Pit bull


7 Αυγούστου 2019
6
2
38
Καλημερα σας , καλο μηνα : )
Εδω και λιγες μερες φιλοξενω ενα pit bull καθαροαιμο μου εχουν πει , δε τη γνωριζω τη ρατσα και ουτε ειμαι εμπειρος χειριστης σκυλων , αρσενικο 5 με 6 χρονων αστειρωτο , δειχνει να 'χει ομορφο χαρικτηρα φιλικο πολυ με ανθρωπους , με ζωα δεν ειμαι σιγουρος, το μονο που εχω δει ειναι οτι ειναι απαθεις εως οτου το αλλο σκυλη αρσενικο η θυλικο του γαβγηση, εκει κατεβαζει διακοπτη και γινετε πολεμιστης , σε περιπτωση που αρπαχτη νοιωθω οτι θα ειναι μεχρι τελικης πτωσεις ακομη και αν ο 'αντιπαλος ειναι αρκουδα', το φιλοξενω για καποιες μερες μεχρι να βρει οικογενεια μεσω μιας αναρτησεις που ειδα σε σελιδα φιλ.ζωικ στο fb , ο λογος που το κανα ηταν διοτι ελεγε οτι φιλοξενιτε τελευτεα μερα και αυριο βγαινει στο δρομο η οποια στη πορεια φανηκε οτι ηταν ψευτικη και στην ηθικη μου ηταν αντιθετη εκεινη τη στιγμη να το προσπερασω απο τι στιγμη που μπορουσα διοτι την ημιαιμη τσοπανα μου την ειχα στους γονεις μου λογο πολυωρης εργασιας..
Το pit bull , η Φατσα οπως τον λεω , η ιστορια του εχει ως εξεις : Το ειχε ενα παιδι , ειχε δυστιχημα και ειναι 2 χρονια στο νοσοκομειο , με το ενα ποδι κομμενο και ισως και το δευτερο , οι γονεις του απο τη τους ειδα χθες δεν εχουν καμια ιδεα για σκυλους κ συμπεριφορα ποσο μαλλον για μια τετοια ρατσα , λογικα δεν εβγαινε καθολου αυτα τα χρονια η τροφη του ηταν κονσερβα barroon απο σκλαβενιτη , χαλια δλδ , και οταν τον ειδα πρωτη φορα ενοιωσα στα ματια του μια ψυχολογικη πιεση , σαν να ηταν χαμενο -συνχησμενο.. εχει μαθει μαλλον απο μονο του να ανοιγη την πορτα , ετσι το σκασε απο το σπιτι, και το βρηκε το παιδι με τον οποιο βρεθηκα, σε μια καφετερια να κανει χαρουλες και να θελει χαδια απο το κοσμο. Ενδιαφερθηκε ,εψαξε , βρηκε σε ποιον 'ανηκη'και εκανε την αναρτηση .. Ειδα 2 φορες τη φατσα και πηγαμε μια μικρη βολτα με λουρι 1,20 εκατοστα, τραβαγε πολυ ,φυσιολογικο, πριν τον παρω για φιλοξενια, οταν το πηρα την επομενη επρεπε να παω για το 8αρω μου , 16:00 -00:00 , οποτε το πρωι βγηκαμε βουνο,σχοινη 20 μετρα περιπου για να χει χωρο να εξερευνηση ,ισως και να ταν η πρωτη φορα που πηγε σε φυση , ακομη και με τοσα μετρα με τραβαγε..καναμε 7 χλμ περπατημα με μια εφαρμογη που εχω στο κινητο, γυρισαμε σπιτι και γνωριζοντας τη συμπεριφορα που ειχε ,δλδ ξυνει και ανοιγη την πορτα και οτι μεσα στο σπιτι με ακολουθαγε παντου και οποτε πλησιαζα τη πορτα η εκλεινα τη πορτα της τουαλετας οταν ειμουν μεσα γινοταν πολυ ανησηχως ,καταλαβα οτι μαλλον εχει και καποιο στρεες αποχωρισμου, τον εδεσα με αυτο το σκοινη να χει προσβαση σε ολο το σπιτι αλλα να μη φτανει στη εξωπορτα , βαζω τη καμερα να τον μαγνητοσκοπισω και φευγω. Με το που κλεινω τη πορτα αρχιζει τα κλαμματα και λιγα ουρλιαχτα , στεναχωριθηκα αλλα επρεπε να γινει, γυρνωντας το βραδυ σπιτι πιστευα οτι θα δω διαφορες ζημιες , παρο ολα αυτα δεν υπηρχε το παραμικρο πουθενα και ουτε ειχε κανει την αναγκη του η κατουριση καπου , με εντυπωσιασε ολο αυτο. Βαζω τη καμερα να δω και βλεπω για μια ωρα και αφου ειχαμε κανει 7 χλμ , η φατσα πανω κατω κλαψουριζε ,πηγενε περα δοθε και εκανε σαν αγριο αλογο στα 2 ποδια του για να φτασει στη πορτα, μετα την 1 ωρα κουραστικε και κοιμηθηκε ( ποιο κατω δεν εχω δει ) τις επομενες 2 ειχα ρεπο ,του αφιερωσα ολο το χρονο μου για με βολτες στο βουνο και τα ιδια χλμ πανω κατω , της ωρες αυτες που επελεγα και το μερος γνωριζα οτι ημασταν μονοι μας οποτε τον ελυσα με ανχος βεβαια,να δω πως θα συμπεριφερθει , με εντυπωσιασε οτι δεν εφευγε πανω απο 4 μετρα μπροστα μου και στο μεγαλητερο μερος της βολτας περπαταγε διπλα στο ποδι μου , ισως να του ειχαν κανει εκπαιδευση γιατι γνωριζει κ το κατσε λιγο απλα θεωρω οτι το χει ξεχασει με το καιρο που εχει παρεμεληθη.. 4 μερα μαζι..βολτα πρωι φαγητο μετα δεσιμο ( τον εδενε και οταν ειμουν κ εγω μεσα στο σπιτι ωστε να μην συνδιασει το δεσιμο με το οτι φευγω + οταν ηθελα να παω στο αμαξι και να ρθω εκλεγε και ηθελε να ανοιξη τη πορτα) μαγνητοσκοπιση και φευγω... το ιδιο ..κλαμα κλαμα να προσπαθει να φτασει στη πορτα αλλα ο χρονος κ η ενταση σιγκριτικα με την πρωτη φορα ειχε μεγαλη διαφορα ,ειπα ολοι αυτη την ιστορια γιατι εχω 2 αποριες... πως γινετε μια τετοια συμπεριφορα να σταματηση , μονο με στειρωση χρονο και ηρεμια η θελει και κατι αλλο ; η δευτερη ειναι στην αρχη της επαφης μας εκανε τη κινηση του καβαληματος πανω μου , το κανε τον κατεβαζα ομορφο και ηρεμα το ξανακανε, εγινε καμια 15 φορες την 16 οπως παει να ανεβει του βαζω το γονατο και την ακουσε στο στερνο κ σταματησε , το ξανακανει αλλα οχι επιμονα , γιατι το κανει αυτο ; λογο οτι εχει οιστρο και ειναι αστιροτος και ολο αυτο που εχει βιωσει πριν ; τη θελει να μου πει με αυτη την κινηση ; Δυστηχως η ευτυχως δεν πιστευω στη κυριαρχια αυτου καθ αυτου , θεωρω οτι το θεμα αυτο ( κυριαρχικο) ειναι περισσοτερο απο τον ανθρωπο προς το σκυλο και οχι απο το σκυλο προς τον ανθρωπο , οποιος ειχε την υπομονη κ το χρονο να το διαβασει μεχρι τελος κ γνωριζει θα ηθελα με μεγαλη χαρα την απαντηση του... πφφ πιαστικαν τα δαχτιλα μου... Ευχαριστω !!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Τι να σου πρωτοπεί τώρα κανείς βρε Χρήστο, για όλα αυτά;
Σίγουρα, μπράβο σου, για την προσπάθεια που κάνεις, γι'αυτό το ζώο.
Σου περνάει απ'το μυαλό να το κρατήσεις;

ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ: ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ΒΑΛΤΟΥ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ, ΜΕ ΕΥΑΝΑΓΝΩΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ. ΟΛΗ ΜΕΡΑ. ΟΧΙ ΜΟΝΟ, ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΕΞΩ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ: ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ, ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.
Μην τον λύνεις ΠΟΥΘΕΝΑ και ΠΟΤΕ. Μπορεί την πρώτη, την δεύτερη, την δέκατη φορά που θα το κάνεις να μην φύγει από δίπλα σου, και την ενδέκατη, να μην τον ξαναβρείς ποτέ. Μην εμπιστεύεσαι τον ιμάντα που τον έχεις δεμένο και φεύγεις, μέσα στο σπίτι. Ισως σε πρώτη ευκαιρία τον φάει, άσχετα που δεν το'χει κάνει μέχρι στιγμής, και να βρει τρόπο να την κοπανήσει. Υπάρχει επίσης η πιθανότητα, κάποια μέρα, να σου κάνει τεράστιες ζημιές και να μην το πιστεύεις. Μπορεί και όχι βέβαια, αλλά γενικά, μην εμπιστεύεσαι τίποτα απ'ότι βλέπεις τώρα. Θέλει χρόνο, να σου δείξει πως πραγματικά είναι. Μην κάνεις πειράματα ακόμη, γιατί θα στενοχωρεθείς ίσως ένα ωραίο πρωί.
Σ'αυτή την ηλικία, η στείρωση δεν είναι πιθανό, να βοηθήσει συμπεριφορικά. Ισως, να μην παθαίνει κρίσεις πανικού, στην όσφρηση θυληκιάς σε οίστρο, ακόμη κι αν αυτή βρίσκεται πολύ μακριά.

Αν μπορείς να προμηθευτείς ένα ευρύχωρο για το μέγεθός του crate, καλό θα είναι, να ξεκινήσεις μ'αυτό την εκπαίδευσή του.

* Το θέμα της καθαροαιμίας άστο καλύτερα. Δεν έχει και καμία σημασία άλλωστε, στην περίπτωσή του.
 


7 Αυγούστου 2019
6
2
38
Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου και την απαντηση σου , σεβομαι και θα ακολουθησω τις συμβουλες σου.. Οσο αν το σκεφτομαι για υοθεσια η οχι εκει παιζει μια μαχη μεσα μου αναμεσα στη λογικη και το συναισθημα... δεν μπορω πρωτον και κυριο γιατι τα οικονομικα μου ειναι χαλια και εχω ενα ειδη και δευτερον πιστευω οτι δεν ειμαι τοσο εμπειρος για να 'χω τοσο δυνατη ρατσα , ευχομαι να ηρεμισει κ να χαλαρωση οσο ειμαστε μαζι και να βρει μια οικογενεια που να το σεβετε και να το αγαπησει !! Ειδη απ'οσο γνωριζω ,στειρωση ,τσιπαρισμα εξετασεις κλπ θα τα αναλαβει η Σπαζ..
 
  • Like
Reactions: spyv and mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
επειδη υπαρχει περιπτωση να μεινει ας πουμε καιρο μαζι σου... σκεψου σοβαρα το Crate. Διαβασε θεματα και εδω και ρωτα, πιθανα αν ειναι στην ευθυνη της σπαζ να εχει και καποιο ατομο πχ εθελοντη εκπαιδευτη η καποιον εμπειρο να σε συμβουλεψει σχετικα. Θα βοηθησει πολυ στην ανασφαλεια του σκυλακου οταν φευγεις απο το σπιτι. Προσωπικα το εχω βρει πολυ χρησιμο.