PET- SHOPS - PUPPY MILLS


Status
Κλειδωμένο θέμα

ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Παίρνοντας ιδέα από το post περί αγοράς sharpei θα ήθελα να πω ορισμένα πράγματα περί εκτροφέων και «εκτροφέων» , περί ποιότητας σκυλιών και να καταρίψω κάποιους μύθους .

Όλα τα σκυλιά που πουλούνται στα pet shop προέρχονται στην συντριπτική τους πλειοψηφία από την Ουγγαρία.

Εκεί στα επονομαζόμενα puppy mills σκυλιά τα οποία στερούνται βασικών αναγκών (σωστή στέγη, φαγητό, άθληση, υγειονομική περίθαλψη κ.λ.π.) ζευγαρώνουν ανεξέλεκτα με μόνο σκοπό την ΠΑΡΑΓΩΓΗ κουταβιών για τα χρήματα.

Ούτε λόγος για ζευγάρωμα μεταξύ υγειών και σωστόν σκυλιών είτε μορφολογικά είτε με βάση τον χαρακτηρά και φυσικά χωρίς εξετάσεις για οποιαδήποτε κληρονομική ασθένεια.

Αυτά τα κουτάβια φεύγουν από την μητέρα τους σε πάρα πολύ μικρή ηλικία έναντι ελαχίστων χρημάτων για να καταλήξουν να πωλούνται στα pet shop σε πολλαπλάσια αξία της πραγματικής και αυτής που πωλήθηκαν.
Τα κουτάβια αυτά στην πιο κρίσιμη ίσως ηλικία τους τότε που πρέπει να μάθουν μέσα από την μάνα τους και τα αδέρφια τους «αγέλη» πως να συμπεριφέρονται σαν σκυλιά αυτά στοιβάζονται σε κουτιά μεταφοράς κατά δεκάδες με αποτέλεσμα πολλά να πεθαίνουν κατά την μεταφορά και τα περισσότερα (όλα για μένα) να εμφανίζουν προβλήματα χαρακτήρα κατά την ενηλικίωση τους.
Για να καταλάβεται το έγκλημα που γίνεται σκεφτήτε ότι οι περισσότεροι κυνολογικοί όμιλοι του κόσμου ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ στους εκτροφείς να δώσουν τα κουτάβια πριν κλείσουν την ηλικία των Οκτώ εβδομάδων. Αλήθεια τα κουτάβια που βρίσκονται απομωνομένα στις γιάλινες βιτρίνες των pet shop πόσον εβδομάδων είναι και πότε έφυγαν από την μάνα τους???
Τις περισσότερες φορές παιρνάνε λαθραία τα σύνορα με αποτέλεσμα να μην γίνεται ο στοιχειώδης κτηνιατρικός έλεγχος στα σύνορα.
Αποτέλεσμα πολλά απο αυτά (όσα έχουν μείνει ζωντανά κατά την μεταφορά τους) να πεθαίνουν στις αποθήκες των χονδρέμπορων ή και αργότερα στις βιτρίνες των pet shop.
Αλλά και τι με αυτό.
Η αξία αγοράς τους είναι τόσο εξευτελιστική που όλη η διαδικασία «συμφέρη».

ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ παγκοσμίος δεν θα δώσει τα κουτάβια να πωληθούν μεσω pet shop (άσε που σε χώρες όπως η Γερμανία ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε αυτά τα μαγαζιά να πωλούν σκύλους.

Αλήθεια αφού όλα τα κουτάβια έρχονται νόμιμα και με όλες τις διαδικασίες γιατί ΠΟΤΕ δεν έχω δει απο τέτοιου είδους σκυλί να υπάρχει το διαβατήριο υγείας όπως υποχρεούεται βγαλμένο στην χώρα «εκτροφής» των κουταβιών?????

Πάμε στην ποιότητα.

Σίγουρα στα τόσες χιλιάδες κουτάβια που έρχονται κάποια θα είναι καλά.
Η συντριπτική τους πλειοψηφία όμως είναι κάτω του μετριού.
Και ποτέ να μην ξεχνάτε ότι από δυό μέτριους γονείς μπορεί να βγεί ένα καλό σκυλί.
Δεν θα βγει όμως ποτέ ένας καλός γεννήτορας.
Οπότε εκτροφείς με σκυλιά τέτοιας ποιότητας ..... μακριά.
Χαρτιά (PEDIGREE). Λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα παραπάνω και ξέροντας ότι δεν έχουν όλα τα σκυλιά tattoo πως τα ξεχωρίζουν και δίνουν τα σωστά χαρτιά σε κάθε κουτάβι?
Τα χαρτιά είναι νόμιμα ή πλαστά???
Ξέροντας όλα αυτά θα πάτε να βρείτε αύριο το μελλοντικό σας κουτάβι σε ένα pet shop?
Συμβουλή μου είναι όχι. Ψάχτε στην Ελλάδα να βρείτε ένα σωστό εκτροφέα (μην απατάστε δεν είναι όλοι σωστοί) πείτε του τη θέλετε και να είστε σίγουροι ότι θα σας βοηθήσει.
Ζητήστε να δείτε τα σκυλιά του και ότι χαρτιά έχει να σας δείξει. (τεστ χαρακτήρα όπου απαιτήτε,εξετάσεις δυσπλασίας,χαρτιά εργασίας κ.λ.π).
ο σωστός εκτροφέας θα είναι πάντα δίπλα σας.
Θα σας βοηθήσει να διαλέξεται το κουτάβι που σας ταιριάζει (αλήθεια οι πωλητές τι μπορουν να ξέρουν για τις 300 + καθαρόαιμες ράτσες που υπάρχουν?????) θα έχει εξετάσει τα σκυλιά του για τυχόν κληρονομικές ασθένειες, θα έχει ζευγαρωσει την σκύλα του με το σκυλί που τις ταιριάζει ανεξάρτητα που είναι και όχι με το δικό του επειδή είναι κοντά.
Και φυσικά όταν θα δωσεί τα κουτάβια του θα ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ να μάθει κάποια πράγματα για εσάς και δεν θα το δώσει ελαφρά την καρδία.

Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας να διαβάσεται ένα τόσο μεγάλο άρθρο καθώς και τους διαχειριστές της σελίδας για τηνφιλοξενία τους.


Επειδή μια φωτογραφία χίλιες λέξεις δείτε ένα τέτοιο «εκτροφείο» dobermann στην Ουγγαρία.


http://kep.tar.hu/kutyavilag2006sopron/50280915/21949684#2
 

Attachments

Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: An aer


S

SwkDoG

Guest
ΜΑΚΗΣ απλά "συνυπογράφω" τα όσα λές παραπάνω γνωρίζοντας τα και έχοντας την "τύχη" να τα ζήσω και να τα δω από κοντά (και τα "των pet-shops" και τα "της Ουγγαρίας").

Μια μόνο παρατήρηση...χρησιμοποίησε "παραγράφους" και "κενά" για να διαβάζονται πιο εύκολα αυτά που γράφεις.Είναι κρίμα να μη διαβάζουν εώς το τέλος αυτά που λες,που είναι πραγματικά αξιόλογα.

Συνέχισε τις καλές δημοσιεύσεις λοιπόν... :wink:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
μακη καταρχην συγχαρητηρια για το θεμα ....

μια ερωτηση εχω να κανω ...πως τοσα χρονια ....οι κυνολογικοι ομιλοι .....και αν οχι οι ομιλοι....πιο σωστα θα επρεπε να πω οι ελληνες εκτροφεις δεν ασχοληθηκαν πιο σοβαρα με το θεμα αυτο....
ηταν ...η.. ακομα και τωρα ...ειναι..... τοσο δυσκολο ολοι μαζι ...να κανουν μια διαφημηση....αναφεροντας το προβλημα με τα κουταβια στις βιτρινες των petshop....μια διαφημηση ρε παιδια...τοσα περιοδικα...για σκυλους βγηκαν τα τελευταια χρονια...ουτε σε ενα δεν ετρεξε μια διαφημιση ολων μαζι...γιατι...???

να πουμε οτι δεν το σκεφτηκαν??δεν ξερω τι να πω ...απλα καθε φορα νευριαζω οταν ακουω να μου λενε οτι καποιοι αγορασαν το σκυλο τους απο το petshop...και φυσικα νευριαζω ακομα πιο πολυ οταν τα βλεπω στις υπεροχες τεραστιες ...πεντακαθαρες..... .............................γυαλες τους ...ντροπη!!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Πίσω από το "σκυλεμποριο" υπάρχει μια ολόκληρη mafia!
Δύσκολα να τα βάλει κανεις μαζί τους!

Ωστόσο:
Έχω δουλέψει αρκετά χρονια στο περιοδικό κοινολογία, γράφοντας αμέτρητα άρθρα με επισημάνσεις, να μην παίρνει κανεις σκύλο από Pet-Shop!
Αλλα όταν ο μέσος Έλληνας δεν καταλαβαίνει γιατί ένα κουτάβι σε εκτροφέα κάνει τα διπλα, απ ότι σε Pet Shop και θα πρέπει να το περιμένει και μερικές μήνες, τι να του πεις?

Μην περιμένετε από τους Ομίλους εδώ στην Ελλάδα!
Εκεί, δυστυχώς γίνονται μονο μάχες, ποιος θα πάρει τον προεδρία, για να φαίνεται, ότι κάτι κάνει!

Και όταν πρόεδροι ομιλων εδώ στην Ελλάδα παράγουν μονα τους κουτάβια με το κιλό, αρκεί να βγει το χρήμα, τι περιμένετε???
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
FrenchieFan,εννοειται οτι συυμφωνο απολυτα με οτι λες...τωρα για τις τιμες ....petshop vs εκτροφεια....δυστηχως δεν εχουν διαφορες....οταν τα petshop ζητανε 600....και παραπανω ευρω αναλογα με τη ρατσα.......οποτε........τι να λεμε....
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
oscar said:
FrenchieFan,εννοειται οτι συυμφωνο απολυτα με οτι λες...τωρα για τις τιμες ....petshop vs εκτροφεια....δυστηχως δεν εχουν διαφορες....οταν τα petshop ζητανε 600....και παραπανω ευρω αναλογα με τη ρατσα.......οποτε........τι να λεμε....
Και πες, ότι στο pet Shop γλυτώνεις και κάποια λεφτά, τι να τα κανεις, εάν άωτα θα τα χώσεις στον κτηνίατρο για να σου σώσει το καμάρι σου από Parvo η και χειρότερα!
Έχω δει αμέτρητα κουτάβια από pet-Shop να πεθαίνουν στα χερια μας!
Έχω δει ιδοκτήτες να κλαίνε για τον χαμό τον κουταβιών τους, και μια εβδομάδα αργότερα να έρθουν με καινούργιο κουτάβι! Πάλι από Pet-Shop!Μυαλό δεν βάζουν!!

ʼσε που τα "Καθαρόαιμα" τον Puppy Mills πολλές φορες δεν έχουν και πολλά κοινά με την φυλή που υποτίθεται ότι ανήκουν!
Παρα πολλές φορες μας ρωτούν σε έκθεση (παο με τον φίλο μου και "εκτοφεα" τις σκουλάς μου) τι ράτσα είναι αντί ου έχουμε!
Όταν τους απαντούμε "Γαλλικά Bulldog" μένουν πολλές φορες άφωνοι και απορούν. Πολλές φορες τότε έχουμε ακούσει : "μα έχουμε κει εμείς, αλλα δεν είναι έτσι, είναι τελείως διαφορετικό".
Και άωτα τα σκυλιά προέρχονται συνήθως από Pet-Shop
 






Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Εχω φριξει!!!
ΠΡΕΠΕΙ να κλεισουν αυτα τα .... δεν ξερω πως να τα πω!

Το να μην γραφεται τιποτα στα κυνολογικα περιοδικα το βρισκω πολυ φυσιολογικο!!!
Ποιοι κανουν ολοσελιδες διαφημισεις ; Οι εκτροφεις ; Σπανιο και αυτο μονο αν εχουν καποια γεννα που θα καλυψει το ΤΕΡΑΣΤΙΟ κοστος της διαφημισης;
Και το περιοδικο πως θα ζησει; Σιγα μην δαγκωσουν το χερι που τους ταιζει!!!
Αναγνωριζω βεβαια και το δικο μου εστω μικρο, μεριδιο ευθυνης που για να ζυγισω τον σκυλο μου συνεισφερω στο ταμειο τετοιου καταστηματος!

Ισως τελικα να μην ειναι και τοσο σημαντικο ποσο ζυγιζει ο μικρος μου....

Αυτο το αισχος της Ουγγαριας ειναι απαραδεκτο σε μια χωρα που εχει και τα μουτρα να θελει για δευτερη φορα το IDC......

Θελω να ελπιζω οτι στη χωρα μας δεν υπαρχουν παρομοια κολαστηρια...

Παντως ετσι για την ιστορια οταν εγω πηρα τον σκυλο μου απο Ελληνα εκτροφεα το συγκεκριμενο πετ σοπ εδινε τα ντομπερμαν 100 ευρω φθηνοτερα!!!
Η διαφορα τιμης ειναι αστεια ......
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Τρομερά φιλμάκια.
Στην Ελλάδα δεν νομίζω να υπάρχουν αντίστοιχες μονάδες εκτροφής σκύλων. Αυτοί που μας την λένε για τα αδέσποτα (αμερικλάνοι) να κοιτάξουν πρώτα τα χάλια τους!!!
Θυμίζουν κοτέτσια...
Κοτέτσια?
Αλήθεια, πόσοι έχουμε δει πως στοιβάζονται τα κοτόπουλα και τα γουρουνόπουλα που τρώμε?
Αυτά δεν είναι ζώα? Μονο οι σκύλοι μας είναι???
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Gogo said:
Παντως ετσι για την ιστορια οταν εγω πηρα τον σκυλο μου απο Ελληνα εκτροφεα το συγκεκριμενο πετ σοπ εδινε τα ντομπερμαν 100 ευρω φθηνοτερα!!!
Η διαφορα τιμης ειναι αστεια ......
δεν είναι αστεία πάντα,μπορεί να σου λένε 1200 ευρά αλλά αν τους κάνεις παζάρια κατεβάζουν την τιμή και μετά λένε"το σκυλί μου αξίζει 1200 ευρά
(τόσο το πωλούσαν) αλλά είμαι ξύπνιος και πονηρός και καταφερτζής και το πήρα 700,και γαμώ τις ευκαιρίες και με χαρτιά και απ'όλα"

και ρωτάω έναν κύριο μιας ανάλογης περίπτωσης στο πάρκο :"to pedigree το έχεις ελέγξει?" απάντηση :"τι είναι αυτό το....πώς το είπες?" :shock:
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Ενας φιλος που εχει ενα dobie απο πετ σοπ με χαρτια δηθεν θελησε να το γραψει στον ΚΟΕ ! Παει λοιπον στο πετ σοπ και ζηταει το pedigree ο καημενουλης μου και τι του λει ο τυπος;

Φερε την αιτηση εγγραφης στον ΚΟΕ να την συμπληρωσω εγω! Θα γραψουμε απο ποιο πετ σοπ το πηρες και εισαι ενταξει!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 




Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Δυστυχως οχι!
Ειναι πετ σοπ απο επαρχια! Τι να πω; Ειναι τοσο ηλιθιος; Τον δουλευει;

Την Δευτερα θα ξαναπαει απο κει να δει τι θα γινει, τωρα που καπως τον κατατοπισα!

Και να σκεφτεις οτι ο ιδιος πριν απο το σκυλακι που του εδωσε τωρα του ειχε φερει ενα θηλυκο απο Ουγγαρια και αυτο, το οποιο του πεθανε και ετσι του εδωσε αυτο που ηταν μεγαλωμενο!
Θα τους ειχε μεινει στοκ φαινεται!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Στην Ελλάδα όχι, δεν έχουμε ... τέτοιας έκτασης κονσερβοποίηση ...

ΕΧΟΥΜΕ όμως τέτοιου είδους εκτροφή. Και σε ποιότητα και ίσως σε ποσότητα.

Τα σκυλιά στα πετ-σοπ όπως έχει τωρα η κατάσταση είναι από τέτοιου είδους εκτροφή ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι, αυτό εννοώ.
Υπάρχουν κτήματα με 80 - 100 σκύλους εκτροφής
αναμεμειγμενους με κουτάβια όλων των ηλικιών ''εισαγόμενα'' μέσα στο χώμα και τις ακαθαρσίες.

Αυτός συνήθως είναι ο ''φίλος εκτροφέας που φέρνει μόνο σε μας'' που ακούτε σε διάφορα pet shop ....
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
denis said:
Ναι, αυτό εννοώ.
Υπάρχουν κτήματα με 80 - 100 σκύλους εκτροφής
αναμεμειγμενους με κουτάβια όλων των ηλικιών ''εισαγόμενα'' μέσα στο χώμα και τις ακαθαρσίες.
Και εμεις γιατι καθομαστε; Ξερεις που ειναι αυτα;

Τι καθομαστε και χαζοκοιταμε βιντεακια αν ολα αυτα γινονται στην πορτα μας; :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf