Rottie or Dogo?




Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Όχι φίλε μου καμία σχέση! Συγνώμη καταρχήν αν σου έδωσα να καταλάβεις κάτι τέτοιο... Απλώς ήταν λίγο λακωνική η απάντηση μου γιατί μου δίνεται η εντύπωση ότι και εγώ με την σειρά μου σας έχω κουράσει λιγουλάκι!
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Να σου εξηγήσω λοιπόν:
έγραψες:
"σκύλο πιστό , ιδανικό για συντροφιά , δραστήριο , παιχνιδιάρη , να είναι φυσικά καλός φύλακας και να μπορεί να κοινωνικοποιηθεί σχετικά εύκολα και εκπαιδεύσιμος!"

Ότι είναι κόκκινο δεν ανταποκρίνεται στο Rottweiler
Ότι είναι μπλε δεν ανταποκρίνεται στο Dogo Argentino
Ότι είναι μωβ δεν ανταποκρίνεται σε κανένα απ' τα δύο!
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Υπάρχει ένας διχασμός σχετικά με το ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει και ως φύλακας ο Ντόγκο. Μιλούσα τις προάλλες με έναν εκτροφέα Ντόγκο και μου είπε ότι σε ενδεχόμενη απειλή μπορεί να λειτουργήσει και αποτρεπτικά.. Θα ήθελα να ξέρω την γνώμη σου!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
να είναι φυσικά καλός φύλακας
Μιλούσα τις προάλλες με έναν εκτροφέα Ντόγκο και μου είπε ότι σε ενδεχόμενη απειλή μπορεί να λειτουργήσει και αποτρεπτικά..
Καταλαβαινεις φανταζομαι τη διαφορα αυτων των 2 ετσι?
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Ναι την καταλαβαίνω , αλλά δεν ξέρω ίσως στο μυαλό μου το έχω λίγο ως μια αλληλένδετη έννοια το πως δηλαδή ένας σκύλος μπορεί να συνδυάσει τον χώρο με το πρόσωπο και μια ενδεχόμενη απειλή! Αν κάνω λάθος ή το βλέπω εντελώς λάθος διορθώστε με!
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Όπως σου είπε η Αμαλία...
Πιστεύεις πως κάποιος που θα ερχόταν μούρη με μούρη με αυτόν τον σκύλο θα τολμούσε να μπει μέσα στο σπίτι?
8310658-close-up-of-dogo-argentino.jpg

Κι εγώ σου λέω πως "δεν δαγκώνει... άνοιξε την πόρτα και μπες!" θα έμπαινες?

Αυτό είναι το "λειτουργεί αποτρεπτικά"!
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Σε ενδεχομενο απειλης μπορει και ενα λαμπραντορ( λεμε τωρα ) να λειτουργησει αποτρεπτικα , αλλα αυτο σημαινει οτι γενικα κανει φυλαξη?
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Ξαναδιάβασε το. Έχω ήδη γράψει 2 φορές το τι ζητάω από τον μελλοντικό μου σύντροφο. Να μην τα ξαναγράφω. Κρίμα είμαι και εγώ. Εγώ σε ρωτάω καθαρά για να γίνει διάλογος το ποιές ράτσες προτείνεις σαν Προμηθέας! Δεν έχει να κάνει δηλαδή ντε και καλά με την δική μου την επιλογή! Εγώ σχεδόν έχω κατασταλάξει ως προς την επιλογή μου. Φιλικά πάντα!
η οποια ειναι?
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κι εγώ σου λέω πως "δεν δαγκώνει... άνοιξε την πόρτα και μπες!" θα έμπαινες?
Εγω αν μου το ελεγες θα εμπαινα! Κανει μπαμ απο μακρια οτι χαμογελαει ο σκυλος!:pig:
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Hlianna μου κλείνω προς το Dogo.
προδοτη :p:p:p

περα απο τη πλακα..οπως σου ξαναπα προσεχε απο που θα παρεις τον σκυλο σου και μη κοιταξεις που θα τον παρεις φθηνοτερα..αν δεις τη σκυλα μου μετα απο λιγη ωρα παιχνιδι θα καταλαβεις γιατι στο λεω :(
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Η σκυλίτσα σου είναι μια κούκλα και από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι πρέπει να είναι και πολύ σταθερός χαρακτήρας! Ανεκτίμητη αξία! Να την προσέχεις και να την χαρείς όπως εσύ γουστάρεις!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Η σκυλίτσα σου είναι μια κούκλα και από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι πρέπει να είναι και πολύ σταθερός χαρακτήρας! Ανεκτίμητη αξία! Να την προσέχεις και να την χαρείς όπως εσύ γουστάρεις!
ειναι μια κουκλα και δεν την αλλαζω με τιποτα, ομως ειναι αποτελεσμα κακης εκτροφης!

σε ευχαριστω πολυ!
 




Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Γιατί το λες αυτό γλυκιά μου? :eek:
το πισω της ποδι εχει κατα 90% δυσπλασια με αποτελεσμα να μην μας επιτρεπει, τουλαχιστον μεχρι να δουμε καλυτερα το θεμα ποδι να κανουμε πολλα πραγματα και ειναι κατι που μας στενοχωρει παρα πολυ..
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
το πισω της ποδι εχει κατα 90% δυσπλασια με αποτελεσμα να μην μας επιτρεπει, τουλαχιστον μεχρι να δουμε καλυτερα το θεμα ποδι να κανουμε πολλα πραγματα και ειναι κατι που μας στενοχωρει παρα πολυ..
Κατάλαβα.. Τι να πω.. Μακάρι να υπάρχει τρόπος για να γίνει καλά η μικρή..Είναι κρίμα :(
 


Makis77

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2009
146
0
46
www.speedtest.me
Chris να προθέσω πως είτε Dogo είτε Rotie θα ήταν καλό να σκεφθείς το ενδεχόμενο να πάρεις θηλυκό καθώς "εκπαιδεύεται"(λέμε τώρα) πιο εύκολα, συγχωρεί τα όποια λάθη κάνεις ως αρχάριος κ η κυριαρχικότητα είναι σε σαφώς χαμηλότερα επίπεδα από αυτά των πανίσχυρων αρσενικών.

Σχετικά με το Dogo θέλω να σου τονίσω τα παρακάτω 4 πράγματα:

1. Όχι βία
2. Προσοχή στην κοινωνικοποίηση κ γενικότερα στις πρώτες συναντήσεις με άλλα σκυλάκια(κυρίως με αυτά του ιδίου φύλου)
3. Όχι μπαλκόνι/βεράντα/αυλή
4. Προσοχή μη το ερωτευθείς(παθών)
 


Ojeriza

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2013
217
2
Rion
Μάκη καλημέρα και σ'ευχαριστώ για την απάντηση!
Δεν θα σου πω ψέμματα , δεν σκέφτομαι καθόλου το ενδεχόμενο να πάρω θηλυκό για διάφορους λόγους. Ο κυριότερος είναι ο συναισθηματικός (πάντοτε είχα αρσενικά σκυλάκια).
Από εκεί και πέρα αν λάβουμε υπόψην ότι τα έχω ερωτευτεί ήδη φαντάσου τι έχει να γίνει όταν το βάλω και μέσα στο σπίτι μου.
Εγώ μένω σε ένα μεγάλο διαμέρισμα (πάνω από 100 τ.μ) στο οποίο ο μικρός θα παίζει μπάλα μέσα και φυσικά τα βράδια θα κοιμάται και μέσα (σε καμία περίπτωση βεράντες κλπ). Εννοείται επιπροσθέτως πως σε καθημερινή βάση θα βγαίνει τις βόλτες του για να εκτονώνεται.
Εσύ έχεις Dogo σωστά? Αρσενικό - θηλυκό?
Δώσε μας κ άλλες πληροφορίες για το σκυλάκι σου..:D