Pomeranian Spitz


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
παιδιά έχω κι εγώ ένα σπιτς 4 κ κατι μηνών(2700γρ) και το ονομα της ειναι μπουμπού!!! Επειδή ψάχνω στο ιντερνετ κ βλέπω όλο διαφορετικές γνώμες πείτε μου σας παρακαλω ποσο θα μεγαλώσει!!!
Όταν θα φτάσει 6-7 μηνών θα είναι περίπου στο 80-85% της τελικής της ανάπτυξης... τότε θα πάρεις μια ιδέα περίπου για το τι θα γίνει ενήλικη....
 


GeoGlx

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2008
48
0
Χαίρεται, μεγαλώνουμε κ εμείς!
Συμβιώνουμε! Κ από ότι βλέπω από το thread, έχεις περάσει αρκετός καιρός από τελευταία επίσκεψη :eek:
Χαίρεται κ πάλι!!
Φτάσαμε αισίως στο 2012!!
IMG_20120229_145507.jpg
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Χαίρεται κ πάλι!!
Φτάσαμε αισίως στο 2012!!
View attachment 36056
Παναγιά μου, μια κούκλα!! :D Βγήκε και το μαλλάκι της! Ωραία!
Τι την έντυσες; Ελπίζω να μην την ντύνεις συνέχεια.
Στο άβαταρ έχεις τον πρηγούμενο σκύλο σου, ε;
Κι εμένα έτσι ήταν ο Φρεντάκος μου, ο πρώτος μου σκύλος.:)



Γερμανικό και ιρλανδέζικο spitz, στάνταρ δεν είναι.
Για ιαπωνικό, σαν έχει μικρότερη μύτη η μικρή.
German spitz klein είναι μάλλον, δηλαδή μικρού μεγέθους γερμανικό σπιτς. Δεν είναι πομεράνιαν (ή αλλιώς νάνος σπιτς) ούτε mittel (δηλαδή μεσαίου μεγέθους). 'Απαξ και είναι από puppy mill και όχι από κάποιο εκτροφείο σοβαρό, οι εκτιμήσεις είναι κατα προσέγγιση.
Δεν υπάρχει ιρλανδέζικο σπιτς και τα ιαπωνικά είναι ένα μέγεθος, περίπου όσο το μεσαίο γερμανικό σπιτς και ολόλευκα παντού.
 


GeoGlx

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2008
48
0
Ευχαριστούμε!!
Δεν την ντύνουμε συνέχεια, τώρα για την φωτογραφία, να μην είναι γυμνή :p
Πράγματι, έχει ξεχαστεί το avatar από τη 14χρονη συμβίωση με τη liza.
Έχουμε συντονιστεί, ότι λόγο κιλών 3,5+ kg είναι το Mittel.
 




GeoGlx

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2008
48
0
Ωραία, τώρα το μάθαμε κ εμείς :)
είμαστε klein λοιπόν. 25cm ως το ακρώμιο.
 




GeoGlx

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2008
48
0
Είναι ανεξάρτητη, αξιαγάπητη. Κοινωνική έξω από τον χώρο της, ενώ μέσα σε αυτόν δεν δέχεται κανέναν άλλον πέρα από της οικογενείας τα άτομα. Γαβγίζει αρκετά στα άλλα σκυλιά. Δεν είναι φιλική με τους άλλους σκύλους. Όσο για τις γάτες δεν το συζητάμε, χαμός. Λαίμαργη, ζητιανόσκυλο με λίγα λόγια. Αφού να σκεφτείς είναι μόνιμα σε δίαιτα. Με τις συμβουλές του κτηνιάτρου ακολουθούμε ειδικό πρόγραμμα διατροφής για να χάσει κιλά. Τώρα είμαστε στα 4,5kg και ήτανε 6. Άστα, αγώνας. Την προσέχουμε να μην φάει τίποτα από έξω γιατί θα έχουμε διάρροιες.
 

Attachments

Last edited:


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Είναι πιο μικρόσωμη από τη Βερόνικα, αρκετά θα έλεγα. Καλά κάνετε και τη βάζετε σε σειρά, μην έχει πρόβλημα με τα κουνελοπόδαρά της μεθαύριο.
Να την βγάζετε μεγάλες βόλτες. Θα της κάνει καλό στην κοινωνικοποίηση και στη δίαιτα. Κρίμα είναι τόσο όμορφα πλάσματα (μικρές θεότητες μπορώ να πω*agapoylas**agapoylas**agapoylas*) να κάνουν σαματά και να αγριεύει η γελαστή, πονηρή μουσουδίτσα τους.
Προσπαθήστε και με εκπαιδευτή αν χρειάζεται.
 


GeoGlx

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2008
48
0
Επειδή ξέρω ότι είναι ευαίσθητη στα πόδια της, την παίρνουμε αγκαλιά στις σκάλες. Δεν την αφήνουμε να ανεβοκατεβαίνει τις σκάλες, περιμένει να την πάρουμε αγκαλιά για να ανέβουμε.
Είναι πολύ έξυπνη και ότι της δείξουμε το καταλαβαίνει αμέσως. Αλλά, μην ξεχνάς το μεγάλο πρόβλημα που λέγετε 'λαιμαργία'. Και βόλτες που πηγαίνουμε, αυτή ψάχνει να βρει τι να φάει. Μία φορά που ήμασταν σε ένα κατάστημα βρήκε πίσω από μια γλάστρα μία τυρόπιτα. Πανικός να μην την φάει. Άστα θέλει μεγάλη προσοχή για τη λαιμαργία που έχει. :shock::eyecrazy:

Πόσο ύψος, βάρος και ηλικία έχει το σκυλάκι σου;
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Είναι 2,5 χρονών, έχει βάρος 6 κιλά και ύψος 31 cm. Μιλάει τρεις ξένες γλώσσες και αγαπάει το καλό φαγητό και τις βόλτες στην εξοχή. :D
 


GeoGlx

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2008
48
0
Είναι λέμαργη, τρώει τα πάντα ή είναι επιλεκτική;
Εμάς μιλάει μία: Γαβ! :D:D:p
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Αν είναι χορτάτη ή κουρασμένη, δε συγκινείται. Εκτός βέβαια αν πρόκειται για τσιτσί. Από την αρχή με δυσκόλευε με την ξηρά κι έτσι τρώει μαγειρευτό και ωμά.
Είναι πολύ καλό κορίτσι κι αγαπάει πολύ τα παιδιά, ειδικά τα κοριτσάκια που δεν είναι άγαρμπα. :D
Είναι ωραία φυλή και κρίμα που ο πολύς κόσμος μένει σε αυτό που βλέπει.
 


GeoGlx

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2008
48
0
Το κάθε σκυλί έχει τον χαρακτήρα του. Εμάς δεν θέλει καθόλου τα παιδιά, μάλλον τα φοβάται μην την χτυπήσουνε διότι είναι απρόβλεπτα τα παιδιά.
Δεν μένει σε αυτό που βλέπει ο κόσμος, απλώς δεν μπορεί να τα αγοράσει, μιας κ είναι ακριβά. Και δυστυχώς δεν δίνονται χωρίς αμοιβή.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Δεν είναι ακριβότερα από άλλα, αλλά δεν εννοώ αυτό. Εννοώ ότι ο κόσμος βλέπει ένα όμορφο σκυλάκι δήθεν του καναπέ και τίποτα παραπάνω. Στην ουσία μόνο του καναπέ δεν είναι.
 


GeoGlx

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2008
48
0
Ε, όσοι δεν ξέρουν αυτό νομίζουν.
Καλές βόλτες κ καλή συμβίωση.
 




*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
GeoGlx απο οτι καταλαβα,μονο εμεις πρεπει να εχουμε spitz και μονο εμεις δεν ξερουμε τι να κανουμε με τα τρελα!να δουμε αν υπαρχει καποιος να μασ απαντησει ,γιατι ειναι απογοητευτικεσ οι βολτες της ζιζελ,εχω μεγαλο προβλημα με τα αδεσποτα γιατι πολλα ειναι επιθετικα,αφου προκαλουντε απο την μικρη κυρια μου...ακομα και στο μπαλκονι αν δει οποιοδηποτε σκυλακι γαυγιζει,η γειτονια εχει αρχισει και φωναζει...το χειροτερο ειναι οτι δεν μπορω να την ηρεμησω με τπτ.ευτυχωσ που αυτο γινετε μονο με τα σκυλια πλεον,παλαιοτερα δεν υπακουσε σε καμοια εντολη!
Παρα κολουθω τη συζητηση σας και τη βρηκα πολυ ενδιαφερουσα μιας και η δικια μου (σπιτζομαμα και εγω) δεν κανει τιποτα απο τα παραπανω!! Είναι φιλικη με ολους τρελαινεται να βλεπει κοσμο στο σπιτι και με το που ερθει καποιος εγω σαν να μην υπαρχω.. Ακομα και στο δρομο χαιρεται οταν βλεπει ανθρωπους κοντα μς και ζητιανευει για χαδια!! Με τα αλλα σκυλια επισης φιλικοτατη το μονο που την ενοχλει ειναι οι γατες!!!