Rough collie 2 1/2 μηνών






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ξεφυγαμε απο το ερωτημα μου...
Δις! Και αρχίζω και φουντώνω κάπως :whistle:
Αυτά σου τα ερωτήματα, θα πρέπει να στα απαντήσει, αυτός που σου προμήθευσε το εμπόρευμα. Δεν είναι κανένας άλλος υποχρεωμένος (y)
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Ξεφυγαμε απο το ερωτημα μου... ΕΕ τι να κανω τωρα να κανω μηνυση στον Petshop?
Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα, είναι να μάθεις κάτι από αυτό.
Αλλά από ότι φαίνεται το παίρνεις εντελώς αψήφιστα.

Όσο αφορά τα ερωτήματα, όσα έγιναν μέχρι τώρα, απαντήθηκαν.
 
  • Like
Reactions: Estranged


gianxol

Member
12 Σεπτεμβρίου 2015
10
1
49
Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα, είναι να μάθεις κάτι από αυτό.
Αλλά από ότι φαίνεται το παίρνεις εντελώς αψήφιστα.

Όσο αφορά τα ερωτήματα, όσα έγιναν μέχρι τώρα, απαντήθηκαν.
Οχι δεν το πηρα αψήφιστα θεωρησα σωστο...οκ τελος καλο ολα καλα
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα, είναι να μάθεις κάτι από αυτό.
Αλλά από ότι φαίνεται το παίρνεις εντελώς αψήφιστα...
Οχι δεν το πηρα αψήφιστα θεωρησα σωστο...οκ τελος καλο ολα καλα
Κάποτε έγραφα πολλά (και πολύ) σε παρόμοια θέματα...
Έχω κουραστεί, όμως κι εγώ, όπως και οι υπόλοιποι που έγραψαν παραπάνω... αν και, τουλάχιστον οι φίλοι του "σκύλου", ξέρω ότι δεν πρέπει να κουραζόμαστε... για να ενημερώνουμε τα νέα μέλη... να βρίσκουμε τον τρόπο να τους κάνουμε "απλώς" να σκεφτούν, με ψυχρή λογική και με ζεστή καρδιά... μαζί και τα δύο...
Έχω στερέψει, όμως και δεν βρίσκω το κουράγιο...

Απλά, επίτρεψέ μου να σκεφτώ "φωναχτά"...

Την Κυριακή, εγώ και εσύ (λέμε τώρα) θα ψηφίσουμε...
Ο καθένας μας αυτό που πιστεύει ότι θα βοηθήσει καλύτερα την πατρίδα του (ή/και την πάρτη του)...
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο "τι" θα ψηφίσει ο καθένας μας... αλλά το "πως" θα ψηφίσει...

Και, ξέρεις και κάτι? Εγώ κι εσύ (λέμε τώρα) θα καθορίσουμε ΕΞ ΙΣΟΥ και στον ΙΔΙΟ ΒΑΘΜΟ τις τύχες της πατρίδας...
Εγώ, με τους κουραστικούς προβληματισμούς μου...
Εσύ, με το "οκ τέλος καλό όλα καλά"...

Υ.Γ. Συγγνώμη, μέσα στη βιασύνη μου δεν σκέφτηκα κάτι: Αλήθεια, ψηφίζεις, ή είσαι κάτω από 18?
 
Last edited:


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
να το χαίρεσαι και να είναι πάντα γερό και υγιές. Κρίμα που ενίσχυσες το αίσχος των puppy mills αλλά και κρίμα για τον γνωστό σου που σ 'έπιασε κορόιδο ζητώντας σου να πληρώσεις 400 ευρώ για ημίαιμο σκύλο, όταν τα καταφύγια ξεχειλίζουν ημίαιμα. Τέλος πάντων..καλή ζωή να έχετε εύχομαι παρόλα αυτά..Να τον ταϊζεις όπως σου είπαν τα παιδιά. 2 φορές είναι λίγο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Για τα σκυλιά-γονείς του κούταβού σου, και για κάθε κουταβιού που πωλείται σε πετ σοπ, το παρακάτω μαρτύριο όχι μόνο δεν έχει τέλος, αλλά ενθαρρύνεται από κάθε αγορά τέτοιου κουταβιού. Κι όταν θα έρθει το τέλος, μόνο καλό δεν θα είναι γι'αυτά τα σκυλιά.

https://www.google.gr/search?q=pupp...ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI9YPy08f2xwIViossCh2yTwgB <--- σε κάτι τέτοιο κατοικούν οι γονείς του κουταβιού σου
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Σου έχουν γράψει αρκετά όλοι οι προηγούμενοι για τον λάθος τρόπο που πήρες τον σκύλο και δεν ήθελες να ακούσεις οπότε δεν έχει νόημα να σου γράψω και εγώ.
Αυτό που πρέπει να γωνρίζεις ότι η φυλή έχει 2 πολύ σημαντικές αρρώστιες για τις οποίες δυστυχώς δεν έχεις ιδέα εάν τις έχει ή όχι ο σκύλος σου.

1. H πρώτη είναι το CEA (collie eye anomaly) η οποία δυστυχως είναι πάρα πολύ κοινή πλέον, οδηγεί σε τύφλωση και δεν επιδέχεται θεραπεία. Επίσης δυστυχώς δεν μπορείς πλέον να κάνεις την εξέταση καθώς ο σκύλος είναι ήδη πολύ μεγάλος για αυτήν.
2. H δεύτερη είναι το MDR. Εξίσου σοβαρή μπορεί να προκαλέσει τον θάνατο του σκύλου αλλά εάν γνωρίζεις ποια φάρμακα δεν πρέπει ποτέ να πάρει και δεν τα δόσεις δεν έχεις πρόβλημα.

Διάβασε άμεσα και για τα 2 στο internet για να ενημερωθείς. Ειδικά για το 2ο, από την ενημέρωση σου κρέμεται η ζωή του σκύλου σου.
Μην περιμένεις ότι όλοι οι κτηνίατροι το ξέρουν!!
Εσύ πρέπει να ξέρεις και να ενημερώσεις και τον κτηνιατρο σου για το ποια φάρμακα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΟΥ!!

Όποια άλλη ερώτηση έχεις για την φυλή εάν γνωρίζω είμαι στη διάθεσή σου να σε βοηθήσω
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Σου έχουν γράψει αρκετά όλοι οι προηγούμενοι για τον λάθος τρόπο που πήρες τον σκύλο και δεν ήθελες να ακούσεις οπότε δεν έχει νόημα να σου γράψω και εγώ.
Αυτό που πρέπει να γωνρίζεις ότι η φυλή έχει 2 πολύ σημαντικές αρρώστιες για τις οποίες δυστυχώς δεν έχεις ιδέα εάν τις έχει ή όχι ο σκύλος σου.

1. H πρώτη είναι το CEA (collie eye anomaly) η οποία δυστυχως είναι πάρα πολύ κοινή πλέον, οδηγεί σε τύφλωση και δεν επιδέχεται θεραπεία. Επίσης δυστυχώς δεν μπορείς πλέον να κάνεις την εξέταση καθώς ο σκύλος είναι ήδη πολύ μεγάλος για αυτήν.
2. H δεύτερη είναι το MDR. Εξίσου σοβαρή μπορεί να προκαλέσει τον θάνατο του σκύλου αλλά εάν γνωρίζεις ποια φάρμακα δεν πρέπει ποτέ να πάρει και δεν τα δόσεις δεν έχεις πρόβλημα.

Διάβασε άμεσα και για τα 2 στο internet για να ενημερωθείς. Ειδικά για το 2ο, από την ενημέρωση σου κρέμεται η ζωή του σκύλου σου.
Μην περιμένεις ότι όλοι οι κτηνίατροι το ξέρουν!!
Εσύ πρέπει να ξέρεις και να ενημερώσεις και τον κτηνιατρο σου για το ποια φάρμακα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΟΥ!!

Όποια άλλη ερώτηση έχεις για την φυλή εάν γνωρίζω είμαι στη διάθεσή σου να σε βοηθήσω
 
  • Like
Reactions: PXM-DANBULL


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Χρήστο,

Σε ευχαριστούμε, γιατί μας κάνεις και εμάς "σοφότερους", σε σχέση με τις δύο ασθένειες που μου είχαν διαφύγει...

ΟΜΩΣ, γιατί μας τα γράφεις δύο φορές? Για να τα μάθουμε καλά???
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Lavernne


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Κύριε Γιάννη,

Η μέρα που θα κάνω εγώ εσάς σοφότερο δεν νομίζω να έρθει ποτέ.
Όσο για το διπλό συγνώμη κόλλησε ο υπολογιστής
 
  • Like
Reactions: johnk






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
αγαπητό νέο μέλος που απέκτησες το μικρό τετραποδάκι σου


Όσα σου λένε ως τώρα τα παιδιά σχετικά με τον εντελώς λάθος τρόπο απόκτησης του μικρού...στα λένε ώστε και εσύ με τη σειρά σου να μπορείς να ενημερώσεις τον επόμενο που θα σκεφτεί να πάρει 'καθαροαιμο΄ από πετσοπ προερχόμενο από τα κολαστήρια των δήθεν εκτροφείων με τα οποία συνεργάζονται σε ρουμανία-ουγγαρία-πολωνία-ολουθε... Στο λένε γιατι πολλά "καθαρόαιμα" εγκαταλείπονται στους δρόμους επειδη εμφάνισαν κάποια ασθένεια (που αν ειχαν αποκτηθεί από σωστό εκτροφεα θα είχαν απείρως λιγότερες πιθανότητες εμφάνισης) και το κόστος θεραπείας κριθηκε ασύμφορο.
Με 400 ευρώ... όχι καθαρόαιμο, αλλά ουτε τετραπυρηνο κινητό δεν παίρνεις (και κάτι μου λέει πως για κινητό θα είχες ψαξει πολύ περισσότερο).

Όπως και να έχει, να χαίρεσαι και να προσέχεις ακόμα περισσότερο τον μικρό σου. Τροφή θα βρεις κάποια -αν ειναι δυνατον- χωρίς δημητριακά να του δίνεις ή ακόμα καλύτερα να διαβάσεις σχετικά με τη barf. Εκπαίδευση ήδη του κάνεις, δείχνοντας του πού θα πηγαίνει στο σπιτι, πού θα κάνει την ανάγκη του, τι ώρα θα τρώει. Στα σκυλιά αρεσει η ρουτίνα, οπότε φρόντισε το προγραμμα του να ακολουθείται. Από εκει και πέρα μπορείς να βρεις κάποιον (σωστό) εκπαιδευτή να δουλέψετε τη βασική υπακοή του μικρού και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να πηγαίνεις σε Puppy classes για την κοινωνικοποίηση του (πολλοί νομίζουμε ότι τα βγάζουμε πέρα μαθαίνοντας το κάτσε, το έλα, το ξάπλα στο σκυλι... αλλά κάνουμε πατάτες που χαλάνε τον χαρακτήρα του κουταβιού και αντε να μαζεψουμε τα ασυμμάζευτα)
 
  • Like
Reactions: Lavernne and johnk


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@gianxol καλως ηλθατε κι εσυ και ο κουταβος σου! Δεν θα μπω στην διαδικασια να σου πω οτι η αποκτηση ηταν λανθασμενη...στο ειπαν οι παλαιοτεροι εδω μεσα, με ενα σχετικα κομψο αλλα συναμα ευθυ τροπο. Οπως και να χει....επειδη δεν γνωριζω απο την συγκεκριμενη φυλη...θα σου προτινα να μελετησεις στο ιντερνετ τοσο για την περιποιηση του τριχωματος (τι σαμπουαν θελει για οταν θα κανετε μπανιο, τι χτενα θελει για το καθημερινο χτενισμα) και επεισης μπορεις να διαβασεις και εδω στην ενοτητητα "Εμφανιση και καλλωπισμος" σχετικα θεμτα. Επισης να διαβασεις για τυχον κληρονομικες αρρωστιες και πως αντιμετωπιζονται, οπως σου πε και ο χρηστος. τελος σχετικα με τα γευματα και τη τροφη, τα γευματα δεν μπορει να ναι δυο σε τοσο μικρη ηλικια, λογικα θα κανει 4 και μεγαλωνοντας θα κοβεις ωσπου να φτασεις ειτε σε 1 ειτε σε 2 (ειναι καθαρα θεμα ιδιοκτητη το ποτε ακι πως θα ταιζει τον ενηλικο σκυλο του)! Οσο αφορα την τροφη...μπορεις οπως ειπε η γκελυ να πας σε barf (θα διαβασεις σχετικα με την barf στα αντιστοιχα τοπικ στο φορουμ) ειτε σε μια ξηρα τροφη η οποια θα εχει στα συστατικα στην ετικετα της, πρωτο συστατικο το κρεας (οχι δημητριακα, ουτε κρεαταλευρα, ουτε ζωμους κρεατων) τωρα που ναι μικρο και θελεις να ανπτυχθει σωστα και να αποφυγεις να σου βγαλει προβληματα μετεπειτα, δωσε μια καλη ξηρα τροφη (μην τσιγκουνευτεις τα λεφτα, ειναι σαν τα μωρα παιδια, δεν παιρνεις την τελευταια βρεφικη κρεμα της αγορας να ταισεις, αλλα δινεις μια καλη και ακριβη ωστε να αναπτυχθει σωστα) ετσι και το κουταβι! {Αφου ενηλικιωθει μπορεις να δωσεις μια μετριας ποιοτητηα και τιμης τροφη, αλλα τωρα που ναι κουταβι θα δωσεις οσο μπορεις το καλυτερο)!
καλη συμβιωση ευχομαι!