Pneumodog και καρούμπαλο??


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παιδιά, παρατήρησα σήμερα ότι ο Γκογκόλ έχει ένα καρούμπαλο (μέγεθος ας πούμε σα μπαλάκι του πινγκ πονγκ, στην πλάτη!! Καταανησύχησα και μετά θυμήθηκα οτι την Τρίτη που μας πέρασε κάναμε το Pneumodog το εμβολιο..... μπορεί να είναι απ'αυτό?? Ποτέ σε κανέναν άλλο εμβολιασμό δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο, αλλά αυτό είναι πολύ προφανές!! Είναι σκληρούτσικο και εσωτερικό (δε φάινεται τίποτα στο δέρμα). Δεν το είχα πάρει χαμπάρι τις προηγούμενες μέρες..... μπορεί και να ήταν εκεί..... (δεν πιστεύω να βγήκε ξαφνικά σήμερα!!), αλλά σημερα στη βόλτα φαινόταν από μακρυά!.

Ουφ..... γιατί αυτά τα πράγματα συμβαίνουν πάντα σαββατοκύριακο? Κι επίσης είμαι πνιγμένη λόγω δουλειάς μέχρι την Τρίτη...... δε μου φαίνεται επειγον το θέμα, οπότε λέω να περιμενω μέχρι την Τριτη για να τον πάω στον κτηνίατρο..... κάνω λάθος?? λέτε οτι χρήζει κτηνιάτρου άμεσα??:(:(
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Παιδιά, παρατήρησα σήμερα ότι ο Γκογκόλ έχει ένα καρούμπαλο (μέγεθος ας πούμε σα μπαλάκι του πινγκ πονγκ, στην πλάτη!! Καταανησύχησα και μετά θυμήθηκα οτι την Τρίτη που μας πέρασε κάναμε το Pneumodog το εμβολιο..... μπορεί να είναι απ'αυτό?? Ποτέ σε κανέναν άλλο εμβολιασμό δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο, αλλά αυτό είναι πολύ προφανές!! Είναι σκληρούτσικο και εσωτερικό (δε φάινεται τίποτα στο δέρμα). Δεν το είχα πάρει χαμπάρι τις προηγούμενες μέρες..... μπορεί και να ήταν εκεί..... (δεν πιστεύω να βγήκε ξαφνικά σήμερα!!), αλλά σημερα στη βόλτα φαινόταν από μακρυά!.

Ουφ..... γιατί αυτά τα πράγματα συμβαίνουν πάντα σαββατοκύριακο? Κι επίσης είμαι πνιγμένη λόγω δουλειάς μέχρι την Τρίτη...... δε μου φαίνεται επειγον το θέμα, οπότε λέω να περιμενω μέχρι την Τριτη για να τον πάω στον κτηνίατρο..... κάνω λάθος?? λέτε οτι χρήζει κτηνιάτρου άμεσα??:(:(
Δεν ξερω για το συγκεκριμενο εμβολιο αλλα ο κτηνιατρος μου μου ειχε πει γενικα οτι οταν κανουμε τα εμβολια ενδοβλεβιως μπορει να δημιουργηθει ενα τετοιο "καρουμπαλο" που μπορει να φυγει μπορει και οχι αλλα δεν ειναι ανησυχητικο. :) (Η αλλη λυση ειναι να τα κανουμε ενδομυικα αλλα ποναει περισσοτερο:()
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μήπως τον τσίμπησε κάτι σε εκείνο το σημείο ? Όσο για το εμβόλιο μερικές φορές, θα σου πω για ανθρώπους δεν ξέρω για σκύλους (αλλά γιατί και οχι) όταν κάνουν εμβόλιο μπορεί τοπικά να προκαλέσουν κάποιας μορφής τοπικής αντίδρασης (φλεγμονής) που χαρακτηρίζεται απο οίδημα, πόνο, ερυθρότητα και τοπικά αύξηση της θρμοκρασίας. Αυτό μπορεί να συμβεί αν αντιδράσει ο οργανισμός ή αν η ένεση δεν γίνει έτσι όπως πρέπει πχ στο κατάλληλο βάθος ή αν η έγχυση του φαρμάκου γίνει πάρα πολύ γρήγορα κλπ. Το μέγεθος που λες το βρίσκω υπερβολικό. Πάρε τηλέφωνο τον κτηνίατρο και ρώτα δεν τρέχει και τίποτα άλλωστε τον πληρώνεις. Ο σκύλος δείχνει οτι ενοχλείται όταν το πιάνεις ?
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
καρούμπαλο (μέγεθος ας πούμε σα μπαλάκι του πινγκ πονγκ, στην πλάτη!! Καταανησύχησα και μετά θυμήθηκα οτι την Τρίτη που μας πέρασε κάναμε το Pneumodog το εμβολιο..... μπορεί να είναι απ'αυτό??
Ναι.
Για όσους θέλουν να αποφύγουν το εμβόλιο και κατ’ επέκταση το εξόγκωμα που παρουσιάζεται στο σημείο της ένεσης, υπάρχει πλέον και το KC (Kennel cough) της Nobivac που γίνεται με έγχυση στη μύτη του σκύλου (όπως οι ρινικές σταγόνες) και όχι υποδόρια όπως το Pneumodog και δρα κατευθείαν στην βλεννογόνο.

Μην ανησυχείς πάντως. Σε λίγες μέρες θα του έχει φύγει. :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν ξερω για το συγκεκριμενο εμβολιο αλλα ο κτηνιατρος μου μου ειχε πει γενικα οτι οταν κανουμε τα εμβολια ενδοβλεβιως μπορει να δημιουργηθει ενα τετοιο "καρουμπαλο" που μπορει να φυγει μπορει και οχι αλλα δεν ειναι ανησυχητικο. :) (Η αλλη λυση ειναι να τα κανουμε ενδομυικα αλλα ποναει περισσοτερο:()
Δεν ήταν ενδοφλέβιο, ούτε ενδομυικό.... υποδόριο ήταν. Τι εννοείς "μπορεί και όχι"???!!!! Μπορεί να μου μείνει ο σκύλος με το καρούμπαλο???? ξέρεις τέτοια περίπτωση??:eek:
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ναι.
Για όσους θέλουν να αποφύγουν το εμβόλιο και κατ’ επέκταση το εξόγκωμα που παρουσιάζεται στο σημείο της ένεσης, υπάρχει πλέον και το KC (Kennel cough) της Nobivac που γίνεται με έγχυση στη μύτη του σκύλου (όπως οι ρινικές σταγόνες) και όχι υποδόρια όπως το Pneumodog και δρα κατευθείαν στην βλεννογόνο.

Μην ανησυχείς πάντως. Σε λίγες μέρες θα του έχει φύγει. :)
Μακάρι... είχα διαβάσει γι'αυτό που δίνουν απο τη μύτη, αλλά δεν έχω ακούσει κτηνίατρο που να το δίνει (με βάση την εμπειρία του πάρκου). Το έχεις δοκιμάσει εσύ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ναι, το έκανα στη μικρή μου πριν 20 περίπου μέρες. :)
Το επαναληπτικό γίνεται κανονικά κάθε χρόνο όπως και με το Pneumodog.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μήπως τον τσίμπησε κάτι σε εκείνο το σημείο ? Όσο για το εμβόλιο μερικές φορές, θα σου πω για ανθρώπους δεν ξέρω για σκύλους (αλλά γιατί και οχι) όταν κάνουν εμβόλιο μπορεί τοπικά να προκαλέσουν κάποιας μορφής τοπικής αντίδρασης (φλεγμονής) που χαρακτηρίζεται απο οίδημα, πόνο, ερυθρότητα και τοπικά αύξηση της θρμοκρασίας. Αυτό μπορεί να συμβεί αν αντιδράσει ο οργανισμός ή αν η ένεση δεν γίνει έτσι όπως πρέπει πχ στο κατάλληλο βάθος ή αν η έγχυση του φαρμάκου γίνει πάρα πολύ γρήγορα κλπ. Το μέγεθος που λες το βρίσκω υπερβολικό. Πάρε τηλέφωνο τον κτηνίατρο και ρώτα δεν τρέχει και τίποτα άλλωστε τον πληρώνεις. Ο σκύλος δείχνει οτι ενοχλείται όταν το πιάνεις ?
Τσίμπημα δεν είναι. Δεν έχει κανένα ερεθισμό εξωτερικά. Ούτε αυξημένη θερμοκρασία. Επισης δε φαίνεται να πονάει ή να τον ένοχλεί.

Θά πάρω πάντως ένα τηλέφωνο να ρωτήσω για καλό και για κακό, ελπίζω να βρω τον κτηνίατρο..... το θέμα είναι οτι είναι λιγο λακωνικός στο τηλέφωνο (και γενικότερα) και του τα βγάζεις με το τσιγκέλι....:D
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Νομιζω υποδορια εννοουσα:p Εχω χαζεψει απο την εξεταστικη:shock: Ναι ετσι μου ειχε πει οτι υπαρχει περιπτωση να μεινει το καρουμπαλο..τωρα δεν ξερω αν ειναι μια απειροελαχιστη πιθανοτητα και απλως μου το ειπε για να ειναι καλυμμενος..
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ναι, το έκανα στην μικρή μου πριν 20 περίπου μέρες. :)
Το επαναληπτικό γίνεται κανονικά κάθε χρόνο όπως και με το Pneumodog.
ΟΚ, θα το ζητήσω επι τούτου του χρόνου. Το πολύ πολύ να το αγοράσω εγώ και να τους το πάω.... αν και φαντάζομαι οτι η χορήγηση απο τη μύτη δε θέλει καν κτηνίατρο, ή κανω λάθος?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αν έχεις βοήθεια (κάποιον να κρατά σταθερό το κεφάλι του σκύλου), μπορείς να του το κάνεις και συ. Είναι πολύ απλό.
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
To καρούμπαλο μετά το εμβόλιο γίνεται γιατί ο κτηνίατος ξεχνάει να κάνει τοπικό μασάζ για να απλωθεί καλά. Μετά τον εμβολιασμό καλό τοπικό μασάζ στο σημείο για να απλωθεί το φάρμακο και να μην γίνει καρούμπαλο.
 


lzk

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2009
39
0
Θεσσαλονίκη
Κ ο δικός μου είχε παρουσιάσει ένα καρούμπαλο μετά που κάναμε το pneumodog. Δέν θυμάμαι ακριβώς για πόσες μέρες το είχε αλλα ήταν αρκετές, κατι παραπάνω απο βδομάδα!! Αυτό που μου είχε κάνει εντυπωση ήταν οτι δεν είχε εμφανιστει αμέσως μετά το εμβόλιο αλλα μερικές μέρες μετα...έφυγε όμως ξαφνικά όπως εμφανίστηκε!!!!!!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κ ο δικός μου είχε παρουσιάσει ένα καρούμπαλο μετά που κάναμε το pneumodog. Δέν θυμάμαι ακριβώς για πόσες μέρες το είχε αλλα ήταν αρκετές, κατι παραπάνω απο βδομάδα!! Αυτό που μου είχε κάνει εντυπωση ήταν οτι δεν είχε εμφανιστει αμέσως μετά το εμβόλιο αλλα μερικές μέρες μετα...έφυγε όμως ξαφνικά όπως εμφανίστηκε!!!!!!!
Μακάρι! Πάντως αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ.... είναι δυνατον να είναι εκει τόσες μέρες και να μην το προσεξω???:(:( Ουτε εγώ ούτε κανεις άλλος απο τον τόσο κόσμο που είναι γύρω του??
 


EVI.T

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2008
455
5
ATHENS
www.afghanhounds.gr
συμβαινει πολυ συχνα με το συγκεκριμενο εμβολιο.εμενα οι δικοι μου το παθαινουν σχεδον παντα..αν ειναι πολυ μεγαλο το καρουμπαλο και δεν υποχωρησει στην βδομαδα εγω δινω 2 μερες brazan και τελος.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Και μένα ο γιατρός με είχε προειδοποιήσει για το καρούμπαλο για να μην ανησυχήσω.
Του Σκούμπι ήταν σε μέγεθος.. καρυδιού αλλά έφυγε εντελώς σε λίγες μέρες!!
Δεν πιστεύω πως υπάρχει λόγος ανησυχίας πάντως..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν είναι τίποτα κοπρίτης..
Εφόσον έχει κάνει το εμβόλιο είναι αυτό..
Το παθαίνουν όλα τα σκυλιά και τους φεύγει..
Κανένας λόγος ανησυχίας..;):)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Eυχαριστώ πολύ παιδιά! Με καθησυχάσατε!:):)
Δε μου είχε ξανατύχει ποτέ με κανένα εμβόλιο σε κανένα σκύλο, αλλά είναι η πρώτη φορά που κάνω pneumodog....

Παρεμπιπτόντως, ΕVI.T, τι είναι το brazan???
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Brasan.
Ένζυμο με αντιφλεγμονωδη και αντιοιδηματικη δράση. Χρησιμοποιείται στην αντιμετώπιση των οιδημάτων και των φλεγμονών κυρίως όταν η αιτία τους είναι μη μικροβιακή.