Rottweiler ή Doberman?


Status
Κλειδωμένο θέμα

Kiriakos

Member
13 Σεπτεμβρίου 2008
10
0
ROTTIE: Οι δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν από εδώ: rott vs dob


Μετα απο διαβασμα 23 σελιδων και το χασιμο του χρονου μου, κανεις δεν απαντησε ουσιαστικα την αρχικη ερωτηση. Οπαδικες αντιπαραθεσεις μονο εστω και καλυμμενες. Εγω δεν βγηκα σοφοτερος απο τους διαλογους σας και ειμαι μπερδεμενος. Ετσι δεν προσφερεται βοηθεια σε κανεναν.
 
Last edited by a moderator:


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
[FONT=&quot]Κυριάκο αν δεν θέλεις να χάνεις άλλο τον χρόνο σου όπως λες πες μας τι ψάχνεις , [/FONT]
[FONT=&quot]μερικά πράγματα για σένα , ζεις μόνος με οικογένεια, σε τι χώρο, πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις [/FONT]
[FONT=&quot]γιατί πράγμα θες τον σκύλο ,υπάρχει περίπτωση να απουσιάζεις για μεγάλο η μικρό διάστημα μετά την απόκτηση του σκυλιού[/FONT]
[FONT=&quot]Ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε στην επιλογή σου [/FONT]
 


Kiriakos

Member
13 Σεπτεμβρίου 2008
10
0
Θα ηθελα ολη αυτη η συζητηση που εγινε να ειχε ξεκαθαρισει αντικειμενικα την αρχικη ερωτηση Dobermann vs Rottweiler. Δεν νομιζω οτι την ακουμπησε καν.

Σας παραθετω και τα σχετικα με μενα. Εγγαμος, συνταξιουχος οποτε ο χρονος δεν ειναι θεμα, ζω προς το παρον μονος, εξοχικη κατοικια σε οικοπεδο ενος στρεμματος και απλετος επι πλεον περιβαλλον χωρος, θελω μια απο τις δυο ρατσες για παρεα και φυλακα. Θα προτιμουσα τον πιο ευπροσαρμοστο απο τα δυο.
Επισης οπως αναφερω και σε ξεχωριστο post, θα ηθελα να γνωριζω και ποιοι ειναι οι καλοι εκτροφεις εστω και μεσω προσωπικου μηνυματος. Δεν θελω να μπλεξω σε ιστοριες.

Ευχαριστω
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες στο φόρουμ αγαπητέ φίλε.

Σου έγραψα και το επαναλαμβάνω πως στόχος του φόρουμ είναι να γίνει αφετηρία για περαιτέρω έρευνα και προβληματισμό σχετικά με την κυνοφιλια/κυνολογία και όχι να προσφέρουμε ετοιματζιδικες λύσεις και «μασημένη τροφή» σε μελλοντικούς ιδιοκτήτες που παθητικά και άκριτα ακολουθούν τις υποδείξεις μας.

Συμβουλές που θα σε βοηθήσουν να βρεις ένα σωστό εκτροφέα θα βρεις σε αυτή τη συζήτηση: ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑ?

Επίσης θα ήθελα να σε ενημερώσω πως 11 & 12 Οκτωβρίου θα γίνουν οι διεθνείς εκθέσεις του KOE και 29 & 30 Νοεμβρίου οι διεθνείς εκθέσεις του ΟΚΑ.
Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να δεις από κοντά τα σκυλιά και να μιλήσεις με εκτροφείς. Πληροφορίες θα βρεις εδώ: Έκθεση στην Αττική? και εδω: Διεθνής Εκθεση ΟΚΑ

Σου εύχομαι καλή αναζήτηση.
:)
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Σας παραθετω και τα σχετικα με μενα. Εγγαμος, συνταξιουχος οποτε ο χρονος δεν ειναι θεμα, ζω προς το παρον μονος, εξοχικη κατοικια σε οικοπεδο ενος στρεμματος και απλετος επι πλεον περιβαλλον χωρος, θελω μια απο τις δυο ρατσες για παρεα και φυλακα. Θα προτιμουσα τον πιο ευπροσαρμοστο απο τα δυο.
Κατά την γνώμη μου στο τρόπο ζωής σου ταιριάζει ένα rottweiler. Είναι πιο ήρεμα ζώα με λιγότερη ανάγκη για άσκηση σε σχέση με ένα Doberman το όποιο ταιριάζει περισσότερο σε ένα πολύ δραστήριο και αθλητικό άνθρωπο. Και τα δυο ζώα είναι ιδιαίτερα ευφυή και χρειαζονται στιβαρό χειρισμό από έμπειρο ιδιοκτήτη που θα σεβαστεί τις ανάγκες τους και θα είναι ικανός να ηγηθεί της αγέλης.
 


Kiriakos

Member
13 Σεπτεμβρίου 2008
10
0
Rottie
Ευχαριστω για την παρεμβαση και το καλωσορισμα. Επισης για τη συσταση σου σχετικα με το ποιο ειναι προτιμοτερο στη περιπτωση μου.

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι ενω ισως ξερετε τους καλους εκτροφεις δεν τους δινετε για να ψαξω και να τους βρω μονος μου? Μου φαινεται λιγο παραξενο αυτο. Διαβασα τα σχετικα σχολια με τους εκτροφεις αλλα μου φαινεται αδυνατον να τους ελεγξω εγω με τις γνωσεις που εχω. Γι'αυτο ζητησα απο εσας τους εμπειρους την "ετοιματζιδικη" λυση απο οποιον ξερει να μου συστησει καποιον ευϋποληπτο εκτροφεα με ονομα και τηλεφωνο. Εγω τουλαχιστον θα μοιραζομουν αυτη τη γνωση για να βοηθησω καποιον. Δεν ειναι γιατι βαριεμαι να μορφωθω η να ψαξω. Ειναι οτι πρεπει να παρω ενα σκυλι αυτη την εποχη και φυσικα δεν γνωριζω σε ποιο σοβαρο εκτροφειο να απευθυνθω. Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το συλλογισμο σου.
 
Last edited:




Kiriakos

Member
13 Σεπτεμβρίου 2008
10
0
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΠΑΡΟΧΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΤΟΥ ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

Διαφωνω πληρως με τη λογικη της ΜΗ βοηθειας απο τους γνωριζοντες τα θεματα των καλων εκτροφειων, για τους λογους που επικαλεισθε. Οχι μονο ετσι στην ουσια κανετε πλατες στους κακους εκτροφεις αλλα κανετε επισης καψονι και σε εμας τους νεους ετσι για να κουραστουμε και να την πατησουμε οπως πιθανον την πατησατε και εσεις στην αρχη. Τι κακια!! Τα forums δημιουργηθηκαν για να ανταλασσονται αποψεις και βοηθειες μεταξυ μελων και οχι να γινονται μονο σαλιαρισματα, αστειακια και χαριτωμενες κουβεντουλες. Το να στερειτε αυτη τη βοηθεια απο τους αλλους ειναι σαδιστικο και περιεργα παραλογο. Αμα δεν το καταλαβαινετε, τοτε φαινεται οτι εχω πεσει σε ενα συντηρητικο και στενοκεφαλο κλαμπ μερικων ανθρωπων που οτι κανουν το κανουν για προσωπικη τους ικανοποιηση και οχι για να βοηθησουν τους αλλους ενω μπορουν. Ακρατος εγωισμος!
Λυπαμαι που ηλθα σε λαθος μερος. Γεια σας.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αγαπητέ φιλέ,

είτε συμφωνείς είτε όχι, η απαγόρευση διαφήμισης συντελεί στο να μην επικρατήσει ένα χάος όπου ο καθένας θα κατηγορεί ή θα επαινεί έναν επαγγελματία με υποκειμενικά κριτήρια που μπορεί και να κρύβουν δόλο και συμφέρον ή στην καλύτερη τον περιπτώσεων να κάνει τα παραπάνω από άγνοια και ημιμάθεια.

Εμείς (σαν φόρουμ) προσπαθούμε να δίνουμε σωστές κατευθύνσεις ώστε ο υποψήφιος ιδιοκτήτης σκύλου να μπεί σε μια διαδικασία αναζήτησης και ψαξίματος γενικότερου,για όλα τα θέματα που αφορούν τον σκύλο, με σωστά κριτήρια.

Δεν θέλουμε να δίνουμε "μασημένη τροφή" και να έχουμε έναν παθητικό ιδιοκτήτη σκύλου που απλά θα υπακούει της υποδείξεις μας αλλά έναν ιδιοκτήτη με ανεπτυγμένο κριτικό ένστικτο, με όρεξη να ψάξει κάθε θέμα που τον αφορά.
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Πριν απο τις "γενικες" εκθεσεις σαν του ΟΚΑ, (την οποια παντως καλο θα ηταν να επισκευθει ο φιλος-αλλωστε εκει θα δει και ροτ), θα γινει και ειδικη εκθεση Ντομπερμαν στο Μαρκοπουλο στις 21 σεπτεμβρη με κριτη πολυ επιτυχημενη ξενη εκτροφεα ντομπερμαν.
Σε ειδικη εκθεση μπορει να δει περισσοτερα και να ενημερωθει καλυτερα. (Στις δικες μας ειδικες οι κρισεις εκφωνουνται.Επισης οι πρωταθλητες και οι εργασιας πρεπει να κανουν επιθεση πριν κριθουν)
...................
Απο το σχημα ζωης του παντως μου φαινεται οτι ο χωρος του αν και μεγαλος ειναι καπως απομονωμενος. Κακο για ντομπερμαν.
 


Kiriakos

Member
13 Σεπτεμβρίου 2008
10
0
Rottie δεν θελεις να καταλαβεις. Τι σχεση εχουν οι διαφημισεις. Εχει καποιος μια καλη εμπειρια στη συναλλαγη του? Το λεει στους αλλους. Δεν ζηταμε τιποτα αλλο, ουτε πιστοποιητικα τιμιοτητας ουτε επιστημονικη καταρτιση ουτε προσωπικη γνωμη. Απλως ζηταμε ενα γεγονος. Αυτο δεν ειναι διαφημιση. Αλλα οπως διαπιστωσα εσυ εχεις βαλει το μαγνητοφωνο, επομενως δεν ακους.

BasΚal ευχαριστω για τις πληροφοριες. Εκπλησσομαι με αυτο που λες περι απομονωμενου χωρου.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
[FONT=&quot]rottweiler ,[/FONT]
[FONT=&quot] αλλά πριν μάθε τα πάντα για αυτήν την φυλή[/FONT]
[FONT=&quot] θα σε βοηθήσει και στην επιλογή εκτροφέα [/FONT]
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
H απομονωση και το ντομπερμαν δεν πανε μαζι. Καλο ειναι να υπαρχουν χωροι ελευθεροι, αλλα ο ιδιοκτητης μπορει να αδιαφορησει για την κοινωνικοποιηση του ζωου οταν εχει πολυ χωρο, επειδη φανταζεται οτι ο σκυλος ασκειται επαρκως στον μεγαλο ιδιωτικο χωρο και δεν χρειαζεται κατι αλλο.
Με το Ντομπ πρεπει να "τρεξεις" αρκετα. Οχι οτι το ροτ δεν εχει αντιστοιχες αναγκες βεβαια, αλλα με το ντομπ τα προβληματα φοβαμαι οτι θα ειναι μεγαλυτερα. Εκτος αν κοινωνικοποιησεις σωστα.
 


liajoe

Well-Known Member
Rottie
Ευχαριστω για την παρεμβαση και το καλωσορισμα. Επισης για τη συσταση σου σχετικα με το ποιο ειναι προτιμοτερο στη περιπτωση μου.

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι ενω ισως ξερετε τους καλους εκτροφεις δεν τους δινετε για να ψαξω και να τους βρω μονος μου? Μου φαινεται λιγο παραξενο αυτο. Διαβασα τα σχετικα σχολια με τους εκτροφεις αλλα μου φαινεται αδυνατον να τους ελεγξω εγω με τις γνωσεις που εχω. Γι'αυτο ζητησα απο εσας τους εμπειρους την "ετοιματζιδικη" λυση απο οποιον ξερει να μου συστησει καποιον ευϋποληπτο εκτροφεα με ονομα και τηλεφωνο. Εγω τουλαχιστον θα μοιραζομουν αυτη τη γνωση για να βοηθησω καποιον. Δεν ειναι γιατι βαριεμαι να μορφωθω η να ψαξω. Ειναι οτι πρεπει να παρω ενα σκυλι αυτη την εποχη και φυσικα δεν γνωριζω σε ποιο σοβαρο εκτροφειο να απευθυνθω. Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το συλλογισμο σου.
Καλώς ήρθατε :)

Αλλά μήπως θα θέλατε και να σας το φέρουμε στο σπίτι σας....
και κοινωνικοποιημένο και εκπαιδευμένο? :)
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σαν μέλος τώρα και όχι σαν moderator θα σε ρωτήσω, γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μην καταλαβαίνεις κάτι τόσο απλό, μου φαίνεται απίστευτο.

Λές

Rottie δεν θελεις να καταλαβεις. Τι σχεση εχουν οι διαφημισεις. Εχει καποιος μια καλη εμπειρια στη συναλλαγη του? Το λεει στους αλλους. Δεν ζηταμε τιποτα αλλο, ουτε πιστοποιητικα τιμιοτητας ουτε επιστημονικη καταρτιση ουτε προσωπικη γνωμη. Απλως ζηταμε ενα γεγονος. Αυτο δεν ειναι διαφημιση. Αλλα οπως διαπιστωσα εσυ εχεις βαλει το μαγνητοφωνο, επομενως δεν ακους.
Και ΠΩΣ καλύπτεσαι, αν κάθε εκτροφέας κάνει εδώ λογαριασμό και εκθειάζει τον εαυτό του , για να πουλήσει ? Ποιός ξέρει ΠΟΙΟ πραγματικά ειναι το γεγονός ? Η και το αντίθετο , να κάνει κάποιος ''ανταγωνιστής'' του τον δυσαρεστημένο πελάτη ??

Το forum δεν ΜΠΟΡΕΙ να πάρει ευθύνη πάνω σε αυτό. Και δεν θέλει, για τον λόγο που εξέθεσε η Rottie επαρκώς νομίζω ... δεν θέλει να βοηθήσει στο να βρείς τον σωστό εκτροφέα, αλλά στο να ΜΑΘΕΙΣ να βρίσκεις τον σωστό εκτροφέα.

Πού είναι το άρρωστο, και επίσης αν το βρίσκεις άρρωστο (δεν μπορώ να μπώ και μέσα στο μυαλό σου) γιατί πρέπει να έχεις τόσο έντονη ένσταση σε αυτό ? Με λίγα λόγια, αν κάποιος δεν συμφωνεί, πάει αλλού ...
 


Kiriakos

Member
13 Σεπτεμβρίου 2008
10
0
Τα υβριστικά post χωρίς ουσία αφαιρέθηκαν.
Εφιστώ την προσοχή ΔΗΜΟΣΙΑ στο μέλος Kiriakos να μην επαναληφθεί.
Κε/Κα Denis

Δεν ειδα να εφιστατε τη προσοχη στη Κα Liajoe η οποια με προκλητικη και εκδηλη ειρωνια λεει:

"Αλλά μήπως θα θέλατε και να σας το φέρουμε στο σπίτι σας....
και κοινωνικοποιημένο και εκπαιδευμένο?"

Αν κανατε το κοπο να διαβασετε προσεκτικα το σχολιο μου, εσεις αυτο που μου λεει η Κα διαπιστωσατε?
Πως λοιπον εξανισταστε μονο με μενα και οχι με την προκληση της Κας Liajoe, η οποια και προκαλεσε τη δικη μου αντιδραση. Και οχι μονο αυτο, αλλα εξακολουθειτε να κρατατε ανηρτημενο το post της κυριας προς δοξα της. Αρα επικροτειτε τη σταση της. Θελετε να με προσβαλλουν εμενα και εγω να μην εχω το δικαιωματης αμυνας. Ωραια νοοτροπια!
Κοφτε με λοιπον παλι, οπως εκανε και η Rottie προ ημερων, για να νοιωσετε παντοδυναμοι.
Καπου εχετε μπλεξει τα πραγματα και πρεπει να τα επανεξετασετε, αν βεβαια θελετε.

Με λίγα λόγια, αν κάποιος δεν συμφωνεί, πάει αλλού ...
Εσας Κε/Κα Denis δεν σας εχουν συστησει τιποτα και κανεναν? Σωστα?
Ευχαριστω για τη συσταση και την ευγενεια σας.
 
Last edited by a moderator:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Θα σου απαντήσω απλά.

Η liajoe έχει 609 post ΠΟΛΥ χρήσιμα για το forum.
Eσύ έχεις 9 - εκ των οποιων τα 5-6 εριστικά.

Δεν υπάρχει δημοκρατία ΑΛΛΑ αξιοκρατία.

Ξεκινώντας από εκεί - παρακαλώ να μου απαντήσεις σοβαρα στο πολύ συγκεκριμένο ερώτημα, ενώ ΞΑΝΑ-εφιστώ την προσοχή να μην συνεχίσεις τις έριδες. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την εξουσία, όπως την αντιλαμβάνεσαι, μπορεις να αποχωρήσεις, ή να ωθήσεις την κατάσταση στα άκρα για να σε αποβάλλουμε ...
 
Last edited:


Kiriakos

Member
13 Σεπτεμβρίου 2008
10
0
Θα σου απαντήσω απλά.

Η liajoe έχει 609 post ΠΟΛΥ χρήσιμα για το forum.
Eσύ έχεις 9 - εκ των οποιων τα 5-6 εριστικά.

Δεν υπάρχει δημοκρατία ΑΛΛΑ αξιοκρατία. (???)

Ξεκινώντας από εκεί - παρακαλώ να μου απαντήσεις σοβαρα στο πολύ συγκεκριμένο ερώτημα, ενώ ΞΑΝΑ-εφιστώ την προσοχή να μην συνεχίσεις τις έριδες. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την εξουσία, όπως την αντιλαμβάνεσαι, μπορεις να αποχωρήσεις, ή να ωθήσεις την κατάσταση στα άκρα για να σε αποβάλλουμε ...
Δηλαδη μου λετε οτι επειδη η Liajoe εχει 609 χρησιμα posts και ειναι..... αξιοτερη απο μενα τον αχρηστο

1. εχει δικαιωμα να προσβαλλει τον αλλον και μαλιστα αφου εχει ληξει το θεμα αυτη το επανεφερει με μονο σκοπο να με θιξει
2. εσεις δεν θεωρειτε οτι ειναι αναγκαιο να την παρατηρησετε και
3. εγω δεν εχω δικαιωμα να υπερασπισθω τον εαυτο μου

Οτι και να πω τωρα ειμαι προγραμμενος. Τραβηξτε το μοχλο της γκιλοτινας να τελειωνουμε.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU