαθεσία, καμιά διάρροια και θα επανέλθει, αφού πλέον έχει ανοσία και άρα Τ2 αντισώματα στο σύστημά του. Το σκύλο αυτό επειδή τυγχάνει να έχει στο σώμα του parvo δε σημαίνει ότι είναι φορέας. Φορέας είναι εκείνος ο οργανισμός ο οποίος φέρει εντός του τον παθογόνο οργανισμό (βακτήριο, ιό, πρωτόζωο), αλλά δε νοσεί! Γιαυτό και είναι φορέας... Γιατί αν νοσούσε θα ήταν ασθενής....

Φορέα μπορείς στη προκείμενη περίπτωση να θεωρήσεις τον εαυτό σου (αφού ήρθες σε εκτεταμένη επαφή με το κουτάβι), το σπίτι σου, το pet shop απ’όπου προήλθε το σκυλί, κλπ...

Α... και για να σε διευκολύνω σε αυτό που άκουσες αλλά δεν κατάλαβες και το μεταφέρεις 'παραμορφωμένο" εδώ...

Αν ένα κουτάβι έχει εκτεθεί στον ιό και έχει ξοδέψει όλα του τα μητρικά αντισώματα για να τον καταστρέψει, υπάρχει περίπτωση, κατά τον επόμενο εμβολιασμό να προσβληθεί από κάποια στελέχη του ιού τα οποία δεν έχουν αδρανοποιηθεί κατά την παραγωγή του εμβολίου (και αυτό μόνο σε εκείνα τα εμβόλια που στηρίζονται σε "ζώντα" στελέχη του ιού, γιατί στα άλλα που περιέχουν μόνο νεκρά δεν υπάρχει καμία περίπτωση προσβολής)...

Άντε, και να προσέχεις τι ακούς....

και ακόμα πιό πολύ τι λές....
 


borthel

Member
14 Αυγούστου 2008
16
0
Αττικη
@ gaia lykaia
μαλλον εισαι συναδερφος γεννετιστης [εγω ειμαι (τμημα βιοτεχνολογιας ΓΠΑ)] και μπραβο που εκθετεις επιστημονικα το θεμα,κ ας νομιζεις οτι ξερεις περισσοτερα απο εμενα. Αλλα ξεχνας οτι βρισκομαστε σε φορουμ που διαβαζουν κ απλοι πολιτες. Χρησιμοποιω κοινη γλωσσα μηπως βγαλει ακρη κανεις. Τα posts σου ειναι Ο,ΤΙ πρεπει για να παει κανεις... στο επομενο!
Συγγνωμη για την αγενεια, απλα καλο ειναι να βοηθαμε με απλες εξηγησεις.
Αλλιως καποιος πατα στο google ''parvo'' και διαβαζει οσο επιστημονικα θελει.
Εγω συμπηκνωσα τα posts σου σε μια γραμμη. Με την οποια κ δε νομιζω να διαφωνεις.
@
 


borthel

Member
14 Αυγούστου 2008
16
0
Αττικη
@ djdoctor
a] Οχι δεν πηρα καμια αξιοπιστη απαντηση αρα ματαια γραφτηκα στο site
b] Καλυτερα να μην αγοραζουμε σκυλια απο petshop, καλυτερα να παρακολουθουμε μια ελληνικη γεννα απο την αρχη κ απο κοντα [εκτροφειο κλπ] και στο 3ο μηνα να διαλεγουμε το κουταβι απευθειας απ'τη μανα [που ειναι στην πραγματικοτητα ο ασφαλεστερος προμηθευτης].
Εγω εκανα ενα λαθος και υποκειμαι στις συνεπειες.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
a] Οχι δεν πηρα καμια αξιοπιστη απαντηση αρα ματαια γραφτηκα στο site
Αν γράφτηκες μάταια δε μπορώ να το γνωρίζω,είναι συμπέρασμα που θα βγάλεις εσύ μόνο...αλλά όταν λες "αξιόπιστη απάντηση" τι ακριβώς εννοείς?

Γιατί νομικά ισχύει μόνο ότι έχεις υπογράψει...αν έχεις υπογράψει κάτι.Αν το συμβόλαιο λοιπόν προέβλεπε και pedigree θα έπρεπε να το έχεις.Αν πάλι δεν έχεις υπογράψει τίποτα,τότε δεν σου οφείλει κανείς τίποτα!

Το τι έχεις πεί,εννοήσει,παρανοήσει,καταλάβει...νομικά δεν "στέκει".

b] Καλυτερα να μην αγοραζουμε σκυλια απο petshop, καλυτερα να παρακολουθουμε μια ελληνικη γεννα απο την αρχη κ απο κοντα [εκτροφειο κλπ] και στο 3ο μηνα να διαλεγουμε το κουταβι απευθειας απ'τη μανα [που ειναι στην πραγματικοτητα ο ασφαλεστερος προμηθευτης].
Άρα συμφωνείς ότι από pet shop ΔΕΝ αγοράζουμε σκυλάκια,αλλά από εκτροφέα (γιατί και την μάνα που είναι ο "καλύτερος προμηθευτής" κάποιος πρέπει να την φροντίζει και να την έχει και κάποιος πρέπει να σου δώσει και εσένα τις απαραίτητες εγγυήσεις που ζητάς... ;)).

Οπότε το θέμα pet shop ή εκτροφέας είναι ως "μη γεννόμενο"... :)
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
@ gaia lykaia
μαλλον εισαι συναδερφος γεννετιστης [εγω ειμαι (τμημα βιοτεχνολογιας ΓΠΑ)] και μπραβο που (1)εκθετεις επιστημονικα το θεμα, (2)κ ας νομιζεις οτι ξερεις περισσοτερα απο εμενα. Αλλα ξεχνας οτι βρισκομαστε σε φορουμ που διαβαζουν κ απλοι πολιτες. Χρησιμοποιω (3)κοινη γλωσσα μηπως βγαλει ακρη κανεις. Τα posts σου ειναι Ο,ΤΙ πρεπει (4)για να παει κανεις... στο επομενο!
Συγγνωμη για την αγενεια, απλα καλο ειναι να βοηθαμε με απλες εξηγησεις.
Αλλιως καποιος πατα στο google ''parvo'' και διαβαζει οσο επιστημονικα θελει.
(5)Εγω συμπηκνωσα τα posts σου σε μια γραμμη. Με την οποια κ (6)δε νομιζω να διαφωνεις.
@
1) Δεν εκθέτω κανένα θέμα επιστημονικά. Επιστημονικά θα ήταν σε άλλο χώρο, με βιβλιογραφικές αναφορές και άλλη γλώσσα, πολύ πιο δύσβατη...

2) Μήπως εσύ νομίζεις ότι ξέρεις πολλά;

3) Η κοινή γλώσσα για εσένα φαίνεται ότι είναι συνώνυμο της ασυνταξίας (τόσο του λόγου, όσο και της σκέψης)...

4) Ναι, όντως.... Όταν ο αναγνώστης δεν ενδιαφέρεται να μάθει την ουσία του θέματος, μάλον θα εγκαταλείψει στη μέση... Αλλά για πολλούς αυτή είναι γενικά μία τακτική ζωής... Και εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρουν καθόλου αυτοί που παρατάνε κάτι στη μέση, στην εμφάνιση της πρώτης δυσκολίας, γιατί μια ζωή θα είναι μετριότητες...

5) Ναι... κάτι σαν το meal... χάνοντας κάθε ουσία και υπόσταση... μάλλον έτσι θα θες και τη ζωή σου.... συμπυκνωμένη...

α... και όσο για αυτά που γράφω, μην ανησυχείς, είμαι αρκετά ικανός πιστεύω να δαμάζω το λόγο μου και να τον οδηγώ εκεί που θέλω... Αν ποτέ χρειαστώ ατζέντη πάντως, θα σε έχω υπόψην μου...

6) Μάλον πρέπει να καλυτερεύσεις τις αναγνωστικές και αντιληπτικές σου ικανότητες, γιατί αν δεν καταλαβαίνεις ότι στο #24 καταρρίπτωτο επιχείρημά σου ότι:

borthel said:
ΟΛΑ τα σκυλια νοσουν απο παρβο σε 24-36 ωρες ΑΝ κατα τον εμβολιασμο ειναι φορεις!.......


κάτι δεν πάει καλά...


Και όσο για τους αναγνώστες και τα μέλη αυτού του forum, είναι ακριβώς αυτή η επιθυμία τους να το ψάξουν καλύτερα που τους συγκέντρωσε σε αυτόν τον ιστοχώρο, και όλοι μαζί γινόμαστε καλύτεροι κάθε μέρα... Με προσπάθεια και διάβασμα... και καταρρίπτοντας τους μύθους και φέρνοντας την Αλήθεια στο προσκήνιο... τις "συμπυκνωμένες" γνώσεις (που αφαιρούν από το άτομο τη δυνατότητα άσκησης κρίσης) τις αφήνουμε για τους μάγκες που βαριούνται...
 
Last edited by a moderator:


borthel

Member
14 Αυγούστου 2008
16
0
Αττικη
Δεν ανεφερες την επιστημονικη σου ιδιοτητα. Ποια ειναι; Οι συστασεις ειναι απαραιτητες για να συνεχισουμε. Για να ξερει κ οποιος διαβαζει απο ποιον τα διαβαζει.
 




borthel

Member
14 Αυγούστου 2008
16
0
Αττικη
Συγχαρητηρια για τις σπουδες σου, πολυ καλο τμημα και ευρωπαϊκα καταξιωμενο (βλ Μελετη Αποδιοργανωσης Καρκινικων Κυτταρων Μεσω UV /2001)
Τωρα, θα μπορουσες να μου πεις παρακαλω χωρις να πλατυασεις ΠΟΥ διαφωνεις επι της ουσιας μαζι μου? Για να κλεισουμε επιτελους το θεμα που ανοιξα και να σταματησουμε ολοι να λαμβανουμε mail συνεχεια.
Ευχαριστω.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
... Αλλά για πολλούς αυτή είναι γενικά μία τακτική ζωής... Και εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρουν καθόλου αυτοί που παρατάνε κάτι στη μέση, στην εμφάνιση της πρώτης δυσκολίας, γιατί μια ζωή θα είναι μετριότητες...

...
=D> =D> =D>
 
Last edited by a moderator:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Ωραία όλα αυτά ,όμως δεν υπάρχουν εκτροφεις για όλες τις φυλές στην χώρα μας ,εγω πχ τι πρεπει να κανω?
δεν υπηρχαν εκτροφεις γερμανικων ποιμενικων στην χωρα μας, γι αυτο απευθυνθηκες στην ουγγαρια?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ω εποχή...μου θυμίζεις τον καισαρα
κι οι μελλοθάνατοι
σε χαιρετούν

:) κουράγιο

Παρβο-ιος είναι η μόρβα? ή ο τύφος?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η ιογενης εντεριτιδα των σκυλων (τύφος). Η μορβα λέγεται αλλιώς και νόσος του Καρέ. ;):)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τί να προτοπώ ... χαιρετώ τα πλήθη :D :D :p
Ωραίο thread :)

Nομικά ΕΙΝΑΙ υποχρεωμένα τα pet shop να προμηθεύουν pedigree.

Aλλιώς παραπλανούν τον καταναλωτή - αγοραστή αν πουλήσουν ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ γιατί καθαρόαιμο χωρίς pedigree = ημίαιμο.