Pet shop ανακριβειες


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
χαζευοντας στο ιντερνετ ειδα αυτο:

ΡΑΤΣΑ: Ντόγκο Αρτζεντίνο.
ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ: Αργεντινή.
ΙΣΤΟΡΙΑ: Ο Δρ Antonio Martinez διασταύρωσε διάφορες ράτσες μεταξύ τους, όπως σκύλο της Κόρδοβας Μολοσσό, Μπόξερ, Μπουλντόγκ κ.ά. και έφτιαξε μια ράτσα πολύ καλή στο κυνήγι μεγάλων θηραμάτων, φύλακα, οικογενειακό κατοικίδιο αλλά και οδηγό τυφλών.
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Αυτό το μυώδες, κομψό σκυλί (απόγονος των μαστίφ) έχει ύψος μεταξύ 57 και 69 εκ. και ζυγίζει από 36 μέχρι 50 κιλά. Το κοντό, πυκνό, στιλπνό τρίχωμα πρέπει να είναι κατάλευκο. Τα τριγωνικά αυτιά είναι στητά. Η δομή του σώματος είναι δυνατή και ογκώδης, με δυνατό γειρτό λαιμό και φαρδύ στήθος. Η ράχη του είναι ογκώδης. Έχει χοντρή ουρά που κρέμεται ίσια κάτω.
ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ: Είναι ένα δραστήριο, θαρραλέο, στοργικό, ειρηνικό και υπάκουο σκυλί. Θα υπερασπιστεί γενναία τον ιδιοκτήτη και την περιουσία. Είναι φιλικό σκυλί αλλά είναι επιθετικό προς άλλα σκυλιά.
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΝΤΟΓΚΟ ΑΡΤΖΕΝΤΙΝΟ: Δεν μπορεί να ζήσει σε διαμέρισμα. Η εκπαίδευση πρέπει να είναι αυστηρή αλλά όχι σκληρή. Χρειάζεται πολλή άσκηση και αρκετή τροφή. Το τρίχωμά του χρειάζεται βούρτσισμα και το μάτια του συχνό καθάρισμα για να μη δημιουργούνται σημάδια. ΤΡΙΧΩΜΑ: Το τρίχωμα είναι κοντό και πάντα λευκό, το δέρμα μπορεί ωστόσο να παρουσιάζει λεκέδες μαύρου ή γκρίζου χρώματος. Ένα σημάδι μαύρου ή ραβδωτού χρώματος στο τρίχωμα του κεφαλιού μέχρι το ύψος των αυτιών είναι επιτρεπτό.


τα υπογραμισμενα ειναι οι πιο μπαμ ανακριβειες!
αν κανω λαθος διορθωστεμε
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μαλιστα... το ειχα διαβασει και εγω αυτο...
Το ζητημα φυλαξης ακομα δε το εχω ξεκαθαρισει... αναλογα με το τι εννοουμε τελικα λεγοντας φυλακας... η αληθεια ειναι οτι ο δικος μου δειχνει σημαδια φυλαξης του χωρου, δεν γαυγιζει πολυ βεβαια, αλλα ειναι και πολυ προστατευτικος με εμας... ισως στη σωματοφυλακη θα ηταν καλυτερος.. ο εκπαιδευτης μας παντως αν και του ειχαμε εκφρασει την αντιθεση μας στο θεμα αυτο (πιο πολυ εγω οχι ο Ακης)... υποστηριζει θερμα οτι ενα dogo μπορει να γινει εξαιρετικος φυλακας.
Στο εξωτερικο παντως , Αμερικη συγκεκριμενα σε καποιες πολιτειες, πολλα dogo δουλευουν για την αστυνομια... οδηγο τυφλου δεν εχω δει!
Για το υψος δεν ειναι ακριβως παραπληροφορηση αφου πιανει και τα 2 φυλα. Τα κιλα βεβαια δεν αναφερονται πουθενα στο προτυπο.
Επιθετικος προς αλλους σκυλους.... αυτο ειναι το πιο σημαντικο νομιζω! Καμια σχεση!
Μπορει να ζησει σε διαμερισμα αν εκτονωνεται σωματικα και πνευματικα!
 
Last edited:


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
το επιθετικος σε αλλους σκυλους ειναι παντα σχετικο δεν υπαρχει επιθετικος εκ γενετης
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
οδηγος τυφλων?δεν ξερω γινεται ενα ντογκο που εχει το ενστικτο του κυνηγου σε τοσο μεγαλο βαθμο να εκτελει χρεη οδηγου?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
οδηγος τυφλων?δεν ξερω γινεται ενα ντογκο που εχει το ενστικτο του κυνηγου σε τοσο μεγαλο βαθμο να εκτελει χρεη οδηγου?
Απ' όσα έχω δει όλα γίνονται.
Μέχρι και τα λαμπ να εκπαιδεύονται για σωματοφυλακή.
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
αυτο ειναι η ακριβως αντιθετη μεταβολη χαρτακτηρα απο αυτη που υποστηριζει ο εμπορος για το ντογκο αρτεντινο