Proud to be Greek Archimedes(aka Midis)






ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Το αγόρι μεγάλωσε....και εκτός απο καριέρα στις εκθέσεις έγινε ενα πάρα πολύ καλό σκυλί "σπιτιού".
Να ξεκινήσω με οτι σε όλες τις συμμετοχές που είχε σε εκθέσεις πήρε πάντα "Εξαίρετος" από όλους τους κριτές.(Οι συμμετοχές σε εκθέσεις απο κουτάβι μέχρι σήμερα πρέπει να είναι γύρω στις 35-40 σε Ελλάδα και στο εξωτερικό)DSC_0016.jpg
Βγήκε 1 x Καλύτερο πρ.κουταβιών φυλής , 2 x Καλύτερο κουτάβι φυλής , 7 x Καλύτερο Νέων Φυλής , 25 x Καλύτερο Φυλής, 5 x 4η Θέση στο Γκρούπ , 1 x 3η Θέση στο Γκρούπ , 3 x 2η Θέση στο Γκρούπ , Πρωταθλητής Νέων Ελλάδας (σε ηλικία 9,5 μηνών) ,Πρωταθλητής Ελλάδας , Μέγας Πρωταθλητής Ελλάδας(σε ηλικία 21 μηνών) , Ανάμεσα στα 10 Καλύτερα Νέων Έκθεσης στην Ευρωπαϊκή Έκθεση Σκύλων που έγινε στην Πολωνία το 2018( 35 συμμετοχές στην κατηγορία Νέων Αρσενικών) , Σύμφωνα με το βαθμολογικό σύστημα του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδας για το έτος 2018,συμμετέχοντας μόνο στην κατηγορία Νέων: Καλύτερο Αρσενικό Νέων Άμσταφ στην Ελλάδα, Καλύτερο Αρσενικό Άμσταφ στην Ελλάδα , Σύμφωνα με τον βαθμολογικό πίνακα του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδας για το έτος 2019 ανακηρύχθηκε: Κορυφαίο Αμσταφ στην Ελλάδα , 4ο καλύτερο τεριέ στην Ελλάδα , 48ος στη βαθμολογία ανάμεσα σε 697 σκυλους όλων των φυλων.
Αυτά για τις εκθέσεις....απο εκεί και πέρα έκανε φυσικά εξετάσεις υγείας ώστε να εκτός απο μορφολογικά σωστός να είναι και υγιής:
Cerebellar Ataxia (NCL-A) - Normal Homozygous
Patella Luxation - 0
Πλήρης οδοντοστοιχία και σωστό δάγκωμα(ψαλίδι)
HUU - Normal homozygous
Degenerative Myelopathy (DM) - Normal Homozygous
DNA profile by Antagene
Επίσημη Δυσπλασία Ισχύων - Β ( εξέταση στην ηλικία των 27 μηνών)

Και εκτός όλων αυτών ζεί στο σπίτι μαζί μας σαν μέλος της οικογένειας μας.Δε θέλω να κάνω διαφήμιση απο όλο αυτό αλλά επειδή κάποτε είχα κατηγορηθεί για την "ηθική" μου και για ποιο λόγο είχα βάλει τη Ρόζυ να γεννήσει σχετικά σύντομα(μετά απο ενα χρόνο απο την προηγούμενη γέννα με τα 2 κουτάβια) χωρίς καν να ξέρω τι κουτάβια είχε δώσει.Είμαι άνθρωπος που δε φοβάμαι να εκτεθώ και να κριθώ και είχα εξηγήσει και τότε οτι υπήρχαν λόγοι που εγώ μαζί με άλλους ανθρώπους που εκτιμώ και σέβομαι θεωρήσαμε οτι ηταν το καλύτερο να γίνει το δεύτερο ζευγάρωμα σχετικά σύντομα για το καλό της σκύλας μου πάνω απ'όλα και μετέπειτα για τα κουτάβια και δεν θα ξαναέκανε άλλη γέννα!Η Ρόζυ είναι σε άψογη κατάσταση...Όλα τα κουτάβια απο τις 2 γέννες της ειναι πρώτα απ'όλα υγιή,δεύτερον ευτυχισμένα σε καλές οικογένειες και τρίτον τα περισσότερα απο αυτά(απο σύνολο 9 κουτάβια, τα 6 ειναι πρωταθλητές μορφολογίας και τα 2 απο αυτά ζουν και ειναι πρωταθλητές Νέων Ιταλίας και άλλων Χωρών του εξωτερικού όπου ειναι αρκετά δυσκολότερο απο εδώ) είναι πρωταθλητές μορφολογίας(άρα η μορφολογία τους ειναι σωστή όχι επειδή το λέω εγώ αλλά επειδή έχουν κριθεί).Οπότε καλά τα λόγια..αλλά επειδή τα γραπτά μένουν φαίνεται στην πορεία ποιος είναι ηθικός ή ανήθικος...Αυτά τα ολίγα...και επειδή εδώ είναι το νήμα του "Τζουτζούκου" μου....ας βάλω και καμιά πρόσφατη φωτογραφία!!
DSC_0015.JPG
DSC_0014.JPG
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Να το χαίρεστε το μωρό! Ότι έχει συναρπαστικά αυτιά το έχω πει, έτσι? :love: Με τα κορίτσια του σπιτιού πως τα πάνε τώρα που έχουν μεγαλώσει όλοι?
 
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Aντε μωρε με το βλακεντιο... :love::love:

Να το χαίρεστε το μωρό! Ότι έχει συναρπαστικά αυτιά το έχω πει, έτσι? :love: Με τα κορίτσια του σπιτιού πως τα πάνε τώρα που έχουν μεγαλώσει όλοι?
Απο το πολυ τραβηγμα που του κανουν ειναι ετσι. Η μανα του εχει πιο ωραια αυτια :D
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Δε θέλω να κάνω διαφήμιση απο όλο αυτό αλλά επειδή κάποτε είχα κατηγορηθεί για την "ηθική" μου και για ποιο λόγο είχα βάλει τη Ρόζυ να γεννήσει σχετικά σύντομα(μετά απο ενα χρόνο απο την προηγούμενη γέννα με τα 2 κουτάβια) χωρίς καν να ξέρω τι κουτάβια είχε δώσει.
Ορισμένοι επιφανέστατοι κατά τα λοιπά συνφορουμίτες αρπάζονται σαν φυτιλιασμένοι βήγκαν στα βλάχικα την τσικνοπέμπτη μόλις υποψιαστούν ότι παρεκκλίνεις μισή μοίρα από τα κυνοηθικολογικά σημεία αναφοράς τους. Αλλοίμονο εάν τα παίρναμε τοις μετρητοίς και απολογούμασταν κάθε φορά.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: ProudtobeGreek




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Να το χαίρεστε το μωρό! Ότι έχει συναρπαστικά αυτιά το έχω πει, έτσι? :love: Με τα κορίτσια του σπιτιού πως τα πάνε τώρα που έχουν μεγαλώσει όλοι?
Μια χαρά είναι μόνιμα αγκαλιά με τη μαμά του ο "μπούλης"...η γρία έχει λίγο παραξενέψει και εκτός απο την ώρα του παιχνιδιού έξω θέλει την ησυχία της!!

Aντε μωρε με το βλακεντιο... :love::love:



Απο το πολυ τραβηγμα που του κανουν ειναι ετσι. Η μανα του εχει πιο ωραια αυτια :D
Θα ήθελε η Ρόζυ να έχει τις αυτάρες του :ROFLMAO:

Ορισμένοι επιφανέστατοι κατά τα λοιπά συνφορουμίτες αρπάζονται σαν φυτιλιασμένοι βήγκαν στα βλάχικα την τσικνοπέμπτη μόλις υποψιαστούν ότι παρεκκλίνεις μισή μοίρα από τα κυνοηθικολογικά σημεία αναφοράς τους. Αλλοίμονο εάν τα παίρναμε τοις μετρητοίς και απολογούμασταν κάθε φορά.
Δεν απολογούμαι...απλά μια πικρία σου μένει οταν σε συγκρίνουν με παππυμιλάδες κλπ όταν προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο γι'αυτά!Ουδείς αλάνθαστος αλλά η πρόθεση μου πάντα είναι το τι ειναι καλύτερο για αυτά!Οπότε ήθελα να περάσει ο καιρός για να δείξει αν έκανα τελικά λάθος ή όχι.....
Αργυρώ , καταλαβαίνω την χαρά που νιώθεις όταν η προσπάθειά σου αναγνωρίζεται....
Να εισαι καλά
Πραγματικά η χαρά ξεπερνάει τις όποιες δυσκολίες περνάμε κατά καιρούς....!!!Μόνο που τα βλέπω υγιή και ευτυχισμένα στις οικογένειες τους με γεμίζει ικανοποίηση!Ε δε το κρύβω πως οταν διαπρέπουν και στους εκθεσιακούς στίβους φουσκώνω λίγο απο υπερηφάνια....είπαμε γνήσια κουκουβάγια για όλα τα σκυλοπαίδια μου!!!

Σας Ευχαριστώ απο καρδιάς όλους πάρα πολύ!!Πέρα απο τρεχάματα κλπ ήθελα να περάσει λίγο ο καιρός πριν ξαναγράψω όχι για να δικαιολογηθώ απλά για να νιώθω πρώτα απ'όλα εγώ σίγουρη και καλά με τις επιλογές που έκανα τα τελευταία χρόνια.(Φυσικά δεν ξεχνάω ανθρώπους που με βοήθησαν σε όλα αυτά!)
 
Last edited: