Rottweiler με μπλε μάτια!!


Status
Κλειδωμένο θέμα

manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Βασιλικου ροτβαιλερ συνεχεια...
Σημερα με παιρνει ενας τηλεφωνο:
-Εχεις αρσενικο τεραστιο κουταβι με τεραστιο κεφαλι; Να το βγαζω εξω και να παθαινει ο κοσμος πλακα ρε παιδι μου...
-Εχω δυο αρσενικα, πολυ μεγαλα μεν, αλλα με το "τεραστιο" τι εννοεις;
-Να γινουν πανω απο 90 κιλα! Νομιζω πως τα λενε Βασιλικα ροτβαιλερ αυτα!
Ειπα να του πω μηπως μπερδευτηκε και πως οι αγγελιες για ιπποποταμους μαλλον ειναι λιγο παραπανω, αλλα κρατηθηκα...
Απορια: Αν εγω δε γουσταρω το Βασιλια και τετοια, πως να τα λεω τα κουταβια μου;
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Σε παρακαλώ στο επόμενο ανάλογο τηλεφώνημα δούλεψε τους λίγο,ηχογράφησε το τηλεφωνημα & δώσε μας link για youtube!!
:D
 




manolis68

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2008
416
0
Athens
Ο τυπος ειπε και αλλα γραφικα!
Φανταζομαι πως οσοι ειναι εκτροφεις εδω μεσα θα τα εχουν ξανακουσει αλλα σε μενα φανηκανε πρωτακουστα.
Πηγε να μου το παιξει "παιδι της πιατσας" και καποια στιγμη ειπε:
-Κοιτα να δεις φιλε, εγω σημερα πηρα αδεια απο τη δουλεια για να εχω χρονο να παρω σκυλο!
-Μηπως ομως δε σε φτασει για να ψαξεις αρκετα;
-Οχι, βρηκα κατι τυπους που εχουν ροτβαιλερ αλλα ζηταγανε 1200€. Εγω τους ειπα πως εχω 4 κατοσταρικακια στη τσεπη ζεστα, και κανανε πισω.
-Δηλαδη θα στο δωσουνε τοσο;
-Ναι.
Μετα το σκεφτηκα πως σημερα ηταν η τελευταια μερα των εκπτωσεων. Ειδες λοιπον ποσο σοφο ειναι να ψωνιζεις αυτη τη μερα; 65% εκπτωση! Παρε κοσμεεεε....!!!!!!!!! Εδω το καλο, εδω το τεραστιοοοοο....!!!!!!!
Ε ρε και μετα μιλαμε για παιδεια.... Ο Ελληναρας ειναι αθανατος!
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
λές για κληρονομικά και διαβάζεις απάντηση "αυτά είναι τυχερά και όσο δεν τα σκέφτεσαι δεν έρχονται.........."
Κορυφαίο..
Κάποτε έιχε γραφτεί κάτι παρόμοιο στο φόρουμ,στην ερώτηση τι έκανες για να εξασφαλίσεις την υγεία του σκύλου σου?
Η απάντηση ήταν ''δεν σκέφτομαι τέτοια,κάνω θετικές σκέψεις μόνο''
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
Κορυφαίο..
Κάποτε έιχε γραφτεί κάτι παρόμοιο στο φόρουμ,στην ερώτηση τι έκανες για να εξασφαλίσεις την υγεία του σκύλου σου?
Η απάντηση ήταν ''δεν σκέφτομαι τέτοια,κάνω θετικές σκέψεις μόνο''
χαχαχαχαααχχαχαχαξα κορυφαίος ο τύπος όμως τρομερή απάντηση
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
γεια σας και παλι..

Δεν ξερω αν κανω καλα που γραφω παλι σε αυτο το θεμα αλλα ηθελα να σας διξω πως εγινε τελικα ο σκυλος μου.
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ροττ και ποσος με ενδιαφερει αλλα ξερω οτι ευτηχος μεχρι στιγμης δεν εχουμε κανενα προβλημα
και συμφωνα με τον κτηνιατρο ειμαστε υγειαιστατοι!!!!
Τα ματια αλλαξανε και τελικα εχουν γινει καταπρασινα εχει γινει αρκετα κοινονικος εκτος αν ειναι σπιτι τοτε το πεζει τσαμπουκας.
Αυτα προς το παρων






Εδω παραλιγο να εχουμε ντραβαλα

 
Last edited:


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Σχετικά με τα μπλε μάτια. Όλα τα κουτάβια, όπως και οι άνθρωποι (υποθέτω και όλα τα θηλαστικά) γεννιούνται με μπλε μάτια. Όχι μπλε ανοιχτό, αλλά μπλε σκούρο - σχεδόν μαυρομπλε. Κι αυτό επειδή τα κύτταρα από τα οποία δημιουργείται το μάτι του εμβρύου είναι μπλε. Λύθηκε κι αυτό.
Τώρα το ότι έχει πράσινα μάτια, ίσως είναι κάποια γενετική ανωμαλία ή (και το πιο πιθανόν) επειδή το πήρες από εκεί που το πήρες και δεν ξέρεις τι καπνό φουμάραν οι γονείς του.
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
Σχετικά με τα μπλε μάτια. Όλα τα κουτάβια, όπως και οι άνθρωποι (υποθέτω και όλα τα θηλαστικά) γεννιούνται με μπλε μάτια. Όχι μπλε ανοιχτό, αλλά μπλε σκούρο - σχεδόν μαυρομπλε. Κι αυτό επειδή τα κύτταρα από τα οποία δημιουργείται το μάτι του εμβρύου είναι μπλε. Λύθηκε κι αυτό.
Τώρα το ότι έχει πράσινα μάτια, ίσως είναι κάποια γενετική ανωμαλία ή (και το πιο πιθανόν) επειδή το πήρες από εκεί που το πήρες και δεν ξέρεις τι καπνό φουμάραν οι γονείς του.
αυτο το θεμα το εχω λυση.. δεν ποσταρα για αποριες :D
ευχαριστω παντως
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Όχι εντάξει φαίνονται τώρα :)

Μήπως του έχεις λίγο σφιχτό το λουρί?
Έτσι μου φάνηκε στην πρωτη φώτο..
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
προσεχε με τα ντραβαλα,γιατι θα τα εχεις εκει που δεν το περιμενεις...κ αν ειναι κ με τιποτα ποιμενικα,ισως να μην εχουν κ καλο τελος για εσενα.αλλα οπως κ να εχει,με οποια πλευρα κ να ειναι το καλο τελος,δεν αξιζει να τραυματιστει ενα ζωο.
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
ασε στο χωριο εχουμε μεγαλο προβλημα. υπαρχουν πολλα ποιμενικα και τα ποιο πολλα ειναι επιθετικα.
παλι καλα μενει κοντα μου σε αυτες τις περιπτοσεις και δεν εχουμε φασαριες
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ομορφος ειναι να τονα χαιρεσαι.
Εγω τα ματια του τα βλεπω απλα ανοιχτοχρωμα και οχι πρασινα,αυτο ομως που βλεπω ειναι πως θελει λιγα κιλα ακομα.
Στην πρωτη φωτο ,η λεκανη του και γενικοτερα το κρουπακι του ειναι στεγνα.Πιστευω λιγη τροφη παραπανω θα το ωφελουσε.
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
Ομορφος ειναι να τονα χαιρεσαι.
Εγω τα ματια του τα βλεπω απλα ανοιχτοχρωμα και οχι πρασινα,αυτο ομως που βλεπω ειναι πως θελει λιγα κιλα ακομα.
Στην πρωτη φωτο ,η λεκανη του και γενικοτερα το κρουπακι του ειναι στεγνα.Πιστευω λιγη τροφη παραπανω θα το ωφελουσε.

Χρειαζετε αρκετα νομιζω. τον σεπτεμβριο ο κτινιατρος μου ειπε να αρχισω να του δινω κρεας (κοτοπουλο) και μουρουνελεο για να παρει κανενα κιλο γιατι ηταν πολυ αδυνατος για το υψος του.
μου ειχε πει μια διατροφη και την εκανα για κανενα μηνα περιπου και ειχε παρει λιγο βαρος (39,6 κιλα) αλλα οικονομικα δεν εβγενα ηταν πολλα τα εξοδα και το κοτοπουλακι το τιμουσε ο ατιμος. μετα αρχισα να βαζω μεσα στην τροφη του πολυ λιγο γιατι δεν την ετρωγε και κοντα στα χριστουγενα το σταματισα. τωρα ειναι 36 κιλα περιπου :(
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
1)δινε κ μακαρονι

2)δεν ξερεις μεχρι ποτε θα μενει κοντα σου φιλε...δεν ξερεις πως μπορει να του την βαρεσει κ να κανει ντου ,γιατι θα θεωρει οτι δεν εχει αλλη επιλογη.οποτε κρατα τον κοντα σου με καποιο πολυ μακρυ σκοινι.δεν θες να αρπαχτει.γενικα τα ροτακια δεν εχουν το ιδανικο δερμα για τετοιες περιπτωσεις,θα τραυματιστει σχετικα ευκολα.οποτε προσεχε παρα πολυ!!!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Έχετε τσεκάρει αν είναι κάτι παθολογικό και δεν παίρνει βάρος;
Εξετάσεις για λεισμανία έχει κάνει;
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
οταν ηταν 2-3 μηνων ειχαμε ενα θεμα με το εντερο αλλα ηταν λογο απο το γαλα. (δεν ηξερα)
οχι δεν εχει κανει.
την παρασκευη θα παμε κτηνιατρο. θα τον ρωτησω
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
δωστου κ κανα χαπι για παρασιτα.φυσικα ρωτα παλι τον κτηνιατρο.ο κτηνιατρος ξερει απο σκυλια η ειναι πιο πολυ για αλλα ζωα?
 


giorgio0

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2011
65
0
Ξανθη-Καβαλα
δωστου κ κανα χαπι για παρασιτα.φυσικα ρωτα παλι τον κτηνιατρο.ο κτηνιατρος ξερει απο σκυλια η ειναι πιο πολυ για αλλα ζωα?
χαπια τον δινω. δεν το εχω ξεχασει ποτε.

αυτος που μου εδωσε την διατροφη ξερει πολυ καλα απ'οτι καταλαβα και μου ειπε ενας φιλος που πηγενει την δικια του.
η αλλη που πηγενα στην αρχη δεν ηξερε και πολλα μαλλον αφου της ειχα πει για το γαλα και μου ειπε δεν πειραζει
 


nikcaucasian

Member
25 Δεκεμβρίου 2012
7
0
συμφωνω απολυτα με αυτα που λες αλλα θελω να κανω μια παρατηρηση..ΤΑ ημιαιμα σκυλια πιστευω οτι ειναι τα σκυλια που εχουν τις λιγοτερες αρρωστιες και γενικα προβληματα υγειας..Αυτο το στηριζω στο οτι στους ανθρωπους ισχυει οτι Π.Χ. αν κανει παιδια ενας μαυρος που ζει στην αφρικη με μια κινεζα που ζει στην κινα τα παιδια που θα κανουν θα ειναι πιο δυνατοι οργανισμοι απο το να καναν παιδια με ατομα της ιδιας φυλης..Οποτε δεν συμφωνω οτι τα ημιαιμα ειναι πιθανο να εχουν προβληματα υγειας..Ο λογος που δεν θα επαιρνα σκυλο απο ιδιωτη ειναι για να μην ενισχυσω την κακοποιηση των σκυλων
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3