Please help.. Εκπαίδευση..


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Το αν ο σκυλος θα γινει επιθετικος η οχι δεν εχει καμια μα καμια σχεση με την ρατσα του. Ισα ισα βλεπεις τοσους να βγαζουν αφρους οταν λες οτι θα παρεις ενα δυνατο σκυλι οπως Πιτμπουλ, Ντογκο, κλπ γιατι ειναι "επιθετικα", αλλα οι περισσοτεροι λατρευουν μικρα σκυλια οπως τα τσιουαουα που πολλες φορες, μη εχοντας εκπαιδευτει καθολου, ειναι κυριολεκτικα ο σατανας ο ιδιος. Αλλα εκει δεν τους πειραζει, γιατι ειναι μικρουλια, και σιγα τη ζημια που θα κανουν.

Τα προβληματα συμπεριφορας λοιπον, φιλη/ε, θα εμφανιστουν εαν το σκυλακι δεν παρει σωστη η και καθολου εκπαιδευση απο εσενα/απο καποιον εκπαιδευτη, και σε αλλη περιπτωση εαν το ζωακι εχει καποιο νευρολογικο/ψυχολογικο προβλημα, που επισης μπορει με εκπαιδευση, κτηνιατρικη περιθαλψη και αγαπη να φτιαξει. Κανενα σκυλι δεν ειναι γεννημενο δολοφονος. Δεν ειναι στο DNA η αγριαδα. Ειναι ομως αληθεια οπως ολοι εχουν γραψει, πως καποιες ρατσες θελουν να εχεις ΜΕΓΑΛΗ εμπειρια απο σκυλους γενικα, και της ιδιας ρατσας. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ενα σκυλι που φτανει τα 45 κιλα. Οι κτηνιατροι δεν παυουν να ειναι ανθρωποι, και να εχουν φοβιες (βλακωδειςς κατα τη γνωμη μου.) Οποτε μπορει αυτος να ηταν ο λογος που σου ειπε κατι τετοιο. καθαρα και μονο επειδη εκεινη εχει προκαταληψη.

Συνοπτικα, μην παρεις καθολου σκυλι αν δεν νιωθεις ετοιμος/η να αναλαβεις την τεραστια ευθυνη, την υπομονη που θελει η εκπαιδευση και ολα τα σχετικα. Και πιο συγκεκριμενα, μην παρεις Ντογκο εαν φοβασαι οτι δεν θα τα καταφερεις. Μπορει να σου αρεσει σαν εμφανιση, αλλα γι αυτο υπαρχουν οι φωτογραφιες. Περιμενε μεχρι να εχεις κανει μεγαλη και εκτενη ερευνα, να εχεις ενα πλανο εκπαιδευσης, να ξερεις ΚΑΛΑ απο ποιον αγοραζεις, και να νιωθεις ετοιμος/η. Η ακομα καλυτερα, ασε τις ρατσες και σωσε ενα πανεμορφο αδεσποτακι που δεν εχει εναν πλουσιο εκτροφεα να το φροντιζει μεσα στην χλιδη.
 


An aer

Active Member
16 Μαϊου 2020
25
11
31
Το αν ο σκυλος θα γινει επιθετικος η οχι δεν εχει καμια μα καμια σχεση με την ρατσα του. Ισα ισα βλεπεις τοσους να βγαζουν αφρους οταν λες οτι θα παρεις ενα δυνατο σκυλι οπως Πιτμπουλ, Ντογκο, κλπ γιατι ειναι "επιθετικα", αλλα οι περισσοτεροι λατρευουν μικρα σκυλια οπως τα τσιουαουα που πολλες φορες, μη εχοντας εκπαιδευτει καθολου, ειναι κυριολεκτικα ο σατανας ο ιδιος. Αλλα εκει δεν τους πειραζει, γιατι ειναι μικρουλια, και σιγα τη ζημια που θα κανουν.
Χαχαχαχα.. πόσο δίκιο έχεις Σ αυτό..
Δεν έχει να Κάνει με τη δική μου ετοιμότητα η αντοχή στο να εκπαίδευσω η να διαχειριστώ ένα μεγάλο η δυνατό σκυλί.. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό.. ένα σκυλί, όπως είπες, που του αφιερώνεις χρόνο, ανεξαρτήτως φυλής, θα βγάλει τη συμπεριφορα ανάλογα με την εκπαίδευση του..
Απλά η ερώτηση μου ήταν όσον αφορά το χαρακτήρα του σκύλου.. καθώς ο κτηνίατρος μου τον περιέγραψε ως "αλλοπροσαλλο".. Γιατί αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.. Δεν είναι ότι απλά εκπαιδευω το σκυλο μου να μην επιτιθεται.. είναι ότι ενώ τον έχω εκπαιδεύσει σωστά, μπορεί να αλλάξει τελείως κ να βγάλει κάτι άλλο μετά..
Αλλά, όπως είπαν κ αλλά μέλη πιο πάνω, για ένα σκύλο που θα έχω για τα επόμενα 10+ Χρόνια, θα πρέπει να πάρω τη σωστή εκπαίδευση από έναν εκπαιδευτή.. να μάθω κ εγώ όσο το δυνατόν καλύτερα να επικοινωνώ μαζί του.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Χαχαχαχα.. πόσο δίκιο έχεις Σ αυτό..
Δεν έχει να Κάνει με τη δική μου ετοιμότητα η αντοχή στο να εκπαίδευσω η να διαχειριστώ ένα μεγάλο η δυνατό σκυλί.. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό.. ένα σκυλί, όπως είπες, που του αφιερώνεις χρόνο, ανεξαρτήτως φυλής, θα βγάλει τη συμπεριφορα ανάλογα με την εκπαίδευση του..
Απλά η ερώτηση μου ήταν όσον αφορά το χαρακτήρα του σκύλου.. καθώς ο κτηνίατρος μου τον περιέγραψε ως "αλλοπροσαλλο".. Γιατί αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.. Δεν είναι ότι απλά εκπαιδευω το σκυλο μου να μην επιτιθεται.. είναι ότι ενώ τον έχω εκπαιδεύσει σωστά, μπορεί να αλλάξει τελείως κ να βγάλει κάτι άλλο μετά..
Αλλά, όπως είπαν κ αλλά μέλη πιο πάνω, για ένα σκύλο που θα έχω για τα επόμενα 10+ Χρόνια, θα πρέπει να πάρω τη σωστή εκπαίδευση από έναν εκπαιδευτή.. να μάθω κ εγώ όσο το δυνατόν καλύτερα να επικοινωνώ μαζί του.
Α μαλιστα, καταλαβα. Και παλι πιστευω οτι το ειπε καθαρα και μονο επειδη η ιδια μπορει να φοβαται τα μεγαλοσωμα και δυνατα σκυλια, μπορει να ειχε καποια ασχημη εμπειρια οταν εξεταζε καποιο η γενικα στη ζωη της. Ποτε δεν ξερεις! Οι κτηνιατροι σιγουρα ξερουν πεντε πραγματα και για την συμπεριφορα των ζωων, αλλα οπως ειπε και καποιος παραπανω καλο θα ηταν να μενουν στο να δινουν συμβουλες για ιατρικα θεματα. Γενικα οπως σου ειπαν ολοι αυτα πρεπει να τα ρωτησεις στον εκτροφεα, ο οποιος εχει να κανει με ντουζινες απο αυτα τα πλασματα και σιγουρα θα εχει μια τελικη εικονα στο πως ειναι η ρατσα. Καλο ειναι παντα να παιρνεις γνωμες απο ειδικους, εκπαιδευτες, διακεκριμενους εκτροφεις κλπ. και οχι απο εναν τυχαιο στο ιντερνετ η απο εναν κτηνιατρο που ναι μεν ξερει ενα δυο πραγματα αλλα...

Επισης κρατα το οτι υπαρχουν χιλιαδες λογοι για τους οποιους ενα σκυλι μπορει ακομα και αν ειναι αρνακι ξαφνικα να αλλαξει. Ορμονικα θεματα, νευρολογικα, ψυχολογικα, αρνητικες επιδρασεις απο φαρμακα που μπορει να παιρνει, διαφορες αλλες αρρωστιες κλπ κλπ, απο κει και περα πρεπει να το δεχτεις και να δουλεψεις με αυτο
 
  • Like
Reactions: An aer






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Είναι το επίσημο πρότυπο της φυλής.

Στην παράγραφο περί συμπεριφοράς, λέει μεταξύ άλλων:
Should never be aggressive toward humans, a feature that will be severely observed. It must give you love without conditions or reservations.

Αρα, στον επόμενο που θα σου πει, ότι μπορεί να γίνει επιθετικό ή οτιδήποτε άλλο, εσύ που αγαπάς την φυλή και έχεις ενημερωθεί ενδελεχώς, γελάς και απαντάς, ότι αυτό αποκλείεται να γίνει. Γιατί; Γιατί η φυλή αυτή "απαγορεύεται" να είναι επιθετική προς τον άνθρωπο και εσύ σκοπεύεις να το αποκτήσεις από σωστό εκτροφέα, που έχει φροντίσει γι'αυτό. Γιατί αν ο εκτροφέας με ή χωρίς εισαγωγικά, δεν είναι 100% σίγουρος για τον χαρακτήρα της εκτροφής του, ένα ζώο αυτού του μεγέθους και αυτής της δύναμης και του χαρακτήρα, είναι πολύ πιθανό να γίνει ένα πολύ σημαντικό, ίσως κι επικίνδυνο πρόβλημα, στα χέρια σου. Στα χέρια του οποιουδήποτε.
Το αν θα χρειαστείς εκπαιδευτή, θα το αφήσω στην κρίση σου, εφόσον δηλώνεις γνώστρια γενικώς.

Εφόσον λοιπόν το είχες διαβάσεις, δεν έπρεπε να προβληματιστείς με την ανησυχία της κτηνιάτρου, η οποία προφανώς η γυναίκα, θα έχει δει στο τραπέζι της κάμποσα ημίαιμα, αμφίβολης προέλευσης ανεξέλεγκτα και ίσως επικίνδυνα dogo και έχει βγάλει έτσι, τα δικά της συμπεράσματα.

Τελικά βέβαια, ευτυχώς που σε τρομοκράτησε και μπήκες στην διαδικασία να ρωτήσεις και κάπου αλλού.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Σε αναζήτηση μου μέσω ίντερνετ τους βρήκα.. Δεν θα ήθελα να κατονομάσω, γιατί είστε πολλοί εδώ μέσα και έχω τις επιφυλάξεις μου..
Κατέληξα όμως σε κάποιον από Τρίκαλα κ σε έναν από Κρήτη, από όπου κ θα το πάρω τελικά.. τι να σου πω..; εκτροφείς δηλώνουν.. κατά πόσο όντως μπορεί να είναι δεν το γνωρίζω.. βέβαια λένε ότι δίνουν κ το pedigree..
Aυτό που θα πρέπει να σε προβληματίσει είναι το εξής:
- Αυτοί αν κατάλαβα καλά σου είπαν όλα μέλι γάλα με το ντόγκο, τι ντόγκο τι μαλτέζ, έχουν και το ίδιο χρώμα.
- Εσύ μόνος σου μυρίστηκες ότι η φυλή αυτή δεν είναι ευκολάκι και ψάχνεσαι για τις απαιτήσεις της και πολύ καλά κάνεις.

Αν τα παραπάνω ισχύουν, για μένα αυτοί είναι απλά κουταβέμποροι και ασόβαροι όταν πάνε να πασάρουν τέτοιο σκύλο στον οποιοδήποτε χωρίς να τον ενημερώσουν και προβληματιστούν αν είναι ο κατάλληλος ιδιοκτήτης. Να πουλήσουν όπου νά ναι αρκεί να πουλήσουν. Βάζω στοίχημα ότι με την ίδια ελαφρότητα που πουλάνε, αντιμετωπίζουν και την εκτροφή.

Αυτά προς προβληματισμό στην αναζήτησή σου...
 
  • Like
Reactions: SofiaEve


IosifGav

New Member
12 Απριλίου 2019
4
0
53
Καλησπέρα σας.. είμαι καινούρια εδώ στο φόρουμ.. Το ανακάλυψα προσφάτως καθώς ψάχνω πληροφορίες σχετικά με ένα σκυλάκι που πρόκειται να αποκτήσω..
Τέλος Ιουνίου θα έρθει στα χέρια μας ένα dogo argentino.. είμαστε ενθουσιασμένοι με την ιδέα αλλά η κτηνίατρος μας τρομοκράτησε κ μας είπε να μην το πάρουμε τελικά.. μας είπε ότι τα dogo πολύ συχνά βγάζουν αλλοπρόσαλλο χαρακτήρα κ γίνονται επιθετικά..
Να πω πως μέχρι πρότινος είχαμε ένα pitbull.. όπου κ για αυτές τις Ράτσες έχουμε ακούσει πόσα, και όμως ήταν το καλύτερο σκυλί στον κόσμο.. του αφιερωσαμε πολύ χρόνο κ πραγματικά ο χαρακτήρας της ήταν άψογος..
Όμως για τα dogo έχω λίγο μπερδευτεί.. διαβάζω ανάμεικτα σχόλια..
Κάποιος που έχει,μπορεί να μου πει αν θα ήταν καλύτερο να το εκπαίδευσω μόνη η να το πάω σε εκπαιδευτή.. ;
Το παιδι και το σκυλι οπως το μαθεις ειναι! Και εγω αυτα ακουγα πριν παρω το Pressa Canario! Αλλα εχει γινει ενας πολυ κοινωνικος και φιλικος χαρακτηρας αλλα και αγριος οταν πρεπει χωρις καθολου εκπαιδευση περα τα βασικα απο εμενα!
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καλησπέρα!
Εγώ απλά θα αφήσω ΑΥΤΟ εδώ και βλέπουμε... :)
+ 1

Ούτε το παιδί ούτε το σκυλί είναι όπως το μάθεις. Είναι σαν να λέμε πως δεν έχουν τον δικό τους χαρακτήρα και τον χτίζουμε αποκλειστικά εμείς.

ΥΓ.
Πολύ θα γούσταρα μια Hayabusa αλλά δεν είναι ούτε για τα κυβικά μου ούτε έχω την πείρα που χρειάζεται.

===

Εδώ γουστάρω (y)

Dogo.jpg
 
  • Like
Reactions: Orjo


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Έχουμε κανέναν κυνηγό στο φόρουμ? Πόσο ηθικό (η/και νόμιμο) είναι να θηρεύονται ζώα στη περίοδο αναπαραγωγής? Έχω δει κουνέλια πιο μεγάλα από το δεξί μπεμπέκι...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Το αν ο σκυλος θα γινει επιθετικος η οχι δεν εχει καμια μα καμια σχεση με την ρατσα του.
Eντελώς άκυρο. Αν ήταν έτσι θα έβαζαν στις κυνομαχίες μπίγκλ και λαμπ. Αυτό το "όλα ψυχούλες είναι, δεν υπάρχει κακό σκυλί υπάρχει κακός ιδιοκτήτης" έχει κάψει πολύ κόσμο.
 
Last edited:


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Eντελώς άκυρο. Αν ήταν έτσι θα έβαζαν στις κυνομαχίες μπίγκλ και λαμπ. Αυτό το "όλα ψυχούλες είναι, δεν υπάρχει κακό σκυλί υπάρχει κακός ιδιοκτήτης" έχει κάψει πολύ κόσμο.
Αν εχεις καποια προσωπικη προκαταληψη/φοβια για τα πιτμουλ/γενικα bully breeds, δικο σου θεμα και σεβαστο, παντως δεν ισχυει αυτο που λες καθολου. Τα πιτμπουλ δυστυχως εχουν την ατυχια να πεφτουν τις περισσοτερες φορες στα χερια μ@λ@κων που τα παιρνουν μονο και μονο για αυτο τον σκοπο. Εδω που μενω εχει πολλους που εχω δει μεσα στη μερα μεσημερι να τα κακοποιουνε μπροστα σε κοσμο για να τα κανουν αγρια. Γιατι χρησιμοποιουνε αυτες τις ρατσες σε κυνομαχιες? Γιατι ειναι γεροδεμενες και δυνατες, και εχουν αυτο το τεραστιο στιγμα απο πισω τους. Πιστεψε με, και ενα μπιγκλ και ενα τσιουαουα αν του φερθεις οπως αυτοι οι υπανθρωποι στα πιτ θα μπορουσε ανετα να μπει σε κυνομαχια.

Αυτο που εχει καψει κοσμο ειναι η παραπληροφορηση, οι συχνες ιστοριες "ΟΜΓ ΠΙΤΜΟΥΛ/ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ ΕΦΑΓΕ ΜΩΡΟ!!! ΔΟΛΟΦΟΝΟΙΙΙΙ!!!" και η ελλειψη μορφωσεως. ΕΙΝΑΙ ολα ψυχουλες. Οι ανθρωποι παλι δεν ειμαστε ολοι.

Πραγματικα θλιβερο που εκαναν ανθρωποι και λαικ σε αυτο το σχολιο.
 
  • Sad
  • Like
Reactions: SofiaEve and An aer


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Ας απαντήσω εγώ, μιας και έκανα λάικ, η καψερή.

Μιας και θα έλπιζα το άρθρο του canis, να είχε πέσει στα χέρια μου, καμιά 10αριά χρόνια πριν... Όταν έπεσε στα χέρια μου κουτάβι, από αυτά τα μπουλοειδή. Και έλεγα εγώ, μα ξέρω από σκυλιά! (Είχα μια 20κιλη κούκλα τότε) Θα το κάνω και αυτόν πράο και ήρεμο (Ήταν η κούκλα μου, καταπληχτικό σκυλί), ένα σωστό τζέντλεμαν (δεν έγινε ποτέ).

Και όταν χρόνισε ο μπαγάσας, θυμάμαι τότε πωπω, έγινε ένας 35κιλος, κούκλος, αλλά τζόρας πραγματικός. Με σκυλιά, απάλευτος - μη σου τύχει. Και είχα τόσες τύψεις, έλεγα μα πως, αφού τον κοινωνικοποίησα (βγαίναμε σε πάρκα), τον εκπαίδευσα (του είχα μάθει να κάθεται και να μένει), δεν τον κακοποίησα (είχε φάει όμως έναν κλώτσο μικρός)! Αφού είναι το σκυλί όπως το μάθεις, κάτι έκανα πολύ-πολύ λάθος. Και κοιμόμουν πολλά βράδια, στεναχωρημένη, με βγαλμένους ώμους από τη βόλτα (ήταν και χαμηλό μονδέλο, ότι πρέπει για τράβηγμα), και έλεγα αχ να είχα λεφτά για καναν εκπαιδευτή, θα ήταν άλλο σκυλί.

Δεν θα ήταν άλλο σκυλί όμως. Δεν θα ήταν ούτε μπιγκλ, ούτε λαμπραντόρ, θα συνέχιζε να ήταν ο ίδιος μοναδικά αγαπησιάρης, δυναμικός, υπέροχος, (αλλά βγαλμένος από τα υγρά όνειρα ενός κυνομάχου), σκύλος. Άντε να στρογγύλευαν λίγο οι γωνίες. Εγώ θα ήμουν αυτή που θα έπρεπε να εκπαιδευτεί, να διαχειρίζεται έναν τέτοιο σκύλο.

Και μη ξεχνάς ότι (και καλά), όλη η κουβέντα άρχισε από μέλος που μέλος που θέλει να στραφεί σε ράτσα δυναμική - δυναμικότατη. Κυνηγοί μεγάλου θηράματος σου λέει! Κάποια ζητήματα του χαρακτήρα είναι γονιδιακά, ναι. Να φροντίσουμε να μπορούμε να τα διαχειριστούμε τα ένστικτα του σκύλου, και όχι να προσπαθήσουμε να τα καταπνίξουμε - αυτό λέω εγώ.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αν εχεις καποια προσωπικη προκαταληψη/φοβια για τα πιτμουλ/γενικα bully breeds, δικο σου θεμα και σεβαστο, παντως δεν ισχυει αυτο που λες καθολου. Τα πιτμπουλ δυστυχως εχουν την ατυχια να πεφτουν τις περισσοτερες φορες στα χερια μ@λ@κων που τα παιρνουν μονο και μονο για αυτο τον σκοπο. Εδω που μενω εχει πολλους που εχω δει μεσα στη μερα μεσημερι να τα κακοποιουνε μπροστα σε κοσμο για να τα κανουν αγρια. Γιατι χρησιμοποιουνε αυτες τις ρατσες σε κυνομαχιες? Γιατι ειναι γεροδεμενες και δυνατες, και εχουν αυτο το τεραστιο στιγμα απο πισω τους. Πιστεψε με, και ενα μπιγκλ και ενα τσιουαουα αν του φερθεις οπως αυτοι οι υπανθρωποι στα πιτ θα μπορουσε ανετα να μπει σε κυνομαχια.

Αυτο που εχει καψει κοσμο ειναι η παραπληροφορηση, οι συχνες ιστοριες "ΟΜΓ ΠΙΤΜΟΥΛ/ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ ΕΦΑΓΕ ΜΩΡΟ!!! ΔΟΛΟΦΟΝΟΙΙΙΙ!!!" και η ελλειψη μορφωσεως. ΕΙΝΑΙ ολα ψυχουλες. Οι ανθρωποι παλι δεν ειμαστε ολοι.

Πραγματικα θλιβερο που εκαναν ανθρωποι και λαικ σε αυτο το σχολιο.
Λάθος 100%. Έχεις προσωπική εμπειρία από πιτ;
Εγώ θα σου πω την δική μου ιστορία και αξιολόγησέ την όπως εσύ θες.
Ο Μαικ ήταν το πιο ευγενικό πιτ της περιοχής (κατά γενική ομολογία και όχι προσωπική). Ζούσε με την οικογένεια 24/7, εκτόνωση καθημερινή επί ώρες, κοινωνικοποίηση όσο λίγα σκυλιά τόσο με ανθρώπους, μεγάλους και παιδιά όσο και σκυλιά.
Ήταν ένας μεγαλόσωμος και δυνατός πιτμπουλάκος (38κιλά) που σε κάθε βόλτα μας (ιδιαίτερα πρωινή) έβγαιναν από τα μαγαζιά της περιοχής που περπατούσαμε και τον φώναζαν για χάδια και γλυκοκεράσματα.
Όσο για τα άλλα σκυλιά, τα θηλυκά όπου τον έβλεπαν έτρεχαν πάνω του να παίξουν και 2-3 αρσενικά φίλοι του πήγαιναν μαζί του βόλτα.
Μέχρι εκεί, όμως. Ενώ με τους ανθρώπους (μεγάλους και παιδιά) του είχα 100% εμπιστοσύνη, με σκυλιά και ιδιαίτερα αρσενικά μικρή έως καμία. Τα γονίδια του δεν τον άφηναν να μείνει αδιάφορος σε μία πρόκληση ή να προσπαθήσει να επιβληθεί σε οποιοδήποτε αρσενικό τολμούσε να τον πλησιάσει.
Όσο λοιπόν και να ήταν εξαιρετικός χαρακτήρας και για πολλούς το τέλειο σκυλί, στο θέμα αντιπαράθεσης με αρσενικά είχαμε πρόβλημα.
Σκέψου τώρα αυτό το δυνατό σκυλί των 40 περίπου κιλών να "φερμάρει" ένα άλλο αρσενικό κοντά του και να πρέπει μία γυναίκα 45-50κιλών να τον συγκρατήσει.
Δεν θα πω περισσότερα. Τα σκυλιά ανεξαρτήτου ράτσας, είναι ζώα, όχι άνθρωποι. Λειτουργούν κατά 90% με το ένστικτο και όσο και να τα εκπαιδεύσεις, όταν έρχεται στην επιφάνεια το γονίδιο και το ένστικτο, λίγα μπορείς να κάνεις.

ΥΓ
Μιλάμε για την σωστή σχέση "αφεντικού" σκύλου, που του έχεις επιτρέψει να έχει τον χαρακτήρα και την προσωπικότητά του και δεν το έχεις "σπάσει", γιατί έχω δει και τέτοια περήφανα ζώα και μαύρισε η καρδιά μου.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Ε αρα εσυ εισαι υπερ ολων αυτων που εχουν πιτ και δεν κανουν τιποτα για να τα εκπαιδευσουν, γιατι θα τους χαλασουν τον χαρακτηρα. Και βλεπεις τα σκυλια ως "ουγκα ουγκα λειτουρω μονο με ενστικτο, δεν εχω νοημοσυνη ουγκα ουγκα θα σε φαω" Καταλαβα! Παντως το ποστ σου γενικα δεν βγαζει νοημα. Εφοσον λες οτι ηταν τοσο καλο σκυλι και παραδεχθηκες πως ΕΣΥ δεν τον εμπιστευοσουν... και παλι, το προβλημα ειναι δικο σου, οχι του σκυλου. Δεν θα κανω κοπο να απαντησω σε αλλα ποστ σε αυτο το νημα, γιατι βλεπω ποση προκαταληψη υπαρχει. Κριμα.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@TheBestBoi

Η σωστή επιλογή σκύλου είναι η απάντηση σε αυτά που διακρίνω πως σε βασανίζουν...

Θέλω να πω πως οι πάνω από 600 φυλές σκύλων έχουν τόσο μορφολογικές διαφοροποιήσεις, όσο και ταμπεραμέντου (ή χαρακτήρα, αν προτιμάς).

Αυτό φυσικά δεν έχει συμβεί μόνο από γούστο και "διαστροφή". Οι διάφορες εργασίες που ο σκύλος καλούταν ή καλείτε ακόμα να επιτελέσει απαιτούν και διαφορετικά χαρακτηριστικά. Τόσο ανατομικά και εμφάνισης, όσο και ταμπεραμέντου και χαρακτήρα.

Άλλο η έφεση στο κυνήγι, η πολύ καλή όσφρηση και η λαχτάρα να ακολουθήσεις μια οσμή και άλλο η καχυποψία, το θάρρος και το πείσμα για να αντιμετωπίσεις μια αρκούδα... Άλλο "πακέτο" χρειάζεται ένας σκύλος για ναυαγοσώστης, άλλο για οδηγός τυφλών, άλλο για ανίχνευση εκρηκτικών, άλλο για φύλαξη κοπαδιού ή χώρου...

Κάποιος, λοιπόν, που θέλει και πρόκειται να επιλέξει ένα σκύλο θα πρέπει να σκεφτεί:

1. Θέλω τον σκύλο για συγκεκριμένη εργασία.

2. Θέλω ένα σκύλο για συντροφιά, μα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που να ταιριάζουν σε αυτά που κάνω ή θα κάνω.

Έτσι, μπορείς να επιλέξεις Labrador Retriever (ή κάτι που να του μοιάζει σε χαρακτήρα και μορφή) ή Staffordshire Bull Terrier ( ή κάτι που να του μοιάζει σε χαρακτήρα και μορφή... Που δεν υπάρχει σε αυτή την περίπτωση :p )...

Η εκπαίδευση πάντα είναι χρήσιμη, αλλά πάντα θα κινείτε σε όρια που της επιτρέπει το ταμπεραμέντο, τα ένστικτα και η έφεση του σκύλου.

Χρειάζεται γνώση και σεβασμός της κάθε φυλής ή του κάθε τύπου και όχι το κρεβάτι του Προκρούστη (που δεν θα λειτουργήσει κιόλας πάντα)...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Καλως ηρθες :)

Απλά η ερώτηση μου ήταν όσον αφορά το χαρακτήρα του σκύλου.. καθώς ο κτηνίατρος μου τον περιέγραψε ως "αλλοπροσαλλο".. Γιατί αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.. Δεν είναι ότι απλά εκπαιδευω το σκυλο μου να μην επιτιθεται.. είναι ότι ενώ τον έχω εκπαιδεύσει σωστά, μπορεί να αλλάξει τελείως κ να βγάλει κάτι άλλο μετά..
Ναι μπορει να συμβει αυτο... δεν αποκλειεται ουτε σημαινει οτι ο σκυλος ειναι αλλοπροσαλλος. Το θεμα εαν εσυ θα εχεις εκπαιδευτει να το διαχειριστεις.

Η εκπαίδευση πάντα είναι χρήσιμη, αλλά πάντα θα κινείτε σε όρια που της επιτρέπει το ταμπεραμέντο, τα ένστικτα και η έφεση του σκύλου.

Χρειάζεται γνώση και σεβασμός της κάθε φυλής ή του κάθε τύπου και όχι το κρεβάτι του Προκρούστη (που δεν θα λειτουργήσει κιόλας πάντα)...
Αυτο ακριβως οπως στο εγραψε πιο πανω ο canis να το εχεις παντα στο μυαλο σου. Θα χρειαστεις εκπαιδευτη ναι. Ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως αδυνατο να προσπερασεις τη βοηθεια ενος επαγγελματια και να μεγαλωσεις μονη σου εναν dogo argentino χωρις προηγουμενη εμπειρια της φυλης.

Αρσενικο ή θυληκο θα ειναι το κουταβι? Ποιος ειναι ο εκτροφεας?
 
  • Like
Reactions: An aer


An aer

Active Member
16 Μαϊου 2020
25
11
31
Σε αρσενικό καταλήξαμε..
Βέβαια μετά από ότι έμαθα απο άτομα εδώ μέσα, για τον εκτροφέα που είχα επιλέξει τον απέρριψα, και κατέληξα σε άλλον.. που δεν έχω ακούσει τίποτα αρνητικό.. απεναντίας μόνο ιδιαίτερα θετικά σχόλια ακούω, και θα με παραπεμψει κ σε εκπαιδευτή εδώ στην πόλη μου.. οπότε το θέμα μου έχει διευθετηθεί..
Ευχαριστώ πολύ
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Σε αρσενικό καταλήξαμε..
Βέβαια μετά από ότι έμαθα απο άτομα εδώ μέσα, για τον εκτροφέα που είχα επιλέξει τον απέρριψα, και κατέληξα σε άλλον.. που δεν έχω ακούσει τίποτα αρνητικό.. απεναντίας μόνο ιδιαίτερα θετικά σχόλια ακούω, και θα με παραπεμψει κ σε εκπαιδευτή εδώ στην πόλη μου.. οπότε το θέμα μου έχει διευθετηθεί..
Ευχαριστώ πολύ
Πες μας ντε ποιος ειναι. Και ποιοι οι γονεις?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3