Pitbull Club of Greece Convention 8-9 Ιουνίου 2013


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Εντυπώσεις... χμμμ...
Nαι, είναι σκυλιά που "τό 'χουν" με την άσκηση. Και ναι, η έλξη βαρών είναι ένας ενδιαφέρων τρόπος εκτόνωσης για αυτά τα σκυλιά, αλλά:
Πόσο υγιής είναι αυτός ο τρόπος; Κατά αντιστοιχία, και η άρση βαρών στον άνθρωπο δεν είναι ό,τι καλύτερο όπως κάθε μορφή αθλητισμού στο extreme της.
Επίσης με χάλασε λίγο, σε μία περίπτωση όπου αυξήθηκαν τα κιλά και ο σκύλος δεν μπορούσε, αλλά ο ιδιοκτήτης λύσσαγε και επέμενε να συνεχίσει. Εν αντιθέσει με άλλον ιδιοκτήτη, ,προς τιμήν του, που προτίμησε να μην εξαντλήσει τα όρια του σκύλου του και σταμάτησε.
Τέλος, ναι, σημαντικό ποσοστό αυτού του κοινού είναι λίγο ..."κάγκουρ". :cool:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Γύρισες σοφότερος παιδί μου Τάκη;
Απέκτησες καμμιά καινούργια γνώση, να μας μεταφέρεις;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Κάθε ξεκίνημα με τα προβλήματα του, αλλά καλό είναι να τα αναφέρουμε αλλά να μην κολάμε μόνο εκεί.
Είναι εντυπωσιακό που σκυλιά απο 25 ώς 30 κιλά τράβαγαν βάρος που ξεκιναγε απο 740 κιλά.
Η ώρα ήταν λάθος σίγουρα για τους σκύλους , νωρίς είχε ζέστη , ειδικά στην αρχή και κάποια σκυλιά δικαιολογημένα έψαχναν ίσκιο να κρυφτούν και κάποια άλλα που στις προπονήσεις (απο ότι άκουσα απο τους γύρω) για πλάκα τα τράβαγαν εκει δεν τα κατάφεραν ή τα κατάφεραν με βοήθεια.
Πάντως δύο τρεις συμμετοχές σε έκαναν να χαζευεις με το πεισμα τους και την θέληση τους.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
vrmode δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι υγιης αυτος ο τροπος και με προβληματιζει και μενα.
Δεν ξερω κατα ποσο εστιαζε ολο το convention σε αυτον τον τομεα, προσωπικα δεν βρισκω ιδιαιτερο νοημα στον διαγωνισμο ελξης.
Το προγραμμα αναφεροταν και σε εκτροφη, και μορφολογια και σεμιναριο χειρισμου..αυτα ειχαν τιποτα να πουν?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Το προγραμμα αναφεροταν και σε εκτροφη, και μορφολογια και σεμιναριο χειρισμου..αυτα ειχαν τιποτα να πουν?
Δεν τα είδα - πήγα αργά σήμερα και είδα μόνο έλξη βαρών.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Γύρισες σοφότερος παιδί μου Τάκη;
Απέκτησες καμμιά καινούργια γνώση, να μας μεταφέρεις;
Πάντα αποκομίζεις κάτι...σοφότερος δεν ξέρω αν είμαι, αλλά είδα κάτι που δεν το έχω ξαναδεί.:)

Προσωπικά δεν θα έβαζα τον σκύλο μου σε τέτοια δοκιμασία και μάλιστα σε δυσμενείς καιρικές συνθήκες. Αλλά έχω lab και όχι pit και συνεπώς δεν ξέρω τι είναι αυτό που τα κάνει ευτυχισμένα

Πάντως, όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο ενισχύεται μέσα μου η πεποίθηση : πάνω από όλα ο σκύλος, η υγεία και η ευζωία του.. τα υπόλοιπα είναι ανθρώπινη ματαιοδοξία.

Αν το pit, για να είναι καλά πρέπει να τραβάει 1150 κιλά, τότε ας είναι έτσι...
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Πάντως, όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο ενισχύεται μέσα μου η πεποίθηση : πάνω από όλα ο σκύλος, η υγεία και η ευζωία του.. τα υπόλοιπα είναι ανθρώπινη ματαιοδοξία.
Αμήν.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Μεγαλυτερη ποζερια σε κατοχους αλλων φυλων δεν εχω δει. Φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις, ομως οταν βλεπω να εξωθουμε το σκυλο στα ακρα...γιατι ρε παιδια?? να χω να λεω οτι το δικο σου τραβηξε 200 κιλα και το δικο μου εφτασε τα 500?? αααα τι ωραια την εχω μεγαλυτερη...τη δυναμη!

ολα εχουνε τα ορια τους κι η αθληση και η εργασια επισης!!
καλο ειναι να σεβομαστε το ζωο κι οχι να προσπαθουμε μεσω αυτου να ανεβουμε στα ματια των αλλων!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Επειδή όμως, δεν είμαστε γνώστες της φυλής, ας μην βγάζουμε έτσι συμπεράσματα.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Δεν εβγαλα και κανενα συμπερασμα η αληθεια καταγραφεται.

Ειναι αυτο που ειπε ο takis παραπανω
Αν το pit, για να είναι καλά πρέπει να τραβάει 1150 κιλά, τότε ας είναι έτσι...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Sorry, αλλά δεν έχει καμμία σχέση, το ύφος της απάντησης του takisft, με την δική σου.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Μεγαλυτερη ποζερια σε κατοχους αλλων φυλων δεν εχω δει. Φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις, ομως οταν βλεπω να εξωθουμε το σκυλο στα ακρα...γιατι ρε παιδια?? να χω να λεω οτι το δικο σου τραβηξε 200 κιλα και το δικο μου εφτασε τα 500?? αααα τι ωραια την εχω μεγαλυτερη...τη δυναμη!

ολα εχουνε τα ορια τους κι η αθληση και η εργασια επισης!!
καλο ειναι να σεβομαστε το ζωο κι οχι να προσπαθουμε μεσω αυτου να ανεβουμε στα ματια των αλλων!
γενικα στα πιτ μπουλ υπαρχει μια ατυχια,την φυλη την κυνηγανε για λαθους λογους λαθος ατομα,και αυτα τα λαθος ατομα ειναι μεγαλο ποσοστο,δεν υαρχει σωστη εκτροφη για αυτο δεν υπαρχουν και σωστοι ιδιοκτητες!

αλλα η ελξη γενικα (με μετρο) ειναι καλη φαση!
 






aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
γενικα στα πιτ μπουλ υπαρχει μια ατυχια,την φυλη την κυνηγανε για λαθους λογους λαθος ατομα,και αυτα τα λαθος ατομα ειναι μεγαλο ποσοστο,δεν υαρχει σωστη εκτροφη για αυτο δεν υπαρχουν και σωστοι ιδιοκτητες!

αλλα η ελξη γενικα (με μετρο) ειναι καλη φαση!
Γι αυτα τα λαθος ατομα μιλησα κι εγω!

Το ζουμι βρισκεται στην παρενθεση σου :) με μετρο!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Μπραβο που αρχιζει με events να αλλαζει προς το καλυτερο η εικονα τον πιτ.


Πάντως, όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο ενισχύεται μέσα μου η πεποίθηση : πάνω από όλα ο σκύλος, η υγεία και η ευζωία του.. τα υπόλοιπα είναι ανθρώπινη ματαιοδοξία.
+1
Ισχυει για ολα τα κυνοαθληματα.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Όπως μου είπε κι ένας πιτμπουλάς προχθές στη σκυλοβόλτα που το συζητούσαμε, "καλύτερα να τα βάζουν σε έλξη βαρών παρά σε κυνομαχίες". Θα συμφωνήσω μαζί του. Ωστόσο έχω την απορία - το πιτ έχει φτιαχτεί για να τραβάει απίστευτο βάρος; Πιο πολύ σε κατεύθυνση agility θα το φανταζόμουν.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εγω παλι θα ηθελα να μαθω απο τους παρευρεθεντες...
αν παρατηρησαν τι σχεση ειχαν τα σκυλια μεταξυ τους και πως οι ιδιοκτητες τους φερονταν στα σκυλια οταν ηταν πολλα μαζι αν ηταν... σχετικα κοντα....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
εγω παλι θα ηθελα να μαθω απο τους παρευρεθεντες...
αν παρατηρησαν τι σχεση ειχαν τα σκυλια μεταξυ τους και πως οι ιδιοκτητες τους φερονταν στα σκυλια οταν ηταν πολλα μαζι αν ηταν... σχετικα κοντα....
Λίγο βρέθηκα εκεί αλλά χμμμ... στη φάση της έλξης και στην απονομή που είδα κατάλαβα ότι τα κρατούσαν μακριά και αγαπημένα. :rolleyes: Βέβαια μπορεί να συνέβαινε αυτό και επειδή τα σκυλιά της έλξης ήταν "φτιαγμένα" εκείνη την ώρα για τη δουλειά που έπρεπε να κάνουν.

Για να μην παρεξηγηθώ πάντως, σε καθημερινή σχεδόν βάση πάμε σε άλσος-σκυλοπαιδική-χαρά όπου ξαμολιούνται καμιά 10-15 σκύλοι μαζί, οι περισσότεροι γνωρίζονται μεταξύ τους. Ανάμεσά τους είναι και 2 αρσενικά πιτ, 7 και 15 μηνών, που τα πάνε μια χαρά με τους άλλους σκύλους. Βέβαια οι ιδιοκτήτες τους τα έχουν "λυσσάξει" στην κοινωνικοποίηση επί τούτου - τα έχουν εκεί από κουτάβια κάθε μέρα όμως!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.129
Μηνύματα
896.015
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps