Rott


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Γεια σας.Είμαι νέος ιδιοκτήτης rottweiler.Εδώ και μια βδομάδα έχω τον Klauss ένα αρσενικό rottweiler 4 μηνών.Τον αγόρασα από εκτροφείο μετά από αρκετό ψάξιμο.

Εδώ και 2 μέρες όμως ο σκύλος προσπαθεί να μου δαγκώσει τα χέρια και δεν γίνεται να τον αποτρέψω εκτός και αν τα κρατάω μακριά του.

Τον σκύλο τον έχω σε crate τις ώρες που λείπω και κοιμάμαι και έχω παρατηρήσει πως σε μερικά σημεία γύρω από το κλουβί έχει αφήσει αρκετές τρίχες.Είναι φυσιολογικό αυτό τον καιρό να ρίχνει το τρίχωμα του ή όλα τα rottweiler μαδάνε έτσι;
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
ολα τα σκυλια μαδανε μην ανχονεσε θα σου εξηγησουν τα παιδια καλυτερα. απο θεσσ το πηρες το σκυλι γιατι πεζει να τον εχω δει
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
ολα τα σκυλια μαδανε μην ανχονεσε θα σου εξηγησουν τα παιδια καλυτερα. απο θεσσ το πηρες το σκυλι γιατι πεζει να τον εχω δει
Ναι από Θεσσαλονίκη τον έφερα.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Βάλε μας φωτογραφίες από τον μικρούλη σου. Το όνομά του από που το εμπνεύστηκες;
Το μάδημα δε σταματάει και ποτέ, αλλά τώρα με τη ζέστη άλλος ένας λόγος να πέφτει τρίχωμα.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Καλά οι τρίχες δεν σταματάνε και ποτέ να πέφτουν......αλλά τώρα το καλοκαίρι ένας λόγος παραπάνω λόγο ζέστης.

Το ότι σου δαγκώνει τα χέρια είναι μικρούλης ακόμη και το βλέπει για παιχνίδι, μην ανησυχείς θα το κόψει! Όταν στο ξανακάνει μπορείς να βγάλεις έναν δυνατό ήχο χωρίς λόγια και να του γυρίσεις την πλάτη για κανένα λεπτό. π.χ. δαγκώνει κάνεις ένα πολύ δυνατό ''Αααααααα'' και του γυρνάς την πλάτη.....έτσι μόνος του θα καταλάβει ότι όταν κάνει αυτή την κίνηση το παιχνίδι τελειώνει.

Θα μπορούσες να του πάρεις κάποιο παιχνίδι όπως ένα σχοινί και να το κρατάς για να παίζετε παρέα. Αυτός θα δαγκώνει το σχοινί, θα τον τραβάς λίγο, θα εκτονώνεται και εσύ θα γλιτώσεις πολλές δαγκωματιές!!!

Να σου ζήσει και βάλε και καμιά φώτο να δούμε τον κούκλο;)!!!
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Βάλε μας φωτογραφίες από τον μικρούλη σου. Το όνομά του από που το εμπνεύστηκες;
Το μάδημα δε σταματάει και ποτέ, αλλά τώρα με τη ζέστη άλλος ένας λόγος να πέφτει τρίχωμα.
Έτσι τον έλεγαν στο εκτροφείο,αλλά εγώ τον φωνάζω Όζζυ.Θα ανεβάσω φωτογραφίες
σύντομα.
 




Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Καλά οι τρίχες δεν σταματάνε και ποτέ να πέφτουν......αλλά τώρα το καλοκαίρι ένας λόγος παραπάνω λόγο ζέστης.

Το ότι σου δαγκώνει τα χέρια είναι μικρούλης ακόμη και το βλέπει για παιχνίδι, μην ανησυχείς θα το κόψει! Όταν στο ξανακάνει μπορείς να βγάλεις έναν δυνατό ήχο χωρίς λόγια και να του γυρίσεις την πλάτη για κανένα λεπτό. π.χ. δαγκώνει κάνεις ένα πολύ δυνατό ''Αααααααα'' και του γυρνάς την πλάτη.....έτσι μόνος του θα καταλάβει ότι όταν κάνει αυτή την κίνηση το παιχνίδι τελειώνει.

Θα μπορούσες να του πάρεις κάποιο παιχνίδι όπως ένα σχοινί και να το κρατάς για να παίζετε παρέα. Αυτός θα δαγκώνει το σχοινί, θα τον τραβάς λίγο, θα εκτονώνεται και εσύ θα γλιτώσεις πολλές δαγκωματιές!!!

Να σου ζήσει και βάλε και καμιά φώτο να δούμε τον κούκλο;)!!!
Του είχα πάρει 1 μπαλάκι του τέννις να παίζουμε αρχικά,αλλά το διέλυσε σε λίγη
ώρα.
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Του είχα πάρει 1 μπαλάκι του τέννις να παίζουμε αρχικά,αλλά το διέλυσε σε λίγη
ώρα.
Μαδανε αρκετα ολο τον χρονο τα ροτ ,αλλαειδικα τωρα το καλοκαιρι,ακομα περρισοτερο.
Βουρτσισμα συχνο και για αφαιρεση του νεκρου τριχωματος ,αλλα και για ενα απαλο μασαζ στο σωμα του και καλη ποιοτητα τροφης.

Οσο αφορα τα παιχνιδια του να προσεχεις ιδιαιτερα ,μιας και διαλυονται αυτα που ειναι της πλακας και μπορει να τα καταπιει με συνεπακολουθα προβληματα.
Παρε ενα καλο κομπο,και καποια kong που ειναι ανθεκτικοτερα.

Οσο αφορα το δαγκωμα πρεπει να του δωσεις να καταλαβει πως αυτο που κανει δεν σου αρεσει ,μην του φωναζεις (μπορει να το βλεπει σαν παιχνιδι) ,απλα σταματησε το παιχνιδι μαζι του και αλλαξε χωρο.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Μαδανε αρκετα ολο τον χρονο τα ροτ ,αλλαειδικα τωρα το καλοκαιρι,ακομα περρισοτερο.
Βουρτσισμα συχνο και για αφαιρεση του νεκρου τριχωματος ,αλλα και για ενα απαλο μασαζ στο σωμα του και καλη ποιοτητα τροφης.

Οσο αφορα τα παιχνιδια του να προσεχεις ιδιαιτερα ,μιας και διαλυονται αυτα που ειναι της πλακας και μπορει να τα καταπιει με συνεπακολουθα προβληματα.
Παρε ενα καλο κομπο,και καποια kong που ειναι ανθεκτικοτερα.

Οσο αφορα το δαγκωμα πρεπει να του δωσεις να καταλαβει πως αυτο που κανει δεν σου αρεσει ,μην του φωναζεις (μπορει να το βλεπει σαν παιχνιδι) ,απλα σταματησε το παιχνιδι μαζι του και αλλαξε χωρο.
Για κόμπο είχα στο μυαλό μου,αλλά με όλη την προετοιμασία για
τον σκύλο μου διέφυγε εντελώς.Το μπαλάκι το πέταξα αμέσως μόλις
είδα πως χάλασε.

Τον βούρτσισα το Σάββατο και τον έκανα μπάνιο,αλλά μάλλον χρειάζεται
συχνότερα βούρτσισμα όπως βλέπω.

Προτιμώ να σταματάω να παίζω και να ασχολούμαι μαζί του όταν δαγκώνει,γιατί
όπως έγραψες τη φωνή μάλλον για παιχνίδι την παίρνει.

Είναι οκ να γαυγίζει και να γρυλίζει σε άτομα που περνάνε κάτω από την πολυκατοικία και σε
άγνωστα άτομα που μπορεί να με πλησιάσουν δεδομένου της μικρής ηλικίας του;
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Είναι οκ να γαυγίζει και να γρυλίζει σε άτομα που περνάνε κάτω από την πολυκατοικία και σε
άγνωστα άτομα που μπορεί να με πλησιάσουν δεδομένου της μικρής ηλικίας του;
Αναλογα τον προορισμο του σκυλου σου.

Αν υποθετικα τον εχεις για οικογενειακο σκυλο και οχι για εργαλειο δουλειας,θεωρω πως θα πρεπει να του κοψεις τα γρυλισματα και τις αγριαδες οταν εισαι παρων.Αφενος ειναι αρκετα μικρος αφετερου αν καταλαβει οτι τον επιβραβευεις μπορει να γυρισει σε προβλημα αργοτερα.
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
γνώμη μου, δεν είναι επιθυμητό καθόλου.
Ακόμα και καλό στόχο να έχει και καλό σκοπό,
ακόμα και αν ο σκύλος ηρεμήσει-ωριμάσει, έτσι συνέβη με τη σκύλα μου,
από την στιγμή που ο ηγέτης δε διορθώνει, θεωρεί πως είναι κάτι αν όχι σωστό, σίγουρα όχι λάθος. Θα το θεωρήσει ΟΚ και μετά θα πρέπει να το "μαζέψεις" κάτω από τις εντολές σου και μόνο.

Δε θες ρότι να είναι παίρνει πρωτοβουλία.
Μόνο κατόπιν εντολής σου πρέπει να κουρδίζεται και να υπακούει, εκτός ακραίων συνθηκών που θα αντιδρούσε και από αγελαίο ένστικτο καθαρά.

Για μένα τα κόβεις όλα, ακόμα και κουταβίστικα που είναι και θα είναι έως και 9 μηνών πολύ κουταβίστικα.
Ακόμα και έτσι, μαθαίνουν και διαπαιδαγωγούνται και χτίζουν προσωπικότητα και θέση στην αγέλη.

Να σου ζήσει ο Κλάους.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Υπαρχουν περιπτωσεις που θες την πρωτοβουλια αυτη φιλε Τεο.
Στις περρισοτερες των περιπτωσεων ομως ,οχι και εκει επεμβαινεις.
 


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
Αναλογα τον προορισμο του σκυλου σου.

Αν υποθετικα τον εχεις για οικογενειακο σκυλο και οχι για εργαλειο δουλειας,θεωρω πως θα πρεπει να του κοψεις τα γρυλισματα και τις αγριαδες οταν εισαι παρων.Αφενος ειναι αρκετα μικρος αφετερου αν καταλαβει οτι τον επιβραβευεις μπορει να γυρισει σε προβλημα αργοτερα.
Ο σκύλος ζει μέσα στο σπίτι,και τον θέλω για οικογενειακό σκύλο,αλλά θέλω και να
φυλάει το χώρο.Δεν τον έχω επιβραβεύσει ποτέ για τις αγριάδες σε άλλους και
πριν τον πάρω είχα σκεφτεί για βασική υπακοή μετά τον 5ο μήνα.Γενικά όμως σε
όσους έχει γρυλίσει ήταν άνθρωποι που πέρναγαν μπροστά από την πολυκατοικία και
ποτέ στον δρόμο.
 
Last edited:


Rottweil

Well-Known Member
27 Ιουνίου 2012
141
0
γνώμη μου, δεν είναι επιθυμητό καθόλου.
Ακόμα και καλό στόχο να έχει και καλό σκοπό,
ακόμα και αν ο σκύλος ηρεμήσει-ωριμάσει, έτσι συνέβη με τη σκύλα μου,
από την στιγμή που ο ηγέτης δε διορθώνει, θεωρεί πως είναι κάτι αν όχι σωστό, σίγουρα όχι λάθος. Θα το θεωρήσει ΟΚ και μετά θα πρέπει να το "μαζέψεις" κάτω από τις εντολές σου και μόνο.

Δε θες ρότι να είναι παίρνει πρωτοβουλία.
Μόνο κατόπιν εντολής σου πρέπει να κουρδίζεται και να υπακούει, εκτός ακραίων συνθηκών που θα αντιδρούσε και από αγελαίο ένστικτο καθαρά.

Για μένα τα κόβεις όλα, ακόμα και κουταβίστικα που είναι και θα είναι έως και 9 μηνών πολύ κουταβίστικα.
Ακόμα και έτσι, μαθαίνουν και διαπαιδαγωγούνται και χτίζουν προσωπικότητα και θέση στην αγέλη.

Να σου ζήσει ο Κλάους.
Θα ζητήσω την γνώμη ειδικού και ότι δεν είναι οκ θα το κόψω.
 


reignman007

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2012
51
0
Τις επομενες μερες θα ξεκινησω "επισκεψεις" για να δω καποια κουταβια ροτβαιλερ.
Θα εχω για παρεα εναν φιλο ιδιοκτητη πετ σοπ και/η εναν αλλον που εδω και μια δεκαετια εχει ενα γερμανικο ποιμενικο.
Επισης διαβαζω ασταματητα αυτη την περιοδο και βλεπω και ντοκιμαντερ-βιντεο.
Παρολαυτα δεν θεωρω τον εαυτο μου ετοιμο να διαλεξω κουταβι και θα ηθελα να ρωτησω τι να προσεξω τοσο στην επιλογη του οσο και στο να αποφυγω να "διαλεξουν οι φιλοι μου για μενα".Σεβαστη η εμπειρια και οι αποψεις τους αλλα δεν θελω να παρω τον σκυλο μου αποκλειστικα με κριτηρια αλλου.
Ευχαριστω
 




kimeli

Member
19 Ιουλίου 2012
20
0
γεια σας κ απο μενα!!
εχω κ εγω ενα rott κουταβι.οσον αφορα το τριχωμα που μαδαει δεν παλευεται!μαδαει πολυ παρολο που την βουρτσιζω 2 φορες τη μερα.σιγουρα βεβαια φταιει κ η εποχη αλλα γενικως μαδανε αρκετα..οσο για το δαγκωμα εχω και εγω το ιδιο θεμα...με την διαφορα πως το ξεκινησε τωρα που ειναι 6 μηνων.αμα δεν της δωσω τη στιγμη που θελει σημασια,αρχιζει κ γαυγιζει κ δαγκωνει το χερι..και δεν ειναι καθολου ευχαριστο..εχει αρχισει κ γινεται ενοχλητικο.θελει ολη την ωρα να ασχολουμαστε μαζι της.φυσικα κ θα ασχοληθουμε κ θα παιξουμε μαζι της,ομως πρεπει να υπαρχουν κ καποιες στιγμες ηρεμιας.ειναι στη φαση που θελει να παιζει ολη την ωρα.κανει ατελειωτο παιχνιδι κ κολυμπι κ δεν κουραζεται ποτε!!!!
εχω ακουσει επισης πως μεταξυ 6-8μηνων περνανε τη φαση ανεξαρτησιας τους.το ριχνω κ λιγο εκει..σα να προσπαθει να επιβληθει..δεν ξερω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να της επιβληθω σε αυτη τη φαση.δεν θελω να την μαλωνω,γιατι μου εχουν πει για δευτερη περιοδο φοβου καπου τωρα και πως ειναι πολυ σημαντικη.δεν ξερω πως να την χειριστω.ειναι πολυ ανεξαρτητα σκυλια κ το δειχνουν συνεχεια!!βεβαια ειναι αξιολατρευτη!!κατα τ'αλλα ειναι τελεια!!!!!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU