Proud Owners of Deutsche Dogge/Grate dane/Γερμανικός Μολοσσός/Μεγάλος Δανός


Fokos

Member
12 Νοεμβρίου 2008
6
22
Καλημέρα στη παρέα,

Μετά από πολυετή συντροφιά με διάφορα σκυλιά και εγώ και η σύζυγός μου ( Labrador - Golden - Mallinois etc ), εδώ και κάποια χρόνια έχουμε κλειδώσει με τους αγαθούς γίγαντες, τους Γερμανικούς Μολοσσούς.

Epic - 10 χρονών - Mantle Αρσενικό
Disney - 4 μηνών - Harlequine Θηλυκό
Faith - Δυστυχώς την αγαπημένη μας την χάσαμε το περασμένο καλοκαίρι σε ηλικία 5.5 χρονών. - Merle/Mantle Θηλυκό


Great Danes.jpg

Καλώς σας βρήκαμε.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλώς ήρθατε!!! Πανέεεεεεμορφα σκυλιά. Διάβασα ότι ένας ενήλικος μπορεί να φτάσει και πάνω από 90 κιλά (υπερβολικό μου φανηκε). Πόσα κιλά έιναι τα δικά σας? το "κουτάβι" δηλαδή πόσα κιλά είναι??
 


Fokos

Member
12 Νοεμβρίου 2008
6
22
Καλώς ήρθατε!!! Πανέεεεεεμορφα σκυλιά. Διάβασα ότι ένας ενήλικος μπορεί να φτάσει και πάνω από 90 κιλά (υπερβολικό μου φανηκε). Πόσα κιλά έιναι τα δικά σας? το "κουτάβι" δηλαδή πόσα κιλά είναι??
Καλησπέρα,

ο Μεγαλος ειναι 65, εχει φτασει στα 72 στα καλά του.
Η μικρη ειναι 4 μηνων και ειναι 25 κιλα :)

Οι ευρωπαϊκές γραμμές μολοσσών ειναι πιο βαρια σκυλια απο τις αμερικανικες γραμμες, "μαστιφίζουν" αρκετα, οποτε ναι καποια μπορει να φτασουν και τα 90 κιλα.

Προσωπικα, ειμαι των Αμερικάνικων - κλασσικων γραμμων.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλησπέρα,

ο Μεγαλος ειναι 65, εχει φτασει στα 72 στα καλά του.
Η μικρη ειναι 4 μηνων και ειναι 25 κιλα :)

Οι ευρωπαϊκές γραμμές μολοσσών ειναι πιο βαρια σκυλια απο τις αμερικανικες γραμμες, "μαστιφίζουν" αρκετα, οποτε ναι καποια μπορει να φτασουν και τα 90 κιλα.

Προσωπικα, ειμαι των Αμερικάνικων - κλασσικων γραμμων.
Εκανα τη σκέψη...αν η Νέλλη που είναι 20 κιλά με τραβάει κάποιες φορές στη βόλτα...αν είχα τον Μεγάλο..θα πέταγα!!!!!
 
  • Haha
Reactions: GRDANE and Orjo


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Λατρεμένοι σκύλοι

Φτου φτου σκόρδα, ιδίως για το αγόρι που του εύχομαι πολλά πολλά απροβλημάτιστα χρόνια ακόμα! Παλιότερα ψευτο-κοίταγα εκτροφεία, αλλά παντού έβλεπα τεράστια σκυλιά. Ήταν όμως και γύρω στην εποχή διασημότητας του υπερ-τεράστιου Τζορτζ, ίσως προβάλλονταν λίγο παραπάνω όσοι προσπαθούσαν να πουλήσουν μέγεθος.

Χαίρομαι που προσπαθούν για ελαφρύτερα σκυλιά, αν και θα το περίμενα πιο πολύ στην Ευρώπη παρά στην Αμερική! Από πού είναι οι μικρούληδες;
 
  • Like
Reactions: DORIS


Fokos

Member
12 Νοεμβρίου 2008
6
22
Λατρεμένοι σκύλοι

Φτου φτου σκόρδα, ιδίως για το αγόρι που του εύχομαι πολλά πολλά απροβλημάτιστα χρόνια ακόμα! Παλιότερα ψευτο-κοίταγα εκτροφεία, αλλά παντού έβλεπα τεράστια σκυλιά. Ήταν όμως και γύρω στην εποχή διασημότητας του υπερ-τεράστιου Τζορτζ, ίσως προβάλλονταν λίγο παραπάνω όσοι προσπαθούσαν να πουλήσουν μέγεθος.

Χαίρομαι που προσπαθούν για ελαφρύτερα σκυλιά, αν και θα το περίμενα πιο πολύ στην Ευρώπη παρά στην Αμερική! Από πού είναι οι μικρούληδες;
Καλησπέρα,

Ο μεγάλος είναι από ελληνική εκτροφή, από τις τελευταίες καλές ελληνικές γέννες. Την μικρή την έφερα από Γερμανία πριν 1 μήνα, με κλασσικά αμερικάνικα αίματα και οι 2.

Δυστυχώς έχει κυριαρχήσει ο όγκος του μαστιφ και στους μολλοσους, υπάρχουν όμως ακόμα καλά εκτροφεία που προσπαθούν και κρατάνε την κλασσική γραμμή.

Αυτό ελπίζουμε να κάνουμε και εμείς με την μικρή, να είναι καλά πρώτα από όλα
 
  • Like
Reactions: spyv and GRDANE


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το εύχομαι ολόψυχα, θα χαρώ πολύ να ξαναδώ καλά σκυλιά Ελληνικής εκτροφής! Να σπάσετε και το "φράγμα" της δεκαετίας, και τι στον κόσμο :love::love:
 
  • Like
Reactions: DORIS and Fokos


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf