rott vs dob


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kαλά ρε κάνατε 11 σελίδες ??? :lol: :lol: :lol:

Παρακαλώ έναν από τους ντοπερμανάδες να βάλει φωτογραφία του σκύλου του με άκοπα αυτιά και ουρά ... ψάχνω μία στο google τόση ώρα και είναι εξαιρετικά σπάνιες ... :lol: :lol: :lol: γιατί άραγε 8) :D
και όταν έχουμε τους δύο σκύλους natural συζητάμε ποιός είναι και ο πιό ωραίος ....

Σχετικά με τον χαρακτήρα - δύναμη κλπ ..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: πολύ διασκεδαστικό topic ... :wink:

Φιλικά πάντα :wink:
 






DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
Δεν μιλάμε για Γερμανούς 8) (Εκεί απαγορεύεται από τον νομο)


Εκτροφής από Italy,Srbija,Ρούσια,Ουκράινα,Ελλάδα...

Ποιος σταμάτησε να κόβει από μεγάλα ονόματα :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 




BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Το κριτηριο ειναι αυστηρα προσωπικο. Αισθητικα το ντομπερμαν ειναι ανυπερβλητο - στο χαρακτηρα εχει απ'ολα ο μπαξες. Παντως σε παρκα κλπ, ο συνηθης "τρομοκρατης" ειναι ροτ και μαλιστα συνηθως την πεφτει και στο αφεντικο του...Βεβαια και οι δυο φυλες δυστυχως πασχουν απο ...ιδιοκτητη.
Α! Για μερικους φιλους που γραφουν για κιλα...εχετε δει τον Βικτωρα?
75/59 οχι λιπη...
 










denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εγώ ξερω ότι τα ντόπερμαν τρελαίνονται ... :lol: :lol:

Παρακαλώ να είμαστε πιό σοβαροί ...

.... ο συνήθης τρομοκράτης Baskal ειναι ο ''κλασικός ο μαλάκας ο Ελληνας'' ... καμία φυλή και κανένα σκυλάκι ...

Αυτός που το '80 έδενε τα ''τρελά'' ντόπερμαν στις ταράτσες και σαλτάρανε από κάτω ...

Αυτός που τώρα παίρνει το rott και του βγάζει την πίστη, χωρίς να ξέρει, που κλωτσάει και δένει ...

... και λές ΕΣΥ τώρα που είσαι τόσο μέσα στα πράγματα, για rott που τρώει το αφεντικό του ??

Λυπάμαι ...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Επίσης δεν θα ήμουν ΚΑΘΟΛΟΥ ευχαριστημένος με ένα Dob 59 κιλά ...

Η αισθητική είναι υποκειμενική ναι ... το πρότυπο ΕΝΑ ... :wink:

Dobermanάδες ... μην κόβετε τίποτα ... μην μολοσσοποιείτε ... μην τρελλαίνεστε γενικώς και τα λέμε μετά ... :wink:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
α.

τώρα ούτε εγώ είμαι και δεν το θέλω πλέον.

η εποχή the bigger the better έχει περάσει ανεπιστρεπτί για εμένα.

άλωστε όταν είδα τον MASTER MAX ζωντανά ΚΑΤΑΛΑΒΑ ότι δεν ήταν ο σκύλος που ήθελα και είχα στο μυαλό μου σαν dobermann :wink:

εντυπωσιακός :?: :?: :?: :?: :?:

ΝΑΙ ΠΟΛΥ :!: :!: :!: :!: :!:

dobermann :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

[-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X [-X

δεν νομίζω
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
BasKal said:
Παντως σε παρκα κλπ, ο συνηθης "τρομοκρατης" ειναι ροτ και μαλιστα συνηθως την πεφτει και στο αφεντικο του...
Baskal, σου θυμίζω πως συμμετέχεις σε κυνοφιλικο forum.
Αυτές οι απόψεις το μόνο που κάνουν είναι να παραπληροφορούν, να υποβιβάζουν και να πλήττουν την κυνοφιλια και τη ζωοφιλία γενικότερα.
 


DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
Αλητεύει ότι τα Dobermann είναι τόσο πιστα που λίγο πριν πεθάνουν σκοτώνουν τον αφεντικό τους να μην το αφήσουν απροστάτευτο :?:


E αν μου άρμοσι να γράφω κάτι τέτοια τότε OK :evil:
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Παιδια μην με παρεξηγειτε. Προφανως αναφερομαι στην λαθος σχεση ιδιοκτητη - σκυλου . Εχω βρεθει αρκετες φορες στη δυσαρεστη θεση να προσπαθησω να μαθω στον ιδιοκτητη τα "καθηκοντα" του λογω της δικης μου εμπειριας με μεγαλα και κυριαρχικα σκυλια. Οπως εγραψα και παραπανω και οι δυο φυλες πασχουν απο ιδιοκτητες στην ελλαδα ειδικα. Αλλα τα Ροτ αποδεικνυονται πιο συχνα υπερκυριαρχικα και δυσκολα λυνεται το προβλημα. Τα ντομπερμαν ερχονται πιο ευκολα αν αντιμετωπιστουν σωστα.

Οσο για τα κιλα του ...Βικτωρα, δεν ειναι χοντρος ειναι κοκκαλας. Δεν μου αρεσει, αλλα ειναι επιβητορας-περναει ενα καλο μερος αυτου που διαθετει. Ο πατερας του ειναι ο Victor di Casa Balestrieri (εξ'ου και Βικτωρ) μια απο τα ιδια...στα κιλα.
 


marug

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2007
68
0
BasKal said:
Α! Για μερικους φιλους που γραφουν για κιλα...εχετε δει τον Βικτωρα?
75/59 οχι λιπη...
Παλια έβλεπα τέτοια ντομπερμαν. Με το στέρνο να φτάνει στο έδαφος.
Τώρα κάτι ελαφάκια βλέπω.
Σίγουρα δεν ισχύει το μεγαλύτερο είναι και καλύτερο.
Αλλά ούτε και το ζήτω η μετριότητα.
Και στη φύση άλλωστε αρχηγός γίνεται ο πιο δυνατός.
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Στις εκθεσεις δεν εχει ελαφακια... Μαλλον ...μοσχαρακια. Παντως εχει φτασει το πραγμα αν δεν ειναι 50 κιλα το αρσενικο να θεωρειται "λαϊτ"...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
BasKal said:
Αλλα τα Ροτ αποδεικνυονται πιο συχνα υπερκυριαρχικα και δυσκολα λυνεται το προβλημα. Τα ντομπερμαν ερχονται πιο ευκολα αν αντιμετωπιστουν σωστα.
Βασίλη κανείς δεν αμφισβητεί πως και τα Rott και τα Dob είναι ιδιαίτερα ευφυή ζώα και χρειάζονται έμπειρο ιδιοκτήτη και στιβαρό χειρισμό. Εάν γίνουν λάθη στην εκπαίδευση τους δύσκολα διορθώνονται.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, και τα δυο «έρχονται εύκολα» με το σωστό χειρισμό. Κανένα δεν υπερτερεί σε βάρος του άλλου.