Rottie or Dogo?


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Να σου ζήσει λοιπόν φίλε μου και να το χαρείς όπως εσύ επιθυμείς!!
 














Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Παιδιά να ρωτήσω , υπάρχει θέμα εάν στο μάτι του Dogo υπάρχει αυτή η μαύρη "βούλα" που βλέπω καμιά φορά σε κάποιες φωτός? Δηλαδή είναι κάποιο μελάνωμα ή κάτι αντίστοιχο?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Dogo 909 μπορούμε να παίζουμε το παιχνίδι των ερωτήσεων [ή την κολοκυθιά-όπως θέλεις πες το], εσαεί.
Δεν είναι όμως δόκιμη κατάσταση για ένα φόρουμ.
Αν λοιπόν το κουτάβι σου, δεν έχει έρθει από εκτροφείο της Τσεχίας και δεν έχει pedigree, αρχικά...κακώς, αλλά επειδή το θέμα εδώ δεν είναι η παρουσίασή του για να επεκταθούμε, έχε τουλάχιστον την κοινή λογική, να μην προτείνεις αυτόν τον τρόπο απόκτησης και σε άλλους. Οχι τουλάχιστον απ'αυτό το φόρουμ.
Οπως και να 'χει, άνοιξε αν θέλεις ένα δικό σου θέμα, να σε καλωσορίσουμε και να συζητήσουμε εκεί για το κουτάβι σου.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Να πω κι εγώ κάτι που ειπώθηκε και νωρίτερα: πως αν θέλεις φύλακα το Ντόγκο ΔΕΝ είναι ο κατάλληλος σκύλος!
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Γεια σου Προμηθέα!! Κατά την γνώμη σου ποιές ράτσες πληρούν αυτά τα στάνταρντς? (Της φύλαξης χώρου δηλαδή)! Σε ευχαριστώ!
 


Dogo 909

Member
27 Μαρτίου 2013
12
0
athens
Dogo 909 μπορούμε να παίζουμε το παιχνίδι των ερωτήσεων [ή την κολοκυθιά-όπως θέλεις πες το], εσαεί.
Δεν είναι όμως δόκιμη κατάσταση για ένα φόρουμ.
Αν λοιπόν το κουτάβι σου, δεν έχει έρθει από εκτροφείο της Τσεχίας και δεν έχει pedigree, αρχικά...κακώς, αλλά επειδή το θέμα εδώ δεν είναι η παρουσίασή του για να επεκταθούμε, έχε τουλάχιστον την κοινή λογική, να μην προτείνεις αυτόν τον τρόπο απόκτησης και σε άλλους. Οχι τουλάχιστον απ'αυτό το φόρουμ.
Οπως και να 'χει, άνοιξε αν θέλεις ένα δικό σου θέμα, να σε καλωσορίσουμε και να συζητήσουμε εκεί για το κουτάβι σου.
μου σκυλο.
κατ'αρχην δε νομιζω οτι εχω να δωσω λογω απο που ειναι το κουταβι και αν εχει πεντιγκρι και τα σχετικα. δε νομιζω οτι προτεινα σε καποιον κατι απλα ανεφερα πωσ απεκτισα το δικο μου σκυλο. τωρα για το τι κρινει κανεισ σωστο η λαθοσ ουτε αυτο πιστευω οτι χωραει σε ενα φορουμ μιασ και εισαι τοσο ενημεροσ-η..
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Γεια σου Προμηθέα!! Κατά την γνώμη σου ποιές ράτσες πληρούν αυτά τα στάνταρντς? (Της φύλαξης χώρου δηλαδή)! Σε ευχαριστώ!
όλες οι φυλές που χαρακτηρίζονται σαν "σκύλοι φύλακες" ή "και σκύλοι φύλακες".
Είναι πάρα πολλές... το Rottweiler είναι μία από αυτές, το Dogo Argentino δεν είναι μία από αυτές!
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Ωραία να το θέσω λίγο διαφορετικά , εσύ Προμηθέα ποιές φυλές θα πρότεινες? Καθαρά υποκειμενικό αλλά συζήτηση κάνουμε.. Πάντα με βάση την συμπεριφορά και ίσως και την προσωπική σου εμπειρία..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
...τωρα για το τι κρινει κανεισ σωστο η λαθοσ ουτε αυτο πιστευω οτι χωραει σε ενα φορουμ μιασ και εισαι τοσο ενημεροσ-η..
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς [ως συνήθως]. Δεν υπάρχει κάτι που το κρίνω εγώ σωστό ή λάθος. Υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος απόκτησης σκύλου. Αυτό "προωθεί" αυτό το φόρουμ, σε περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει ακόμη. Το δικό σου επίπεδο ενημέρωσης, από που λέει, ότι πρέπει να αποκτάμε καθαρόαιμο σκύλο;
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ωραία να το θέσω λίγο διαφορετικά , εσύ Προμηθέα ποιές φυλές θα πρότεινες? Καθαρά υποκειμενικό αλλά συζήτηση κάνουμε.. Πάντα με βάση την συμπεριφορά και ίσως και την προσωπική σου εμπειρία..
Διάβασα το νήμα από την αρχή και δεν μπόρεσα να διακρίνω πουθενά τι ζητάς από τον σκύλο ΕΣΥ!
Πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα... με πρώτο απ' όλα το "τι τον θες τον σκύλο?" δηλαδή ποια θα είναι τα καθήκοντά του?


Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς [ως συνήθως]. Δεν υπάρχει κάτι που το κρίνω εγώ σωστό ή λάθος. Υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος απόκτησης σκύλου. Αυτό "προωθεί" αυτό το φόρουμ, σε περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει ακόμη. Το δικό σου επίπεδο ενημέρωσης, από που λέει, ότι πρέπει να αποκτάμε καθαρόαιμο σκύλο;
Θα βάλω πάλι ποπ κορν!
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Ξαναδιάβασε το. Έχω ήδη γράψει 2 φορές το τι ζητάω από τον μελλοντικό μου σύντροφο. Να μην τα ξαναγράφω. Κρίμα είμαι και εγώ. Εγώ σε ρωτάω καθαρά για να γίνει διάλογος το ποιές ράτσες προτείνεις σαν Προμηθέας! Δεν έχει να κάνει δηλαδή ντε και καλά με την δική μου την επιλογή! Εγώ σχεδόν έχω κατασταλάξει ως προς την επιλογή μου. Φιλικά πάντα!
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Ωραία να το θέσω λίγο διαφορετικά , εσύ Προμηθέα ποιές φυλές θα πρότεινες? Καθαρά υποκειμενικό αλλά συζήτηση κάνουμε.. Πάντα με βάση την συμπεριφορά και ίσως και την προσωπική σου εμπειρία..
Ρατσες υπαρχουν πολλες για φυλαξη παντα βεβαια με εκπαιδευση , γερμανικα ποιμενικα , βελγικα ποιμενικα ( γκλενενταλ , μαλινουα , Tervuren και τα λακενουα ) τα ροτβαιλερ μετα πας σε μαστιφ , σναουτσερ γιγας , και η λιστα μολις εχει αρχισει
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Έγραψες: "σκύλο πιστό , ιδανικό για συντροφιά , δραστήριο , παιχνιδιάρη , να είναι φυσικά καλός φύλακας και να μπορεί να κοινωνικοποιηθεί σχετικά εύκολα και εκπαιδεύσιμος!"

Γερμανικός Ποιμενικός!