Roxy the stray


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Σκευτομαι το αντιλυσικο να μην το επαναλαμβανω κάθε χρόνο το θεωρώ υπερβολή δεν ξέρω εσείς τι γνώμη έχετε...
Σύμφωνα με το νόμο το αντιλυσσικό πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο. Οπότε δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
 
  • Like
Reactions: DORIS and mareco


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@haviharakennel

Ήδη από προγούμενο νόμο αναφερόταν κάτι για ισχύ εμβολίων σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Σύμφωνα με τον ισχύοντα ο ιδιοκτήτης οφείλει " Να μεριμνά για τον ετήσιο εμβολιασμό του ζώου, εφόσον αυτός προβλέπεται, και την κτηνιατρική εξέτασή του, η οποία αποδεικνύεται από το ηλεκτρονικό βιβλιάριο υγείας ή το διαβατήριο του ζώου, εφόσον διαθέτει."

Έχεις κάποια άλλη πηγή που αναφέρει ετήσιο αντιλυσσικό;
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
@haviharakennel

Ήδη από προγούμενο νόμο αναφερόταν κάτι για ισχύ εμβολίων σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Σύμφωνα με τον ισχύοντα ο ιδιοκτήτης οφείλει " Να μεριμνά για τον ετήσιο εμβολιασμό του ζώου, εφόσον αυτός προβλέπεται, και την κτηνιατρική εξέτασή του, η οποία αποδεικνύεται από το ηλεκτρονικό βιβλιάριο υγείας ή το διαβατήριο του ζώου, εφόσον διαθέτει."

Έχεις κάποια άλλη πηγή που αναφέρει ετήσιο αντιλυσσικό;
Για να πω την αλήθεια, δεν το έψαχνα. Εμπιστεύομαι τον κτηνίατρό μου που επιμένει να μου τα εμβολιάζει κάθε χρόνο. Ξέρω ότι είχαμε κρούσματα εδώ στην Βόρεια Ελλάδα, οπότε ίσως αυτός είναι ο λόγος που επιβάλλεται.
Και ξέρεις για αυτά τα εμβόλια τι λένε οι κατασκευαστές; δηλαδή για πόσο ισχύουν;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
... Και ξέρεις για αυτά τα εμβόλια τι λένε οι κατασκευαστές; δηλαδή για πόσο ισχύουν;

Η διάρκεια "ζωής" του κάθε εμβολίου ορίζεται από τον εκάστοτε κατασκευαστή - δεν έχω ιδέα αν/πόσα διαφορετικά εμβόλια κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Δεν έχω τα βιβλιάρια πρόχειρα να σου πω, αν δεν κάνω λάθος τα δικά μου κάνουν το nobivac που έχει τριετή κάλυψη.
Έχω δύο κτηνιάτρους, οι δύο συμφωνούν ότι το εμβόλιο που κάνουν είναι 3ετές. Ο ένας πιστεύει ότι ήδη από τον προηγούμενο νόμο είναι σαφές ότι δεν ισχύει η ετήσια επανάληψη (αν δε χρειάζεται), ο δεύτερος λέει ότι η καταπολέμηση της λύσσας αναφέρεται σε διάφορους νόμους/υπουργικές αποφάσεις κλπ, και δεν είναι όλα αυτά εναρμονισμένα - οπότε προτείνει ετήσιο εμβολιασμό.
Νομίζω ότι του στοίχισε όταν ένας πελάτης του προσπαθούσε να βγάλει εκτός Ελλάδας σκύλο με αντιλυσσικό πέραν του έτους και τεστ αντισωμάτων, και τελικά ο ιδιοκτήτης ταξίδεψε ενώ ο σκύλος έμεινε στο αεροδρόμιο... Τι να σου πω!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Εμένα η εικόνα που μου έδωσε ο κτηνίατρος ειναι ότι ο κατασκευαστής δίνει τριετία....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf