Royal vs Barf..


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Ειλικρινά,έχω μπερδευτεί λίγο στο θέμα 'διατροφή'.
Ταίζω το κουτάβι μου που είναι 3 μηνών,royal canin yorkshire terrier junior κ διαβάζοντας τα συστατικά της,διαπίστωσα πως περιείχε ταυρίνη!!!
Αναλυτικα τα συστατικά είναι τα εξής:

dehydrated poultry meat,rice,maize flour,animal fats,vegetable protein isolate,beet pulp,hydrolysed animal proteins,minerals,vegetable oils(soya and borage),fish oil,yeasts,fructo-oligo-saccharides),taurine,DL-methionine,L-lysine,egg powder,marigold extract(source of lutein).

Protein:29%
Fat:20%
Ash:6.1%
Fibre:1.3%

Preservative: potassium sorbate
Antioxidants: propyl gallate,BHA.

Μάλλον θα του αρχίσω barf με όλα αυτά που διαβάζω...
Χρόνο έχω αρκετό για να του φτιάχνω κάτι εγώ οπότε το σκέφτομαι σοβαρά..
Στο εκτροφείο τον ξεκινήσανε με Hill's,εγώ πριν πάω να τον πάρω του είχα πάρει ήδη το πρώτο πακέτο royal κ τώρα είμαστε στο 2ο..
(Η εκτροφέας με είχε δώσει λίγες κροκέτες Hill's για τις πρώτες μέρες)
Τι θα μπορούσα να κάνω από τη στιγμή που μπορώ να του ετοιμάζω τα γεύματά του?Να σταματήσω σταδιακά τις κροκέτες ή όχι??:confused:
 




Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Δε γνωρίζω κ εγώ αν ΟΝΤΩΣ κάνει κακό αλλά μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει σε ξηρά τροφή κ ιδίως για κουτάβια.
Αν σκεφτείς δλδ πως η ταυρίνη υπάρχει κ στα ρεντ μπουλ κ ότι η συνεχής κατανάλωση μπορεί να μας προκαλέσει προβλήματα τότε δε θέλω καν να φανταστώ τι μπορεί να προκαλέσει σε ένα κουτάβι..:confused:
Μπορεί να είναι κ εντελώς αθώα βέβαια,γιαυτό κ ρώτησα να μας απαντήσει κάποιος που μπορεί ΣΙΓΟΥΡΑ να ξέρει.:confused:
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Αν τελικα αφου ενημερωθεις καλα για την BARF καταληξεις σε αυτη η αλλα γη γινεται αναλογα την ευαισθησια του σκυλιου. Σε καποια δεν εχουν προβλημα με την αλλαγη σε αλλα μπορει να κανουν διαρροια γιατι ειναι αυαισθητα. Οποτε εκαι δινεις 1 BARF 2 ΞΗΡΑ αναλογα πως παει, πως αντιδρα το σκυλι σου.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Έλεγξε πάντως την ταυρίνη ώστενα είσαι σίγουρη, αν και η Royal έχουν γενικά πολύ καλή φήμη ως τροφές και δεν πιστεύω να μην είναι ελεγμένες και τα συστατικά τους κατάλληλα. Παρακαλώ κάποιον να μας πει για την ταυρίνη:):)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η ταυρίνη (αμινοξυ με αντιοξειδωτικη δράση που εικάζεται πως δίνει ενεργεια) είναι το τελευταίο πράγμα που θα με ανησυχούσε σε μια τροφή με πρώτο συστατικό ένα υποπροϊόν μη αναγνωρίσιμης προέλευσης, τριτο συστατικο καλαμπόκι (ενοχοποιείται για πρόκληση αλλεργιών στα σκυλιά και συν τοις άλλοις είναι ιδιαίτερα δύσπεπτο), ξηρό υπόλειμμα ζαχαρότευτλου (υποπροϊόν της ζαχαροποιίας, το οποίο ευθύνεται για την πρόκληση αλλεργιών και μολύνσεων στο σκύλο) και BHA (συντηρητικό ζωικού λίπους που έχει απαγορευτεί στα τρόφιμα που προορίζονται για ανθρώπινη κατανάλωση, διότι έχει ενοχοποιηθεί για την πρόκληση καρκινογενέσεων)

;)
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Είχα ήδη διαβάσει γιαυτά rottie κ με είχανε προβληματίσει ενώ η ταυρίνη δεν αναφερότανε πουθενά κ αναρωτιόμουν αν ήτανε κ αυτή εξίσου ανησυχητική;)
Γιαυτό κ μου μπήκανε σκέψεις για barf..
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ευχαριστούμε Rottie:).
dehydrated poultry meat,rice,maize flour, fructo-oligo-saccharides),taurine,DL-methionine,L-lysine,egg powder,marigold extract(source of lutein).

Antioxidants: propyl gallate,BHA.
Φυσικά μετά από αυτό έφυγα σφαίρα για να δω την Technical mini puppy: Chicken meal, όχι meat, ground rice, ground corn, chicken fats, τα τέσσερα πρώτα και υποτίθεται ότι έχει φυσικά συντηρητικά όπως rosemary, κατά τα άλλα είναι high digestible. Μας δουλεύουν κανονικά και αυτοί και το dog food analysis.
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Αντε βρε!! Γιατί το λες!:D:D:D (πλάκα κάνω...)

Εγώ αν είχα μικροσκοπικούλι σκυλί θα έδινα μπαρφ ή μαγειρευτό.... στους μεγάλους όμως η ποσότητα δημιουργεί το πρόβλημα.... (αποθήκευσης μεγάλων ποσοτήτων κρέατων, είτε ωμών στην κατάψυξη, είτε μαγειρεμένων στο ψυγείο).

Χτες πάντως που συζητουσα το θέμα με την κτηνίατρο (που δεν είναι υπερ των ξηρών, και δε φρικαρε οταν ανέφερα ωμό (το ίδιο κάνει λεει), αλλά είναι γενικα υπέρ του μαγειρευτου) μου είπε να δίνω όποτε μπορώ μαγειρευτό και τις υπόλοιπες φορές μια καλή ξηρά (προφανώς εξαρτάται από το σκύλο, αλλά όσες φορές έχω δώσει μαγειρευτό, δεν έχω δει προλημα στην επιστροφή στην ξηρά, στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ σκύλο... ίσως δυσκολέψει αργότερα..... το μόνο πρόβλημα που είδα ήταν από τη μια ξηρά στην άλλη... εκει μου έκανε νερά στην αρχή αλλά τώρα την τρωει με όρεξη την καινούρια ξηρά.). Επίσης ρώτησα και για τα κόκκαλα, και μου είπε ότι δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα, και ότι ένα καλο κότσι (ακόμα και μαγειρεμένο) του κάνει πολύ καλό στα δόντια και δεν έχει φοβο για διάτρηση....
 
Last edited:


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Για την BARF εάν είναι κουτάβι αρχίζεις την επόμενη μέρα και κόβεις ΜΑΧΑΙΡΙ την κροκέτα.
Δίνω BARF και δεν το αλλάζω με τίποτα στο κόσμο ;)

Ενημερώσου καλά.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Γενικα εχω ακουσει οτι ολες αυτες τις royal canin, που ειδικευονται και καλα σε συγκεκριμενες ρατσες ειναι εντελως χαλια και καλο ειναι να μην δινονται στα σκυλια..
Αυτα μου τα εχουν πει και εκτροφεις..πχ εκτροφεας αγγλικων bulldog ειπε οτι η royal canin για bulldog ειναι εντελως χαλια..
Οπως ειπε και η rottie τα συστατικα τους ειναι εντελως αθλια...αν και σαν εταιρεια εχει και καποιες τροφες που θεωρουντε καλες..
Ο τιτλος σου θα επρεπε να ηταν ξηρα τροφη vs barf...
Οπου εχει αναλυθει πολλες φορες...
Επισης αναφερεις οτι η ξηρα τροφη δεν ειναι οτι καλυτερο..
Αυτο που το συμπερανες?
Επισης για τη barf που λες...δεν λεω αν ειμαι κατα η υπερ...αλλα εισαι σιγουρη οτι τα ωμα κρεατα που θα δινεις στο σκυλι σου ειναι ελεγμενα? εισαι σιγουρη οτι θα αντεξεις στην θεαση του σκυλιου με τα αιματα κτλ?εισαι σιγουρη οτι θα εισαι σε θεση να προσφερεις στο σκυλι σου μεσω των τρωφων ολα τα συστατικα που θα πρεπει να παιρνει ο οργανισμος του?
Οταν θα λειπεις διακοπες θα εισαι σε θεση να κουβαλας και μαζι σου κρεατα κτλ?
Παντως οτι και να αποφασισεις η γνωμη μου ειναι να μην ξεκοψεις ποτε το σκυλι απο την ξηρα τροφη..ακομα και barf να ταιζεις να του δινεις και λιγο ξηρα..ετσι ωστε αν θες να λειψεις να μπορει το σκυλι σου να φαει ανετα τη ξηρα..
Απλα αλλαξε μαρκα ξηρας..δωσε στο σκυλι σου μια ποιο ποιοτικη...
Εντελως φιλικα...
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
εισαι σιγουρη οτι τα ωμα κρεατα που θα δινεις στο σκυλι σου ειναι ελεγμενα? εισαι σιγουρη οτι θα αντεξεις στην θεαση του σκυλιου με τα αιματα κτλ?εισαι σιγουρη οτι θα εισαι σε θεση να προσφερεις στο σκυλι σου μεσω των τρωφων ολα τα συστατικα που θα πρεπει να παιρνει ο οργανισμος του?
Οταν θα λειπεις διακοπες θα εισαι σε θεση να κουβαλας και μαζι σου κρεατα κτλ?
Τους ίδιους ενδοιασμούς είχα κι εγώ πριν ξεκινήσω να δίνω ωμά. Τελικά όλα μια ιδέα είναι.
Το θέαμα όταν τρώει η σκύλα μου δεν είναι σε καμία περίπτωση αυτό που φανταζόμουνα. Ούτε αίματα ούτε λερώνει, τίποτα.
Η διατροφή μπορεί κάλλιστα να είναι ολοκληρωμένη και με το παραπάνω.
Οι διακοπές, αν και δεν προλάβαμε να πάμε, δε μου φαίνονται τώρα κάτι το δύσκολο όπως νόμιζα πριν.

Όσο για το κάτα πόσο είναι ασφαλές, σε αυτό θα πρέπει να κάνεις την προσωπική σου έρευνα και μελέτη, να μην αρκεστείς σε αυτό που θα σου πω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος που δίνει ωμά. Μόνη σου πρέπει να το ψάξεις και να αποφασίσεις αν είναι ρίσκο για την υγεία του σκύλου σου ή όχι.
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Λουκια σε καμια περιπτωση δεν ειπα αν ειμαι υπερ ή κατα..
Απλα εθεσα προβληματισμους ωστε να μπορει να σκεφτει καλυτερα και να το ψαξει πολυ καλα το θεμα πριν αποφασισει ποια τροφη θα ακολουθησει...
Αλλα οχι να λεμε κιολλας οτι η ξηρα τροφη δεν ειναι καλη για ενα σκυλι..:p
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Η συγκεκριμένη ξηρά τροφή είπα ότι δεν είναι κ ότι καλύτερο με βάση τα συστατικά που διάβασα.Από εκεί κ πέρα αν βρω μια πιο αξιόπιστη ξηρά θα την αλλάξω.;)
Ούτε εγώ θέλω να κόψω τελείως την ξηρά κ όχι απαραίτητα για τους λόγους που ανέφερες.
Το θέαμα με τα αίματα δεν είναι κ τόσο τραγικό πια.Ταίζω άλλα σκυλιά με barf κ δε με αηδίασε το θέαμα..
Κ όταν είπα ότι η ξηρά τροφή δεν είναι καλή για ένα σκυλί,αναφερόμουν αποκλειστικά κ ΜΟΝΟ στη διατροφή με ξηρά όσο πλήρης κ αν είναι(όπως η royal)!
Το ψάχνω πολύ το θέμα διατροφή,μη νομίζεις,γιατί τώρα είναι κ στην αναπτυξη κ καταλαβαίνεις..;)
Μπορεί να μην του αρχίσω barf αλλά το μαγειρευτό σε συνδιασμό με ξηρά μία στο τόσο.Ετσι σκέφτομαι το πλάνο διατροφής του.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
royal vs barf
εγώ έδινα royal και είμουν ικανοποιημένος
αλλά τώρα δίνω barf και είμαι πιό ικανοποιημένος

σύν ότι προσωπικά η ξηρά τροφή μου θυμίζει εκστρατεία-διαστημάνθρωπους και γενικά κάτι που λείπει απο την πραγματική του φάση και φύση

και γελάω που λένε ότι αν τρώει ωμό κρέας ο σκύλος αγριευει....πολύ αστεία πράγματα είναι αυτά....
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ρε παιδια ενταξυ ολα αυτα αλλα εξηγηστε μου κατι.ανας μεγαλοσωμος σκυλος τησ ταξης των 40 κιλων τι barf να κανει?τι πρεπει να φαει αυτο το ζωντανο μισο κατσικι την ημερα?:D
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Ούτε εμένα μου αρέσει η ιδέα ο σκύλος μου,να τρώει μια ζωή ξηρά,όπως είπε ο κτηνίατρος,όσο ισορροπημένη κ αν είναι.
Γιαυτό κ το ψάχνω λίγο παραπάνω.
Βρε kokoni ποιος πιστεύει τέτοιες βλακείες κ ασχολείται κ με σκυλιά??:D:D
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
ρε παιδια ενταξυ ολα αυτα αλλα εξηγηστε μου κατι.ανας μεγαλοσωμος σκυλος τησ ταξης των 40 κιλων τι barf να κανει?τι πρεπει να φαει αυτο το ζωντανο μισο κατσικι την ημερα?:D
Θα πρέπει να φάει περίπου 840γρ κρέας-κόκαλα ημερησίως.
Από προχειρο υπολογισμό που έκανα βάζοντας τιμές κρεοπωλείου και όχι Βαρβακείου βγαίνουν κάτι λιγότερα από 100 ευρώ το μήνα με όλα τα επιπλέον (αυγά,γιαούρτια κτλ). Το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι καταψύκτη που θα είναι μόνο για το σκύλο..:p
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Λουκια σε καμια περιπτωση δεν ειπα αν ειμαι υπερ ή κατα..
Ναι, δεν υπονόησα κάτι τέτοιο.
Και συμφωνώ μαζί σου ότι είναι καλό να κρατάει κάποιος μια επαφή με την κροκέτα. Ποτέ δεν ξέρεις σε τί φάση μπορείς να βρεθείς, καλό είναι να μην ψωμολυσσάξει το σκυλί.;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU