rot με boxer??


kostas

Member
4 Σεπτεμβρίου 2009
5
0
Cane corso?

Είναι πολύ πιθανό το κουτάβι να μοιάζει με την παραπάνω ράτσα Σίγουρα οι τυπολογικοί χαρακτήρες των γονέων δεν είναι ασύμβατοι (π.χ. αν διασταυρώσεις chow-chow, που είναι ανεξάρτητος χαρακτήρας με great dane υπάρχει ο μεγάλος κίνδυνος να έχεις ένα ανυπάκουο τεράστιο σκυλί, λίαν προβληματικό στη βόλτα, θέλω να πω δηλ. ότι συνήθως μεταξύ μορφολογίας και χαρακτήρα υπάρχει στις ράτσες μία ισορροπία). Εν προκειμένω όμως τα κουτάβια που θα γεννηθούν δεν θα έχουν αυτό το πρόβλημα, αντίθετα είναι πολύ πιθανό να είναι άριστοι σωματοφύλακες και πολύ παιγχνιδιάρικα. Η δε ανάμιξη γονιδίων διαφορετικών ρατσών σίγουρα θα έχει ευεργετικό αποτέλεσμα στην υγεία του σκύλου (μην ξεχνάμε ότι όλες οι ράτσες είναι αποτέλεσμα λιγότερο ή περισσότερο αιμομιξίας, χώρια η εκατόμβες κουταβιών που έγιναν προκειμένου να σταθεροποιηθούν τα χαρακτηριστικά τους), διότι να μη ξεχνάμε τις χιλιάδες των αδέσποτων που με τις ευλογίες των Ο.Τ.Α. κυκλοφορούν ελεύθερα χωρίς καμία προστασία για μεταδοτικές ασθένειες (ερλιχίωση, λεϊσμάνια) και αποτελούν κινούμενες μικροβιακές μπόμπες (but that' s another story, για το οποίο επιφυλάσσομαι να ποστάρω άλλη φορά την «αιρετική» άποψή μου, πάντα όμως δι' επιχειρημάτων και όχι ex cathedra). Αλήθεια αυτοί που σκίζουν τα ιμάτιά τους για την πρόθεσή σου να υιοθετήσεις ένα τέτοιο κουτάβι έχουν υπ' όψιν τους τη συντριπτική διαφορά αιμοπεταλίων που έχει ένα ημίαιμο πρώτης γενιάς σε σύγκριση με ένα καθαρόαιμο κουτάβι, ή τη διαφορά σε σωματική θερμοκρασία; Επίσης οι Αμερικανοί είναι μ...ες που προτιμούν πια τέτοια κουτάβια; Όσο για την υιοθέτηση ενός σκυλιού του δρόμου δεν θα είχα καμία αντίρρηση αν ήξερα από που κρατάει η σκούφια του (δηλ. τους γονείς του) ώστε να μπορώ κατά προσέγγιση να προβλέψω και χαρακτήρα και τελική μορφολογία (φαντάσου να θέλω πρωτίστως ένα φύλακα και το ημίαιμο να έχει γονίδια λαμπραντόρ που να επηρεάζουν το χαρακτήρα του, ή να θέλω ένα μαγαλόσωμο σκύλο και να μου βγεί μέγεθος κόκερ). Εάν δεν είχα ήδη δύο σκυλιά θα έκλεινα και εγώ θέση για ένα τέτοιο κουτάβι.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αυτή δεν είναι αιρετική άποψη είναι παραλήρημα :D :D

Είναι πολύ πιθανό το κουτάβι να μοιάζει με την παραπάνω ράτσα Σίγουρα οι τυπολογικοί χαρακτήρες των γονέων δεν είναι ασύμβατοι (π.χ. αν διασταυρώσεις chow-chow, που είναι ανεξάρτητος χαρακτήρας με great dane υπάρχει ο μεγάλος κίνδυνος να έχεις ένα ανυπάκουο τεράστιο σκυλί, λίαν προβληματικό στη βόλτα, θέλω να πω δηλ. ότι συνήθως μεταξύ μορφολογίας και χαρακτήρα υπάρχει στις ράτσες μία ισορροπία).
Πώς έχει επιτευχθεί αυτό ? Με επιλεκτική αναπαραγωγή που μακροπρόθεσμα δημιουργεί καθαρόαιμα ΠΑΝΤΑ, ό,τι και αν ζευγαρώσεις.

Εν προκειμένω όμως τα κουτάβια που θα γεννηθούν δεν θα έχουν αυτό το πρόβλημα, αντίθετα είναι πολύ πιθανό να είναι άριστοι σωματοφύλακες και πολύ παιγχνιδιάρικα.
Γιατί ? Γιατί ξέρεις τί ζευγαρώνεις - ζευγαρώνεις καθαρόαιμα.

Η δε ανάμιξη γονιδίων διαφορετικών ρατσών σίγουρα θα έχει ευεργετικό αποτέλεσμα στην υγεία του σκύλου (μην ξεχνάμε ότι όλες οι ράτσες είναι αποτέλεσμα λιγότερο ή περισσότερο αιμομιξίας, χώρια η εκατόμβες κουταβιών που έγιναν προκειμένου να σταθεροποιηθούν τα χαρακτηριστικά τους)
,

Σίγουρα? Αν ζευγαρώσεις σκυλιά με ίδια γεννετικά προβλήματα πχ δυσπλασία δεν θα δόσουν δυσπλασία στους απογόνους, επειδή το ένα είναι rott και το άλλο Μολοσσός ?

διότι να μη ξεχνάμε τις χιλιάδες των αδέσποτων που με τις ευλογίες των Ο.Τ.Α. κυκλοφορούν ελεύθερα χωρίς καμία προστασία για μεταδοτικές ασθένειες (ερλιχίωση, λεϊσμάνια) και αποτελούν κινούμενες μικροβιακές μπόμπες (but that' s another story, για το οποίο επιφυλάσσομαι να ποστάρω άλλη φορά την «αιρετική» άποψή μου, πάντα όμως δι' επιχειρημάτων και όχι ex cathedra).
Αναμένουμε. Μάλλον θα συμφωνούμε.

Αλήθεια αυτοί που σκίζουν τα ιμάτιά τους για την πρόθεσή σου να υιοθετήσεις ένα τέτοιο κουτάβι έχουν υπ' όψιν τους τη συντριπτική διαφορά αιμοπεταλίων που έχει ένα ημίαιμο πρώτης γενιάς σε σύγκριση με ένα καθαρόαιμο κουτάβι, ή τη διαφορά σε σωματική θερμοκρασία;
Οχι, μπορείς να το αναλύσεις ? :)

Επίσης οι Αμερικανοί είναι μ...ες που προτιμούν πια τέτοια κουτάβια;
Μάλλον. Προτιμούν και τα MacDonalds ώς βασικό διαιτολόγιο και την τηλεόραση ώς βασική ασχολία.

Όσο για την υιοθέτηση ενός σκυλιού του δρόμου δεν θα είχα καμία αντίρρηση αν ήξερα από που κρατάει η σκούφια του (δηλ. τους γονείς του) ώστε να μπορώ κατά προσέγγιση να προβλέψω και χαρακτήρα και τελική μορφολογία (φαντάσου να θέλω πρωτίστως ένα φύλακα και το ημίαιμο να έχει γονίδια λαμπραντόρ που να επηρεάζουν το χαρακτήρα του, ή να θέλω ένα μαγαλόσωμο σκύλο και να μου βγεί μέγεθος κόκερ).
Αρα προτιμάς καθαρόαιμο.

Η 2η και 3η γεννεά δεν σε απασχολεί ? Θεωρείς άκυρη δηλαδή όλη την διαδικασία της εκτροφής, μόνο οι γονείς έχουν σημασία ? Εχεις ακούσει για προβλήματα υγείας και συμπεριφοράς μεταξύ πασίγνωστων επί γεννεές σκύλων και μεταδοτικότητα στους απογόνους τους?

Πού θέλω να καταλήξω ... και τα δύο αυτά καθαρόαιμα δεν έχει σημασία από πού προέρχονται και τί χαρακτηριστικά έχουν ? (πχ είναι όντως φύλακας το rott ?) Oλα αυτά είναι ένα καθαρόαιμο, η γνώση του τί παίρνεις, και εσύ λές ότι θα το πάρεις καλύτερα με ημίαιμο. Μα μέχρι να ζευγαρώσουν αυτά τα δύο σκυλιά κάποιος ζευγάρωνε καθαρόαιμα, έκανε αυτό δηλαδή που εσύ δεν θα προτιμούσες, για να βρείς ένα κουτάβι με τα χαρακτηριστικά και των δύο (αστείο ... φαντάσου να είναι ανάποδα :) )

Εάν δεν είχα ήδη δύο σκυλιά θα έκλεινα και εγώ θέση για ένα τέτοιο κουτάβι.
Αν εξαπλωνόντουσαν τέτοια κουτάβια πώς θα έβρισκες εσύ τώρα ένα τέτοιο? Αφού οι γονείς του είναι καθαρόαιμοι. Οσο περισσότερα γεννιούνται και μάλιστα συνειδητά (για "καλύτερα" αποτελέσματα) τόσο περιορίζουν τις καθαρόαιμες γέννες. Αν ζευγαρώνουν όμως δημιουργούν ημαίαμα άρα (και για σένα) επισφαλή ζώα ώς πρός την εμφάνιση και τον χαρακτήρα.

Εκτός και αν πρέπει να ζευγαρώνει μόνο ένα rott με ένα boxer κατά τα άλλα τυπικά δείγματα της φυλής τους, μόνο όταν εσύ (και κάθε εσύ) δεν θα έχεις άλλα δύο σκυλιά και θα μπορείς να υιοθετήσεις τον super σκύλο που θα βγάλουν. :) :)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
...και για να μη σε αδικήσουμε kostas, περιμένουμε τα επιχειρήματα για τα παρακάτω:

Εν προκειμένω όμως τα κουτάβια που θα γεννηθούν δεν θα έχουν αυτό το πρόβλημα, αντίθετα είναι πολύ πιθανό να είναι άριστοι σωματοφύλακες και πολύ παιγχνιδιάρικα.
Ποιά χαρακτηριστικά κάνουν ένα σκύλο "άριστο σωματοφύλακα";
Τι χρειάζεται για να γίνει ( ή να γεννηθεί; ) ο "άριστος σωματοφύλακας";

Η δε ανάμιξη γονιδίων διαφορετικών ρατσών σίγουρα θα έχει ευεργετικό αποτέλεσμα στην υγεία του σκύλου
Γιατί;
Πως ξέρουμε τι σκυλιά ζευγάρωσαν και τι "κουβαλούν";

Αφού οι ράτσες προέκυψαν απο διασταύρωση δεν θα πρέπει να είναι και αυτές υγιέστατες;...Αργότερα παύουν να είναι υγιείς;...Πότε;

έχουν υπ' όψιν τους τη συντριπτική διαφορά αιμοπεταλίων που έχει ένα ημίαιμο πρώτης γενιάς σε σύγκριση με ένα καθαρόαιμο κουτάβι, ή τη διαφορά σε σωματική θερμοκρασία;
Σε ποιό βιβλίο κτηνιατρικής φυσιολογίας υπάρχουν τα παραπάνω και που οφείλονται;

Αυτά για αρχή και περιμένω με ανυπομονησία τα επιχειρήματα για την συνέχεια του διαλόγου...:)
 


odin25

New Member
15 Ιανουαρίου 2011
1
0
doberman mix dog the bordo ?

se ena mina 8a paro ena arseniko koutabi, einai miso Doberman kai miso dog the bordo...to skili to 8elo gia filaka gia to spiti, einai aksiopistes aftes i dio ratses? iparxi pi8anotita na einai ipebolika epi8etiko? o sindiasmos afton ton 2 ratson einai kalos? i iperbolika ekriktikos? 8a einai aksiopistos me ta paidia?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
se ena mina 8a paro ena arseniko koutabi, einai miso Doberman kai miso dog the bordo...to skili to 8elo gia filaka gia to spiti, einai aksiopistes aftes i dio ratses? iparxi pi8anotita na einai ipebolika epi8etiko? o sindiasmos afton ton 2 ratson einai kalos? i iperbolika ekriktikos? 8a einai aksiopistos me ta paidia?
Αυτά όλα δεν μπορεί να στα απαντήσει κανείς. Ούτε αυτός που ξέρει καλά τα ντόπερμαν ούτε τα ντογκ ντε μπορντώ. Ούτε γενετιστής ακόμη...
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Ναι... πολύ αστείο το θεματάκι. :mad:
ΤΟΣΑ ημίαιμα γαμώ το στο δρόμο!!! Ένα σωρό, ό,τι συνδυασμό θέλεις!!! Βγες έξω και διάλεξε ένα που μοιάζει με ροτ ή ένα που μοιάζει με μπόξερ ή ένα που μοιάζει με συνδυασμό pug και καυκάσιου, απ' όλα έχει ο μπαξές! Όχι και τόσο χαρούμενα βέβαια, γιατί η ζωή στο δρόμο (αυτή που τους εξασφάλισαν ζευγαρώματα σαν το παραπάνω) δεν έχει και πολλές χαρές...
Αλλά εσύ... φυσικά... πήρες σειρά για το κουτάβι του εκτροφέα της κακιάς ώρας...
Φαντάζομαι πώς θα είναι τα σκυλάκια: Ημίαιμα (σπάνιο είδος). Και θα στερήσουν ένα σπίτι απ' όλα αυτά που βρίσκονται σε κάδους σκουπιδιών. Όλα αυτά για τα οποία γράφονται οι μελοδραματικές ιστορίες στην "προσφορά".
Άστον τον γελοίο, τον ανεύθυνο το φίλο σου... ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΚΟΥΤΑΒΙ. Αν είναι νωρίς πες του να πάει να κάνει έκτρωση στη σκύλα. Άστον να δει τη γλύκα. ΜΗΝ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ.
+1
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95