Pet shops: καταγγελιες για σκυλια απο puppy mills


sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
Πιστευω πως ολοι γνωριζετε τις puppy mills/farms. Εχω αμελησει να μαθω πως γινεται να αποδειξεις πως το ζωο ειναι απο παπι μιλ και να προχωρησεις με την ευρεση του ιδιοκτητη της παπι μιλ και την καταγγελια του(καθως επισης και του πετ σοπ)?Γνωσεις στο θεμα?
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
O μονος τροπος που μπορω να σκεφτω ειναι να ζητησεις το πεντιγκρι του 100% ημιαμου κουταβιου που πηρες απο το πετ σοπ,να αρνηθουν να σου το δωσουν αρχικα,να το ξαναζητησεις και να σου δωσουν ενα πλαστο πεντιγκρι.Ισως μονο απο εκει και περα μπορεις με βαση τα στοιχεια του πεντιγκρι να απευθυνθεις στον αναλογο κυνολογικο ομιλο της χωρας προελευσης του κουταβιου και να δεις αν οντως ειναι πλαστο.Δεν ξερω αν μπορεις μετα να κανεις καμμια μηνυση ή οτιδηποτε αλλο.
 


sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
O μονος τροπος που μπορω να σκεφτω ειναι να ζητησεις το πεντιγκρι του 100% ημιαμου κουταβιου που πηρες απο το πετ σοπ,να αρνηθουν να σου το δωσουν αρχικα,να το ξαναζητησεις και να σου δωσουν ενα πλαστο πεντιγκρι.Ισως μονο απο εκει και περα μπορεις με βαση τα στοιχεια του πεντιγκρι να απευθυνθεις στον αναλογο κυνολογικο ομιλο της χωρας προελευσης του κουταβιου και να δεις αν οντως ειναι πλαστο.Δεν ξερω αν μπορεις μετα να κανεις καμμια μηνυση ή οτιδηποτε αλλο.
Μαλιστα, το εχω σκεφτει ειναι η αληθεια. Δεν ρωτω για εμενα, δεν αγοραζω ΠΟΤΕ σκυλια απο πετ σοπς ουτε το συστηνω φυσικα. Για μια φιλη που αγορασε ενα 'καθαροαιμο' πινσερακι απο πετ σοπ και τα προβληματα υγειας του 'καθαροαιμου' αυτου ηταν τοσα, που φροντισαν να την οδηγησουν σε εξοδα ανω των 1.000ευρω εντος 5 μηνων. Θλιβεροο....

Μαλιστα, το εχω σκεφτει ειναι η αληθεια. Δεν ρωτω για εμενα, δεν αγοραζω ΠΟΤΕ σκυλια απο πετ σοπς ουτε το συστηνω φυσικα. Για μια φιλη που αγορασε ενα 'καθαροαιμο' πινσερακι απο πετ σοπ και τα προβληματα υγειας του 'καθαροαιμου' αυτου ηταν τοσα, που φροντισαν να την οδηγησουν σε εξοδα ανω των 1.000ευρω εντος 5 μηνων. Θλιβεροο....
Και υποτιθεται οτι ειχε και πεντιγκρι το σκυλι και ηταν 100% υγιες - μακακιες, για να μην πω την λεξουλα.
Το σκυλι ακομα αρρωστο ειναι και η κατασταση παγιωνεται, δεν βελτιωνεται....και ουτε καν καθαροαιμο δεν ειναι, μου ειπε οτι σε συγκριση με τους εκτροφεις απ'τους οποιους εχουν παρει φιλοι της την ιδια ρατσα, ειναι πολυ ακριβο το δικο της. Υποπτευομαι πως το εξτρα χρηματικο ποσο προοριζοταν και επενδυθηκε τελικα στην κατασκευη ψευτικου πεντιγκρι?πεφτω εξω..?
 
Last edited by a moderator:


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Δεν ξερω σε τι τιμες κινουνται τα πινσερ,απο οτι εχω διαβασει τα πετ σοπ ζητανε 100-200 ευρω για ενα πεντιγκρι,την στιγμη που στον εκτροφεα κοστιζει ~25 ευρω,αν δεν κανω λαθος.
 


sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
Δεν ξερω σε τι τιμες κινουνται τα πινσερ,απο οτι εχω διαβασει τα πετ σοπ ζητανε 100-200 ευρω για ενα πεντιγκρι,την στιγμη που στον εκτροφεα κοστιζει ~25 ευρω,αν δεν κανω λαθος.
Ναι, καπου εκει κινουνται οι τιμες....τα πεντιγκρι των πετ σοπ ειναι τελειως πλαστα, εκει επενδυονται τα εξτρα χρηματα - δεν ειναι τυχαιο νομιζω ολα τα ατομα που ξερω & εχουν αγορασει σκυλι απο πετ σοπ να ειναι τοσο ακριβα και τελικα αρρωστα κιολας, ενω τα βρισκου ναργοτερα απο εκτροφεα σε πολυ χαμηλοτερη τιμη!
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Το βρισκω λιγο δυσκολο τα πετ σοπ να εχουν ακριβοτερες τιμες απο αυτες των εκτροφεων.Σιγουρα οι τιμες των BYB ειναι χαμηλοτερες και των δυο αλλα και τοτε δεν μιλαμε για καθαροαιμα σκυλια κατα 99%.
 


sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
Το βρισκω λιγο δυσκολο τα πετ σοπ να εχουν ακριβοτερες τιμες απο αυτες των εκτροφεων.Σιγουρα οι τιμες των BYB ειναι χαμηλοτερες και των δυο αλλα και τοτε δεν μιλαμε για καθαροαιμα σκυλια κατα 99%.
Ναι, σιγουρα οι BYBs ειναι οτι χειροτερο, αφου πωλουν σκυλια οχι καθαροαιμα οπως ισχυριζονται και με μια,θα τολημσω να πω, ποικιλια προβληματων υγειας. Και πλαστα πεντιγκρι πολυ συχνα.
Τα εξτρα αυτα χρηματα στα οποια αναφερομαι ζητουνται αργοτερα, μολις ο μελλων σκυλογονεας ζητησει το σκυλι, ταχα για να διεξαχθουν καποια τσεκ-απ για να διασφαλισουν την υγεια του ζωου κ.α. τετοιες μπουρδες, στην πραγματικοτητα για την δημιουργια ψευτικου πεντιγκρι ειναι..
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
απέναντι στο ερωτημα σου....
κανεις μια καταγγελια στο πετσοπ για απαράδεκτες συνθηκες και κακοποιηση των κουταβιων κλπ κλπ
στην ερευνα που θα ξεκινησει... αν γινει....
θα ζητηθεί τιμολογιο αγορας των κουταβιων....
σιγα μην υπαρχει....
από εκει κι επειτα... όλα είναι πιο ευκολα....
 
  • Like
Reactions: ntoulis


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
απέναντι στο ερωτημα σου....
κανεις μια καταγγελια στο πετσοπ για απαράδεκτες συνθηκες και κακοποιηση των κουταβιων κλπ κλπ
στην ερευνα που θα ξεκινησει... αν γινει....
θα ζητηθεί τιμολογιο αγορας των κουταβιων....
σιγα μην υπαρχει....
από εκει κι επειτα... όλα είναι πιο ευκολα....
πως αποδεικνύεται η κακοποίηση των κουταβιών; αρκεί πχ η παραμονή τους σε μια βιτρίνα; βλέπω στα πετ σιτυ ας πούμε ότι τα έχουν εκεί με κομμάτια εφημερίδας, όχι πολύ καθαρά αλλά ούτε και τρομερά βρώμικα. πως το τεκμηριώνεις ουσιαστικά και πόσο μάλλον όταν έχεις απέναντι μια αλυσίδα
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ψαξτε ποιες προϋποθέσεις πρεπει να πληρει ένα πετσοπ που πουλαει ζωα...
κανενα δεν τις καλυπτει....
 
  • Like
Reactions: vek


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
[Αρκετά] μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, πως αποδεικνύεις ότι τον σκύλο, τον πήρες από εκεί;
 




HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
ειλικρινά -καλώς ή κακώς- δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν σε αυτό το κομμάτι. Δεν σου κόβουν απόδειξη ας πούμε; Δεν συνυπολογίζεται στο τζίρο;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κόβουν, αν...τους κόψει. Αλλά με προιόντα, δήθεν τάχα μου ;)
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Πιστευω πως ολοι γνωριζετε τις puppy mills/farms. Εχω αμελησει να μαθω πως γινεται να αποδειξεις πως το ζωο ειναι απο παπι μιλ και να προχωρησεις με την ευρεση του ιδιοκτητη της παπι μιλ και την καταγγελια του(καθως επισης και του πετ σοπ)?Γνωσεις στο θεμα?
στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων παίρνεις τηλ και λες για Ευρωπαικό Δίκαιο ή Διεθνές, για Ενωσιακή νομοθεσία και Εθνική, τα μπλέκεις όλα μαζί, και άστους να βγάλουν άκρη αυτοι ! :) ρίξε και ''μπιχτή'' για την Διαδυκτιακή Βάση Δεδομένων του Υπουργείου, γενικά κάνε παράπονα σαν πολίτης, σε προστατεύει το Διεθνές και Ευρωπαικό Δίκαιο !
πες/ρώτα είδα αυτό και αυτό.. πού παίρνω τηλ ?
θέλω να καταγγείλω αυτό και αυτό... που παίρνω τηλ ?
θέλω να μάθω αυτό και αυτό.. που παίρνω τηλ ?
σε ποιό σάιτ μπορώ να ''δω'' αυτό και αυτό ?
 
  • Like
Reactions: Aslan


sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων παίρνεις τηλ και λες για Ευρωπαικό Δίκαιο ή Διεθνές, για Ενωσιακή νομοθεσία και Εθνική, τα μπλέκεις όλα μαζί, και άστους να βγάλουν άκρη αυτοι ! :) ρίξε και ''μπιχτή'' για την Διαδυκτιακή Βάση Δεδομένων του Υπουργείου, γενικά κάνε παράπονα σαν πολίτης, σε προστατεύει το Διεθνές και Ευρωπαικό Δίκαιο !
πες/ρώτα είδα αυτό και αυτό.. πού παίρνω τηλ ?
θέλω να καταγγείλω αυτό και αυτό... που παίρνω τηλ ?
θέλω να μάθω αυτό και αυτό.. που παίρνω τηλ ?
σε ποιό σάιτ μπορώ να ''δω'' αυτό και αυτό ?
ΜΑΛΙΣΤΑ...ευχαριστω πολυ, καταλαβα :)
 


sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
απέναντι στο ερωτημα σου....
κανεις μια καταγγελια στο πετσοπ για απαράδεκτες συνθηκες και κακοποιηση των κουταβιων κλπ κλπ
στην ερευνα που θα ξεκινησει... αν γινει....
θα ζητηθεί τιμολογιο αγορας των κουταβιων....
σιγα μην υπαρχει....
από εκει κι επειτα... όλα είναι πιο ευκολα....
Αυτο ειναι το θεμα, οτι δεν γινεται η γαμωερευνα...
Εδω υπαρχουν ποοοοσα παπι μιλς και ουτε καν μπορεις να αποδειξεις αυτο που θες και να τους χρεωσεις αυτους που φερνουν ζωα απο 'κει ως το λαιμο...
Ακομα και αν βρεις τον οριτζιναλ εκτροφεα, δεν υπαρχει περιπτωση να παραδεχτει/δωσει το παραμικρο στοιχειο για την προελευση του ζωου & θα πεις εσυ ''Μα, υποτιθεται οτι του 'χατε κανε τσεκ-απ και ηταν υγιεστατο και αυτο εχει τρελαθει απ'τις αρρωστιες..'' - σου πλασσαρει το πιστοποιητικο υγειας του και αντε μανουρα μετα να αποδειξεις οτι ειναι πλαστο κλπ κλπ
 


sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
πως αποδεικνύεται η κακοποίηση των κουταβιών; αρκεί πχ η παραμονή τους σε μια βιτρίνα; βλέπω στα πετ σιτυ ας πούμε ότι τα έχουν εκεί με κομμάτια εφημερίδας, όχι πολύ καθαρά αλλά ούτε και τρομερά βρώμικα. πως το τεκμηριώνεις ουσιαστικά και πόσο μάλλον όταν έχεις απέναντι μια αλυσίδα
Δεν το τεκμηριωνεις. Προφανως δεν ειναι δυνατον να το τεκμηριωσεις διοτι αν ηταν, θα επεφταν οι μυνησεις βροχη απ'τους ατυχους πελατες που παιρνουν ζωα απο πετ σοπ.
Πολυ απλα οι σκυλοι προερχομενοι απο παπι μιλς ισα-ισα που περνιουνται απο μια περιποιηση για να δειχνουν 'υγιεις' και να προσελκυουν κοσμο και μετεπειτα, με την χρηση πλαστων πιστοποιησεων/πεντιγκρι & κοινως, χαρτουρας που αποδυκνυει την καλη κατασταση του ζωου, πλασσαρονται στους πελατες. Και αντε ν'αποδειξεις την βρωμια ολης αυτης της συναλλαγης...
 


sofia_D.

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2015
94
13
30
[Αρκετά] μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, πως αποδεικνύεις ότι τον σκύλο, τον πήρες από εκεί;
Με receipt, αλλα και αποδειξη να 'χεις, το θεμα ειναι να αποδειξεις οτι τον σκυλο που πηρες ΑΠΟ ΕΚΕΙ τον πηρες αρρωστο, οχι υγιη..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Οταν λες "receipt" την απόδειξη εννοείς ε;
Εχεις δει καμμία;
Γράφει: Κουτάβι μαλτέζ τμχ 1 τιμή μονάδος: χχχ
Δεν ξέρω. Ρωτάω.
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland