Rottweiler και παιδιά


kritikos79

Member
10 Ιανουαρίου 2007
22
0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...ΕΝΔΙΑΦΕΡΜΑΙ ΓΙΑ ROTTWEILER...ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΠΡΙΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ Η΄ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ :?: :?:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Χωρίς να έχω ανάλογη εμπειρία θα έλεγα καλύτερα όταν μεγαλώσει λίγο το παιδί γιατί θα έχεις πολλά τρεχάματα με τη γέννα και το μωρό για να φροντίζεις και το κουτάβι.
 


kritikos79

Member
10 Ιανουαρίου 2007
22
0
ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΑΒΙ....ΠΧ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ,ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΠΕΛΙ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 6 ΜΗΝΩ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ Η΄ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΚΟΠΕΛΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ...ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ??????
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
δηλαδη εσυ τι προβληματα εννοεις...η πιστευεις πως θα εχεις ωρε..??
 


kritikos79

Member
10 Ιανουαρίου 2007
22
0
ΤΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ????
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
θα ειναι ο πρωτος σου σκυλος?τι σκυλο σκεφτεσαι να παρεις?
 


kritikos79

Member
10 Ιανουαρίου 2007
22
0
ROTTWEILER...ΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ..ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ..Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Καλό είναι το σκυλί να κοινωνικοποιηθεί με μικρά παιδιά από κουτάβι. Αν δε γίνει αυτό μπορεί να τα φοβάται.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
kritikos79 said:
ΤΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ????
Aυτό εξαρτάται από το πως θα το δει το παιδί, τι του έχεις μάθει μέχρι τότε και σίγουρα και από την ατομική του προδιάθεση απέναντις σε παιδιά.
Μωρά συγκεκριμένα!

Εγώ πάντως είμαι πάντα αρκετά επιφυλακτική για τον συνδυασμό- νεαρό σκυλί και παιδί κάτω τον 6 ετών.

Εγώ έχω μεγαλώσει 2 παιδιά και πάντα είχα σκύλους!
Όταν ήταν τα παιδιά μωρά, έπρεπε να παραμελήσω λίγο τον σκύλο (κάναμε λιγότερες- μεγάλες βόλτες αλλα ήταν πάντα παρόν και κοντά μου), επειδή δεν μου έμενε χρόνο.
Μια τέτοια παραμέληση θα ήταν τραγική για ένα κουτάβι και ακόμα πιο τραγική για έναν νεαρό σκύλο στην εφηβεία!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Καλημέρα kritikos79,
Τι έκανες τελικά με το θέμα? Ελπίζω να σε βοήθησα με τα τηλέφωνα που σου έστειλα μέσω pm. Την πήρες τελικά την απόφαση?
Όπως και να ‘χει, εάν πάρεις τώρα ένα κουτάβι, μέχρι τον Οκτώβρη, που θα μπείτε στην διαδικασία να κάνετε παιδί θα έχουν περάσει ήδη επτά μήνες.
Εάν όλα πάνε καλά, (που σου το εύχομαι ολόψυχα), μέχρι να γεννήσει η γυναίκα σου (+ 9μήνες), το σκυλί σου θα είναι 16 μηνών. Άρα δεν πιστεύω ότι θα αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα, μιας που ο πρώτος «ζόρικος» χρόνος της ζωής του κουταβιού σου θα έχει περάσει. Μέχρι τότε θα έχουν περάσει τα δύσκολα όσον αφορά την προσαρμογή του στο σπίτι σας και προφανώς θα έχει ολοκληρωθεί η εκπαίδευση του στη βασική υπακοή.
Μέχρι να έρθει το μωράκι σας, φρόντισε να κοινωνικοποιήσεις το κουτάβι σου φέρνοντας το αντιμέτωπο με πληθώρα καταστάσεων και ειδικά με μωρά και μεγαλύτερα παιδάκια φίλων σου. Από ‘κει και πέρα, επειδή η γυναίκα σου δεν θα έχει το χρόνο να ασχοληθεί μαζί του όπως παλιότερα, το βάρος της φροντίδας του θα πέσει αποκλειστικά σε εσένα, οπότε καλό θα είναι να βρεις τον χρόνο, ώστε το σκυλάκι σου να μην νοιώσει σε καμία περίπτωση παραμελημένο.
Η γνωριμία με το νέο μέλος της οικογένειας θα πρέπει να γίνει σταδιακά και ήρεμα, χωρίς βιασύνη και ποτέ χωρίς να είσαι ή εσύ ή γυναίκα σου παρόντες.
Όλα θέλουν το χρόνο τους, όπότε φρόντισε να μην στρεσάρεις το σκυλί σε αυτές τις πρώτες στιγμές. Άσε το σκυλί να έρθει κοντά στο μωρό και να το μυρίσει. Μην τον μαλώσεις. Είναι σημαντικό να θεωρήσει την πρώτη επαφή με το μωρό σας ως ένα χαρούμενο περιστατικό και όχι ως αφορμή για τιμωρία.
Καλό θα είναι, τέλος, να μην επιτρέπεις στο σκύλο σου να μπαίνει στο παιδικό δωμάτιο προς αποφυγή αλλεργιών. Τουλάχιστον στην αρχή.
Πάντως ειδικά τον πρώτο καιρό, θα πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεχτικοί. Μετά θα πάρουν όλα τον δρόμο τους.
Σου εύχομαι καλή τύχη.
Φιλικά.
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
kritikos79 αν θες να γράφεις με "μικρούς" χαρακτήρες...Σε ευχαριστώ!... :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3