Pneumodog και καρούμπαλο??


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
Brasan.
Ένζυμο με αντιφλεγμονωδη και αντιοιδηματικη δράση. Χρησιμοποιείται στην αντιμετώπιση των οιδημάτων και των φλεγμονών κυρίως όταν η αιτία τους είναι μη μικροβιακή.
αυτο ακριβως:)
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
και η δικια μας ειχε κανει καρουμπαλακι μετα το εμβολιο και ο γιατρος μας ειπε να της βαζουμε ζεστα επιθεματα (κομπρεσες)..της βαζαμε αλλα δεν ξερω αν αυτο επιταχυνε την ολη διαδικασια γιατι ετσι κι αλλιως δεν ηξερα κανονικα σε ποσες μερες θα υποχωρουσε απο μονο του.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
έρχομαι και εγώ να προστεθώ στην καρουμπαλο-λίστα.
Το καρουμπαλάκι εμφανίστηκε μερικές μέρες μετά το εμβόλιο και υποχώρησε μετά απο καμιά εβδομάδα.Λίγο μασάζ στην περιοχή βοηθάει όπως είπε γιατρός μας.
 


DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
Το pneumodog χορηγείται και intramuscular τότε σίγουρα αποφεύγουμε καρούμπαλα!
Εγώ το κάνω ενδομυϊκά στα σκυλιά μου και δεν είχα πόθε πρόβλημα!
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κάνει κανείς pneumodog ΑΦΟΥ βήξει ο σκύλος ώς θεραπεία ??
Aπ'οτι ξέρω, δεν έχει μεγάλο νόημα, για τους εξής λόγους:

Καταρχήν, το εμβόλιο είναι για δυο μονο από τους πολλούς παράγοντες που συμβάλλουν στην αρρώστια, οπότε υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες οι υπόλοιποι παράγοντες να συνεχίσουν να κάνουν ζημιά.

Δευτερον και κυριότερον, το εμβόλιο θέλει μια-δυο βδομάδες για να προκαλέσει επαρκή ανοσολογική αντίδραση, ενώ η αρρώστια κρατάει 10-20 μέρες, εκ των οποίων σοβαρά συμπτωματα εμφανίζονται μόνο για περίπου πέντε μέρες και ξεκινάνε περίπου 5 μέρες μετά την έκθεση σε άλλο σκύλο με ΚC.


...οπότε δεν έχει μεγάλο νόημα να εμβολιάσει κανεις κατόπιν εορτής....