Pit - bull ή rottweiler ?


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Στο θέμα θηλυκού ή αρσενικού...

Στις λεγόμενες "δυναμικές φυλές" τα σκυλιά "δυναμίτες" είναι συνήθως τα θηλυκά και ότι τους λείπει σε σωματική ρώμη (ίσως) το αναπληρώνουν σε εκρηκτικό ταμπεραμέντο. Τα αρσενικά ζώα αυτών των φυλών είναι σε γενικές γραμμές πιο laid back σκύλοι, αλλά όταν φτάνουν "στα κόκκινα" σίγουρα η σωματική τους δύναμη δυσκολεύει την κατάσταση.

Ακόμα και αυτά που έγραψα δεν αποτελούν κάτι απόλυτο. Καλύτερα να στηριχθείς στις ικανότητες σου, πέρα από το φύλο που θα έχει ο σκύλος παρά να ποντάρεις σε κάτι ρευστό που μπορεί και να σου βγει ακριβώς το αντίστροφο.
 


LoukSky

Member
30 Ιουνίου 2014
18
30
34
Παιδια αυτο με το αρσενικο κ θηλυκο ,δεν ειναι κανονας.εχει να κανει με τον σκυλο κ τον εγκεφαλο του κ οχι με το τι εχει στο βρακι του.

Louk τι ηλικιας ειναι τα σκυλια σου?
Ο Διας 3 και η Άυλα 2 και κατι
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Φυσικα σου επιτρεπω να διαφωνεις,φυσικα κ δεν ξεχνω τις εξαιρεσεις,απλα οι τελευταιες για να επιβεβαιωσουν κατι ,πρεπει κ να υπαρχει.κ κανονας σε αυτο δεν υπαρχει..οπως τα λεει ο μεσιε πιο πανω ειναι..
 
  • Like
Reactions: Aslan


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
έτσι μπραβο όταν μιλάμε για διφορούμενα θεματα να ορίζουμε συγκεκριμένα σε ποια σημασια τους αναφερόμαστε;)
τωρα αν δεν ξανασυνδεθει η θεματοθετρια να μας διευκρινήσει τι ζητάει ,ότι και να λεμε εμεις δεν εχει νόημα:censored:
 


geozac

Well-Known Member
26 Μαϊου 2014
58
143
@DjSoukis
Γενικά συμφωνώ,αυτο το laid back που λες είναι ένεκα περισσότερης αυτοπεποίθησης,το θέμα είναι οτι το κόκκινο στα θηλυκά (στις δυναμικές φυλές) είναι πολύ πιο ανοιχτό χρώμα απο το κόκκινο του αρσενικού.

Και επειδή κάποια στιγμή μπορεί να ανάψει,καλύτερα είναι να μπορείς να ελένξεις το ζωντανό.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Ροτβαιλερ για την σταθεροτητα του χαρακτηρα τους,το καθαρο μυαλο την εντονη προστασια ιδιοκτητη - περιουσιας κ φυσικα για την επιβλητικη τους εμφανιση που εμπνεει σεβασμο κ οχι μονο..

υγ ΠΡΟΣΟΧΗ στο θεμα αποκτησης..
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
διαφορετικοι σκυλοι, διαφορετικα χαρακτηριστικά για διαφορετικα ζηταω.
Για εμενα αγαπημενες φυλες και οι δύο , ξεχωριστές.
Αν και το ροτ μου είναι το πιο συνεργασιμο σκυλι που είχα δεν θα το πρότεινα σε ιδιοκτητη που δεν εχει σκοπο να ασχοληθει σοβαρα με τον σκυλο ή δεν είναι εμπειρος, απο την αλλη το πιτ ξεροκεφαλο, ζωηρό , ζει για την δραση αλλα μπορεί να κοιμηθεί με τις ωρες πανω σου, ενας χαρουμενος κλόουν που και αυτός θέλει όμως σταθεροτητα, περισσότερη ασκηση και αρκετη εμπειρία.
Το ενα καχυποπτο με τους ξένους και παντα ετοιμο να υπερασπιστει την οικογενεια του το αλλο μες την καλη χαρά με όλον τον κόσμο και αλλα κατι παντα μεσα σου θα σου λεει ότι αν καταλαβει οτι υπαρχει κινδυνος θα παλεψει μεχρι τελους (αλλα μπορεί και να το δει σαν παιχνιδι και να ενθουσιαστει)
Το μόνο κοινό θα ελεγα είναι τα καλα τους νευρα και η ευαισθησία τους απεναντι στο αφεντικό τους
όπως λεει και ο φιλος μου ο Αγγελος και για τα δυο θελει πολυ προσοχη στην αποκτηση :)
 
  • Like
Reactions: Serge


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Μαλλον δεν εχεις δει κοκκινο θηλυκο...μεταξυ μας,πρεπει να σταματησεις να διαφωνεις... :)

Οπως κ να εχει σε αυτα τα κιλα,ο χειρισμος ειναι δυσκολος οταν δεν χρειαζονται μονο λογια κ οσο για την σκουροτητα του κοκκινου,τα θηλυκα πιστεψε με,αν υπαρχει κανονας για το πιο σκουρο,σιγουρα μιλαει για θηκυκα..
 


geozac

Well-Known Member
26 Μαϊου 2014
58
143
μεταξυ μας,πρεπει να σταματησεις να διαφωνεις... :)
Αυτό τώρα ήταν κάποιου είδους χαριτωμενιά, είναι δικό μου πρόβλημα το τι θα κάνω και δεν σε αφορά κράτα αυτού του είδους τις συμβουλές για τον εαυτό σου.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αυτό τώρα ήταν κάποιου είδους χαριτωμενιά, είναι δικό μου πρόβλημα το τι θα κάνω και δεν σε αφορά κράτα αυτού του είδους τις συμβουλές για τον εαυτό σου.
ναι χαριτωμενιά ήταν μην εξάπτεσαι. αλλα πραγματικά πού το στηρίζεις οτι τα αρσενικά μπορει να γίνουν πιο αγρια από τα θηλυκά?πρώτη φορά το ακούω να σου πώ την αλήθεια
 


geozac

Well-Known Member
26 Μαϊου 2014
58
143
Δεν νομίζω να έχω δώσει κάποιο δικαίωμα τέτοιο και περιμένω την ανάλογη συμπεριφορά.

Δεν μίλησα για αγριότητα,είναι μιά προσωπική άποψη.

Τι ακριβώς δεν είναι κανόνας ότι ένα αρσενικό θα είναι ένα πιο μεγάλο πιο δυνατό σκυλί και περισσότερο κυριαρχικό σε σχέση με ένα θηλυκό της ίδιας φυλής;
Δέν έχει καμία σχέση το άγριο με το κυριαρχικό,αν δείς το βίντεο θα δείς οτι περιγράφει αρσενικό rottweiler,έχουμε πάει την συζήτηση αλλού.
 
Last edited by a moderator:


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Δέν έχει καμία σχέση το άγριο με το κυριαρχικό,αν δείς το βίντεο θα δείς οτι περιγράφει αρσενικό rottweiler,έχουμε πάει την συζήτηση αλλού.
Σωστα, περιγραφει καποια συγκεκριμενα αρσενικα rottweilers που ηταν ομως "extreme cases", δηλαδη κατι σαν μια εξαιρεση και οχι εναν κανονα.:p
 


geozac

Well-Known Member
26 Μαϊου 2014
58
143
Το extreme case στην περίπτωση του είναι ότι περιγράφει έναν σκύλο με υπερβολική αυτοπεποίθηση.

Το κυριαρχικό στοιχείο σε ένα σκύλο στο δικό μου κόσμο έχει κλίμακες δεν είναι ένας διακόπτης on off,είναι ένα στοιχείο που εγώ προσωπικά ψάχνω στα ζώα και είναι θεμιτό το διακρίνω σε επίπεδα που θα το βρείς και σε θηλυκο και σε αρσενικό.

Απο τις μέχρι τώρα λοιπόν εμπειρίες και παραδείγματα που έχω στον δικό μου κόσμο κατα κανόνα τα αρσενικά ήταν πιο κυριαρχικά ζώα.

Κάθε ζώο είναι διαφορετικό όμως όπως έχω πεί πολλές φορές και δεν μπορείς να είσαι ποτέ απόλυτος πάει δηλαδή και vise versa αυτό.

Το κατα κανόνα πάρτο σαν να λέμε τις περισσότερες φορές δηλαδή.

Διάβασε και αυτό ίσως βοηθήσει
http://www.officialrottweilerguide....uppy_care/Male_or_female_Rottweiler_puppy.php
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Ο απολυτος μεχρι τωρα κ φουλ φοβικος μη σου παρει καποιος τον "αερα" εισαι εσυ(κατα την προσωποκη μου χαριτωμενη αποψη :) )σε ενα σκυλοκοσμο ισως θα εβγαζες κ δοντι,πιθανοτατα θα σε χαρακτηριζαν κ κυριαρχικο...οι χαριτωμενιες ειναι για να μην αναβουν τα αιματα,που μαλλον δεν σε ενδιαφερει αν συμβει..οπως κ μα εχει, ο,τι λεμε τουλαχιστον απο εμενα,ειναι σε φιλικο τονο κ λιγο με χαλαει η τοποθετηση σου...

Για να παμε παρακατω λοιπον,επειδη καποιοι ισως εχουν δει κ λιγο παραπανω απο το εργο που εχεις δει εσυ,φιλικα κ παλι ,καλο θα ηταν να αναθεωρησεις την αποψη σου γιατι δεν ισχυει,τουλαχιστον οπως αρχικα την τοποθετουσες..
 
Last edited:


geozac

Well-Known Member
26 Μαϊου 2014
58
143
Ο απολυτος μεχρι τωρα κ φουλ φοβικος μη σου παρει καποιος τον "αερα" εισαι εσυ(κατα την προσωποκη μου χαριτωμενη αποψη :) )σε ενα σκυλοκοσμο ισως θα εβγαζες κ δοντι,πιθανοτατα θα σε χαρακτηριζαν κ κυριαρχικο...οι χαριτωμενιες ειναι για να μην αναβουν τα αιματα,που μαλλον δεν σε ενδιαφερει αν συμβει..οπως κ μα εχει, ο,τι λεμε τουλαχιστον απο εμενα,ειναι σε φιλικο τονο κ λιγο με χαλαει η τοποθετηση σου...
Απο την έλλειψη επιχειρημάτων φτάσαμε στην προσωπική ανάλυση του δίκου μου χαρακτήρα.
Με συγχωρείς αλλα είναι ένα δρομολόγιο που δεν θα ακολουθήσω και θα βάλω μία τελεία.
Φιλικά.
 




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@geozac :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Ελπιζω να μην σε προσβαλω αλλα το κειμενο στο link που μου εδωσες μου φανηκε λιγο αστειο(ειδικα εκει που λεει για την περιοδο αναπαραγωγης, που μολις η θηλυκια ειναι στις μερες της ολα τα αρσενικα rottweilers [μονο;] της γειτονιας την ψαχνουν)!:X3:

Παντως με βαση αυτων που ειπε και ο Michael Ellis στο βιντεο που παρεθεσες, εντελως θεωρητικα συμπεραινω οτι κατι συμπεριφορες του τυπου "διεκδικω την θεση σου", "γρυλιζω"κλπ απο τα αρσενικα σκυλια, που μεχρι τωρα πιστευα οτι ηταν θεμα κυριαρχιας, ειναι τελικα το αντιθετο! Ειναι δηλαδη σκυλια χωρις το αισθημα της κυριαρχιας που απλα ξερουν πως με ενα γλυρισμα ισως κατι καταφερουν και στο τελος "καβαλουν" τον ιδιοκτητη-αρχηγο τους επειδη αυτος δεν ειναι σε θεση να τους επιβληθει. Φθανω λοιπον στο τελικο συμπερασμα πως τα περισσοτερα σκυλια δεν εχουν κυριαρχικη φυση. Αλλωστε ο ανθρωπος τα δημιουργησε ετσι ωστε να τον "υπηρετουν" και ο ρολος του κυριαρχου ανηκει αποκλειστηκα σε αυτον. Απο εκει και περα βεβαια οπως σε ολες τις αγελες ετσι και στην οικογενεια-αγελη μας σιγουρα υπαρχει μια ιεραρχια, που νομιζω πως την αρχηγια της οποιας τελικα την εχει η γατα ή η "γατα" του σπιτιου! ;)

Μηπως μπερδευουμε την κυριαρχια αναμεσα στα αρσενικα(ποιο ειναι το alpha male) με την ιεραρχια γενικα μιας αγελης;

Και μια ασχετη ερωτηση που απευθυνεται σε ολους οσους την διαβασουν.
Εφοσον ο ανθρωπος δημιουργησε αυτες τις φυλες με τετοιο τροπο ωστε να εχουν θαρρος και μαχητικοτητα και να ειναι δυναμικες αλλα στην ουσια αυτος πρεπει να ειναι αρχηγος, εαν καποιο σκυλι παρουσιαζει θεματα πραγματικης κυριαρχιας οπως τα αρσενικα rottweilers του βιντεο, τοτε αυτα δεν θα επρεπε να αποκλειονται απο την αναπαραγωγη; Η κυριαρχικοτητα, τουλαχιστον ως προς τον ανθρωπο, σε εναν σκυλο δεν ειναι κατι που οι εκτροφεις προσπαθουν να μειωσουν-εξαφανισουν;;
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Σαν να λεμε δλδ,οτι θα κοπει απο την αναπαραγωγη ενας εγωιστης ανθρωπος πχ... :)

Το πλανο εκτροφης απο εκτροφεα σε εκτροφεα,ακομα κ απο γεννα σε γεννα ,διαφερει.αλλα υπαρχουν καποια κριτηρια.εννοειται η υγεια ,σωματικη κ ψυχικη,η εργασια,η μορφολογια.καποιοι δινουν πιο πολυ βαση στην εργασια,καποιοι πιο πολυ στην μορφολογια κτλ,αλλα το να κοψεις απο την αναπαραγωγη ζωο το οποιο εχει σημαδια κυριαρχικοτητας η ειναι κυριαρχικο σαν ζωο,ειναι σαν να αφαιρεις κομματακια απο το παζλ.

Ασε που δεν προκειται κ ποτε να καταφερεις να βγαλεις ζωα που δεν θα το εχουν μεσα τους αυτο το πραγμα κ αυτη τη συμπεριφορα..ειναι κατι το οποιο ,ας πουμε οτι θα βγει ετσι κ αλλιως ,με μαθηματικη ακριβεια ,μεσα απο τα υπολοιπα στοιχεια του χαρακτηρα ενος ζωου.θα την χαρακτηριζα συμπεριφορα λοιπον,που πηγαζει απο την μιξη των στοιχειων του χαρακτηρα ενος ζωου...

Πως θα πρεπει να γινει λοιπον η επιλογη?τι ζωο θα πρεπει να κοψω?μηπως με τον καιρο κ κοβοντας διαρκως στοιχεια,στο τελος το ζωο δεν θα ειναι αυτο που πρεπει να ειναι?

Στην ουσια αυτο που μας πειραζει δεν ειναι το εργαλειο(παρομοια κατασταση με πνιχτες ,ρευματα κτλ),αλλα ο τροπος χρησης κ η χρηση του.δεν μας ενοχλει αν το τανκς ειναι βαρη,εχει οπλα κτλ κτλ.μας ενοχλει να μην μπορει καποιος να το κουμανταρει.αρα δεν σταματαμε την παραγωγη του οπλου,απλα εκπαιδευουμε η βρισκουμε καποιον να ξερει να κουμανταρει αυτο το πραγμα..χαζο το παραδειγμα ισως ,κρατηστε τα ζουμια(εφαγα κατι γαριδουλες σαγανακι κ ακομα στα ζουμια ειναι το μυαλο μου)
 
  • Like
Reactions: Aslan


13 Μαϊου 2015
6
0
31
Η εκτροφή pit bull, άρχισε το 19ο αιώνα με σκοπό και μόνο τις μάχες με άλλα ζώα, σκυλιά, αρκούδες, λιοντάρια κτλ. Δυστυχώς μέχρι και σήμερα συνεχίζεται η παράνομη εκτροφή από μερικούς ανθρώπους για κυνομαχίες , αλλά έχει αρχίσει και η εκτροφή σαν κατοικίδιο συντροφιάς. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κατοικίδιο συντροφιάς. Αυτή η ¨ράτσα" σκύλου(γιατί δεν υπάρχει αναγνωρίσιμη τέτοια ράτσα αφού είναι παράνομη) έχει σαν ένστικτο την επίθεση, βρίσκεται στο DNA τους, γιατί αυτή ήταν η χρήση τους. Εννοώ ότι όπως τα ρετρίβερ έχουν την τάση να φέρνουν πίσω το θήραμα, όπως τα ροτβάιλερ να μαζεύουν τα κοπάδια, έτσι τα pit bull θέλουν επιτίθενται. Είναι γνωστό ότι εκτός από ότι μπορεί να εκδηλώσει ανεξήγητη και ανεπιθύμητη αγριάδα έχουν μάθει από τα πρώτα χρόνια της εκτροφής τους, να μην προειδοποιούν πριν δαγκώσουν(γρύλισμα, δάγκωμα στο αέρα) αλλά να σε πιάνουν και να μην σε αφήνουν εύκολα. Σίγουρα σημαντικό ρόλο παίζει ο ιδιοκτήτης όπως και σε όλες τις ράτσες, αλλά πάντα οι πιθανότητες επίθεσης είναι πολύ αυξημένες διότι έχουν μάθει ότι υπάρχουν γι αυτό το λόγο. Στατιστικά το 2014 στην Αμερική, ενώ μόνο το 6% των ιδιοκτητών σκύλων έχουν pitbull, οι επιθέσεις από σκύλους σε ανθρώπους από αυτή τη ράτσα ήταν το 68% και μάλιστα οι περισσότερες ήταν από σκύλους της οικογένειας που επιτέθηκαν στον ιδιοκτήτη ή στα παιδιά του σπιτιού(γιατί τα βλέπουν σαν μικρά ζώα) ή σε άλλα μέλη ή σε γείτονες.

Υστερόγραφο, συνιστώ οποιαδήποτε άλλη μεγαλόσωμη ράτσα εάν μπορείτε να παρέχεται στο σκύλο ότι χρειάζεται!!
 
Last edited by a moderator: