Rottweiler- Συμπεριφορά


Gee

Member
23 Νοεμβρίου 2011
6
0
Γεια σας παιδιά!
Έχω ένα rottweiler 5 μηνών, το οποίο όσο μεγαλώνει έχει αρκετά περίεργη συμπεριφορά και θα ήθελα να ακούσω απόψεις από περισσότερο έμπειρους για το τι μπορεί να συμβαίνει.
Γενικά το έχουμε στον κήπο-γκαράζ τις κρύες νύχτες και το βγάζουμε 3 φορές την μέρα βόλτα για παιχνίδι...
Παιχνίδι αρκετό ειδικά όταν ήταν μικρότερη, ξύλο σε καμία περίπτωση, μόνο μερικές ξυλιές στον ποπό όταν κάνει πράγματα που δεν πρέπει σε καμία περίπτωση, και πάρα πολλά χάδια (ίσως ερισσότερο από όσο πρέπει)...
Αυτό που με προβληματίζει είναι,
1) όταν μας βλέπει δεν δείχνει χαρά, δεν τρέχει επάνω μας (ειδικά όταν είναι κοιμισμένη) σαν να βαριέται...μένει στη θέση της... μόνο με το φαγητό και το παιχνίδι ξυπνάει...
2) το βλέμμα της πολλές φορές είναι σαν να την έχουμε μαλώσει και παρότι είναι τρομερά κοινωνική και με σκυλιά και με ανθρώπους, έχει συνεχώς την ουρά κάτω από τα πόδια και την κουνάει...
Μας φοβάται, μας βαριέται ή είναι φυσιολογικό???
 


andrikos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
109
0
Καλημερα αγαπητε!
Σε αυτο το σημείο να τονίσω πως εγω ειμαι ο ηθικός αυτουργος αυτου του προβληματισμου (καλώς ή κακώς)
Εχω ζήσει απο μικρος με πολλά σκυλιά και έχω ερθει ιδιαίτερα καντά τους, μα πρωτη φορα είδα τοσο συνεσταλμένη συμπεριφορα..
Ισως ειναι η ιδέα μου, ισως ειναι η ράτσα, ισως ο χαρακτήρας της σκυλίτσας; ...αλλα αυτη η ουρα κατω απο τα ποδια και το ανεκφραστο βλέμα με προβλημάτισε.

υγ: μήπως στεναχωριεται που δεν την παιρνεις μαζι σου για windsurf;
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Σαν φυλη ειναι αρκετα ανθρωποκεντρικα σκυλια απ'οσο ξερω. Η απομονωση και η μοναξια στο γκαραζ δεν της κανουν καλο.
 


Gee

Member
23 Νοεμβρίου 2011
6
0
Α ρε αντρίκο φωτιές που άναψες!!! όταν μεγαλώσει λίγο θα την παίρνω μαζί μας στη θάλασσα...

Σίγουρα το γκαράζ είναι κακή λύση αλλά μόλις μεγαλώσει και άλλο και φτιάξει ο καιρός θα είναι συνέχεια στον κήπο! Δεν την βάζω μέσα γιατί έξω θεωρώ ότι το ευχαριστιέται περισσότερο από άποψή χώρου, φυσικού περιβάλλοντος και άλλωστε γι αυτό την πήραμε και όχι για να είναι κλεισμένη μέσα...
Δηλαδή πιστεύετε ο λόγος αυτή της συμπεριφοράς είναι η "απομόνωση"?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Περναει την περιοδο που κοινωνικοποιουνται τα σκυλια μονη της. Ειναι κουταβι ακομη. Αν εμφανισει κακιες συμπεριφορες αργοτερα μην ξαφνιαστεις. Αυτα που λες ερχονται απο μονα τους σε αντιπαραθεση. Τη λυπαστε μεσα στο σπιτι ενω στο γκαραζ δεν την λυπαστε? Οπως σου εγραψα και πριν εχεις μια αρκετα ανθρωποκεντρικη φυλη. Να την λυπασαι οταν ειναι μονη της ειτε στο γκαραζ, ειτε αλλου. Οταν ειναι κοντα σας θα ειναι τρισευτυχισμενη. ;)
 


andrikos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
109
0
Περναει την περιοδο που κοινωνικοποιουνται τα σκυλια μονη της. Ειναι κουταβι ακομη. Αν εμφανισει κακιες συμπεριφορες αργοτερα μην ξαφνιαστεις. Αυτα που λες ερχονται απο μονα τους σε αντιπαραθεση. Τη λυπαστε μεσα στο σπιτι ενω στο γκαραζ δεν την λυπαστε? Οπως σου εγραψα και πριν εχεις μια αρκετα ανθρωποκεντρικη φυλη. Να την λυπασαι οταν ειναι μονη της ειτε στο γκαραζ, ειτε αλλου. Οταν ειναι κοντα σας θα ειναι τρισευτυχισμενη. ;)

συμφωνω απόλυτα! Αν εχεις να επιλέξεις αναμεσα στο κλειστο απομωνομένο γκαραζ και στο σπιτάκι του κήπου (που ειναι κατω απο στεγαστρο μαλιστα), χίλιες φορες στο σπιτάκι του κήπου. Το ιδανικό είναι όταν εισαι σπίτι να εισαι μαζι με το σκυλί. Τουλάχιστον τώρα που ειναι κουταβι...

υγ: οταν ειδα τη σκυλιτσα το πρωι (στον κηπο) ηταν φυσιολογικη και χαρουμενη! Ο προβληματισμος μου ήρθε, οταν την είδα το βράδυ στο "μπουντρουμι" ......
 
Last edited:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
πώς θα κάνει χαρές ένας σκύλος με ανθρώπους τους οποίους δεν αισθάνεται οικογένεια του; άμα του κάνει χαρούλες το κυκλάμινο μπορεί και να ζωηρέψει.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Καλωστον!

Εγω 2 πράγματα θα σου πω:
1ον δωσε στην μικρη την ευκαιρία να δεθεί μαζι σας. Όταν μεγαλώσει θα το χρειαστείς κ θα το εκτιμήσεις δέοντος. Κ
2ον ίσα που προλαβαινεις να την κοινωνικοποιησεις με αλλα σκυλιά.
Αν δν το κανεις κ σε συνδυασμό με το πρώτο, σε λίγο καιρο θα εχεις ένα ακοινωνητο, ανυπακουο, ουσιαστικά ξένο σκυλί που απλά θα μένει στο γκαράζ σου. Τα Ροτ "υπακούουν" απο αγάπη κ σεβασμό κ κυρίως επειδή θέλουν. Αυτο είναι κάτι που πρέπει να κερδίσεις ΕΣΥ...

Κ βαλτη μέσα. Θα δεις διαφορά την επόμενη μέρα.
 


potokis

Member
25 Μαϊου 2011
12
0
ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Φιλε Gee εχω κι εγω τον ιδιο σκυλο , ζω στην επαρχια και τους πρωτους μηνες τον ειχα κι εγω στο οικοπεδο ( 4 στρεμματα ) . Δεν ειχε αφησει τιποτα ορθιο . Καθε πρωι κατεβαινα με αγχος να δω τι ζημια ειχε κανει .
Εδω και τρεις μηνες τον εχω μεσα στο σπιτι και πραγματικα ειναι σαν να εχω αλλο σκυλο . Εκτος οτι δεν εχει ξανακανει την παραμικρη ζημια στο κτημα και μεσα στο σπιτι δεν εχει ακουμπεισει το παραμικρο . Η χαρα του ειναι να καθεται κοντα στο τζακι και να μας παρακολουθει .
Αργα το βραδυ τον κλεινω στο crate για υπνο μεχρι το πρωι στις 7.00 που θα κατεβει για τις αναγκες του .
Γενικα πιστευω για το rottweiler αν ειναι μεσα στο σπιτι κοντα στα αφεντικα του ειναι οτι καλυτερο .
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
1) όταν μας βλέπει δεν δείχνει χαρά, δεν τρέχει επάνω μας (ειδικά όταν είναι κοιμισμένη) σαν να βαριέται...μένει στη θέση της... μόνο με το φαγητό και το παιχνίδι ξυπνάει...
Αν συσχετίσεις το φαγητό και το παιχνίδι με το πρόσωπο σου θα δεις άλλη συμπεριφορά απο το σκυλί.

2) το βλέμμα της πολλές φορές είναι σαν να την έχουμε μαλώσει και παρότι είναι τρομερά κοινωνική και με σκυλιά και με ανθρώπους, έχει συνεχώς την ουρά κάτω από τα πόδια και την κουνάει...
Μας φοβάται, μας βαριέται ή είναι φυσιολογικό???
Πρέπει η παρουσία σου να συμβολίζει όλα όσα ενδιαφέρουν τον σκύλο.

Δεν θα πω ότι τα παιδιά πιο πάνω έχουν δίκιο ή άδικο αλλά το να έχεις το σκύλο κοντά σου συνέχεια μπορείς να τον "πλάσεις" πιο εύκολα.
 


Gee

Member
23 Νοεμβρίου 2011
6
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά!!!

Όσον αφορά το θέμα κοινωνικοποίησης το έχω ρυθμίσει με τις βόλτες στο δάσος κοντά στο σπίτι μου που την αφήνω λυτή και παίζει με τα άλλα σκυλάκια!

Έχει λογική να την βάλω μέσα στο σπίτι για 2-3 μήνες καθότι μετά φεύγω για φαντάρος και αναγκαστικά τον κύριο έλεγχο της σκυλίτσας θα έχουν οι δικοί μου που μένουν από πάνω και δεν παίζει να μπει στο σπίτι μαζί τους...
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
καθόλου ξυλιές τότε με αυτό τον σκύλο.

Κάτω ουρά=όχι αυτοπεποίθηση, χαρά, ζωντάνια, υγεία
χαμηλό κούνημα=αυτό το κούνημα είναι η ελπίδα σου

Φέρε το σκύλο κοντά στους γονείς σου και σε σένα να νοιώσει αγέλη και μην αποξενωθεί και θεωρήσει πως δεν είστε "με το μέρος του".

Δεν γίνεται ρότι να μην σε κοιτάει με ένταση στα μάτια και η ουρά να μην χτυπάει ψηλά με ζωντάνια !!


Όλα τα παραπάνω θα στα έλεγα αν ήταν 18 μηνών και βάλε.

Δουλέξτε το και θα περάσετε υπέροχα.
 




deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Καλωσηρθες φιλε

Τα ροτυ ειναι ανθρωποκεντρικα σκυλια, προτιμα να ειναι σε ενα δωματιο μαζι σου παρα στους βασιλικους κηπου και μονο του.
Ιδιαιτερα σε εναν χωρο που δεν εχει ενδιαφεροντα και ερεθισματα οπως το γκαραζ ενας σκυλος με ανησυχο πνευμα παθαινει μελαγχολια..

Εαν δεν εχεις προβλημα οπως ειπες και το εχεις εξω για καλυτερα, παρτο μεσα στο σπιτι σου σημερα κι ολας.
Βαλε ενα κρειτ στο δωματιο σου και οταν πεφτεις εσυ για υπνο να βαζεις και την μικρη για νανι διπλα σου.
Οταν φευγεις απο το σπιτι δεν υπαρχει καποιος αλλος τοτε μπορεις να την βγαζεις στον κηπο για να μην βαριεται μεσα στο σπιτι και να παιζει με τα χωματα φυτα κτλ..
Δωσε στη μικρη τη δυνατοτητα να σας ζησει, να σας γνωρισει, να σας νιωσει οικογενεια της και ολα θα αλλαξουν προς το καλυτερο.

Εκτος αυτου βαζοντας την μεσα θα μαεθις και εσυ καλυτερα τον σκυλο σου, θα δεθειτε και θα αποκτησετε κωδικα επικοινωνιας..
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Αυτο δεν είναι μπουσουλας κ όμως έτσι το παρουσιάζουμε. Αμάν κ ντέ το σκυλι μέσα... δεν γίνεται πάντα ρε παιδιά κ ούτε είναι η σωτηρία λύση για τα πάντα, ούτε καν για μερικά απο τα προβλήματα μας.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Καλωσηρθες φιλε

Τα ροτυ ειναι ανθρωποκεντρικα σκυλια, προτιμα να ειναι σε ενα δωματιο μαζι σου παρα στους βασιλικους κηπου και μονο του.
Ιδιαιτερα σε εναν χωρο που δεν εχει ενδιαφεροντα και ερεθισματα οπως το γκαραζ ενας σκυλος με ανησυχο πνευμα παθαινει μελαγχολια..
Όταν θα έλειπε η κοπέλα μου για επαγγελματικό πενθήμερο και κράτησα τη Λούσυ, δεν έδωσε καμιά σημασία σ' εμένα και τα σκυλιά μου, με το ζόρι βγήκε βόλτα, δεν έφαγε τίποτα απολύτως και γενικά είναι λαίμαργη κι έμεινε με τη μουσούδα κολλημένη στην πόρτα, αφού στις δυο μέρες της είπα ή έρχεσαι ή θα της κάνω ορό, φοβήθηκα που δεν έτρωγε και δεν έπινε.

Δεν είναι απλά ανθρωποκεντρικά αυτό φτάνει στα όρια της ταύτισης και το έχω ξαναδεί με ροτ.
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Grife σωστα τα λες..

Εχω εκπλαγει απο την προσαρμοστικοτητα της διαθεσης του δικου μου, αναλογα με την δικη μου..

Π.χ. Ειμαι με το προσωπο και βλεπουμε ταινια, ο μικρος ειναι διπλα μας και λιωνει στο ροχαλητο
Μολις τελειωσει η ταινια θα βγουμε να παιξουμε η να παμε βολτα, μεσα σε 2 λεπτα εχει αλλαξει η διαθεση του και εκει που ητανε ''κρεμασμενος'' απο την βαρεμαρα χοροπηδαει σαν κατσικι..
Τελειωνει η βολτα η το παιχνιδι και γυρναμε σπιτι κ εγω θελω να αραξω στον υπολογιστη, θα ερθει διπλα μου θα αραξει και μεσα σε 5 λεπτα θα τον εχει ξαναπαρει ο υπνος..
Με λιγα λογια οταν ειμαι ανεβασμενος ειναι και ο σκυλος, οταν ειμαι χαλαρος το ιδιο και αυτος και αυτο ισχυει σε ολες της δραστηριοτητες μας και οχι μονο στην καθημερινοτητα..

Περιττο να σου πω οτι αυτο το τελευταιο βλεμμα που μου ριχνει καθε πρωι οταν φευγω για δουλεια, ακομη δεν το εχω συνηθησει και πιστευω πως δεν θα το συνηθισω ποτε..
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Φιλε gee αν το σκυλο τον εχεις στα χερια σου λιγο καιρο κανε λιγο υπομονη και θα σας συνηθισει επισης δεν μας ειπες απο που το πηρες μπορει να ειναι και κληρονομικο
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Αυτο δεν είναι μπουσουλας κ όμως έτσι το παρουσιάζουμε. Αμάν κ ντέ το σκυλι μέσα... δεν γίνεται πάντα ρε παιδιά κ ούτε είναι η σωτηρία λύση για τα πάντα, ούτε καν για μερικά απο τα προβλήματα μας.
Έχω σκύλο μέσα στο σπίτι, αλλά συμφωνώ απόλυτα με το Λαυρέντη.

Αν το πρόβλημα του φίλου δεν είναι κάτι σχετικό με υγεία, πρέπει να προσπαθήσει να περνάει περισσότερο ποιοτικό χρόνο με το σκύλο του. Και αυτό σημαίνει 3 πολύ βασικά πράγματα: παιχνίδι, παιχνίδι και πάνω απ' όλα παιχνίδι.

Αν το σκυλί κουράζεται αρκετά με δημιουργικό τρόπο, τότε δεν είναι απαραίτητο να βρίσκεται όλη την ημέρα μαζί με τον ιδιοκτήτη, αλλά χρειάζεται την απομόνωση για την ίδια του την υγεία και ξεκούραση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf