Rottweiler Tail


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Καλημέρα σκυλο-ιδιοκτήτες και σκυλόφιλοι .

Σκεφτόμουν πως να ξεκινήσω το κείμενο και μου ήρθε στο μυαλό μία ελληνική ταινία στην οποία 3 Πόντιοι οι οποίοι κάθονταν σε ένα καφενείο και κάποια στιγμή περνάει απο μπροστά τους μία πολύ άσχημη γυναίκα . Τότε οι δύο προσπαθούσαν επίμονα να παρουσιάσουν εκείνη την γυναίκα στον τρίτο ως πολύ όμορφη με απώτερο σκοπό να τον πείσουν να την παντρευτεί..

Κάπως έτσι βλέπω και εγώ την συζήτηση που γίνεται απο κάποιους σε σχέση με την μακριά ουρά του Rottweiler . Βέβαια η ομορφιά είναι πολύ σχετική και ο καθένας έχει τα δικά του πρότυπα , αλλά σίγουρα θέλει αρκετή προσπάθεια για να συνηθίσεις αυτήν την ουρά .
Αυτό που θα ήθελα είναι να μου πείτε την άποψη σας σχετικά με το τί ήταν αυτό που έκανε κάποιους να επιλέγουν να αφήνουν μακριές τις ουρές. Γνωρίζω πως υπάρχει ο σχετικός νόμος , όπως γνωρίζω πως υπάρχουν και άλλοι χιλιάδες που δεν τηρούνται . Αυτό που θα ήθελα να ακούσω είναι η προσωπική γνώμη σας . Ωφείλεται δηλαδή στο γεγονός πως θεωρείται βάρβαρο και θέτει σε κίνδυνο τα κουτάβια προκαλώντας τους ψυχολογικά τραύματα ?
Ξαφνικά αντιλήφθηκε ο κόσμος πως πλέον δεν υπάρχει λόγος να είναι κομμένες και επειδή είμαστε φιλόζωοι αποφασίσαμε πως πρέπει να μπεί ένα τέλος σε αυτό το μαρτύριο ? Αφορά οικονομικούς λόγου ? Όπου προσπαθώντας να αλλάξουμε τα μέχρι τώρα πρότυπα γλυτώνουμε και απο ένα έξοδο όπως αυτό που θα έπρεπε να καταβάλλουν αυτοί που έχουν τα κουτάβια ?
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
....Ωφείλεται δηλαδή στο γεγονός πως θεωρείται βάρβαρο και θέτει σε κίνδυνο τα κουτάβια προκαλώντας τους ψυχολογικά τραύματα ?....
NAI


Γιατί το να τραυματίζεις ένα ζώο για αισθητικούς λόγους, θεωρείται από κάποιους βάρβαρο.... από την άλλη βέβαια, υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να τρώνε τα ψάρια τους ίσα-ίσα τηγανισμένα, ώστε να είναι ακόμα ζωντανά και να κουνιούνται καθώς τους τρώνε την ουρά....

Απόψεις είναι αυτές, όντως.....

Αλλά αυτές είναι που σε χαρακτηρίζουν τελικά σαν άνθρωπο....
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
NAI


Γιατί το να τραυματίζεις ένα ζώο για αισθητικούς λόγους, θεωρείται από κάποιους βάρβαρο.... από την άλλη βέβαια, υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να τρώνε τα ψάρια τους ίσα-ίσα τηγανισμένα, ώστε να είναι ακόμα ζωντανά και να κουνιούνται καθώς τους τρώνε την ουρά....

Απόψεις είναι αυτές, όντως.....

Αλλά αυτές είναι που σε χαρακτηρίζουν τελικά σαν άνθρωπο....
Συμφωνώ απολύτως!Είναι ο ορισμός της απανθρωπιάς . Μου θυμίζει τα χιλιάδες "δαχτυλίδια" με τα οποία τρυπάνε τ΄αυτάκια και τα χείλια των μικρών κοριτσιών στην Αφρική για να γίνουν πιο "όμορφα". Και τα ξύλινα τσόκαρα που αχρήστευαν τα πόδια στις μικρές κινεζούλες . Είναι φρικτό να πιάνεις ένα μωρό και να του κόβεις τ΄αυτάκια και την ουρά -και αφού είναι μωρό δεν καταλαβαίνει-μόνο και μόνο για να δείχνει μεγαλώνοντας πιο άγριο:mad:
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
θα σ'αρεσε να σου κοψουν το ποδι για αισθητικους λογους/??για να ταιριαξεις στο συνολο...και γιατι ειναι ασχημο με ουρα?για την ουρα το παιρνεις το ροτβαιλερ?
 




Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Τις γνωρίζω . Δεν είναι κακό να ακούσω και νέες απόψεις. Επίσης πιστεύετε πως ένας ιδιοκτήτης που δεν κόβει την ουρά θα αγαπάει περισσότερο το Rottweiler απο αυτόν που την κόβει ? Και όλα αυτά τα σκυλιά που έχουν κομμένες ουρές έχουν ψυχολογικά προβλήματα ?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Βέβαια η ομορφιά είναι πολύ σχετική και ο καθένας έχει τα δικά του πρότυπα , αλλά σίγουρα θέλει αρκετή προσπάθεια για να συνηθίσεις αυτήν την ουρά .


δεν νομίζω ότι θέλει και πολύ προσπάθεια για να σου αρέσει ....είναι γλυκύτατα όπως είναι και τα ντόμπερμαν με άκοπα αυτιά.
....απλά ....αγριοφέρνουν λιγότερο:)
 
Last edited by a moderator:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Επίσης πιστεύετε πως ένας ιδιοκτήτης που δεν κόβει την ουρά θα αγαπάει περισσότερο το Rottweiler απο αυτόν που την κόβει ? Και όλα αυτά τα σκυλιά που έχουν κομμένες ουρές έχουν ψυχολογικά προβλήματα ?
Το θέμα μας δεν είναι πόσο αγαπάει ο ιδιοκτήτης το σκύλο του.

Είναι ακρωτηριασμός για καλλωπιστικούς λόγους και προκαλεί στρες στο κουτάβι.
Επιπλέον είναι παράνομο
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Eγω προσωπικά αρχίζω και συνηθίζω την ιδέα μιάς και σε κάνα μήνα περιμένω να πάρω ένα κουτάβι με μακριά ουρίτσα . Εγώ πιστεύω πως αν είναι να κοπέι να κοπέι όταν είναι 4 ημερών μετά δεν συμφωνώ.
δεν νομίζω ότι θέλει και πολύ προσπάθεια για να σου αρέσει ....είναι γλυκύτατα όπως είναι και τα ντόμπερμαν με άκοπα αυτιά.
....απλά ....αγριοφέρνουν λιγότερο:)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Προσωπικά εμένα μου αρέσει πιο πολύ με ουρά το Rottweiler!

Δεν έχει τι και πως απλώς μου αρέσει πιο πολύ!

Το θεωρώ και μόνο στην θέα ότι είναι πιο ολοκληρωμένο σαν σώμα!Αυτό,μη με ρωτήσεις κάτι παραπανώ κάτι θα έχω πάντα να σου πω...

Εσύ για ποιό λόγο θα την κόψεις?

Νομίζω ότι αυτή η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά!
 




Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Eίναι υπέροχο .
Απλά διευκρινίζω πως ο λόγος που άνοιξα το θέμα ήταν για να ακούσω απο τους υπόλοιπους την άποψη τους σχετικά με τους λόγους που υπάρχει η τάση στο να μην κόβουν τις ουρές . Και όχι στο να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν για το τι προτιμώ εγώ ή όχι . Anyway όντως πλέον δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί αυτό το θέμα.
τι δεν σου αρεσει σε αυτο το rottweiler δηλαδη ;

YouTube- VPG-Training - Junghundeaufbau
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Κλασσικό παράδειγμα .. Άλλο ρωτάς , ο άλλος σου απαντάει αυτό που θέλει αυτός και δημιουργείται μία κουβέντα που δεν έχει νόημα.. Εγώ ρωτάω αν ξέρεις ποιοι είναι οι λόγοι κατά την προσωπικοή άποψη του καθενός στο γιατί έχουν αρχίσει και δνε κόβουν την ουρά και εσύ μου απαντάς αν θα μου άρεσε να μου κόψουν το πόδι!!! Τι να πώ.. Ρε φίλε ξέρεις να μου πείς ?? Αν δεν ξέρεις μην λές ότι να ναι..
θα σ'αρεσε να σου κοψουν το ποδι για αισθητικους λογους/??για να ταιριαξεις στο συνολο...και γιατι ειναι ασχημο με ουρα?για την ουρα το παιρνεις το ροτβαιλερ?
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
καπου ειχε αναφερθει στο φορουμ οτι την κοβανε γιατι "εδενε" πιο πολυ η λεκανη , αλλα δεν ξερω αν αληθευει

επισης τωρα ειναι αλλες εποχες με αλλες απαιτησεις απο τον σκυλο

εμενα δεν με χαλανε οι "καλωπιστικοι" ακρωτηριασμοι στον σκυλο αλλα η αληθεια ειναι οτι τους βρισκω ασκοπους
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Οντως καποιος μπορει να λυσει αυτον τον γριφο , τι ισχυει απο ολα , επιστημονικα ;

Α. Αν κοπει :
1. Δενει καλυτερα η λεκανη;
2. Δεν την χτυπαει ;
3. Καλλοπιστικοι λογοι;

Α. Αν δεν κοπει :
1. Εχει καλυτερο κεντρο βαρους ;
2. το σκυλι ειναι πληρες ;
3. Δεν εχει ψυχολογικα προβλημματα;
 




Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Sorry που το επαναλαμβάνω.. Το rottweiler είναι πάρα πολύ ωραίο και με ουρά. Αλ΄΄α εδώ και πολλά χρόνια την κόβαν. Τα τελευταία χρόνια έχουν αρχίσει να μην τις κόβουν .. Τι έγινε οεο ??
Καταλάβαν πως δημιουργούσε πρόβλημα στα σκυλια??
Σαν κίνηση΄καταλάβαν πως είναι βάρβαρο ?
Είναι οικονομικοί λόγοι ?
Κάτι άλλο ???
ρε παιδιά εαν είναι δυνατόν ....
το Ροτβάιλερ έχει υπέροχη ουρά.

 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
συμφωνω οτι το ροτ ειναι πιο ωραιο με ουρα

δεν τις κοβουν πλεον λογω του κανονισμου της διεθνους κυνολογικης ομοσπονδιας και των νομων της ευρωπαικης ενωσης
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
συμφωνω οτι το ροτ ειναι πιο ωραιο με ουρα

δεν τις κοβουν πλεον λογω του κανονισμου της διεθνους κυνολογικης ομοσπονδιας και των νομων της ευρωπαικης ενωσης
Φαντάζομαι ότι ο Vasilis ρωτάει ακριβώς τι επέφερε αυτή την αλλαγή νοοτροπίας της διεθνους κυνολογικής ομοσπονδίας ή της ΕΕ.

Χωρίς να ξέρω τι γίνεται με το κέντρο βάρους και τους υπόλοιπους παράγοντες που αναφέρθηκαν, υποψιάζομαι ότι και το γεγονός πως γενικά η κοινή γνώμη θεωρεί τα κοψίματα ουράς/αυτιών οπωσδήποτε βάρβαρες πρακτικές (όπως φάνηκε και από τις απαντήσεις του thread:p) επηρέασε τη στάση τους.
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Ακριβώς αυτό ήθελα να μάθω .. :) Όχι δηλαδή αν δεν τις κόβουν γιατί απαγορεύεται ή αν σε κάποιον αρέσει πιο πολύ με μακριά ουρά.. Αλλά λόγω του ότι όπως και να το κάνουμε το κόψιμο αποτελούσε μία πάγια τακτική και αν δεν κάνω λάθος αναφερόταν και στα στάνταρ της φυλής , ξαφνικά αυτό απαγορεύτηκε. Αυτό όντως προήλθε απο το γεγονός πως ευαισθητοποιήθηκε η κοινή γνώμη έπειτα απο ίσως κάποια περιστατικά που φέραν το θέμα στην επιφάνεια ? Η μήπως προκλήθηκε κάποιο ελάττωμα στο σκυλί ? Ή για κάποιον άλλο λόγο ? Απο αυτό που καταλαβαίνω είναι πως μάλλον ωφείλεται στην ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης. Σε συνδιασμό αυτού νομίζω ( μπορεί να κάνω λάθος ) απαλλάχθηκαν και απο κάποια μικρά όντως έξοδα οι έχοντες την γέννα . Βέβαια κατά την προσωπική μου άποψη αυτό είναι υποκρισία... Όχι πως όντως δεν απαλλάσει τα σκυλιά απο μία ταλαιπωρία χωρίς λόγο , αλλά εάν είχαν φωνή τα σκυλιά θα είχαν πολλά να που για την καθημερινή ταλαιπωρία απο κάποιους ιδιοκτήτες ... Και δεν μιλάω για ιδιοκτήτες που τα βασανίζουν ή τα έχουν εγκατελελειμένα , αλλά και γιαυτούς που με τις παραξενιές τους τα ταλαιπωρούν .. Αλλά ως συνήθως κοιτάμε το δέντρο και ξεχνάμε το δάσος ..
Φαντάζομαι ότι ο Vasilis ρωτάει ακριβώς τι επέφερε αυτή την αλλαγή νοοτροπίας της διεθνους κυνολογικής ομοσπονδίας ή της ΕΕ.

Χωρίς να ξέρω τι γίνεται με το κέντρο βάρους και τους υπόλοιπους παράγοντες που αναφέρθηκαν, υποψιάζομαι ότι και το γεγονός πως γενικά η κοινή γνώμη θεωρεί τα κοψίματα ουράς/αυτιών οπωσδήποτε βάρβαρες πρακτικές (όπως φάνηκε και από τις απαντήσεις του thread:p) επηρέασε τη στάση τους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981