pit bull terrier the most versatile dog athlete...


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Δεν μπορουν ολα τα πιτμπουλ να κανουν sch. Οπως δεν μπορουν και ολα τα γερμανικα η τα ροτ κ.α.. Σιγουρα σε αλλες φυλες το ποσοστο ειναι μεγαλυτερο απο τα πιτμπουλ επειδη ειναι ποιο ευκολα στην εκπεδευση παρα ενα πιτ. Αν ομως ασχολιοντουσαν περισσοτεροι εκπεδευτες με τα πιτμπουλ τοτε θα ειχε περισσοτερες συμμετοχες αλλα και παλι οχι οπως οι αλλες ρατσες.
Spyrodragon αν μπορεις κανε ενα intro στα Νεα Μελη για να ξερουμε με ποιον μιλαμε. :wink:
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Δεν μπορουν ολα τα πιτμπουλ να κανουν sch. Οπως δεν μπορουν και ολα τα γερμανικα η τα ροτ κ.α.. Σιγουρα σε αλλες φυλες το ποσοστο ειναι μεγαλυτερο απο τα πιτμπουλ επειδη ειναι ποιο ευκολα στην εκπεδευση παρα ενα πιτ. Αν ομως ασχολιοντουσαν περισσοτεροι εκπεδευτες με τα πιτμπουλ τοτε θα ειχε περισσοτερες συμμετοχες αλλα και παλι οχι οπως οι αλλες ρατσες.
Πολύ σωστός ο συλλογισμός σου!...
Το ποσοστό ειναι δραματικά,τραγικά μεγαλύτερο σε σημείο να είναι "μη συγκρίσιμο".

Ποιός ο λόγος λοιπόν που εκπαιδευτές,κρατικές υπηρεσίες,ιδιωτικοί φορείς επιλέγουν Γερμανικό ποιμενικό ή άλλα...μα πολύ-πολύ σπάνια Pit Bulls?

Eγώ λέω σίγουρα όχι η αγάπη τους για τις άλλες φυλές και σίγουρα όχι το μίσος τους για τα Pit Bulls.

Αυτό που λες "πιο εύκολα στην εκπαίδευση" σημαίνει καταλληλότερα για την δουλειά.
 




gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Σιγουρα καποιες ρατσες ειναι ποιο καταλληλες για καποιες δουλειες παρα ενα πιτμπουλ. Αλλα υπαρχουν πιστευω και πολλα πιτμπουλ να κανουν αυτο που εκανε ο Dirk και να παρουν εξισου καλη βαθμολογια. Αλλα θελει μεγαλυτερη προσπαθεια παρα σε ενα γερμανικο. Και καποιοι δεν το κανουν γιατι χανεις περισσοτερο χρονο.
Φανταζεσται ομως να γινει κατι και να πλακωσει η αστυνομια με τα πιτμπουλς? Δεν ειναι καπως?
Μια αλλη ερωτηση. Γιατι καπιοι εκπεδευτες δεν δεχονται να εκπεδευσουν πιτμπουλ?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
gevkarinian said:
Μια αλλη ερωτηση. Γιατι καπιοι εκπεδευτες δεν δεχονται να εκπεδευσουν πιτμπουλ?
ειτε γιατι ειναι λιγοι ειτε γιατι ειναι ηλιθιοι!
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
τα πιτ μπουλ ειναι φυλη... η γνωμη του κοσμου ειναι μια απο τους παραγοντες....
Αυτό πάει σε άλλο θέμα...ΕΔΩ


Αλλα υπαρχουν πιστευω και πολλα πιτμπουλ να κανουν αυτο που εκανε ο Dirk και να παρουν εξισου καλη βαθμολογια
Πολύ πιθανόν...μη σου πώ σίγουρο...Ανθρωποι σαν την Diane υπάρχουν όμως?...Στην Ελλάδα λες να υπάρχει κάποιος...κάποτε?
Ή απλά θα μένουμε στο "Δέστε τα με καραβόσχοινα και ελάτε να πιούμε καφε" ή "Κοίτα το πόσο μεγάλο κεφάλι έχει" ή "Τούμπανο η μικρή" και άλλα τέτοια χαριτωμένα?

Αλλα θελει μεγαλυτερη προσπαθεια παρα σε ενα γερμανικο. Και καποιοι δεν το κανουν γιατι χανεις περισσοτερο χρονο.
Αυτό σημαίνει προδιάθεση,ικανότητα και καταλληλότητα μιας φυλής για μια εργασία.

Φανταζεσται ομως να γινει κατι και να πλακωσει η αστυνομια με τα πιτμπουλς? Δεν ειναι καπως?
Πως?...Πλακώνουν με Malinois,GSD,Rottweiler,Dutch Shepherd,etc...Γιατί όχι Pit Bulls?

Γιατι καπιοι εκπεδευτες δεν δεχονται να εκπεδευσουν πιτμπουλ?
Σε βασική υπακοή ή κάτι άλλο?
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
Πολύ πιθανόν...μη σου πώ σίγουρο...Ανθρωποι σαν την Diane υπάρχουν όμως?...Στην Ελλάδα λες να υπάρχει κάποιος...κάποτε?
Ή απλά θα μένουμε στο "Δέστε τα με καραβόσχοινα και ελάτε να πιούμε καφε" ή "Κοίτα το πόσο μεγάλο κεφάλι έχει" ή "Τούμπανο η μικρή" και άλλα τέτοια χαριτωμένα?
βλεπω το pitbull-club ολοι το ξερουν... αλλα αν θες να μαθεις δεν ειμαι καν σε αυτην την κατηγορια ανθρωπων ωστε να μιλαω ετσι και να δενω με καραβοσχοινο τα σκυλια μου.... το πιτ μπουλ ειναι πολλα αλλα πραγματα απο το ποσο με γαλο καφαλι εχει και ποσο τουμπανο ειναι.....
ξερεις ποσους εχω ακουσει να λενε εχω εναν γερμανικο τουμπανο ή το ροτ μου εχει μια κεφααλα τετοια..... που ζειτε????????
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Έμεινες στα ασήμαντα όμως της δημοσίευσης...Για αυτά:


Ανθρωποι σαν την Diane υπάρχουν όμως?...Στην Ελλάδα λες να υπάρχει κάποιος...κάποτε?
Kαι το πως θα γίνουν...αν γίνουν...και από ποιούς αφού στο επίπεδο που βρισκόμαστε είναι δύσκολο να ξεχωρίσουμε τη φυλή μας από καμιά 100ρια άλλες...Τι γνώμη έχεις?
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
μπορει να υπαρξουν... μπορει και εγω να μου την βαρεσει να φυγω εξωτερικο να παρω διπλωμα εκπαιδευσης και να παρακολουθησω τα αναλογα σεμιναρια να παρω και ενα πιτ απο κουταβι και να το κανω ch...
εγω δεν εννοω μονο εμενα αλλα οποιονδηποτε... το θεμα ειναι οτι οταν μιλας με καποιον που ασχολειτε με τους γερμανικους πχ και τους πεις παρε αυτο το πιτ για sch θα σου πει ασε ρε γιατι ειναι ολοι ο καθενας κολλημενος με την ρατσα του.... το πιτ στην ελλαδα ηρθε για εναν σκοπο και δεν ειναι το sch και τωρα σιγα σιγα εχει αρχισει να αλλαζει αυτο... και πιστευω οτι καποια στιγμη θα αλλαξει τελειως..... :wink:
 


Δημήτρης Α.

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2006
210
2
Pireaus
www.freewebs.com
Αγαπητέ Spyrodragon γνώμη μου είναι ότι τα πιτ δεν χρησιμοποιούνται στα καθήκοντα που αναφέρεις σε εκτεταμένο βαθμό στην Ευρώπη και στην χώρα μας ειδικότερα (γιατί στις Ηνωμένες Πολιτείες χρησιμοποιούνται), διότι η άμεση προτεραιότητα σ'αυτά τα ζώα είναι η επιθετικότητα προς τους ανθρώπους, σε κάτι που υστερεί σημαντικά το APBT.

Όσο για τον τρόπο που αναφέρθηκες στις προσπάθειες που κάνουμε να ενώσουμε τον κόσμο και να αλλάξουμε νοοτροπία θα σε παρακαλούσα να είσαι λιγότερο αυστηρός. Όλα από κάπου ξεκινούν αγαπητέ μου και πίστεψέ με ότι παρά τις διαφορές μας κατά καιρούς, κάνουμε ότι καλύτερο σ'αυτό το θέμα αλλά το κολύμπι μαθαίνεται απ'τα ρηχά δεν σε πετάνε κατευθείαν στα 10 μέτρα βάθος και να σου πουν κολύμπα...
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
Όσο για τον τρόπο που αναφέρθηκες στις προσπάθειες που κάνουμε να ενώσουμε τον κόσμο και να αλλάξουμε νοοτροπία θα σε παρακαλούσα να είσαι λιγότερο αυστηρός. Όλα από κάπου ξεκινούν αγαπητέ μου και πίστεψέ με ότι παρά τις διαφορές μας κατά καιρούς, κάνουμε ότι καλύτερο σ'αυτό το θέμα αλλά το κολύμπι μαθαίνεται απ'τα ρηχά δεν σε πετάνε κατευθείαν στα 10 μέτρα βάθος και να σου πουν κολύμπα...
η αλλαγη που λεγαμε.....
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
...γιατι ειναι ολοι ο καθενας κολλημενος με την ρατσα του....
Κατ'αρχήν πιστεύω να καταλαβαίνεις πόσο "κακό" μπορεί να είναι αυτό όταν συμβαίνει...με οποιονδήποτε άνθρωπο,σε οποιαδήποτε φυλή?... :D

Πώς όμως θα γίνουν όλα αυτά?...Όταν:

Kαι το πως θα γίνουν...αν γίνουν...και από ποιούς αφού στο επίπεδο που βρισκόμαστε είναι δύσκολο να ξεχωρίσουμε τη φυλή μας από καμιά 100ρια άλλες...Τι γνώμη έχεις?

Συγνώμη...αλλά για τι ακριβώς μου λέτε?...Προσπάθειες ως προς τι?... :oops:
 


sotiris_z

Well-Known Member
11 Απριλίου 2008
95
0
athens-greece
www.pitbull-rescue.gr
Kαι το πως θα γίνουν...αν γίνουν...και από ποιούς αφού στο επίπεδο που βρισκόμαστε είναι δύσκολο να ξεχωρίσουμε τη φυλή μας από καμιά 100ρια άλλες...Τι γνώμη έχεις?
ποιος σου ειπε οτι εγω με αυτο συμφωνω??????
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Αυτό μάλλον...

οποιος δεν εχει ασχοληθει με τα πιτ και δεν εχει δει αρκετα δειγματα μπορει να μπερδευτει οχι εγω ομως...
ειναι πιτ μπουλ και για αυτο ειμαι σιγουρος... εχεις δει ποτε patterdale terrier... δεν ειναι τα μισο απο τα μικροτερα δειγματα πιτ μπουλ... δες αυτο ποσο ειναι πιπλα στο ανθρωπο... μηπως ειναι σημαδια απο μαχη
??? λεω εγω τωρα
Rubys Dollar σελίδα 4,φωτογραφία 12... ΣΥΓΝΩΜΗ ... :?
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αγαπητέ Spyrodragon γνώμη μου είναι ότι τα πιτ δεν χρησιμοποιούνται στα καθήκοντα που αναφέρεις σε εκτεταμένο βαθμό στην Ευρώπη και στην χώρα μας ειδικότερα (γιατί στις Ηνωμένες Πολιτείες χρησιμοποιούνται), διότι η άμεση προτεραιότητα σ'αυτά τα ζώα είναι η επιθετικότητα προς τους ανθρώπους, σε κάτι που υστερεί σημαντικά το APBT.
Αρα δεν είναι το καλύτερο σκυλί για όλες τις δουλειές , ΟΚ ??
Πές το tatooman να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι ... επιτέλους ...

Επίσης - ιχνηλασία - διάσωση - ναυαγωσωστική κλπ κλπ - είναι άμεση προτεραιότητα η επιθετικότητα ?? Γιατί με τέτοιο drive δεν πάνε ??

ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΚΟ ΟΝΟΜΑ

Γιατί έχουν κακό όνομα ??

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ

Τί μπορεί να γίνει ??

ΕΣΥ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ... εγω θεωρώ το pit καταδικασμένο σε εξαφάνιση, και μιλάω ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ και ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΑ ... σε βάθος χρόνου δεν θα μείνει τίποτα ... δυστυχώς

Όσο για τον τρόπο που αναφέρθηκες στις προσπάθειες που κάνουμε να ενώσουμε τον κόσμο και να αλλάξουμε νοοτροπία θα σε παρακαλούσα να είσαι λιγότερο αυστηρός. Όλα από κάπου ξεκινούν αγαπητέ μου και πίστεψέ με ότι παρά τις διαφορές μας κατά καιρούς, κάνουμε ότι καλύτερο σ'αυτό το θέμα αλλά το κολύμπι μαθαίνεται απ'τα ρηχά δεν σε πετάνε κατευθείαν στα 10 μέτρα βάθος και να σου πουν κολύμπα...
ΕΝΑΣ από εσάς και ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ κι ας μην το γουστάρει έπρεπε να έχει περάσει ένα σκυλί IPO ... δεν νοείται για μένα ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ των αρετών της φυλής χωρίς αυτό ... αν ήμουνα στην θέση ''οργανωτή'' της όποιας προσπάθειας, θα ήταν πρώτη προτεραιότητα, καθώς και οι επισκέψεις σε σχολεια κλπ κλπ ....
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μπορεί να έχει αρνηθεί και άλλα 100 ...

Ο εκπαιδευτής είναι επαγγελματίας που πρέπει να προσέχει το όνομά του, και την τσέπη του ... αν κρίνει ότι ο ιδιοκτητης είναι καμένο χαρτί που λέμε, ναι, θα αρνηθεί και πίτμπουλ και όλα, είναι διαιωμά του και μαγκιά του ... επίσης αν κρίνει ότι δεν μπορεί να το εκπαιδεύσει για οποιονδηποτε λόγο, είναι μαγκιά του πάλι ...
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
denis said:
Μπορεί να έχει αρνηθεί και άλλα 100 ...

Ο εκπαιδευτής είναι επαγγελματίας που πρέπει να προσέχει το όνομά του, και την τσέπη του ... αν κρίνει ότι ο ιδιοκτητης είναι καμένο χαρτί που λέμε, ναι, θα αρνηθεί και πίτμπουλ και όλα, είναι διαιωμά του και μαγκιά του ... επίσης αν κρίνει ότι δεν μπορεί να το εκπαιδεύσει για οποιονδηποτε λόγο, είναι μαγκιά του πάλι ...
Συμφωνώ και επαυξάνω!!! Έτσι είναι άλλωστε και οι σωστοί εκπαιδευτές!
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ΕΝΑΣ από εσάς και ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ κι ας μην το γουστάρει έπρεπε να έχει περάσει ένα σκυλί IPO ... δεν νοείται για μένα ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ των αρετών της φυλής χωρίς αυτό ... αν ήμουνα στην θέση ''οργανωτή'' της όποιας προσπάθειας, θα ήταν πρώτη προτεραιότητα, καθώς και οι επισκέψεις σε σχολεια κλπ κλπ ....
το πρωτο μερος το θεωρω εφικτο.αληθεια γιατι δεν κανεις μια προσπαθεια?

απο οτι γνωριζω κατα καιρους εχουν περασει σκυλια σε τραιαλ.


τελικα ποιο πιστευετε οτι ειναι το μελλον του πιτμπουλ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.941
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel